Општи вело муабети, прашања, совети

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Чим сум више пинган, да реагирам :)

http://www.ram-bikes.com/bikes/ht-two-29-2016/

Ова се моделите што ги има RAM, за ~38.000 се зема 2.2 моделот, ја го имам 2015 моделот кој е различен во следниве области:
1. Има малку поразличен амортизер (Rock Shox XC30 со rebound функција, во 2017 моделот е без rebound)
2. Easton finishing kit (волан, колче, стем)
3. Avid DB1 кочници
4. Рамката на велосипедот е фарбана во комора, додека на 2016 и 2017 е powdercoated (потрајна, но помал избор на бои има)

Јас сум искрено презадоволен од точакот, со оглед на тоа што моите точаци секогаш се користат на лимит на можностите. Деловите, рамката, амортизерот се сеуште во топ состојба, што можеби се должи на изборот на компоненти, а можеби се должи и на моето детално, темелно одржување.

Како и да е, можда треба да збориш со Гоце од Работилница ооо, можда веќе се почнати нарачките за 2017 моделиве. :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Која би му била реалната цена на старо....не возен многу да не речам ич mckenzie m6.1
Нешто ваков е точакот

Shimano Tourney има заден мењач, диск напред назад, 28 ца гума
 
Член од
14 април 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
дечки која андроид апликација е најдобра за возење велосипед (офлајн) и како да исцртам рута односно како да дојдам од мојата current location до почетокот на рутата односно waypoint на некоја си зачувана рута во GPX или KML формат?
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
дечки која андроид апликација е најдобра за возење велосипед (офлајн) и како да исцртам рута односно како да дојдам од мојата current location до почетокот на рутата односно waypoint на некоја си зачувана рута во GPX или KML формат?
Пробај Strava, Runtastic, Bike computer или па некоја апликација за навигација (iGo и слични). Зависи од каков интерфејс и опции сакаш сите се различни па ќе мора да видиш што највеќе ти одговара тебе.
 
Член од
9 јули 2012
Мислења
8
Поени од реакции
2
Член од
6 септември 2007
Мислења
190
Поени од реакции
49
http://www.velosiped.mk/index.php/shop-store/maski/viper-xc-26-steel-detail
vs
http://modusbike.com.mk/produkt/velosipedi/galaxy-ml200
Како поискусни кој од овие два модела ??
Знам дека не се баш сјајни велосипеди но за моја потреба се доволни.
Да те направам со салам точаче GT avalanche 3.0 disc, батали ова кинезаријава која си ја предложил.
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
http://www.velosiped.mk/index.php/shop-store/maski/viper-xc-26-steel-detail
vs
http://modusbike.com.mk/produkt/velosipedi/galaxy-ml200
Како поискусни кој од овие два модела ??
Знам дека не се баш сјајни велосипеди но за моја потреба се доволни.
Имаш половни добри велосипеди до таа цена подобро земи нешто половно отколку вакви кинезарии со турнеј и кинески вилушки што можат да се распаднат при возење ...
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Да дадам совет за луѓето што апсолутно мора да купат нов и многу ефтин велосипед:

1. Велосипедот да нема никаков амортизер, нити напред нити назад.
2. Велосипедот да нема диск кочници (бидејќи за таа цена ќе бидат вградени кинески механички кочници кои немаат никаква сила на сопирање)
3. Менувачите да се Shimano, било која серија.

Велосипедот треба да е што поедноставен, бидејќи комплицирани а ефтини делови не издржуваат долго, дури ни при нормална/внимателна експлоатација.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
159
Поени од реакции
74
Мислење за CST гуми, конкретно за 700C димензија или препорака за некои други...?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Мислење за CST гуми, конкретно за 700C димензија или препорака за некои други...?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
До колку пари сакаш? Можам искрено да ги препорачам Michelin Lithion2, имаше 2-3 огласи кај што се продаваат нови, 60 евра пар.
Исто можам да препорачам Rubena Syrinx Racing Pro, 700-25c. Ме коштаа 1300-1400 денари, доста добри.

Рејтингот им го давам повеќе осврнувајќи се на заштита против дупнување, потоа држење на суво. Michelin Lithion2 ги возев преку 6000 километри, само еднаш пропуштија трнче да ги прободе до внатрешната. Rubena Syrinx Racing Pro ги имам пократко, нешто ситно под 1000км, до сега без дупнување. За држење на суво, чиста 10ка имаат од мене и двете. :)
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
159
Поени од реакции
74
До колку пари сакаш? Можам искрено да ги препорачам Michelin Lithion2, имаше 2-3 огласи кај што се продаваат нови, 60 евра пар.
Исто можам да препорачам Rubena Syrinx Racing Pro, 700-25c. Ме коштаа 1300-1400 денари, доста добри.

Рејтингот им го давам повеќе осврнувајќи се на заштита против дупнување, потоа држење на суво. Michelin Lithion2 ги возев преку 6000 километри, само еднаш пропуштија трнче да ги прободе до внатрешната. Rubena Syrinx Racing Pro ги имам пократко, нешто ситно под 1000км, до сега без дупнување. За држење на суво, чиста 10ка имаат од мене и двете. :)
Мене ми требаат подебели, поточно 700×40C.Јас возев CST фабрички и сум презадоволен, за 6 год и 8.500 км. задната е потрошена 70-75% а напред 35-40% и само два пати ми се имаат дупнато по еднаш напред и позади.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
19 март 2013
Мислења
329
Поени од реакции
177
До колку пари сакаш? Можам искрено да ги препорачам Michelin Lithion2, имаше 2-3 огласи кај што се продаваат нови, 60 евра пар.
Исто можам да препорачам Rubena Syrinx Racing Pro, 700-25c. Ме коштаа 1300-1400 денари, доста добри.

Рејтингот им го давам повеќе осврнувајќи се на заштита против дупнување, потоа држење на суво. Michelin Lithion2 ги возев преку 6000 километри, само еднаш пропуштија трнче да ги прободе до внатрешната. Rubena Syrinx Racing Pro ги имам пократко, нешто ситно под 1000км, до сега без дупнување. За држење на суво, чиста 10ка имаат од мене и двете. :)
Каде се продава таа Рубената?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Мислење за CST гуми, конкретно за 700C димензија или препорака за некои други...?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Од то шо имам користено, препорачвам неколку парчиња:
1.Континентал Гранд Прих 4000с
2.Мишелин Повер Компетишан
3.Виториа Компетишан Корса
4.Швалбе Про Оне
5.Мишелин Про 3
6.Виториа Корса Спид
Првин цената не им е пријатна за наш стандард (но ко ќе се морат се морат:зелен:), следно не очекви да трает кизнајт колку, и последно сите имет високи перформанси(проверено).
Со среќа во изборот и ти посакувам уште многу изминати километри.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
329
Поени од реакции
177
Ќе осетам ли промена во брзина со премин од 30c на 25c гуми

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom