Работа во Катар и Дубаи

Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Другарчиња ве молам за совет кој е најдобриот начин според вас за барање на работа? Преку агенцииве низ Македонија, директно на сајтовите од хотелите(колку што знам и таму има можност да оставиш CV) или преку сајтовите што сте ги навеле погоре www.bayt.com, www.indeed.ae, http://www.catererglobal.com/... И дали има возрасна граница, јас сум 29 :), може е малце касно, да се трудам или залудно е?... Поздрав
 
Последно уредено:

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.560
Поени од реакции
6.673
Другарчиња ве молам за совет кој е најдобриот начин според вас за барање на работа? Преку агенцииве низ Македонија, директно на сајтовите од хотелите(колку што знам и таму има можност да оставиш CV) или преку сајтовите што сте ги навеле погоре www.bayt.com, www.indeed.ae, http://www.catererglobal.com/... И дали има возрасна граница, јас сум 29 :), може е малце касно, да се трудам или залудно е?... Поздрав
Препорачливо е да избегнуваш агенции дека претежно нудат работи во ресторан за смешни пари, стрикно иди преку сајтовите што ти се спомнати и воопшто да немаш грижа околу возрасната граница.
 
Член од
5 јули 2016
Мислења
18
Поени од реакции
3
Сакам за прв пат да одам сам во Катар или Дубаи. Како за почеток да барам работа во агенции или да си најдам сам уште од тука... Како оде со виза миза пошто стварно не ми е јасно пошо не сум бил.. Позз и фала многу. Секоја информација ми е важна..
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Сакам за прв пат да одам сам во Катар или Дубаи. Како за почеток да барам работа во агенции или да си најдам сам уште од тука... Како оде со виза миза пошто стварно не ми е јасно пошо не сум бил.. Позз и фала многу. Секоја информација ми е важна..
Имаш три опции

1. Има страници / огласи и можеш да аплицираш и директно да стапиш во контакт со работодавецот .
2. Има агенции во Р.М , ке ти средат за работа но ке треба да им платиш провизија
3. Е опцијата што ти кажа , да одиш директно таму на слепо на све или ништо , што не ти препорачувам ...
Изборот е твој :)
 
Член од
5 јули 2016
Мислења
18
Поени од реакции
3
Предлог некој страни може? Овие најгоре што ги наведеа активни се? Со виза како иде на колку може да се работи таму, неколку месеци?
 
Член од
13 април 2013
Мислења
49
Поени од реакции
16
A be da ne znae nekoj lekarskoto za vl UAE na koj jazik treba da bide angliski ili makedonski
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.560
Поени од реакции
6.673
Се бара лиценциран Фитнес Тренер (Женско) кај мене хотел. Доколку некој е заинтересиран или познава девојче со искуство нека ме контактира.
 
Член од
29 јуни 2012
Мислења
20
Поени од реакции
3
Koja e najdobra agencija za apliciranje na Bliski istok?
 
Член од
15 септември 2017
Мислења
8
Поени од реакции
2
Здраво,
дали има некој што живее во Дубаи?
Имам понуда за работа таму, од познат човек кој студирал во Скопје во времето на Југославија. Ми нуди сместување, платена авионска карта, работна виза и транспорт таму (ова точно не знам што значи, пари или кола за превоз до работа) и плата од 5000 дирхами месечно и веќе по нова година 6000 - тоа се некои 1400 евра. Немам семејство. По професија сум архитект и работам архитектонски визуелизации 3D и имам тука работно искуство. Зборувам англиски одлично. Човекот ми кажа дека само со англиски нема да имам никаков проблем. Тука професијата не се цени воопшто, но познавам и луѓе, колеги кои не најдоа таму работа или ја изгубија.
Ме интересира дали со овие пари таму може да се живее нормално? Не сум некој човек што се луксузира - би трошел само за основни работи. Прочитав дека комуналиите (струја и вода) месечно чинат околу 150 евра, интернетот околу 70-80. Какви се отприлика цените на храната, дали има некои други трошоци за разлика од овде и слично.
Читав дека платите на инжинерите одат и над 20000 дирхами па и повеќе, меѓутоа тоа го постигнуваат со неколкугодишно искуство.
Некои искуства совети би ми дошле добро.[DOUBLEPOST=1505496643][/DOUBLEPOST]Забораив да напишам дека и медицинско осигурување ми е платено. Некаде прочитав во темава дека треба некакви медицински прегледи. Тие се прават во Скопје или таму? Исто така сопственикот на фирмата ми спомна дека потребно е дипломата да се преведе и завери во МНР?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom