Формула 1 - сезона 2018

Шампион за 2018 според вас е...

  • Sebastian Vettel

  • Lewis Hamilton

  • Valtteri Bottas

  • Fernando Alonso

  • Kimi Räikkönen

  • Nico Hulkenberg

  • Daniel Ricciardo

  • Pierre Gasly

  • Kevin Magnussen

  • Max Verstappen

  • Stoffel Vandoorne

  • Marcus Ericsson

  • Carlos Sainz

  • Esteban Ocon

  • Sergio Perez

  • Charles Leclerc

  • Romain Grosjean

  • Lance Stroll

  • Brendon Hartley

  • Sergey Sirotkin


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.885
Единствено ме радува победата на Ферари,дај боже да бидат конкурентни оваа година,како и да е досадна ќе биде сезоната.
Рано е да се каже дека ќе биде досадна сезоната. РБ, Мерцедес и Ферари ги видовме на врвот. Можеби сите се во конкуренција, можеби и не ќе видиме. Еден Торо Росо на тркава го видовме дека вози најдобар круг. Пак ќе кажам рано е за се, бар дур не видиме уште 2-3 трки ама сезонава е најизрамнета во однос на минатите 3.
 
Член од
9 септември 2016
Мислења
560
Поени од реакции
398
Рано е да се каже дека ќе биде досадна сезоната. РБ, Мерцедес и Ферари ги видовме на врвот. Можеби сите се во конкуренција, можеби и не ќе видиме. Еден Торо Росо на тркава го видовме дека вози најдобар круг. Пак ќе кажам рано е за се, бар дур не видиме уште 2-3 трки ама сезонава е најизрамнета во однос на минатите 3.
Ова не се споредува со сезоните кога се одеше во бокс по гориво,тактики,кој со колку гориво почнал,колку пати ќе се оди у бокс..и сл,сега сите имаат исто,98% почнуваат со исти гуми,во рок од 2 круга сите влегле у бокс,и толку е трката...еееејјј со едно застанување у бокс?! Ар ју кидинг ми?!
Каков глуп звук даваат сегашните болиди е трагикомично.
Не е формулата ко шо беше пред 10 години,тогаш едвај чекаш да дојде викенд да гледаш,сега од навика гледам.Види ги прославите на победите тогаш и види ги сега,ја изгуби смислата.Се намалува гледаноста од година во година.Али нели БЕЗБЕДНОСТА е НАЈБИТНА(не ме јеби,што да кажат за MotoGp возат на дожд со приближна брзина како во Ф1).Затоа MotoGp се издвојува од Ф1
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.816
Ова не се споредува со сезоните кога се одеше во бокс по гориво,тактики,кој со колку гориво почнал,колку пати ќе се оди у бокс..и сл,сега сите имаат исто,98% почнуваат со исти гуми,во рок од 2 круга сите влегле у бокс,и толку е трката...еееејјј со едно застанување у бокс?! Ар ју кидинг ми?!
Каков глуп звук даваат сегашните болиди е трагикомично.
Не е формулата ко шо беше пред 10 години,тогаш едвај чекаш да дојде викенд да гледаш,сега од навика гледам.Види ги прославите на победите тогаш и види ги сега,ја изгуби смислата.Се намалува гледаноста од година во година.Али нели БЕЗБЕДНОСТА е НАЈБИТНА(не ме јеби,што да кажат за MotoGp возат на дожд со приближна брзина како во Ф1).Затоа MotoGp се издвојува од Ф1
A sto bese interesno tie sezoni so stavanje gorivo? Najinteresniot moment od trkata bese koj koga ke vleze u boks i ako nekoj uspee da zaebe nekogo so toa, nemase nikakvi preteknuvanja, trkite bea ziva dosada.
 
Член од
9 септември 2016
Мислења
560
Поени од реакции
398
A sto bese interesno tie sezoni so stavanje gorivo? Najinteresniot moment od trkata bese koj koga ke vleze u boks i ako nekoj uspee da zaebe nekogo so toa, nemase nikakvi preteknuvanja, trkite bea ziva dosada.
А сега кое претекнување го има,да молиш господ да не ти се прииде у вц за време на трката,да не испуштиш нешто.Сега се има освен претекнувања.Ф1=шоу бизнис.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.816
А сега кое претекнување го има,да молиш господ да не ти се прииде у вц за време на трката,да не испуштиш нешто.Сега се има освен претекнувања.Ф1=шоу бизнис.
Niko koga mu bese dostoen protivnik na hamilton imase, sea rb i ferari sto ne se sposobni da napravat dostoen bolid da mu se sprotistavi na mercedes e drugo
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.885
A sto bese interesno tie sezoni so stavanje gorivo? Najinteresniot moment od trkata bese koj koga ke vleze u boks i ako nekoj uspee da zaebe nekogo so toa, nemase nikakvi preteknuvanja, trkite bea ziva dosada.
Не си сериозен со ова така? Као демек сеа трките се ептен интересни? Четири години доминација на РБ па 3 на Мерцедес... едни интересни што да ти кажувам. И претходно не беше којзнае што ама барем имаше возбуда. Тогаш многу повеќе играше улога и возачот, сеа и просечен возач со Мерцедес ќе згази. Едноставно нема болиди што конкурираат. Се се базира на тие електроники дрс, керсови и слични срања. Порано имаше по минимум 2 застанувања во бокс, автоматски повеќе тактики.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.816
Не си сериозен со ова така? Као демек сеа трките се ептен интересни? Четири години доминација на РБ па 3 на Мерцедес... едни интересни што да ти кажувам. И претходно не беше којзнае што ама барем имаше возбуда. Тогаш многу повеќе играше улога и возачот, сеа и просечен возач со Мерцедес ќе згази. Едноставно нема болиди што конкурираат. Се се базира на тие електроники дрс, керсови и слични срања. Порано имаше по минимум 2 застанувања во бокс, автоматски повеќе тактики.
Ferari koga dominirase so shumaher arno vi bese? Posle alonso dojde i odma ne cinese, koga otide vo ferari aren stana, f1 nikogas ne bila izednacena, osven od kaj 2007 do kaj 2010 pred da se pojavi brawn gp.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Оваа сезона ке биде потешко претекнувањето од лани, а пак лани колку имаше.....
Само Алонсо што го претекнаа оваа трка и толку а и тоа откако му почнаа проблемите со хидрауликата претходно Окон цела трка зад него возеше па не можеше ни да покуша.
 
Член од
13 јануари 2013
Мислења
1.537
Поени од реакции
1.172
Мелбурн и нема некои места каде да се претекне, така да не значи дека на други стази тоа ќе биде проблем. Сеа плус идаат Кина и Малезија кои се брзи стази па ќе се види стварно дали е тешко претекнувањето или не.
Плус сите шофери уште ги учат болидите за кои велат дека се тешки за возење, така да тоа е уште една причина за тоа да неможат да претекнат!
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Рано е да се каже дека ќе биде досадна сезоната. РБ, Мерцедес и Ферари ги видовме на врвот. Можеби сите се во конкуренција, можеби и не ќе видиме. Еден Торо Росо на тркава го видовме дека вози најдобар круг. Пак ќе кажам рано е за се, бар дур не видиме уште 2-3 трки ама сезонава е најизрамнета во однос на минатите 3.
Проблемот е тоа што болидите со новите покомплексни аеро правила генерираат многу даунфорс. Тоа предизвикува прљав воздув и турбуленции кај болидот што следи позади. Поради тоа Хамилтон оваа трка не му можеше ништо на Верстапен и покрај тоа што Хамилтон беше на свежи гуми а Верстапен на многу стари. Од овој аспект загрижува сезонава да биде досадна со многу малце претекнувања.

А иначе, видовме баш доста претекнувња оваа декада. Само проблемот е тоа што повеќе видовме вештачки претекнувања со помош на DRS на правци. Пред 2009 можеби имаше помалку претекнувања но барем значеа нешто. Кога ќе се случеше претекнување како некој да дал евро гол, тоа е моментот :D

Али ај, да не и судиме прерано на сезонава, Австралија и така е улична трка што не нуди многу претекнувања. Ќе видиме во Кина.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.885
Ferari koga dominirase so shumaher arno vi bese? Posle alonso dojde i odma ne cinese, koga otide vo ferari aren stana, f1 nikogas ne bila izednacena, osven od kaj 2007 do kaj 2010 pred da se pojavi brawn gp.
Види, не знам каде прочита дека сум фан на Ферари или дека форсирам еден тим. Сакам возбуда, сакам претекнувања, сакам да гледам секој викенд различен подиум. Едини фаворит ми е Алонсо, тимовите и не нешто ги перцепирам. Ама и 5те години на Шумахер не ми се свиѓаа. Алал да му е се што постигна, ама повеќе се радувам на последните 2 сезони кога Алонсо си играше курташак со сите на стазата. Не ти држи вода муабетот.
Пред 2009 можеби имаше помалку претекнувања но барем значеа нешто. Кога ќе се случеше претекнување како некој да дал евро гол, тоа е моментот :D

Али ај, да не и судиме прерано на сезонава, Австралија и така е улична трка што не нуди многу претекнувања. Ќе видиме во Кина.
This. Погледни за што зборам

Денес за вакво претекнување да се деси треба ДРС, без него никој нема муда да влезе.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.816
Види, не знам каде прочита дека сум фан на Ферари или дека форсирам еден тим. Сакам возбуда, сакам претекнувања, сакам да гледам секој викенд различен подиум. Едини фаворит ми е Алонсо, тимовите и не нешто ги перцепирам. Ама и 5те години на Шумахер не ми се свиѓаа. Алал да му е се што постигна, ама повеќе се радувам на последните 2 сезони кога Алонсо си играше курташак со сите на стазата. Не ти држи вода муабетот.

This. Погледни за што зборам

Денес за вакво претекнување да се деси треба ДРС, без него никој нема муда да влезе.
Океј ја не те напаѓам, но повеќето што го праат тој муабет се фанови на ферари, тоа што они се мизерија криви им се правилата а не тоа што не знаат да направат добар болид едно 10 години веќе.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Од 2010 до 2014 2 сезони беа доминантни , 2011 и 2013 додека пак у 2010 и 2012 разликата со Алонсо беше 3 поени 2012 и 6 поени 2010, така да неможе да се каже дека бил со доминантен болид и дека му се незадлужени.
И овогодинешната трка во Малезија е поместена за крајот ма сезоната, не е како и обично на почеток.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.135
Поени од реакции
5.240
Мелбурн и нема некои места каде да се претекне, така да не значи дека на други стази тоа ќе биде проблем. Сеа плус идаат Кина и Малезија кои се брзи стази па ќе се види стварно дали е тешко претекнувањето или не.
Плус сите шофери уште ги учат болидите за кои велат дека се тешки за возење, така да тоа е уште една причина за тоа да неможат да претекнат!
Сепанг е преместена за средина негде мислам нр сум сигурен

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom