Мачки (општи дискусии)

Член од
17 април 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
Позз на сите, нова сум на форумов и се регистрирав само бидејќи ми е потребна помош. Чувам 4 мачки, сите ми се бремени, но едната од нив ја нема веќе 3 дена (од петокот). Иначе надвор ги чувам мачките, и сега незнам дали отишла на некое скришно место да се породи, или пак и се случило нешто... Пред пораѓање беше и навистина незнам каде би можела да биде. :( Ако веќе се породила, од прилика за колку време ќе се врати и дали ќе ги донесе мачињата со себе? Знам дека треба сега со нив да биде околу 40 дена додека не ги порасне, потоа ќе може да ги шета ама само кога е тивко и кога опасноста е минимум... Незнам ни дали ќе се врати, ја чував од малечка, па ми избега и сега во јануари пак дојде и од тогаш редовно секој ден и давав храна и вода, нон-стоп сакаше да се гали од мене и највеќе ме сакаше од другите три мачки. Има околу 8 месеци. Стварно ми е потребна помош... Ајде форумџии кои имате добро искуство со мачки давајте совети, навистина ќе ми бидат од корист...
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Некое време го фаќаат периоди и како да кашла, кива или се дави. Еве сеа пак го фати и некои 10тина мин му е така. Се напи и вода, истото е. Му поминува за брзо, али ме интересира од што може да му е така, ме плаши. Од јадење сигурно не е, јадеше пред 1 саат негде.
Ништо страшно од такво кашлање, понекогаш може да исфрлат топче со влакна (формирано во стомакот, од што се лижат), а кога кашла така изгледа како да се дави. Не е опасно ако не се случува премногу често. Може и да го пуштиш на пасење, да касне малку трева, сами си јадат ако имаат проблем со стомакот (ако го чуваш само внатре може да посадиш трева во саксија (во Веро има ваква, или побарај во пет-шоп)).

Позз на сите, нова сум на форумов и се регистрирав само бидејќи ми е потребна помош. Чувам 4 мачки, сите ми се бремени, но едната од нив ја нема веќе 3 дена (од петокот). Иначе надвор ги чувам мачките, и сега незнам дали отишла на некое скришно место да се породи, или пак и се случило нешто... Пред пораѓање беше и навистина незнам каде би можела да биде. :( Ако веќе се породила, од прилика за колку време ќе се врати и дали ќе ги донесе мачињата со себе? Знам дека треба сега со нив да биде околу 40 дена додека не ги порасне, потоа ќе може да ги шета ама само кога е тивко и кога опасноста е минимум... Незнам ни дали ќе се врати, ја чував од малечка, па ми избега и сега во јануари пак дојде и од тогаш редовно секој ден и давав храна и вода, нон-стоп сакаше да се гали од мене и највеќе ме сакаше од другите три мачки. Има околу 8 месеци. Стварно ми е потребна помош... Ајде форумџии кои имате добро искуство со мачки давајте совети, навистина ќе ми бидат од корист...
Ако била пред пораѓање, 99% е скриена за да се породи. Кога се пораѓаат може да бидат и неколку дена без храна. Малите мачиња ќе ги крие на безбедно 2-3 недели (првите десетина дена се слепи, па не се движат самостојно). Ако некој ги види/најде, ќе ги премести на друго скришно место. Ќе почнат сами да излегуваат/шетаат после еден месец, а таа треба да биде со нив најмалку 2 месеци (толку време цицаат, а потоа таа ќе почне да ги одбива).
Без грижи, ќе ја видиш за некој ден :)

П.С.
Што ќе правиш со толку мачиња ...
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
Ништо страшно од такво кашлање, понекогаш може да исфрлат топче со влакна (формирано во стомакот, од што се лижат), а кога кашла така изгледа како да се дави. Не е опасно ако не се случува премногу често. Може и да го пуштиш на пасење, да касне малку трева, сами си јадат ако имаат проблем со стомакот (ако го чуваш само внатре може да посадиш трева во саксија (во Веро има ваква, или побарај во пет-шоп)).


Ако била пред пораѓање, 99% е скриена за да се породи. Кога се пораѓаат може да бидат и неколку дена без храна. Малите мачиња ќе ги крие на безбедно 2-3 недели (првите десетина дена се слепи, па не се движат самостојно). Ако некој ги види/најде, ќе ги премести на друго скришно место. Ќе почнат сами да излегуваат/шетаат после еден месец, а таа треба да биде со нив најмалку 2 месеци (толку време цицаат, а потоа таа ќе почне да ги одбива).
Без грижи, ќе ја видиш за некој ден :)

П.С.
Што ќе правиш со толку мачиња ...

Не е премногу често, али вчера почна, а сабајлево го гледам уште помалку се дави. Иначе вака најнормално си е, јади, скока, игра, се гали не обрнува внимание на давењето.
А за трева, скоро секој ден си седи по час/ два во паркчето од зградата и си јади трева, го имам видено и чудно ми падна.
 
Член од
17 април 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
ekstrakt напиша:
Ако била пред пораѓање, 99% е скриена за да се породи. Кога се пораѓаат може да бидат и неколку дена без храна. Малите мачиња ќе ги крие на безбедно 2-3 недели (првите десетина дена се слепи, па не се движат самостојно). Ако некој ги види/најде, ќе ги премести на друго скришно место. Ќе почнат сами да излегуваат/шетаат после еден месец, а таа треба да биде со нив најмалку 2 месеци (толку време цицаат, а потоа таа ќе почне да ги одбива).
Без грижи, ќе ја видиш за некој ден :)
П.С.
Што ќе правиш со толку мачиња ...
Фала многу на советот :)
П.С. Иначе стварно незнам, ако воопшто мачката моја ги донесе мачињата, во ред, ама не ми се верува дека сите мачки ќе ги донесат мачињата, сега нормално ќе ги донесат каде што има храна, ама незнам дали тука ќе останат... Ако останат ќе барам луѓе што сакаат да чуваат мачки, па ќе ги раздадам, а можеби и самите ќе си го фатат патот.... :)
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
8
Поени од реакции
0
Здраво, имам мало маче, месец и пол старо и болно е сега. Не може да оди, губи рамнотежа. Има нешто во стомакот му кркори и мјаука цело време (од тоа не може да спие, никако). Вчера го однесов на ветеринар му ставија две инекции и рекоа в четврток пак да го однесам ако продолжи со истата реакција. Да не знае некој што точно што му е и како може да се излече? Поздрав.
 
Член од
17 април 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
Aleksandar6 напиша:
Здраво, имам мало маче, месец и пол старо и болно е сега. Не може да оди, губи рамнотежа. Има нешто во стомакот му кркори и мјаука цело време (од тоа не може да спие, никако). Вчера го однесов на ветеринар му ставија две инекции и рекоа в четврток пак да го однесам ако продолжи со истата реакција. Да не знае некој што точно што му е и како може да се излече? Поздрав.
Навистина греота, многу ми е жал така за животни, особено за мали мачиња... :( Да би знаела што му е би ти кажала, ама незнам... Се надевам дека ќе биде добро... Позз :)[DOUBLEPOST=1492713346][/DOUBLEPOST]Иначе оваа мојава палавка сеуште ја нема, една недела помина баш до денес, ич не сум стрплива... Се надевам дека не и се случило нешто, дај Боже да е породена...
П.С: Баш сега најде да се пораѓа во ладново, баш кога врне дожд... Се надевам дека убаво ги чува мачињата :)
 
K

Kacar

Гостин
Луѓе шо мислите за Sanabelle храната за мачки ? И кај може да се најде, по која цена ?
Производство на Bosch чинам.
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
8
Поени од реакции
0
Навистина греота, многу ми е жал така за животни, особено за мали мачиња... :( Да би знаела што му е би ти кажала, ама незнам... Се надевам дека ќе биде добро... Позз :)[DOUBLEPOST=1492713346][/DOUBLEPOST]Иначе оваа мојава палавка сеуште ја нема, една недела помина баш до денес, ич не сум стрплива... Се надевам дека не и се случило нешто, дај Боже да е породена...
П.С: Баш сега најде да се пораѓа во ладново, баш кога врне дожд... Се надевам дека убаво ги чува мачињата :)[/QU
Ништо. Денеска умре мачето и многу ми е жал. Кога станав сабајлето одма заминав да го видам во кутијата каде што лежеше (минатата вечер го покрив со кебе) и го видов не дишеше, не реагираше никако. Заплакав одма. Ми недостига. Неполни два месеци старо. Толку многу силни болки трпеше од вторникот и на крај, умре. Навистина ми е жал. :( Се надевам дека твоето ќе се врати и ќе биде добро.
 
Член од
17 април 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
Aleksandar6 напиша:
Ништо. Денеска умре мачето и многу ми е жал. Кога станав сабајлето одма заминав да го видам во кутијата каде што лежеше (минатата вечер го покрив со кебе) и го видов не дишеше, не реагираше никако. Заплакав одма. Ми недостига. Неполни два месеци старо. Толку многу силни болки трпеше од вторникот и на крај, умре. Навистина ми е жал. :( Се надевам дека твоето ќе се врати и ќе биде добро.
Навистина ми е многу жал, знам како е да загубиш некого за кого си многу приврзан (во случајов миленик)... Но ете, закон на природата, нема што да се прави :(... Да се надеваме дека и на оваа мојава не и се десило нешто, до денес 8 дена ја нема, барем да дојдеше да се најадеше на раат... Ај ќе видиме што ќе бидне од ова... Александар, разбирам како е, многу е болно, ама што е тоа е... :place:
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
Од сабајлево го нема, почнав да се секирам.
Го најдов после 2 месеци, замина кога беше периодот на парење, такво мало, неискусно, едвај 5мес имаше, се загуби и толку беше.Па и го мислевме за мртво, моите нашле мачорче слично на него прегазено, го преплакавме. И оп, по 2 месеци го наоѓам и мислев срцето ќе ми застани. Си дојде дома исплашено, стресено, како виновно да беше. После тоа му почна беснилото, пак си се врати на старо. Го чуваме навечер и кога нема никој дома да го надгледува на балкун, бидејки е бесно и не се остава дома само. Па и ако не го надгледуваш си врши нужда кај ќе стигне и вака најсигурно ни е. Опремен му е балкунот со се, куќичка, јадење, сад за вршење нужда, како негов втор дом е. Али, многу, премногу почна да забегува. Си го знам јас шеталко е, и да го кастрирам пак истото ќе си биди, то е тој карактер скитнички, ете денес цел ден го нема. Дај кажувајте што да правам, има нешто за да се смири да не рипа од балкун секој ден? :( Ова денес му е најдолгото отсуство одкако е вратен, го немаше по саат/два и тоа во паркчето од зградата се врткаше, сеа скоро 12 саати го нема, полудечу.:oops:
 
Член од
17 април 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
И мене мачката сеуште не ми се врати, денес 11 ден... До сега никогаш вака не се губела... Сеуште незнам дали е породена... Едноставно исчезна, изгубив секаква трага од неа... Иначе нејзината сестричка ми се породи денес, ама не и се доближував, мислам околу 4 мачиња дека има. Од една страна сум пресреќна за малите мачиња на мојата мачка, од друга страна сеуште неможам да ја преболам нејзината изгубена сестричка... Веќе сеедно ми е, што се вели ја преплакав, и ја нема, и ја нема :place::place:
 
Член од
8 март 2013
Мислења
12
Поени од реакции
4
Да не знаете некој Руски плав мачор? Russian Blue ? Имам женка за парење.. или може и со Бритиш шортхеир British shorthair
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Imam godina stara persiska, ne uspeav t.e ne se ispozamarav da ja param do sea, pa da si ostaam uste edno za mene, pa sakam da vdomam uste edno.
Vo princip ne e agresivna i sekoj moze so saka da i prai ama znae da ima ispadi koa ja tormozam so ceslenje mnogu vreme.
Ne znam kako ke reagira ako i donesam malo macence.
Masko posle pola godina da ne i se kaci, a zensko da ne se hejtaat... Ima nekoj slicno iskustvo? Ili zavisi od mackata.
 
K

Kacar

Гостин
Imam godina stara persiska, ne uspeav t.e ne se ispozamarav da ja param do sea, pa da si ostaam uste edno za mene, pa sakam da vdomam uste edno.
Vo princip ne e agresivna i sekoj moze so saka da i prai ama znae da ima ispadi koa ja tormozam so ceslenje mnogu vreme.
Ne znam kako ke reagira ako i donesam malo macence.
Masko posle pola godina da ne i se kaci, a zensko da ne se hejtaat... Ima nekoj slicno iskustvo? Ili zavisi od mackata.
Секоја мачка е различна. Јас земав маче пред три дена, сијамско, поклон за брат ми , ќе го добие за две недели.
Оваа кралица шо ја имам го огнорира на велико, а тоа е преплашено и накострешено цело време.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom