Сакам да знам!

Член од
24 јуни 2009
Мислења
447
Поени од реакции
164
Колку провизија зимаат банките за праќање пари во странство? Зборам од македонска сметка да пратам евра на хрватска сметка?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Колку провизија зимаат банките за праќање пари во странство? Зборам од македонска сметка да пратам евра на хрватска сметка?
Зависи од сумата која ја праќаш.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Бидејќи темата за мониграм не е активна тука ќе прашам, дали може праќачот да си ги врати пратените пари ? пример јас праќам пари и после си ги враќам.
За Вестерн унион знам дека може, дали е исто како вестерн унион или не ?
 
E

Epsilon

Гостин
Како се пресметува колку поени имаш за упис во средно училиште?
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Пред 2 години ми го украдоа точакот (кога се крадеа масовно точаци, мотори за да ги шиткаат на емигрантите).
Вчера листајки низ огласите за точаци на реклама5, го најдов скроз истиот точак, и се јавив „информативно“ кај „продавачот“.
Добив што добив некои информации од него, и прилично се уверив дека е тоа сигурно мојот точак.

Е сега, фино лепо кога ми го украдоа си пријавив у полиција истиот ден (заедно со уште 20 души само тој ден :/ ) .. но на толку си остана ситуацијата.

Тоа што сакам да знам сега.. е која би била следната процедура што треба да ја направам за да успеам некако да си го добијам точакот назад?

Лошата работа е шо немам никакви слики, документи или било што за да докажам дека точакот е стварно мој, освен усен збор од пријатели и/или познаници.. што и нели, не е некој доказ :(
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Пред 2 години ми го украдоа точакот (кога се крадеа масовно точаци, мотори за да ги шиткаат на емигрантите).
Вчера листајки низ огласите за точаци на реклама5, го најдов скроз истиот точак, и се јавив „информативно“ кај „продавачот“.
Добив што добив некои информации од него, и прилично се уверив дека е тоа сигурно мојот точак.

Е сега, фино лепо кога ми го украдоа си пријавив у полиција истиот ден (заедно со уште 20 души само тој ден :/ ) .. но на толку си остана ситуацијата.

Тоа што сакам да знам сега.. е која би била следната процедура што треба да ја направам за да успеам некако да си го добијам точакот назад?

Лошата работа е шо немам никакви слики, документи или било што за да докажам дека точакот е стварно мој, освен усен збор од пријатели и/или познаници.. што и нели, не е некој доказ :(
За жал,да си го платиш......
Или,да пратиш некој Боки Батина кај него...
 
Последно уредено:

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
колку граничари загинаа во втора половина на 1948 год...
колку во 1949 г. колку во 1950 г. и т.н. ( ТОА СЕ ВОЈНИЦИ НА ЈНА)
на границите на Југославија.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.350
Размислував нешто... Јас овака лаички, ако активен или медицински јаглен исфрла од отрови до витамини, исфрла калории? :D Дали по оваа логика ако се напукам како свињетина со мрсна храна, активниот јаглен ќе ги исфрли сите состојки од храната и ако не добијам хранливи материи нема да добијам ни калории?
 

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
:pos::pos:Ако беше така немаше да има дебели хора:aplauz:
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Да, по некоја логика. Ама ме интересира како функционира.
Јас вака лаички...активниот јаглен е како сунѓер и врзува се што може да врзе во своите микро шуплини, но за вишокот репроматријал за сапун околу половина не е причина мрсната храна, туку шеќерите кои ги внесуваме, а ги има во скоро секој тип на храна или пијалок
https://m.youtube.com/watch?v=dBnniua6-oM
 

Kajgana Shop

На врв Bottom