ЈСП - случки, прашања, дискусии

Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Што е разликата меѓу персонална и неперсонална картичка??
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Студирам на приватен факултет и дали можам да извадам неперсолна?? Тоа ми беше прашањето
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
Прашање е,одговори ако знаеш а не да се чудиш
пресолна карта не дават
не е сезона за зимница сега

а тоа што те зафркава членот погоре е оти све неписмени ќе излезите од тоа приватните факултети
парите само ќе ви ги земат, диплома ќе ви дадат, и пак неписмени ќе си останите
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
пресолна карта не дават
не е сезона за зимница сега

а тоа што те зафркава членот погоре е оти све неписмени ќе излезите од тоа приватните факултети
парите само ќе ви ги земат, диплома ќе ви дадат, и пак неписмени ќе си останите
А неперсолана можам така,даваат?? А иначе паѓаме и на приватен и не е така лесно како што мислите,се паѓа и на приватен
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
А неперсолана можам така,даваат?? А иначе паѓаме и на приватен и не е така лесно како што мислите,се паѓа и на приватен
Nepersonalizirana karticka mozes da izvadis i da si nadopolnuvas kredit kolku sakas. Mozes da ja zemes kartickata ili vo avtobus ili vo biletara i istata cini 150 denari :)
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Ретко се бафтам по автобуси но во моментов така миналага ситуацијата и прати сеа:Никогаш не сфатив зошто на некој му се прогледува кроз прсти доколку ја нема надополнето својата картичка?Зарем постапката на казнување не важи за сите значи ја сум будала во моментов што надоп олнив 250денари а друг може да се ''шверца'' ?Го чекам денот кога законот ќе почне да се применува еднакво за сите и тој ден ќе го славам :cuc: ама мислам уште долги години тоа ќе биде само една визија на некоја си замислена планета у некоја замислена држава каде што работите вистински ќе се применуват онака како што е зацртано на тој лист хартија па тука ќе ги спомнам и зелките кој одлично си го чуват својот грб и знаат како да постапат со својте браќа инаку сабајле ова се случи на македонец а контролорите искрен да бидам незнам што националност беа во секој случај тоа што сакам да кажам е доколку не сте во можност финасиски тука се секогаш вашите нозе каде што ќе можете да пешачите или пак да возите велосипед со тоа и ќе овозможите кондиција+заштеда на вашиот џепарлак+сретнување нови луѓе+ ќе приметите некој работи кој претходно не сте ги виделе (ова е малку demolition style ќе видиме што ќе каже од второ гледање продужувате со фалење а мене ме гребе малку тоа)да не бегам од темата тоа што сакам да го кажам е јасно ко ден амакого заебавам ај да се сетиме кај живеме :lolzz: па да не почнам да зборам за картичките,прљавите автобуси ....
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Дали за плаќање со телефон истиот мора да е паметен ? Прашав на билетара една ми рече мора друга дека може со секој во телеком добив исто дијаметрално спротивни ставови па некој да сподели искуство ?
Не, најобичен телефон ја врши истата работа ко "паметниот". Преку слушалката се испраќа звучен сигнал кој треба да го регистрира апаратот во автобус, доближувајќи ја слушалката од телефонот до микрофонот (ушето) на апаратот. Така доближен телефонот се држи подолго од што се држат/поминуваат картичкиве, се додека не потврди апаратот.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
А неперсолана можам така,даваат?? А иначе паѓаме и на приватен и не е така лесно како што мислите,се паѓа и на приватен
За шо паѓате ?
Ако парите ви се многу изгужвани ?
Као ние од Марс сме паднати па сеа ќе не учиш како е на приватен ?


Иначе не знам кој им е дилот на телеком со тоа мобипеј. Требаше да излагам, немав надополнето на картичката, а билетарите беа затворени и сеа шо да праам викам ај со телефон ќе платам. Пуштам тоа порака да ја активирам услугата и ми стига повратна порака „сим картичката ви е стара за да се активира услугата, дојдете и заменете ја“.
Да знаев дека некој ќе ми ја прочита пораката, добар риплај ќе пишев...
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Како да ја надополнам онлајн картицава?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Денес се возев во 64А, за до транспортен, и некаде кај универзална ми се чини влезе контрола., се качи на горниот спрат кај што бев јас, и си седнаа горе, не прегледуваа дали има некој картичка или не . па ми текна дека не е македонска таа линија и си се помирив со фактот дека држава од нас не бидува :D
Сеа некој ќе рече, може се возеле само до транспортен, не се на работа и слично..
Ама затоа во 3,5,15ка лом прават од прегледување, па уше и се продераваат ако некој се шверца :D Ех оваа моја чудесна територија на мешани народи :toe:
 
Член од
10 август 2013
Мислења
541
Поени од реакции
928
Денес се возев во 64А, за до транспортен, и некаде кај универзална ми се чини влезе контрола., се качи на горниот спрат кај што бев јас, и си седнаа горе, не прегледуваа дали има некој картичка или не . па ми текна дека не е македонска таа линија и си се помирив со фактот дека држава од нас не бидува :D
Сеа некој ќе рече, може се возеле само до транспортен, не се на работа и слично..
Ама затоа во 3,5,15ка лом прават од прегледување, па уше и се продераваат ако некој се шверца :D Ех оваа моја чудесна територија на мешани народи :toe:
Ееееее јас еве 4та година како сум завршил средно секој ден ми е бесплатен, абе си кулирам како пензионериве. Чат пат кога ќе помине контрола да ме провери, ама во највеќе од ситуациите ги мафтам како сакам на фин начин.:D А имам доста случаеви кога сите ќе ги прегледаат мене ме одминувале :D Баш вчера дента попладне ми доаѓа еден албанец контролор во одело се качува, и со тоа тетрисот во раце шо го држи ми го наслонува накај мене, и ми вика после, дечко карта, му викам ја имам заборавено по дома и отиде без да се расправаме, после имаше два тројца Албанци помлади од мене и тие како мене немаа, а да видиш кога им се развика нешто, претпоставувам дека за тоа шо немале карта, шоферот застана, абе цел автобус бучеше од шо им се дереше после си отидоа и толку беше. Комедии хахахаха :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom