Дежурна Ординација! #2

Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.818
Како би кажал нешто, ама ќе попијам казнени или бан. Еднаш ми се има десено...
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Мајка ми има тешкотии со почнување на млаз при уринирање, најверојатно се работи за слаби мускули на бешиката, нема камења, и инфекција беше да се провери,пие б комплекс и магнезиу, диазепам, но не помагаат богзнае колку, некое чаре? И препорака за добар уролог и некој лек народен или од аптека, кој знае нека помогне со совет.
 
Член од
20 мај 2016
Мислења
45
Поени од реакции
3
Одбери слика приближно на твојата ситуација :
1.

2.

3.

4.

5.
Zdravo pak jas eve sega koga pocna zatopluvanjeto na vremeto racete mi nalikuvaat na slika 4 nekako mi tezat i nautro desnata raka mi epten otrpnata mi trebaat okolu 5 min.da ja stabiliziram i levata no desnata epten ne ja osekam dlankata???
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.456
Мајка ми има тешкотии со почнување на млаз при уринирање, најверојатно се работи за слаби мускули на бешиката, нема камења, и инфекција беше да се провери,пие б комплекс и магнезиу, диазепам, но не помагаат богзнае колку, некое чаре? И препорака за добар уролог и некој лек народен или од аптека, кој знае нека помогне со совет.
Нека проба со аспирин, 2x по 100мг на ден - за 2-3 дена треба да осети разлика, ако нема разлика нека иде на доктор.
Zdravo pak jas eve sega koga pocna zatopluvanjeto na vremeto racete mi nalikuvaat na slika 4 nekako mi tezat i nautro desnata raka mi epten otrpnata mi trebaat okolu 5 min.da ja stabiliziram i levata no desnata epten ne ja osekam dlankata???
Провери се за дијабет, и крвна слика воедно.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Благодарам @Psyside за советот, ќе проба уште вечерва со аналгин.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Дали леќите во боја се штетни за окото, посебно кај луѓе кои имаат диоптер?:)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.730
Поени од реакции
24.318
Колку кошта мри преглед(магнетна резонанца) на приватно во Македонија?
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.502
Поени од реакции
34.608
Не, брачеда ми посочи дека има СТ елевација, а не депресија. Иначе докторот седна и внимателно ми објаснуваше дека на ЕКГ-то се било нормално, делче по делче ми кажуваше во кој одвод како требало да биде секој талас. Рече дека сум имал добра прогресија во В1 до В6 одводите, дека немало хипертрофија зошто ниски биле пиковите, некако рече осовина(или оска, нз шо е тоа) била нормална, и не паметам друго шо рече..
... јас не реков ,,Депресија,, како состојба на расположението туку реков ,, Депресија на СТ сегментот,, нели зборуваме за ЕКГ како можност на некоја исхемија на срцето т.е. слаб довод на кислород како причинител на можеби органско заболување, но тоа не значи дека ваква промена може да биде и од некоја психичка компонента стрес па дури и состојба на расположение ...[DOUBLEPOST=1490559242][/DOUBLEPOST]
Kako da zaklucam deka mokracata mi e penliva ili ne ?

доколку се гледа во урински чаши би изгледало вака...



доколку се гледа во веце шоља би изгледало вака...[DOUBLEPOST=1490560069][/DOUBLEPOST]
Zdravo pak jas eve sega koga pocna zatopluvanjeto na vremeto racete mi nalikuvaat na slika 4 nekako mi tezat i nautro desnata raka mi epten otrpnata mi trebaat okolu 5 min.da ja stabiliziram i levata no desnata epten ne ja osekam dlankata???
зашто не отидеш на лекар да ти потврди дека тоа е Рејнов синдром (Syndroma Raynaud) или НЕ Е !

или е само реакција од вратна спондилоза, мора да имаш дијагноза на состојбата за да може соодветно да се делува односно да се лекува со алфа блокатори односно со дилататори ...
[DOUBLEPOST=1490561257][/DOUBLEPOST]
Дали леќите во боја се штетни за окото, посебно кај луѓе кои имаат диоптер?:)
... ако мислиш поради бојата не се штетни, опасноста доаѓа од друга природа поради комерцијална придобивка секој веќе и произведува,препорачува и продава контактни сочива кои и те како може да ја оштети рожницата и нежниот површински слој и самото средство за миење и остранување на протеини што се нафаќа на сочивото може да донесе до различни иритации, инфекции (pseudomonas ,acanthameba) па дури и слепило...
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.940
Поени од реакции
6.115
sega mi se sluci nesto cudno i nelogicno, pri vrsenje na golema nuzda i pri golem zor-napon zabelezav deka imam poteceno sperma od penisot pa ne mi e jasno kako e mozno toa i sto moze da bide ?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.502
Поени од реакции
34.608
sega mi se sluci nesto cudno i nelogicno, pri vrsenje na golema nuzda i pri golem zor-napon zabelezav deka imam poteceno sperma od penisot pa ne mi e jasno kako e mozno toa i sto moze da bide ?
дали сега брзо си прележал грип односно си имал проблеми со грлото?
дали имаш секогаш проблем со тврда столица?
дали имаш проблем со мокрење?
дали имаш покачена телесна температура во последно време?
дали имаш болки и каде? ( препони, задница, долен дел на кичма)?
дали имаш подолга сексуална апстиненција ?
дали си сексуално хиперактивен?
дали твојата работа е во седечка положба?
дали имаш болна ејакулација?
дали имаш чести ноќни ерекции ?
дали си приметил крвен исцедок во спермата?
дали имаш проблем со ејакулација попратено со болка и пребрза и неосетлива ејакулација?
дали нешто сега брзо си направил лабораториски испитување на крвна слика (леукоцити) ?
дали при дефекација ти се појавува исцедок од мокрачна цевка ( ова веќе ти е потврдено)
...одговори на другите прашања! :)
 
Последно уредено:
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Вадев 8ца со операција, воопшто не ми беше излезена но криво ми растеше и морав да ја истам, е сеа помина веќе 15 дена, местото се ми заздрави, конците ги тргнав уште пред недела дена, докторите рекоја дека е топ, не е загнојано се е во ред, но пред некој ден почнав да осеќам непријатен мирис во устава, како некоја киселина, местово не ме болит, го осеќам само мирисот, некој ми викат дека кога го истајле забот внатре ределе нешто како дренажа, и од тоа мирисало некое време, имат вистина во то?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.502
Поени од реакции
34.608
дали сега брзо си прележал грип односно си имал проблеми со грлото?
дали имаш секогаш проблем со тврда столица?
дали имаш проблем со мокрење?
дали имаш покачена телесна температура во последно време?
дали имаш болки и каде? ( препони, задница, долен дел на кичма)?
дали имаш подолга сексуална апстиненција ?
дали си сексуално хиперактивен?
дали твојата работа е во седечка положба?
дали имаш болна ејакулација?
дали имаш чести ноќни ерекции ?
дали си приметил крвен исцедок во спермата?
дали имаш проблем со ејакулација попратено со болка и пребрза и неосетлива ејакулација?
дали нешто сега брзо си направил лабораториски испитување на крвна слика (леукоцити) ?
дали при дефекација ти се појавува исцедок од мокрачна цевка ( ова веќе ти е потврдено)
...одговори на другите прашања! :)
дали сега брзо си прележал грип односно си имал проблеми со грлото?
-grip prelezav mesec januari
дали имаш секогаш проблем со тврда столица?
-nemam sekogas problem so tvrda stolica
дали имаш проблем со мокрење?
-neznam na kakov problem pri mokrenje mislis ?
дали имаш покачена телесна температура во последно време?
-nemam temperatura
дали имаш болки и каде? ( препони, задница, долен дел на кичма)?
-imav bolk 1 den polovinite
дали имаш подолга сексуална апстиненција ?
-apstinacija podolg period od seks da i toa malce podolg.
дали си сексуално хиперактивен?
-hiperaktiven neznam sto e toa
дали твојата работа е во седечка положба?
-rabotta mi e stoecka polozba (diganje)
дали имаш болна ејакулација?
-nemam bolna ejakulacija
дали имаш чести ноќни ерекции ?
-nokni erekci poretko
дали си приметил крвен исцедок во спермата?
-iscedok od mokraca nemam samo ovaa mi e prv pat pri napon
дали имаш проблем со ејакулација попратено со болка и пребрза и неосетлива ејакулација?
дали нешто сега брзо си направил лабораториски испитување на крвна слика (леукоцити) ?
дали при дефекација ти се појавува исцедок од мокрачна цевка ( ова веќе ти е потврдено)

...помеѓу меурот на простата во преден дел и ректумот заден дел во машкото тело се наоѓа двe ,,семени вреќички, исклучување на каналот на меурот кој го осигура преносот на спермата од тестисите од ејакулациониот канал и со тоа се отвара во простатичната уретра,

онака од око што се вели како насока да си одиш на консултации со уролог имаш некоја почетна инфекција...
vesiculitis или prostatitis кои се јавуваат како последица од некоја инфекција на мочниот меур(cistitis), бубрегот (pijelonefritis, glomerulonefritis),преку крв ( angina, osteomijelitis и белодробни заболувања или заразни болести како грип или настинка со болка во грло ) ...
би рекла дека имаш воспаление на семените вреќички- vesiculitis !, а можеби и на простата, еднократна болка што ја имаше е поради анатомската поврзаност на ректумот со семените вреќички така да при дефекација со напор и болка се ослободува слуз од уретрата и обратно со собирање на фецес се појавува болка со наполнување на мочниот меур и исчезнување на болката при негово празнење..
треба да се испита крвната слика поточно леукоцитите и присутен слуз во урина, да се направи ЕХО и доколку има потреба да се пие антибиотик евентуално аналгетик ако е присутна болка...
 
Последно уредено:
S

Samurai_Sk

Гостин
Дали ситни каменчиња на жолчката од 4мм се опасни, мислам дали има некој третман без операција?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.502
Поени од реакции
34.608
Дали ситни каменчиња на жолчката од 4мм се опасни, мислам дали има некој третман без операција?

...воспаление на жолчната ќеса во 95% случаеви е главен виновник за создавање на камењата во неа, а воспалението настанува поради прекумерен оброк мрсен, зачинет, љут кој всушност ја празни нагло жолчната ќеса и која може да се воспали, потоа поради зголемен холестерол кој циркулира и кој телото се труди да го острани и тоа иде преку жолчката и жолчните канали во цревата...
...тука треба да се делува за да може телото САМО да си го разгради и острани, секој друг труд е само залажување, оти и да се остранат камењата поради предходното објаснување пак ќе се формираат за неколку дена, доколку не сте имале неколку последователни напади тогаш има шанса да не се острани оперативно целосно жолчката, затоа што секој орган во организмот е со своја функција и цел да не се лажеме дека со остранување на жолчката ќе ,,биде исто,, како да не се случило ништо, напротив цел дигестивен систем се пореметува ....итн
постојат холестеролски- жолтеникавии или пигментски црно шарени камчиња, прашање од што се нашите камењата составени? м?
оти не е е свеедно и не се топат пигментските, па на глава да се дуби, а и големината е важна ...
...може поголеми камења воопшто да не ги осетиме ако имаме правилен режим и брзина времетраење на оброците на исхрана и со години да го носиме, а може и мали незабележителни камчиња поради стрес дури или нагол физички напор со тесна облека да се исфрли тоа камче во жолчниот канал и да направи беља со затнување на жолчни киселини и хирушки третман не ни бега, односно може и без никакви камења во жолчка да се добие напад или воспаление на жолчното кесе ако силна замастена и зачинета храна со комбинира со многу ладен газиран или алкохолен пијалок...
сакам да назначам уште еден многу важен момент на неправилна примена на диетален режим на исхрана и религиозни постови кои денес се применува неправилно за разлика од порано ( и кај христијаните и муслиманите) нагол прекин на исхрана и нагол внес на обилна храна, односно целодневно нејадење со ноќно обилно јадење што предизвикува погрешно функцонирање на жолчката и можност на создавање на камења од нејзино воспалување и потоа џабе да се користат разни напитоци или хербални лекови да не се залажуваме дека нешто ќе ни ја подобри ситуацијата со жолчните камења кога навиката не ни е добра, тие а само ќе делуваат на друго место негативно поради секојдневни внес...
еве неколку искуства - клик!
и доколку веќе се сака нешто хербално да се пие, нека биде барем ,,фабричко гарантирано,, и ништо од тип ,,направи го сам,, еве некои мешавини на чаеви...






...инаку све што е камче под 5 мм се ,,чека,, односно не се превзема хирушко остранување, туку се внимава и подобрува сето тоа што доведува до дисбаланс на функција на жолчката, нема нагли диети, нагло јадење презачинето, прељуто...јајца, мајонез... покачен холестерол( триглицериди )...итн нагла физичка активност, тесни алишта, стрес...итн ...
ете, нека биде почеток една навика да после послаб и спор внесен оброкот без пиење на било што пијалок додека се јаде, не треба да се седи ( свиткана жолчка) туку да се прилегне едно пола час...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom