Формула 1 - сезона 2018

Шампион за 2018 според вас е...

  • Sebastian Vettel

  • Lewis Hamilton

  • Valtteri Bottas

  • Fernando Alonso

  • Kimi Räikkönen

  • Nico Hulkenberg

  • Daniel Ricciardo

  • Pierre Gasly

  • Kevin Magnussen

  • Max Verstappen

  • Stoffel Vandoorne

  • Marcus Ericsson

  • Carlos Sainz

  • Esteban Ocon

  • Sergio Perez

  • Charles Leclerc

  • Romain Grosjean

  • Lance Stroll

  • Brendon Hartley

  • Sergey Sirotkin


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
haha ....
normalno deka ke davase Se od sebe nego da go zadrzuva, pogodi zasto ...
koja e poentata istoto da go pravi i so TIMSKI kolega vo situacija koga e pred vlaganje na boks, so umreni gumi ? Ne, seriozno, koja e poentata da zadrzuva timski kolega koj sekako ke go pominese, dali za 1 krug, bidejki bese 300 pati pobrz, ili preku boksot koj se nadzirase za botas.

Ova e najlogicnoto nesto sto sekoj timski kolega bi go napravil vo vakva situacija, za ova ne treba ni timska naredba ni nisto, spored tebe, trebase krug dva da go kine i blokira, i so toa Se sto ke postignese e da mu nashteti na svojot tim, kewl kewl story bro. :)

Zasluzena pobeda inace na luis, steta ne vidovme pogolema neizvesnost megju nego i vetel, ako u nesto imaat spored mene golema prednost mercedes toa e timskata strategija, doktori se za ova.
Кога истиве работи ги правеа во Ферари, тогаш не чинеа. Да бидеме малку објективни? Истото сценарио ќе го гледавме и Розберг да беше? Ќе го пропуштеше сигурно, дека тимски колеги...
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Ајде ајде знаеме што бара Ботас во Мерцедес.
Победата на црнчево е заслужена бидејќи одлична стратегија имаа, Фетел можеше да притисне ама немаше да го помине, а Ферари потфрлија со тактиката, чекаа Луис да оди трет пат во пит.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.333
Кога истиве работи ги правеа во Ферари, тогаш не чинеа. Да бидеме малку објективни? Истото сценарио ќе го гледавме и Розберг да беше? Ќе го пропуштеше сигурно, дека тимски колеги...
vaka sea, ova ako go ramnite so timska naredba koga dvajcata vozaci egzistiraat vo isti uslovi na patekata i se borat za visok plasman ondak izlizno mi e mene da diskutiram za ova ( a toa e Bedno, tuka se soglasuvam celosno ), zasto e vo najmala raka, glupo, i da bese rozberg, ke se trgnese, neznam na koja osnova si ubeden deka rozberg pred vlaganje u boks, bez pritoa da ima nula sansi za prvi 2 pozicii, ke rizikuva agresiven duel so Timski kolega koj sekako glatko ke go pominese so negovoto vleguvanje u boks.

Eve i tebe te prasuvam, sto ke postignese tuka Botas, ili rozberg, so blokiranje na hamilton, osven pravenjeto na ogromna usluga na Ferari i Vetel ...

Duri i eve botas da saka da osvoi titula, ili Rozber, denes poveke mu odgovarase hamilton da e prv, a vetel vtor, taka da najdi mi ja ti osnovata tuka botas da si pravi kontra usluga i na samiot sebe, i na svojot tim. Vo ista vakva situacija nekoj ako se bunel za ferari, toj realno imal 0 elementarni poznavanja za formula 1.
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
295
Поени од реакции
158
vaka sea, ova ako go ramnite so timska naredba koga dvajcata vozaci egzistiraat vo isti uslovi na patekata i se borat za visok plasman ondak izlizno mi e mene da diskutiram za ova ( a toa e Bedno, tuka se soglasuvam celosno ), zasto e vo najmala raka, glupo, i da bese rozberg, ke se trgnese, neznam na koja osnova si ubeden deka rozberg pred vlaganje u boks, bez pritoa da ima nula sansi za prvi 2 pozicii, ke rizikuva agresiven duel so Timski kolega koj sekako glatko ke go pominese so negovoto vleguvanje u boks.

Eve i tebe te prasuvam, sto ke postignese tuka Botas, ili rozberg, so blokiranje na hamilton, osven pravenjeto na ogromna usluga na Ferari i Vetel ...

Duri i eve botas da saka da osvoi titula, ili Rozber, denes poveke mu odgovarase hamilton da e prv, a vetel vtor, taka da najdi mi ja ti osnovata tuka botas da si pravi kontra usluga i na samiot sebe, i na svojot tim. Vo ista vakva situacija nekoj ako se bunel za ferari, toj realno imal 0 elementarni poznavanja za formula 1.
ке си возеше за повеке бодови и за своја чест за навивачи и за поинтересна трка без разлика дали ке го поминеше хамилтон за 1 2 или 10 круга апла се виде дека го пропушти хамилтон без борба а на ветел му праеше осмици по стаза поентата ми е ботас ке си остане во сенка на хамилтон исто како што розберг беше во сенка на хамилтон и шумахер
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.333
ке си возеше за повеке бодови и за своја чест за навивачи и за поинтересна трка без разлика дали ке го поминеше хамилтон за 1 2 или 10 круга апла се виде дека го пропушти хамилтон без борба а на ветел му праеше осмици по стаза поентата ми е ботас ке си остане во сенка на хамилтон исто како што розберг беше во сенка на хамилтон и шумахер
abe koi bodovi be covek, MORASE da vlaga u boks, sto ne ti e jasno, nemase teorija da dojde na vtoro ili prvo, osven ako ovie dvajcava pred nego ne otkazaa, timski kolegi se, imas pogore logicno objasnuvanje zasto go pusti, poveke toa mu odgovarase i nego licno, otkolku da mu odmogne samo na hamilton.
Ete, veke koga gi spomnuvas bodovite, poveke mu odgovarase i na nego luis da e prv, a ne vetel. ;)
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
vaka sea, ova ako go ramnite so timska naredba koga dvajcata vozaci egzistiraat vo isti uslovi na patekata i se borat za visok plasman ondak izlizno mi e mene da diskutiram za ova ( a toa e Bedno, tuka se soglasuvam celosno ), zasto e vo najmala raka, glupo, i da bese rozberg, ke se trgnese, neznam na koja osnova si ubeden deka rozberg pred vlaganje u boks, bez pritoa da ima nula sansi za prvi 2 pozicii, ke rizikuva agresiven duel so Timski kolega koj sekako glatko ke go pominese so negovoto vleguvanje u boks.

Eve i tebe te prasuvam, sto ke postignese tuka Botas, ili rozberg, so blokiranje na hamilton, osven pravenjeto na ogromna usluga na Ferari i Vetel ...

Duri i eve botas da saka da osvoi titula, ili Rozber, denes poveke mu odgovarase hamilton da e prv, a vetel vtor, taka da najdi mi ja ti osnovata tuka botas da si pravi kontra usluga i na samiot sebe, i na svojot tim. Vo ista vakva situacija nekoj ako se bunel za ferari, toj realno imal 0 elementarni poznavanja za formula 1.
Најверојатно нема никогаш да се разбереме затоа што никогаш ама баш никогаш не сум фаворизирал тим, туку возач. Па врз основа на тоа ќе добиеш различен одговор од тој што сакаш да го слушнеш. Дали ќе направи разлика или не мене не ми е битно, битно ми е да видам пожртвуваност и борбеност до крај. А, тоа што можеше да направи е излишно да го дискутираме. Можеби ако се бореше ќе дојдеше до контакт, можеби баш тогаш ќе му откажеше моторот, можеби и само ќе наштетеше на својот тим. Едноставно нема логика да дискутираме што би било кога самиот возач се откажува и го става тимот пред себеси.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
ке си возеше за повеке бодови и за своја чест за навивачи и за поинтересна трка без разлика дали ке го поминеше хамилтон за 1 2 или 10 круга апла се виде дека го пропушти хамилтон без борба а на ветел му праеше осмици по стаза поентата ми е ботас ке си остане во сенка на хамилтон исто како што розберг беше во сенка на хамилтон и шумахер
Ало бе се слушате ли шо зборете, Ботас веше до распаднати гуми и декако после 2-3 круга улезе у бокс, шо треба да направе коа е до тимски колег, истото го направи Рајконен пред 2 трки коа беше со стари гуми и Фетел без борба го помина.Јас сум за Рајконен и Фетел али дајте престаните со вакви глупусти.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.333
Најверојатно нема никогаш да се разбереме затоа што никогаш ама баш никогаш не сум фаворизирал тим, туку возач. Па врз основа на тоа ќе добиеш различен одговор од тој што сакаш да го слушнеш. Дали ќе направи разлика или не мене не ми е битно, битно ми е да видам пожртвуваност и борбеност до крај. А, тоа што можеше да направи е излишно да го дискутираме. Можеби ако се бореше ќе дојдеше до контакт, можеби баш тогаш ќе му откажеше моторот, можеби и само ќе наштетеше на својот тим. Едноставно нема логика да дискутираме што би било кога самиот возач се откажува и го става тимот пред себеси.
epa rabotata e sto uslovite bea takvi, botas so umreni gumi, hamilton ne, sekako finecot bese bajagi inferioren, site sakame da gledame dueli ama vo vakva situacija botas da rizikuva agresiven hamilton, da go blokira, moznost za kontakt i slicno, vo situacija koga sekako ke vleze u boks za nekoj krug, realno vakvo nesto denes u formula 1 nikad nema da vidime ...

Znaci zboram za vakva ista situacija, so bodovi so sve, inaku dokolku na botas bi mu odgovaralo hamilton da zaostanuva, sekako ke branese, e vo takva situacija ako nemase borba togas ke imaa osnova muabetite, vaka ne. Inace sekako botas e vtor vozac tuka, go propusti pred nekoja trka, sam kaza sto znacelo toa za nego i kolku mizerno se osekal, ama za denes vo celost ja razbiram odlukata na timot, ili na botas.
Mozeme uste tolku sea da jademe gomna za rozberg i negovoto penzioniranje, sezonava ke bese daleku pointeresna so nego.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Се согласувам со @Syn, нема логика да го задржува тимскиот колега кога како и да е ќе оди во бокс и само ќе им помогне на Ферари и Фетел. Ботас беше оправдано втор возач на тркава. Да имаше вчера подобар резултат на квалификации или па денес подобар старт немаше да биде во ваква ситуација. А како и да е, повеќе му одговара Хамилтон да победи од колку Фетел да избега со бодови и перфектно одработи за Мерцедес кога го блокираше Фетел кој изгуби многу време во таа битка. А многу се изнервирав кога Ботас му ја заеба трката на Кими но подоцна во трката Ботас го стигна карма и му прегоре моторот па Мерцедес не избегаа многу во конструктори.

Но, на крајот Фетел највеќе изгуби кога не влезе во пит под VSC. Стратегот на Ферари треба да се преиспита. И Хамилтон и Фетел извозија одлично, само што Мерцедес имаа многу подобра стратегија и имаа све перфектно искалкулирано . Но, сепак и второ место не е лошо за Фетел, уште е прв во бодови. Очекував на Хамилтон да му се уништат софтот но тоа не беше случај како на првите три трки. Очигледно Мерцедес нашле начин поефикасно да ги менаџираат гумите.
 
Последно уредено:
Член од
13 јануари 2013
Мислења
1.537
Поени од реакции
1.172
Абе се си беше во ред додека ВВ не беше излезено, тогаш Хамилтон намали од 8 сек на 2 сек па затоа на Фетел не му беше јасно кога излезе од бокс како се нашол рамо до рамо со Хамилтон.
Кој го измисли тоа ВВ, овој во песок отиден никако не смета на самата трка али оло опасно као демек ако излетал некој тука да не се забие во него.....живи глупости е станата Ф1 со вакви глупи правила кои не ги оставаат возачите да возат и да се види вистинска битка!
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Абе се си беше во ред додека ВВ не беше излезено, тогаш Хамилтон намали од 8 сек на 2 сек па затоа на Фетел не му беше јасно кога излезе од бокс како се нашол рамо до рамо со Хамилтон.
Кој го измисли тоа ВВ, овој во песок отиден никако не смета на самата трка али оло опасно као демек ако излетал некој тука да не се забие во него.....живи глупости е станата Ф1 со вакви глупи правила кои не ги оставаат возачите да возат и да се види вистинска битка!
Да бидне иронијата уште поголема ако не се лажам Бјанки настрада баш под VSC, се надевам дека не грешам.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Многу тапа патека, никогаш не сум ја сакал. Да не беа оние екстра 200 метри на крајот на целна рамнина ни преминување немаше да видиме ни ништо. Оваа, руската и уште неколку други би ги тргнал без да се мислам.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Многу тапа патека, никогаш не сум ја сакал. Да не беа оние екстра 200 метри на крајот на целна рамнина ни преминување немаше да видиме ни ништо. Оваа, руската и уште неколку други би ги тргнал без да се мислам.
Мислам дека тоа е лекот мора да се максимизира просторот за DRS на сите патеки, не иде со DRS зони од лани а болидиве се многу сменети. Со поголеми зони ке има повеќе претекнување имаат кога да развијат брзина конечно ја удрија границата над 330 денес не знам кој беше Ботас мислам на 334 отиде :D

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Да бидне иронијата уште поголема ако не се лажам Бјанки настрада баш под VSC, се надевам дека не грешам.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Мислам дека Бјанки загина под SC а VSC воведоа од наредната трка баш поради тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom