Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Вежбам секој ден 2 пати сабајле и вечер ама дома.
Правам 4х10 склекови,4x10 dips,4х10 чучњеви,4х10 стомачни(сабајле а вечер правам додека издржам (околу 100)) + plank и други видови чучњеви.
Исхраната малце проблем ми е ручекот иако 5 дена во неделата ми е погоден и тоа што сум лебар(смалувам пополека).
Конзумирам протеин(Levrone+банана+чија+кокос+млеко) после првиот тренинг и креатин(xtreme) пред вториот тренинг.
Неможам да одам во тератана(т.е можам ама несакам бидејќи сум во прв месец од вежбање).
Цел ми е да качам килажа бидејќи сум 183 со 58 на 16 год, бавно ми е добро само прашање е дали имам прогрес(внесувам многу овошје(банана,портокал),млеко 1л,3л вода мин,ориз,туна,урда,грав,јајца многу ретко мармалад и еурокрем Финети али леб(жито лукс бел на парчиња) ако не ставам у уста не се осеќам сит.). Она што ме мачи е што не ми се иде у теретана пошо многу фрлам по протеин и креатин и исхрана и нема од кај да најдам за месечна а и сакам повеќе да работам дома бидејќи имам повеќе време.
во тие години сосема нормално и многу леб да јадеш, затоа што ти треба енергија млад си. Како што ти пишале погоре, подобро тие пари од протеин и креатин да дадеш за теретана. Од склекови и чучења маса нема да стегнеш, само што кондиција.
Само да јадеш дневно негде 200 гр месо или риба и теретана редовно без фурање, 2 -3 пати неделно, за полагодина ке имаш резултат некој
100 пати стомачни нема смисла да ги правиш, само ако не ти се свига цел процесс на свиткување развиткување :D, до 25 повторувања, ако ти е лесно стави некое тегче позади глава и тоа е.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
така е, најголема заблуда е дека терата, веј и креатин мора да се конзумира. Сега кога би почнал гарантирам дека побрзи и подобри резултати за почетници (наместо справи и техника за вежбање) значи повторувам за почетници (напредн и вежбачи им требаат и справи и нови вежби за шок на мускул и сл) вратило, разбој - склекови , трчање и спринтови. Почни да можеш 10 згиба во секој момент да ги правиш правилно од горе до доле, разбој 15-20, склекови 50, имај кондиција па покасно влези во тератана со овие бројки прво фокус во таа втора етапа на бенч, мртво, чучњеви, и прес за рамо, па згибови и разбој со тежини. Па дури тогаш натаму за 3та "профи" етапа имаш реална потреба од суплиментација, скапи теретани со многу справи и сл.
И после сите тие етапи пак треба да се прават вежби со сопствена тежина како вратило разбој склекови итн.
Јас склекови секој ден правам.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Ви прикачив режим на исхрана подоле, би сакал да симнам максимум 10 кг до накај јули. Совет?
Совет е многу прост - јади помалку.

Па и путер од кикирики јадеш, што сакаш на стомак да имаш... остај што ги гледаш тие светски бодибилдери што го јадат путер од кикирики, не е тој што го продаваат кај нас по маркетите, кај нас е пун со масло и шекер, губре е тоа фрли го. Единствен начин да добиеш чист путер од кикирики без штетни додатоци е сам да го правиш, тој што го продаваат без масти и шекери во Америка кај нас го нема.

Многу се фураш си живеал Х години не здраво сеа сакаш за 3 месеци да се направиш ем без масти ем со мускули, ем здрав уште да останеш )) не се залажувај нема такво. Ако не си само некој генетски мутант.

Ако си рекреативец, пред се треба да биде здравје. 6 пати неделно тежински тренинг без фармаколошка суплементација, тоа не ти е здраво во никој случај. Па уште точак секој ден кардио сакаш да додадеш, колку планираш во такво темпо да издржиш? месец два три?

И ЗОШТО НА НАС ВИСОКИТЕ НИ Е ПОТЕШКО ВО ГРАДЕЊЕТО МУСКУЛИ? :tapp::pos:
не е до висината, до вид на телото. Ако си ектоморф нема врска дали си 150 см или 190, исто ке бидеш слаб и тежко ке качуваш мускулна маса.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
дечки да не знаете имаше еден турчин масер-физиотерапевт на орце николов до општина центар(кај градски парк), имаше една мала амбуланта таму, бев кај него еднаш ми местеше грб пред некој 5-6години, сеа скоро поминав таму ама веке нишо нема или ја утнав. Некој да не знае/слушнал сеа скоро за него?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
Па и путер од кикирики јадеш, што сакаш на стомак да имаш... остај што ги гледаш тие светски бодибилдери што го јадат путер од кикирики, не е тој што го продаваат кај нас по маркетите, кај нас е пун со масло и шекер, губре е тоа фрли го.


??
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
216
Поени од реакции
268
Момци Тоше Зафиров ќе ја има промоцијата на неговата прва книга "патот кон врвот". Во неа ќе се збори за неговите почетоци, успеси, бодибилдингот во Македонија, првиот и единствен професионален договор со the strongest shop и др. Промоцијата ќе се одржи на меѓународниот саем на книга од 4ти до 10ти април. За повеќе инфо и за некои извадоци од книгата посетете го линкот.

http://thestrongest.mk/patot-kon-vrvot-promocija-na-prvata-kniga-na-tose-zafirov/
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Даечки ај некој совет од вас пред месец дена си го повредив рамото, на крај на тренинг на pec fly машината при последното повторување на враќање на рачките, осетив некоја чудна болка моментално. Болката траеше едно два дена при што имав и болка при одредени движења точно кај горните трапези и она коската скроз на работ на рамото. Ја мачкав со крема за спортски повреди постепено болката се намалуваше али ете земав одмор од 9 дена. Кога почнав пак со тренинг почанв со само згибови при што испадна супер обработен тренинг и нареден ден само склекови и овој тренинг супер обработен) направив пауза пак 2 дена при што све си беше во нормала. Отидов во теретана обработен пул деј супер пак без болки е сега наредниот ден правев пуш деј и бенчот отиде перфект се пребацив на inclane dummble press и на загревачката серија осетив пак болка во рамото. Одмарав пак, го мачкав рамото со таа кремата и додека ја имам намачкано кремата деновите беше све супер. Еднаш не се намачав и одма вечерта имав пак болку буквално од спиење ме разбудија али кај предниот дел на рамото. Болките се јавуват само навечер при спиење т.с ме будат од спиење кај преден дел на рамото. Чаре некое ? Искуство сте имале со ваков тип на болка ? И да напоменан мобилноста на рамото ми е океј значи немам некој проблем да ја мрдам раката па и да направам некој deep strech.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Даечки ај некој совет од вас пред месец дена си го повредив рамото, на крај на тренинг на pec fly машината при последното повторување на враќање на рачките, осетив некоја чудна болка моментално. Болката траеше едно два дена при што имав и болка при одредени движења точно кај горните трапези и она коската скроз на работ на рамото. Ја мачкав со крема за спортски повреди постепено болката се намалуваше али ете земав одмор од 9 дена. Кога почнав пак со тренинг почанв со само згибови при што испадна супер обработен тренинг и нареден ден само склекови и овој тренинг супер обработен) направив пауза пак 2 дена при што све си беше во нормала. Отидов во теретана обработен пул деј супер пак без болки е сега наредниот ден правев пуш деј и бенчот отиде перфект се пребацив на inclane dummble press и на загревачката серија осетив пак болка во рамото. Одмарав пак, го мачкав рамото со таа кремата и додека ја имам намачкано кремата деновите беше све супер. Еднаш не се намачав и одма вечерта имав пак болку буквално од спиење ме разбудија али кај предниот дел на рамото. Болките се јавуват само навечер при спиење т.с ме будат од спиење кај преден дел на рамото. Чаре некое ? Искуство сте имале со ваков тип на болка ? И да напоменан мобилноста на рамото ми е океј значи немам некој проблем да ја мрдам раката па и да направам некој deep strech.
i feel your pain bro...исто мака мачам со десно рамо. Пробај физикална, мене ми помогна ама од кога сум си го заебал рамото (повеке од пред 6-7 години) се уште ме заебава, сум бил и по доктори и масери и физиотерапевти - НИШТО, така што фати се за тој проблем сериозно
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Даечки ај некој совет од вас пред месец дена си го повредив рамото, на крај на тренинг на pec fly машината при последното повторување на враќање на рачките, осетив некоја чудна болка моментално. Болката траеше едно два дена при што имав и болка при одредени движења точно кај горните трапези и она коската скроз на работ на рамото. Ја мачкав со крема за спортски повреди постепено болката се намалуваше али ете земав одмор од 9 дена. Кога почнав пак со тренинг почанв со само згибови при што испадна супер обработен тренинг и нареден ден само склекови и овој тренинг супер обработен) направив пауза пак 2 дена при што све си беше во нормала. Отидов во теретана обработен пул деј супер пак без болки е сега наредниот ден правев пуш деј и бенчот отиде перфект се пребацив на inclane dummble press и на загревачката серија осетив пак болка во рамото. Одмарав пак, го мачкав рамото со таа кремата и додека ја имам намачкано кремата деновите беше све супер. Еднаш не се намачав и одма вечерта имав пак болку буквално од спиење ме разбудија али кај предниот дел на рамото. Болките се јавуват само навечер при спиење т.с ме будат од спиење кај преден дел на рамото. Чаре некое ? Искуство сте имале со ваков тип на болка ? И да напоменан мобилноста на рамото ми е океј значи немам некој проблем да ја мрдам раката па и да направам некој deep strech.
Истата ја имав и јас, не се заебавај пошо можит со месеци да ја влечкаш.

Напрај срч на гугл за rotator cuff exercise, и вежбај ги некое време, чудни се ама мене ми помогнаа.

Исто патали згибој, овер хед прес зад глава, лат пул зад глава, во глобала све што ствара голем притисок на рамо а двужењето ти е ограничено.



Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Даечки ај некој совет од вас пред месец дена си го повредив рамото, на крај на тренинг на pec fly машината при последното повторување на враќање на рачките, осетив некоја чудна болка моментално. Болката траеше едно два дена при што имав и болка при одредени движења точно кај горните трапези и она коската скроз на работ на рамото. Ја мачкав со крема за спортски повреди постепено болката се намалуваше али ете земав одмор од 9 дена. Кога почнав пак со тренинг почанв со само згибови при што испадна супер обработен тренинг и нареден ден само склекови и овој тренинг супер обработен) направив пауза пак 2 дена при што све си беше во нормала. Отидов во теретана обработен пул деј супер пак без болки е сега наредниот ден правев пуш деј и бенчот отиде перфект се пребацив на inclane dummble press и на загревачката серија осетив пак болка во рамото. Одмарав пак, го мачкав рамото со таа кремата и додека ја имам намачкано кремата деновите беше све супер. Еднаш не се намачав и одма вечерта имав пак болку буквално од спиење ме разбудија али кај предниот дел на рамото. Болките се јавуват само навечер при спиење т.с ме будат од спиење кај преден дел на рамото. Чаре некое ? Искуство сте имале со ваков тип на болка ? И да напоменан мобилноста на рамото ми е океј значи немам некој проблем да ја мрдам раката па и да направам некој deep strech.
slicen problem so levoto ramo. koa vezbav gradi za gorniot del so sajli osetiv silna bolka i prekina ali narednio den nemozev da mrdam. ke ti treba odmor 1 mesec a mozi i povejke. mu treba dobar odmor da ne krevas potesko od 10 kg. kajmene se sredi pocnav so treninzi ali odmarav cel mesec
 
Член од
21 март 2014
Мислења
510
Поени од реакции
366
Кога зборуваме за проблеми имам проблем со десната можам да дигам повеќе пати и повеќе одколку со левата. Малце сум и искривен на левата страна така ми велат јас не се примеќам. Да ја вежбам повеќе левата или ?
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Кога зборуваме за проблеми имам проблем со десната можам да дигам повеќе пати и повеќе одколку со левата. Малце сум и искривен на левата страна така ми велат јас не се примеќам. Да ја вежбам повеќе левата или ?
Веројатно мислиш на десната рака. Тоа е нормално едната страна на телото да ти е посилна од другата, но гледај за да балансираш, да вежбаш повеќе вежби со еднорачни тегови (бучици). Како и за нозе исчекор и сл... Мислам обично околу бицепс-трицепс најмногу се забележува дисбаланс, така да секој тренинг за раце минимум по една вежба со еднорачни... Ама никогаш не очекувај 100% симетрија и еднаксвост.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Истата ја имав и јас, не се заебавај пошо можит со месеци да ја влечкаш.

Напрај срч на гугл за rotator cuff exercise, и вежбај ги некое време, чудни се ама мене ми помогнаа.

Исто патали згибој, овер хед прес зад глава, лат пул зад глава, во глобала све што ствара голем притисок на рамо а двужењето ти е ограничено.



Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Највеќе ме нервира што внимавам на ротаторот. Си ги правам вежбите за зајакнување на ротаторот и пред повредата. Сега одмарам али психички ме јаде. Ке отидам на доктор деновиве али очекувам да ми кажат одмарај и не кревај веќе никад тегови што ќе ти е тоа не е здраво али сепак ке отидам да видам можда ке се погоди некој што си ја знае работата :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom