Ветеринарно катче

Член од
29 ноември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
157
Каде кошта ова и што прават?
Скопски ветеринар, незнам кој ако те интересира многу ќе ти кажам попосле пошто сопругов не ми е дома визиткава е кај него. Иначе пред 3-4 години бевме кај него. А што прави, операција вештачки колкови. Во кратки црти.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Скопски ветеринар, незнам кој ако те интересира многу ќе ти кажам попосле пошто сопругов не ми е дома визиткава е кај него. Иначе пред 3-4 години бевме кај него. А што прави, операција вештачки колкови. Во кратки црти.
Во Македонија досега никој нема направено таква операција. А ако сакаш јас можам да те насочам кај проф. Тројачанец на Универзитетската Ветеринарна Болница. Тамо се решава дисплазијата, но со друга метода. Хирушка секако и кошта многу помалце од ова што ти го понудиле за вештачки колк.
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
@wiksa @Kacar
Сигурен сум дека е болви бидејќи додека ја чешлав фатив една, а и пред 3 дена ја гледаше ветеринар и не каша ништо за некоја кожна болест. Кога го пишав претходниот пост беше поминато само еден ден како и ја ставав ампулата.
Веќе 20 дена од како е кај мене ја хранам со сува храна купена од кам маркет 680 денари 10 кг. Во пет шопот ми имаат кажано дека таа храна не е добра, но мислев дека тоа го зборат за да купувам од кај нив која нормално е поскапа. Еве денес прочитав и тука на форумот дека таа храна е многу неквалитетна, па незнам дали тоа има некаква врска со чешањето :toe:. Храната која ја купив денес е Kiara и мислам дека е грчка, ми ја препорачаа како една од подобрите кои ги имаат и дека ја зимале луѓе кои носат кучиња по натпревари, па ако може некој што ја користел да каже нешто дали е добра или да препорача нешто друго. Ја платив 1200 денари за вреќа од 15 кг.
 
K

Kacar

Гостин
@wiksa @Kacar
Сигурен сум дека е болви бидејќи додека ја чешлав фатив една, а и пред 3 дена ја гледаше ветеринар и не каша ништо за некоја кожна болест. Кога го пишав претходниот пост беше поминато само еден ден како и ја ставав ампулата.
Веќе 20 дена од како е кај мене ја хранам со сува храна купена од кам маркет 680 денари 10 кг. Во пет шопот ми имаат кажано дека таа храна не е добра, но мислев дека тоа го зборат за да купувам од кај нив која нормално е поскапа. Еве денес прочитав и тука на форумот дека таа храна е многу неквалитетна, па незнам дали тоа има некаква врска со чешањето :toe:. Храната која ја купив денес е Kiara и мислам дека е грчка, ми ја препорачаа како една од подобрите кои ги имаат и дека ја зимале луѓе кои носат кучиња по натпревари, па ако може некој што ја користел да каже нешто дали е добра или да препорача нешто друго. Ја платив 1200 денари за вреќа од 15 кг.
Vidi, I Apolo od Kam I Ovaa se shit!
Kvalitetna hrana nema ispod 300 denari kilogram za zal :/ (onaka grubo zemeno)
Marketskite hrani Kako pedigree itn se malku po bolji od ovie.
Citaj ima Tema za hrana za kucinja ke najdesh nekoja poevtina a bolji kvalitet od ovie.
Jas kucinjata koski meso I oriz gi hranam, tatko mi e mesar taka da ostanuva mnogu meso otpad sekoj den.
No ima denovi I koga nema rabota Kako cel Fevruari pa ako nemam zamrznato davam pedigree I toa e toa :)
Obicno kupuvam po 2 vrekji I dur da istece rok gi koristam. Ako nemam prostor da gi iskoristam pred istek na rok mesec pred toa gi hranam.
Mada ja kupuvam za nasive 4 kucinja a u familija imame 6 so cicko mi.
 
Последно уредено од модератор:
  • Ми се допаѓа
Reactions: X3m
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
@wiksa @Kacar
Сигурен сум дека е болви бидејќи додека ја чешлав фатив една, а и пред 3 дена ја гледаше ветеринар и не каша ништо за некоја кожна болест. Кога го пишав претходниот пост беше поминато само еден ден како и ја ставав ампулата.
Веќе 20 дена од како е кај мене ја хранам со сува храна купена од кам маркет 680 денари 10 кг. Во пет шопот ми имаат кажано дека таа храна не е добра, но мислев дека тоа го зборат за да купувам од кај нив која нормално е поскапа. Еве денес прочитав и тука на форумот дека таа храна е многу неквалитетна, па незнам дали тоа има некаква врска со чешањето :toe:. Храната која ја купив денес е Kiara и мислам дека е грчка, ми ја препорачаа како една од подобрите кои ги имаат и дека ја зимале луѓе кои носат кучиња по натпревари, па ако може некој што ја користел да каже нешто дали е добра или да препорача нешто друго. Ја платив 1200 денари за вреќа од 15 кг.
Побарај ја темата за храна за кучиња и ќе најдеш пристојни храни под 300 денари кило. Поефтини а квалитетни ти се Naxos, Trainer, Natural trainer (околу 180 до 250 денари кг се движат овие)
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Многу скапо ова што викате 200-300 денари храна... Не е подобро тогаш да му готвам пилешки стек/копани/срца и џигер, ориз, морков, компир, јајца, супа со варени коски и сл... + некој додаток за витамини и минерали од кај вет ? Така мислам дека многу поефтино ке искочи ? Според килажата зависно од која храна дневно треба да јаде од 400 го 500г сува храна шо би ме коштало од 100 до 150 денари дневно...
 
K

Kacar

Гостин
Многу скапо ова што викате 200-300 денари храна... Не е подобро тогаш да му готвам пилешки стек/копани/срца и џигер, ориз, морков, компир, јајца, супа со варени коски и сл... + некој додаток за витамини и минерали од кај вет ? Така мислам дека многу поефтино ке искочи ? Според килажата зависно од која храна дневно треба да јаде од 400 го 500г сува храна шо би ме коштало од 100 до 150 денари дневно...
Pa polesno ispagja ti da mu gotvish (varish) ako imas slobodno vreme I kuceto e nonstop okolu tebe :)
Prijatelka moja ima doberman I shitzu.
Shitzu to go hrani so Suva, ne jade mnogu I se isplakja ama dobermanot so vareni koski, meso, iznutrici I oriz I morkovi. Sepak kuce od 5 kila nasproti kuce od 40 kila.
Go hraneshe dobermanot so Suva isto ama I se fakjase 100 € minimum mesecno.
Ako go hranis so nekvalitetna hrana sepak, mislam ne znaci deka sea ako go hranis so Apolo od Kam a ne so Natural trainer ke umre, ama ke bide toa analogno na toa covek da ne jade ovoshje zelencuk cisto meso tuku da jade burek I hamburgeri.
Kakva rasa imas?
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Pa polesno ispagja ti da mu gotvish (varish) ako imas slobodno vreme I kuceto e nonstop okolu tebe :)
Prijatelka moja ima doberman I shitzu.
Shitzu to go hrani so Suva, ne jade mnogu I se isplakja ama dobermanot so vareni koski, meso, iznutrici I oriz I morkovi. Sepak kuce od 5 kila nasproti kuce od 40 kila.
Go hraneshe dobermanot so Suva isto ama I se fakjase 100 € minimum mesecno.
Ako go hranis so nekvalitetna hrana sepak, mislam ne znaci deka sea ako go hranis so Apolo od Kam a ne so Natural trainer ke umre, ama ke bide toa analogno na toa covek da ne jade ovoshje zelencuk cisto meso tuku da jade burek I hamburgeri.
Kakva rasa imas?
Самојед или мих од самојед, го вдомив од улица пред 20 дена. Нз точно дали е микс или не бидејќи беше во лоша состојба, слабо, со оштетено крзно... сека веќе се опоравува. По тоа што читам по интернет карактерот му е 100% на самојед.
 
K

Kacar

Гостин
Самојед или мих од самојед, го вдомив од улица пред 20 дена. Нз точно дали е микс или не бидејќи беше во лоша состојба, слабо, со оштетено крзно... сека веќе се опоравува.
Ako e Malo na pocetok mozes pokvalitetna Suva hrana :)
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Ako e Malo na pocetok mozes pokvalitetna Suva hrana :)
Па не е баш, ветеринарот у пасошот го пиша како 8 месечно бидејки така процени. Тежи од 20 до 30 кг макс. За сега ќе му давам од оваа што ја купив по 500 грама дневно (2x250) иако на вреќата пишува за таа килажа кучина од 350 до 420г. Од поквалитетните кои ми ги кажаа во пет шопот единствена што можам да си ја дозволам моментално е оваа
која за 20 кг кошта 2400 или 2700 нз точно. Инаку можам да и давам и домашно спремана храна, само некој нека даде некој рецепт со грамажа да видам како би изгледало тоа... јас што гледав на интернет пола од производите и не сум ги сретнал кај нас по маркетите.
 
Член од
31 август 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Имам стафорд женски 6 месеца стар сабајлево станавме у 6 ја однесов у парк да го истрчам да го размрдам се вративме после 1 саат дома бидејќи живеам на приземје ја пуштив малце низ двор да си поигра,живеам во зграда што има 10 спрата над мене ја викнав внатре и дадов да јаде кучешка храна пурина и легна да спие,ја разбудив после 2-3 саати да ја прошетам и за прв пат у животот нејкеше да шета беше омалаксана и едвај стоеше на нозе ја кренав во раце и почна да бревта се навали и поврати жолта течност густа после тоа почна да диши тешко со јазикот исплазен надвор ја качивме у кола ја однесовме на ветеринар и бапна неколку инфузии да ја врати и ми кажа да ја однесам дома и да не и давам ништо да јаде само течности колку и да пие течности не престанува веќе 2 саати да диши тешко со јазикот надвор повраќање више нема дајте совети како да и помогнам?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Кучето најверојатно има глисти, не најверојатно туку доста сигурно. Дали Ворминтол_Д е за тоа пошто порано други апчиња купвав , а сега овие ми ги понудија. И ако е како оди дозата ? Овие се 50 мг а кучето ми е околу 10 кг жива мера.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Кучето најверојатно има глисти, не најверојатно туку доста сигурно. Дали Ворминтол_Д е за тоа пошто порано други апчиња купвав , а сега овие ми ги понудија. И ако е како оди дозата ? Овие се 50 мг а кучето ми е околу 10 кг жива мера.
Tie ne gi znam, ali baraj, dehinel, drontal, kaniverm, biheldon... site tie obicno idat na 10kg edna tableta. Koga ke mu dades na kutreto ako isfrli glisti za dve nedeli povtorno ke mu dades, ako i togas isfrli pak za dve nedeli dodeka ne vidis da nema nisto vo izmetot.
 
Член од
29 јануари 2013
Мислења
12
Поени од реакции
2
Здраво, пред два месеци моето куче за прв пат стана мајка. Ова и е прво кучење и се работи за мал раст на куче кое има само 3кг а окучи 5 кученца. Сега дури и по два месеци таа сеуште има болки, понекогаш приметувам дека се грчи како да има болки во мускулите, побавно се движи, не скока, не си игра, се движи подгрбавено, дури и квичи доколку некој посилно ја фати за стомакот или за грбот и откако престана да ги дои малите ги избегнува. Дали имате некој совет?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Tie ne gi znam, ali baraj, dehinel, drontal, kaniverm, biheldon... site tie obicno idat na 10kg edna tableta. Koga ke mu dades na kutreto ako isfrli glisti za dve nedeli povtorno ke mu dades, ako i togas isfrli pak za dve nedeli dodeka ne vidis da nema nisto vo izmetot.
Па не дека можам да видам, не е оваа мојава домашно куче во класична смисла на зборот. Си знај кај му е куќата, кој му е стопан и што треба да чува и до каде инаку во глобала си е пуштена скоро цело време. Му дадов од овие пошто веќе ги зедов, ќе му дадам превентивно за две недели уште една доза. Посумљав дека има глисти пошто почна да се влечи со газето по земја како да се чеша или чисти, а и веројатноста да има е многу голема и без тоа пошто како што реков е цело време пуштена а куче како куче.
Туку налет то уште една мака што нема врска со ветерина. Почнаја да му ги крадат ремчињата од на врат. За една недела три имам купено. Претпоставувам деца ( кој друг би крадел ремче од 50 денари за куче). Ова мило си игра, се гали и на некое дете му дошло генијална идеја дека всушност му фали ремче :). Почна срам да ме фаќа пред продавачката. Секој втор ден ремчиња купвам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom