Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
K

Kacar

Гостин
Браво.....јас на пример немам храброст да испилувам папагали....многу пипава работа е ..и треба малку знаење и храброст.

гледај на интернет видеа како се хранат малите пилиња , чување, услови...
Тој не се замара, ама уопште. Ако се испилат, испилат вели. Како ќе ги хранат, нека ги хранат. Мене пилци не ми требаат вели. Па ја истражувам низ интернет, коа ќе се испилат, зависно од мајката што како ќе ги храни, ќе одам секој ден ако треба формула за бебиња пилиња у уста да им ставам. Откако ќе попораснат со малце пердуви, ќе ги земам од гнезодото, таман топло ќе биде, јуни да кажеме, и ќе ги хранам рачно. Е после, ќе ги продадам, опитомени. Повисока цена, нормално.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
Тој не се замара, ама уопште. Ако се испилат, испилат вели. Како ќе ги хранат, нека ги хранат. Мене пилци не ми требаат вели. Па ја истражувам низ интернет, коа ќе се испилат, зависно од мајката што како ќе ги храни, ќе одам секој ден ако треба формула за бебиња пилиња у уста да им ставам. Откако ќе попораснат со малце пердуви, ќе ги земам од гнезодото, таман топло ќе биде, јуни да кажеме, и ќе ги хранам рачно. Е после, ќе ги продадам, опитомени. Повисока цена, нормално.
чувај ми еден александар :)
 
Член од
26 април 2017
Мислења
6
Поени од реакции
23
П

Преубави бои..преубав е
У живо е уште поубав... Уште сме на почеток, се запознаваме.. Ја сефте учам за птиците и папагалите, а он си ја учи срединава :D Немав појма дека вакво мало пријателче може толку брзо да му влезе под кожа на човек.. :ljubove:[DOUBLEPOST=1493847791][/DOUBLEPOST]
Македонско знаме. :D
Оргинал
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
Рубино Розела, преубав е ќе се припитоми а брзо ќе научи и да имитира звуци,розелите се одлични имитатори на звуци, колку ти е старо ?
 
Член од
26 април 2017
Мислења
6
Поени од реакции
23
Рубино Розела, преубав е ќе се припитоми а брзо ќе научи и да имитира звуци,розелите се одлични имитатори на звуци, колку ти е старо ?

Стварно учат звуци? Пушта некои крици чат пат, ама далеку од некаква мелодија :D Претпоставувам сеуште е рано.. Иначе, многу е весел и обожава да лета :)

5 месеци има, а еден месец како се дружиме:sekc:
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Стварно учат звуци? Пушта некои крици чат пат, ама далеку од некаква мелодија :D Претпоставувам сеуште е рано.. Иначе, многу е весел и обожава да лета :)

5 месеци има, а еден месец како се дружиме:sekc:
Секој звук што сакаш да го научи повторувај му го..и ќе го слушнеш некој ден како гром од ведро небо како ги свири твоите звуци..мојот од на тераса што стои и кај што му свират комшиите како аларм од кола е
 
Член од
12 мај 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, постирам со надеж дека ќе можете да ми помогнете во врска со мојот папагал. Имено, имам розела која ја чувам неколку години. Но, со оглед на моменталните животни околности, за жал не сум повеќе во можност да се грижам за него и се чини дека единствено решение е да го предадам папагалот во туѓа грижа.

Дали некој би можел да ми излезе во пресрет? Папагалот ми е многу драг, и му посакувам се најдобро и би сакал да биде најдобро згрижен, по можност од лице кое е искусно и со љубов одгледува и чува папагали. Така да, ако имате сознанија за некој таков ве молам да ме информирате. За повеќе детали испратете ми приватна порака.

Искрено ви благодарам однапред.
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Здраво, постирам со надеж дека ќе можете да ми помогнете во врска со мојот папагал. Имено, имам розела која ја чувам неколку години. Но, со оглед на моменталните животни околности, за жал не сум повеќе во можност да се грижам за него и се чини дека единствено решение е да го предадам папагалот во туѓа грижа.

Дали некој би можел да ми излезе во пресрет? Папагалот ми е многу драг, и му посакувам се најдобро и би сакал да биде најдобро згрижен, по можност од лице кое е искусно и со љубов одгледува и чува папагали. Така да, ако имате сознанија за некој таков ве молам да ме информирате. За повеќе детали испратете ми приватна порака.

Искрено ви благодарам однапред.
Поли си најде нов дом и доживотен пријател.. 20170516_184935.jpg
 
K

Kacar

Гостин
Поли си најде нов дом и доживотен пријател..Прегледај го приврзокот 170951
Супер што си го вдомил. Какво ти е искуството досега со папагалов ? Колку е стар ? Заедно со твојов го држиш ?[DOUBLEPOST=1494968345][/DOUBLEPOST]Инаку јас ништо не сторив со јајцава на папагаливе, не се изведоа јајцата. Не лежеле на нив доволно, женката постојано станувала и не се враќала подолго време. Чекавме до денес, скршивме едно јајце, внатре некаков ембрион недоразвиен.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Во еден помодерен кафиќ во мојот град(Кичево) како украс поставија два кафези со папагали-во едниот две тигрици а во другиот два розеколинси.

Слики деновиве(ги имам ама со време сум малку танок)
 
K

Kacar

Гостин
Во еден помодерен кафиќ во мојот град(Кичево) како украс поставија два кафези со папагали-во едниот две тигрици а во другиот два розеколинси.

Слики деновиве(ги имам ама со време сум малку танок)
У стара чаршија у еден има голем кафез со две птици розели, многу вриштат. Обожавам амбиенти кај што има ентериер и екстериер со птици и риби.
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Супер што си го вдомил. Какво ти е искуството досега со папагалов ? Колку е стар ? Заедно со твојов го држиш ?[DOUBLEPOST=1494968345][/DOUBLEPOST]Инаку јас ништо не сторив со јајцава на папагаливе, не се изведоа јајцата. Не лежеле на нив доволно, женката постојано станувала и не се враќала подолго време. Чекавме до денес, скршивме едно јајце, внатре некаков ембрион недоразвиен.
Стар е 17 години и е многу мирен и мил..ги држам во иста соба со мојов индијанец ама рано е да кажам како се сложуваат ма да е многу љубоморен
 

Kajgana Shop

На врв Bottom