Добитници на лотарија за САД

K

Kacar

Гостин
Ве молам за помош. Извлечени сме годинава на лотаријава. Не можеме да најдеме спонзор. Дали мора спонЗор да има или ако покажеме пари на ска ќе прифатат? И колку пари треба да покажиме за тројца членови? Благодарам
Најсигурно е со спонзор.
Според мене, треба минимум 10.000$ по човек да покажете, моја проценка. Инаку, барајте некој македонец со зелена карта да ви биде спонзор, кажете дека ќе платите за таа услуга.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
503
Поени од реакции
693
не сум забележал дека има и маестро пишано. Маесто нема да ти работи таму, само Visa или MasterCard
Moze i Maestro da raboti vo USA ili bilo kade vo svetot. Samo zavisi so koja smetka e povrzana. Na edna od delovnite banki vo Makedonija Maestro kartichkite im se povrzani so dve smetki i toa, vnatre vo MK vlechit od denarskata smetka dodeka nadvor od MK ti vlechit od deviznata smetka ili potochno evro-vata smetka (sto znachi deka mora da imas evra za da moze da povlekuvas ili plakjas vo zemjata kade se naodjash bez razlika koja valuta ja ima).
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Zdravo na site! Bidejki cekame za intervju( sega na 27.04 ), me interesira, dali ima nekoj na forumov koj dobil visa bez I-134 obrazec. Blagodaram odnapred za odgovorot.

Pozdrav

Како помина вашето интервју во амбасада на САД?
Имавте ли И-134 формулар со спонзор?

Споделете ве молам информации, дали успеавте без спонзор да ви биде одобрена зелена карта?
За да знаат луѓето од форумоџ што да очекуваат?
Помина 27 април, а вас ве нема да кажете како поминавте во амбасада.
 
Член од
14 мај 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво сакам да прашам дали би правеле проблеми ако немаме никој да ни прати гаранција и колкава сума на пари треба да се приложи во таа ситуација ?[DOUBLEPOST=1494777770][/DOUBLEPOST]
Ок, ќе си го проверувам мејлот штом е тој начинот на известување ако некој биде рандом дополнително избран.

Selection does not guarantee that you will receive a visa because the number of applicants selected is greater than the number of visas available.
Ова е од постираното на Фемина, убаво е напишано дека има и сега повеќе изберено луѓе од бројот на достапни визи.
Да, ќе треба папири да собереш. Прво и основно афидавит кој ќе гарантира за тебе, треба да испрати и некои си формулари дека е две години вработен и дека плаќа данок, можеш и банкарска гаранција да приложиш, другарчево приложи гаранција од 10.000 евра. После потврда за неосудуваност, лекарско со потврда дека си примил потребни вакцини кои ти се наведени, потврда дека не си служел војска, диплома од средно обавезно, диплома од факс ако имаш, плус разни сертификати, и М1 образец ако си работел пријавен. Све ова преведено. :)[/QUOTE]
Дали на другарти правеа проблем дека немаше гаранција и дали би биле доволни 22000$ ако приложиме за двајца. Исто така ме интересира како се снајде таму оти имам читано дека не можиш да изнајмиш стан додека немаш SSN и сигурна работа како гаранција.
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Треба да заработува 125% или повеќе од границата за сиромашност според DHS. Во зависност од колку лица ќе спонзорира, толкава треба да му/ѝ се минималните примања на годишно ниво. Еве ти линк околу тоа.
https://www.uscis.gov/system/files_force/files/form/i-864p.pdf
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.612
Поени од реакции
18.056
Здраво сакам да прашам дали би правеле проблеми ако немаме никој да ни прати гаранција и колкава сума на пари треба да се приложи во таа ситуација ?[DOUBLEPOST=1494777770][/DOUBLEPOST]
Да, ќе треба папири да собереш. Прво и основно афидавит кој ќе гарантира за тебе, треба да испрати и некои си формулари дека е две години вработен и дека плаќа данок, можеш и банкарска гаранција да приложиш, другарчево приложи гаранција од 10.000 евра. После потврда за неосудуваност, лекарско со потврда дека си примил потребни вакцини кои ти се наведени, потврда дека не си служел војска, диплома од средно обавезно, диплома од факс ако имаш, плус разни сертификати, и М1 образец ако си работел пријавен. Све ова преведено. :)
Дали на другарти правеа проблем дека немаше гаранција и дали би биле доволни 22000$ ако приложиме за двајца. Исто така ме интересира како се снајде таму оти имам читано дека не можиш да изнајмиш стан додека немаш SSN и сигурна работа како гаранција.[/QUOTE]
Ај вака. Прво ти треба адреса кај што ќе ја примиш потребната пошта, ко social security number итн. Мислам дека периодот е околу месец дур ти стигне. Приложената адреса не значи дека луѓето што живеат таму ти се спонзори. Значи мораш да имаш адреса. Од она што ми е познато е дека тоа спонзорството може да биде од неколку типа: Да имаш човек од таму кој ќе гарантира за тебе дека нема да паднеш на терет на државата, тој човек треба да прати гаранција до амбасада, да прати некакви папири дека континуирано работи две години (и да наведе висина на приходи) и плаќа даноци на државата. Друг начин е ти да им приложиш банкарска гаранција (пример 10.000 - 15.000 долари, иначе да доволно е 22.000 долари за двајца). Другарчево ги имаше и двете пошто од неговиов муабет заклучив дека само за граѓани на Македонија и Косово се бара да имаат некакво спонзорство. Трет начин е да некој од таму ти понуди работа, тоа е најсигурно спонзорство, али и првиве две ќе завршат работа. Значи од она што ја го заклучив е дека треба да имаш едно од трите наведени, другарчево имаше две. Он уште не е отиден, ќе иде најверојатно почеток на Јули некаде и ќе оди кај другиот другар што го извлекоа пред 8 години, така да првиот месец ќе седи кај него а после ќе си бара станче/студио. Пошто иде у Калифорнија, изгор скапа е киријата, за студио/гарсоњера по нашки нешто ептен мизерно без ништо внатре најниска цена ти е 900 долари. Цените отприлика таму се движат 1000 - 1100 долари од човек. Иначе минимална саатница у Калифорнија е отприлика 11 долари, е арно ама ќе се среќавате со ситуации кај што работодавциве ќе ви нудат работа од 20 до 25 саата неделно, па може и ќе морате да работите неколку работи за да ви искочи ко фултајм.
 
Член од
18 јуни 2013
Мислења
21
Поени од реакции
9
Здраво другари, имате ли информации како поминуваат постари луѓе на интервјуто. Човек од 60 години, воен пензионер, е извлечен оваа година. Англиски знае одлично тој, жена му не, малолетната ќерка да, колку научила до нејзини 13 години. Ве молам дајте ми некои информации и примери, дали воопште да се впушта човекот во трошоци! Фала! позз
На интервјуто зборува само тој што е извлечен а дручите членови од семејството може само со да не да треба да одговорат на едно две прашања[DOUBLEPOST=1494960538][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1494960610][/DOUBLEPOST]За тие што планираат да се регистрираат јас бев во иста ситуација и прво го пратив дс-от со статус single и откако ми пратија маил со датум за интервју(во септември ми пратија а терминот беше октомври) им пишав маил дека имам закажано свадба за февруари на што ми вратија дека нема никаков проблем ми го откажаа интервјуто и им пишав откако се регистрирав.Го отклучија дс-от каде што направив промена на податоците и плус внесоа уште еден дс за сопругот.Немавме никакви проблеми на интервјуто само ни рекоа да однесеме слики како доказ дека сме одамна заедно иако воопшто не ни ги ни побараа на интервјуто (28.02.2017)
 
Последно уредено:
Член од
9 мај 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
На интервјуто зборува само тој што е извлечен а дручите членови од семејството може само со да не да треба да одговорат на едно две прашања[DOUBLEPOST=1494960538][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1494960610][/DOUBLEPOST]За тие што планираат да се регистрираат јас бев во иста ситуација и прво го пратив дс-от со статус single и откако ми пратија маил со датум за интервју(во септември ми пратија а терминот беше октомври) им пишав маил дека имам закажано свадба за февруари на што ми вратија дека нема никаков проблем ми го откажаа интервјуто и им пишав откако се регистрирав.Го отклучија дс-от каде што направив промена на податоците и плус внесоа уште еден дс за сопругот.Немавме никакви проблеми на интервјуто само ни рекоа да однесеме слики како доказ дека сме одамна заедно иако воопшто не ни ги ни побараа на интервјуто (28.02.2017)
На интервјуто зборува само тој што е извлечен а дручите членови од семејството може само со да не да треба да одговорат на едно две прашања[DOUBLEPOST=1494960538][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1494960610][/DOUBLEPOST]За тие што планираат да се регистрираат јас бев во иста ситуација и прво го пратив дс-от со статус single и откако ми пратија маил со датум за интервју(во септември ми пратија а терминот беше октомври) им пишав маил дека имам закажано свадба за февруари на што ми вратија дека нема никаков проблем ми го откажаа интервјуто и им пишав откако се регистрирав.Го отклучија дс-от каде што направив промена на податоците и плус внесоа уште еден дс за сопругот.Немавме никакви проблеми на интервјуто само ни рекоа да однесеме слики како доказ дека сме одамна заедно иако воопшто не ни ги ни побараа на интервјуто (28.02.2017)
[DOUBLEPOST=1495029402][/DOUBLEPOST]Dali site clenovi plajcaat po 330 $ za intervju i oprilika sto prasuvaat?
☺....
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Go nosevme nie toj dokument i ni go zemaa ama ne ne prasaa nisto vo vrska so toa uste na pocetokot go dadovme na toj sto gi selektira dokumentite

Фала на одговорот.
Има сепак надеж и за оние кои немаат спонзор.
Се зависи од тоа на која нога се станати вработените и конзулот на САД во амбасада.
Некогаш некој ден пуштаат и без спонзор, а некогаш бараат спонзор. Како кога.
 
Член од
18 јуни 2013
Мислења
21
Поени од реакции
9
Фала на одговорот.
Има сепак надеж и за оние кои немаат спонзор.
Се зависи од тоа на која нога се станати вработените и конзулот на САД во амбасада.
Некогаш некој ден пуштаат и без спонзор, а некогаш бараат спонзор. Како кога.
Ako vekje nema sponzor da ima barem dogovor za rabota i da se prilozi po min 5000$ od covek na smetka
 
Член од
20 мај 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, имам едно прашање во врска со дс 260. Бидејќи стапив во брак и додадов член апликант во дс-то 260 ми бара да прикачам документ венчаница. Е сега дали изводот треба да е оригинал на Македонски или преведен и заверен на нотар?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.955
Поени од реакции
35.488
Знае ли некој да објасни како да закажам термин за интервју за туристичка виза B-2? Вртев таму во амбасадата ми рекоа се има објаснето на интернет а ништо неможам да најдам. Ја пополнив електронската апликација , испечатив потврда со баркодот , али незнам шо понатаму.

Некој шо го поминал процесот?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom