Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.226
Поени од реакции
6.707
К.

Викендов ја затвараат една од двете дискотеки во моето село. Местото постои од кога памтам за себе(17-18 години)..Како помал ептен ми беше филм да влезам,па кога ми се оствари желбата негде 2010-2011 година бев малце разочаран дека бев уште средношколец,а кога влегов таму се беа "батиња" od 20+ години...И нема врска,низ годините си бев горе-доле редовен таму,ама последните година-година ипол беше ептен дупка,жив човек немаше..Петоци и саботи по 20-тина маси се на се. Иначе од кога памтам за мене,едно нешто се нема реновирано..(оно годинава го сменија само местото кај шо стојат ди-џеите и свирачите и порано горе имаше маси,ама после тоа дека многу народ немаше ги тргнаа) и тоа е тоа.. И нема врска,онака ми беше желба само тоа да го испукам,вечерва беше гужва како никогаш до сега(а богами сум бил доста време таму)...Меѓу другото,местото ќе биде и забележано по тоа што:

-Сум се собрал со неколку девојчиња(онака,рандом,ги запознаваш,си се собирате,чао-чао)
-Истерав 3 забави за нова година
-За прв пат се запознав со девојчето со која ми била најзначајната врска до сега(не најдолгата,туку најзначајната,за жал веќе бивша врска)
-Ми се случило едно од трите најголеми пијанства
-Прв пат пеев караоке,ми погодија песна(Otherside од РХЦП,да не помислиш нешто шабанско,немаше шабанарии таму) и му го грабнав буквално микрофонот на пејачот

Онака,многу трогателно правеа настани на ФБ за викендов,последен викенд,дрн-дрн неам појма што,утре вечер не планирам да излегувам,па ова нека остане како спомен за идни времиња...Малце заматен сум,па затоа вака конфузно си пишам...Последни пијачки ми беа џин-тоник и Туборг,си се заматив онака квалитетно,па на враќање си се олеснав за да се потсетам на минати времиња(неам повратено кога сум пијан не памтам од кога) и то је то...
 
Последно уредено:

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Знаеш дека си претерала со дискретна математика, кога во црква после дванаесет на Велигден, наместо да прашаш кој има јајце коњак, прашуваш кој има пивот јајце (првиот водечки ненулти елемент во матрицата кога ја сведуваш во ешалонски облик). :вонзем: Можеби и има некоја поврзаност. :ROFLMAO: И прво нешто ти текнува баш тогаш - е на математика. Нааааајс. :icon_mrgr:
Другарка што збор не ми прозборела две години од икс причини, ми се појавува и ме прашува кога на кафе. Прво нешто што сакав да ја прашам е на што дрога е, али после си викам шо те тркалам па и ја тебе, ќе се објаснувам сеа. Кажуваш да, да, ќе се договориме, никогаш нема да се договорите и фајронт. :icon_lol: Ептен краток фитиљ имам во последно време, ама па сеа трпи го овој, трпи го оној, аааа... ќе се прашаме. :X3:
Aj, пријатно. :D Среќни празници! :X3:
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Драга,
Има еден век како не сум си напишал некоја моја исповед. Ретко споделувам информации, но некако, веќе морам. Оваа 2017 година почна лошо, та од полошо нема. Средината на јануари го загубив татко ми. Од нигде - никаде, срцев удар во сон, хаос од тој ден...
Кутриот, не ни остави некој уау имот, пари или што да е. Ни остави проблеми, нерешени имотно - правни односи со роднини - изроди, останати проблеми. Самиот си беше свесен за тоа, велеше дека ќе ни остави само проблеми во наследство. Но, барем не научи да бидеме луѓе, да сме чесни, фер, истрајни. Душа човек беше. За други луѓе да заврши некоја работа, абе ќе се расчепеше, за нас не сакаше, не мрдаше со мал прст. Така знаеше, сами да си ја средуваме работата. Најмногу ми е жал што ете, ни јас, ни брат ми, не успеавме да го израдуваме со снаа и со внуче. Тој, гинеколог, милион прегледи и водења на бременост, на секое новороденче се радуваше, циганче, македонче, албанче, на сите им се радуваше. Не стигна на свои. Судбина. Беше премногу чесен, беше магнет за разни гомнари и искористувачи, не знаеше да се спротивстави. Самиот си велеше дека него секого го има заебано, никој нема да е ни прв ни последен. Се каравме, многу, и јас, и брат ми, често се каравме со него, но, кога се простував од него, му шепнав дека отсекогаш сум го сакал и дека многу сум му должен. Штета што никогаш не му го кажав тоа лично.
Се решив да отворам сам адвокатура, па што биде, нека биде. Се задолжив кај брат ми, аплицирам за кредит. Ќе биде заебано, ќе се помачам, но ќе истрајам и ќе ги оддолеам сите препреки.
Ден пред да почине татко ми, го зедов уверението за положен правосуден испит. Ми даде 50 евра, ги собирал некое време само за да ми ги даде. Никогаш нема да ги трошам. Ги носам со себе, макар и без пукната пара. Тие ми се аманет, амајлија од него. Ми кажа роднина кој бил со него кога се јавив да кажам дека го положив и последниот испит. Се расплакал. Ми недостига. Ми недостига неговото „стај по едно каве“ во 6 попладне. Ми треба неговата подршка. Ми фалат неговите глупости. Ми фали тој. Знам дека ме гледа од подобро место.
Беше пчелар преку 50 години. Многу знаеше. Никогаш не се заинтересирав за пчеларството, имав некои минимални познавања.
Сега со еден роднина и на тоа се обучувам. Арно не сум алергичен, иако завршив во амбуланта пред еден месец од 10+ убоди, не носев опрема, ме искасапија поштено. Ако, тоа е за запознавање. Фасцинантни животинки. Како почнав да се занимавам и со нив, и да ги запознавам, ги засакав. И мене ме сменија, посмирен сум, како друг човек. Лека - полека, ќе научам да пчеларам, не гледам на тоа како на бизнис, повеќе како на хоби и долг према татко ми, нема да ги запустам. Ќе ги одржувам. Денес за прв пат излегов на забава во кафич. Излегував и порано, ама кафе шема, не и гласни музики, ди - џеј итн. Поискрен сум према сите, нема задршки. И тоа е од татко ми, тој не знаеше да лицемери и да премолчува. Што на ум, тоа на друм. Денес бев искрен спрема три женски особи, две се налутија, едната си призна се и ме гушна. Да се живи и здрави. И на еден другар му кажав некои работи, побегна од муабетот, но призна дека за се сум во право. Да е жив и здрав. Можеби ме мислат за зол, но јас ги гледам и ги сакам како браќа и сестри, им го сакам најдоброто.
Со Господ напред, да дава здравје, среќа, разум, ќе се оправеме.
 
Последно уредено:
D

Daedalus

Гостин
Shivering isles, I see you here,
You promise me greatness and yet I fear.
You sing a song of strangers at home,
I feel your deceit, the glibness of Rome.

Shivering isles, you terrible liars,
You took my innocence, you shut my fire.
You cut my legs and you burnt my eyes,
I can't see the Earth, nor can I walk the skies.

Ah the terror, the pain in my soul,
I can't be myself, me is being mauled.
Shivering isles, I shall be gone,
away from this hole, run Forrest run.
 

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
209
Поени од реакции
429
Обожавам кога некој ќе ми рече дека сум поинаква. Неописливо ми ја раздрмува душата. Од една страна, ме фрустрира зошто најчесто тоа доаѓа од некои затуцани полу-едуцирани луѓе на кои им е чудно "како тоа не слушаш српско?!", немаат прочитано една книга у животот и не знаат кој е Ал Пачино, а се осмелуваат да те исмеаваат дека си поинаков од нив; а од друга страна ми се допаѓа зошто фала к**цу не сум како нив и сум целосно задоволна со себе си и фактот дека ги терам така да мислат за мене. Многу парадоксално и малку апсурдно од моја страна, али што друго ми останува. Мојата маана е што кога емотивно се возбудувам, без разлика дали негативно или позитивно, претерано енергично и гласно се објаснувам и малку така делувам како лудак на спид. Али во моја одбрана: тоа најчесто се случува отткако смиреното дебатирање ќе фејлне и после the beast is loose. 99% од случаите.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.733
Поени од реакции
24.373
Квази интелектуалци што не знаат како со стил, sending dick pics and all...
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.095
Поени од реакции
16.291
ДК

Реков нема да кажвам редум новите малери ама овај морам, едноставно морам. Во Понеделникот бев закажан да се тетовирам да си почнам ракав и нормално си одам на термин го нема 'артистот'. Му ѕвонам ми вели брат во гужва сум извини ми се десија некој работи ајде ќе ти звонам за 2-3 саати. Поминаја 4-5 не се јави, и му се јавив јас, м ивели брат вечер во 8 ѕвони ми сигурно ќе те презакажам. ОК, стига 8.20 ајде да не е точно 8 му ѕвонам не крева.... Стига 12 полноќ ми стига порака - Брат дали можи сабота во 1? - Јас враќам супер важи брат... Е сеа стига сабота одам во 1 го нема, ѕвонам ми вели мн ја утнав работата вчера да видам КАКОВ МИ Е ПЛАНОТ :pos: за денес ќе ти се јавам за брзо. Помина 1 час, се јави ми вели брат јас таму и таму сум за 2-3 часа ќе слезам ќе средам дуќам ќе ти се јавам... И ете драга скоро Вторник сме и уште средва ми се јавува...... Па добро бе дали е могуче ова шо се случва :pos::pos:.

И нормално да парите почнав да си ги трошам цел месец штедев да го ебам, сеа ќе си купам нешто како GoPro да си лечам нерви па ако ме бара од утре њама ни пари ни тетоважа.... Да не почнам поле љубов форумто ќе падни...Ако бе Кајги нека сме здрави и живи така? Уште со то ќе се тешиме де, кај да е ќе почнам и хороскоп да вервам.... На бајач ќе одам нека поминат празнициве.
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Драга, ако ние во Охрид викаме "се капит чоекон" , а скопјанишчана викет "се бања човекон" , тогаш зошто кога ние велиме "ми капит таванов" , у скопје не викет "ми бања таванов" ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom