Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
16 ноември 2005
Мислења
75
Поени од реакции
31
здраво на сите, прв пат пишувам на темава, добро ве најдов...

Ве молам за совет/препорака за велосипед, за мене, животиња што 20 год. не излегла од кола, од 190цм/130кг, до кај ~350 еур, плус-минус (по можност минус, плус ако стварно има зошто :) ). Немам преференца ново/половно, би сакал да е саглам, да има ОК делови, за да не му се секирам многу, откако еднаш ќе го средам.
Прочитав едно 20тина страни наназад, не сите 463, и како што гледам подобра опција испаѓа половен точак од повисока класа, ама не знам баш кон што да целам...
Би ви бил благодарен за секој совет за марка/модел, земи го ова, не го земај она, пази ова да е вака и сл,па дури и некоја ОК понуда ако има би била добредојдена.
Засега знам дека сакам да имам саглам диск кочници, XL рам, да можам повремено (ама ретко и малку, ништо ни налик на екстремно) да повозам и вон асфалт, бандаш 27,5-29?, и се тоа да не ме кошта бубрег. Не сакам заден амортизер, лошо седиште и точак од 25кг, плус моите... тоа е отприлика...

Ви благодарам однапред.
 
Последно уредено:

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Од мене лично тргнувам :)
Со овесни снегулки се чувствувам изморен/гладен додека кога ќе внесам јаглехидрат имам сила 50+ да извозам :)
Тестенините се високо гликемична храна зато со нивно конзумирање многу брзо се предизвикува нагла промена на шеќерот во крвта. Исто го активираат и панкреасот да ослободит голема количина на инсулин. Да тие се јаглехидрати но енергијата од истите се трошит многу брзо. Кај тебе е индивидуално како и кај секој од нас, зато шо секој реагират посебно. Зато претходно споменав дека треба да се експериментира со храна. (Значит не викам дека не треба да се јадат тестенини, туку како се произведени и од шо? и важен е тајмигот и конзумацијата на истите за максимална искористеност). Јас лично после тренинг јадам 150гр шпагети со пилешко во бел сос.
Но генерално и на професионално ниво и лично јас преферирам и советувам да се конзумират горе споменатата храна (Истата која ја подвлече, белиот оризот е дискутабилен, но со кафеавиот немат промаш).
Сите шо ги подвлече се далеку подобри и поефикасни јаглехидрати него ли тестенини кои се процесирана храна (А истите најчесто се направени од овесно брашно).
Целите зрна немет нарушена структура, додека овије другите веќе се преработени и нивата структура не е иста.
Oвес/Овесни се ултимејт храна меѓу велосипедисти (професионалци најмногу). Истите се сложен јаглехидрат но имаат низок гликемичен индех а создаваат енергија која можит да се трошит неколку часа. Значит поедноставно да објаснам дека истата храна не предизвикуват нагли измени на нивото на шеќер во крвта туку е балансиран и континуиран извор на енергија и немаш нагли промени на инсулин. (Многу е важно да се разбират процесот на претворање глукоза во гликоген).
Зато пак ќе речам, екпериментирање со храна (но не било каква) за на крај сами да одлучите шо функционират најдобро за вас.
здраво на сите, прв пат пишувам на темава, добро ве најдов...

Ве молам за совет/препорака за велосипед, за мене, животиња што 20 год. не излегла од кола, од 190цм/130кг, до кај ~350 еур, плус-минус (по можност минус, плус ако стварно има зошто :) ). Немам преференца ново/половно, би сакал да е саглам, да има ОК делови, за да не му се секирам многу, откако еднаш ќе го средам.
Прочитав едно 20тина страни наназад, не сите 463, и како што гледам подобра опција испаѓа половен точак од повисока класа, ама не знам баш кон што да целам...
Би ви бил благодарен за секој совет за марка/модел, земи го ова, не го земај она, пази ова да е вака и сл,па дури и некоја ОК понуда ако има би била добредојдена.
Засега знам дека сакам да имам саглам диск кочници, XL рам, да можам повремено (ама ретко и малку, ништо ни налик на екстремно) да повозам и вон асфалт, бандаш 27,5-29?, и се тоа да не ме кошта бубрег. Не сакам заден амортизер, лошо седиште и точак од 25кг, плус моите... тоа е отприлика...

Ви благодарам однапред.
Извини вака шо ќе ти речам ама морат да ослабиш, премногу си дебел.
Речиси сите производители на точаци и компоненти се ограничени и тестирани за лица до максимални 120 килограми.
То незначит дека ти истиот немојш да го возиш, но не е препорачливо и безбедно. Ризикот за да одкажит рамката или некоја компонента е голем и не е безбедно за возење, мојш да падниш да се испокршиш саглам.
Намали некое кило, гледај да си под 120 негде па тогаш купви.
 
Член од
16 ноември 2005
Мислења
75
Поени од реакции
31
Извини вака шо ќе ти речам ама морат да ослабиш, премногу си дебел.
Речиси сите производители на точаци и компоненти се ограничени и тестирани за лица до максимални 120 килограми.
То незначит дека ти истиот немојш да го возиш, но не е препорачливо и безбедно. Ризикот за да одкажит рамката или некоја компонента е голем и не е безбедно за возење, мојш да падниш да се испокршиш саглам.
Намали некое кило, гледај да си под 120 негде па тогаш купви.
yes, потежок сум од што треба, затоа точак. трчање не е опција, ќе сј**ам колена, точак ми е нај нормална варијанта. Не верувам дека е сериозен проблем ако точакот е специфициран до 120кг (можда грешам), ама на крај е мој ризик, а со оваа тежина секако нема да го напињам до крај... затоа сакам да е посаглам.
ама фала за констатацијата, на место е :)
 

dojcino

Superlative Сasual Dating - Genuine Ladies
Член од
25 септември 2011
Мислења
113
Поени од реакции
21
Здраво! Сакам да ве прашам за ум! Се распрашував за овој велосипед некои ми го пофалуваат некои го негираат кинески бил ова она... Сакам да чујам и ваше мисленје, благодарам!
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
здраво на сите, прв пат пишувам на темава, добро ве најдов...

Ве молам за совет/препорака за велосипед, за мене, животиња што 20 год. не излегла од кола, од 190цм/130кг, до кај ~350 еур, плус-минус (по можност минус, плус ако стварно има зошто :) ). Немам преференца ново/половно, би сакал да е саглам, да има ОК делови, за да не му се секирам многу, откако еднаш ќе го средам.
Прочитав едно 20тина страни наназад, не сите 463, и како што гледам подобра опција испаѓа половен точак од повисока класа, ама не знам баш кон што да целам...
Би ви бил благодарен за секој совет за марка/модел, земи го ова, не го земај она, пази ова да е вака и сл,па дури и некоја ОК понуда ако има би била добредојдена.
Засега знам дека сакам да имам саглам диск кочници, XL рам, да можам повремено (ама ретко и малку, ништо ни налик на екстремно) да повозам и вон асфалт, бандаш 27,5-29?, и се тоа да не ме кошта бубрег. Не сакам заден амортизер, лошо седиште и точак од 25кг, плус моите... тоа е отприлика...

Ви благодарам однапред.
Stevens
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Дали некој знае каде можам да набавам професионален велосипед, Pinarello, Bianchi и сл. макар да е и половен, знам дека во Скопје некаде во Козле има продавница за Pinarello, но премногу се скапи, некако сакам да направам некоја прифатлива варијанта, т.е на раати ако може... и нешто слично, дали некој овде на форумов е упатен во врска со ова , или случајно да не познавате некој кој препродава такви велосипеди :)
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Вака,ме интересира каде би можел да купам точак до максимум 15-16 илјади,најдоброто за тие пари ? би се користел 90% за на кеј,водно,ептен ретко за некое оф-роуд место.

гледав на велосипед.мк и имаше еден за 10 илјади од 15 спуштен,ама другарче ми кажа дека немал амортизери,да не сум го зимал...он ми рече во bricolage имало добри точаци на попуст ?
На Google пиши (Велосипеди Скопје) ќе ти се појават повеќе продавници за велосипеди. Мој предлог додади уште нешто купи си (можеби не најдобро) но сепак ново (прв газда) и ќе го чуваш како очите. Поздрав.[DOUBLEPOST=1490653643][/DOUBLEPOST]Сите што барате совет за нов велосипед, отворете ---> Хоби ---> Возење велосипед, ќе добиете добар совет има дечки што доста се разбираат.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
се наоѓаат по некој ,имаше на реклама 5 пинарелло принц ,жолт дечкото му бара 900 еу од постарите модели околу 2000 год со магнезиумски рам, саммо рамот е поголем 58,59 цм, а имаше и бианци еден дечко продаваше, купен од ск по фб го имаше огласено околу 550 еу му бара, 2012 год мислам дека беше моделот со шимано тиагра група ако ти одговара висина 56 цм можам да го побарам на фб па да ти дадам број негов,,, инаку поефтино пинарелло под 500-600 еу тешко да најдеш, ја имав среќа пред 3 год начекав од една женска Пинарелло со алу рам и карбон вила, со кампањоло група и се брзаше и ми го даде за 300 еу, плус ми останаја пари и го доградив со карбонски волан стем,колче подобри тркала и сл
Дали некој знае каде можам да набавам професионален велосипед, Pinarello, Bianchi и сл. макар да е и половен, знам дека во Скопје некаде во Козле има продавница за Pinarello, но премногу се скапи, некако сакам да направам некоја прифатлива варијанта, т.е на раати ако може... и нешто слично, дали некој овде на форумов е упатен во врска со ова , или случајно да не познавате некој кој препродава такви велосипеди :)
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Прографика, Микро Асу и слични „фолијарници“. Иначе јас би ти препорачал мат црна фолија бидејќи фејк карбонот не личи воопшто. :)

П.С. Ако случајно одиш до Микро Асу, ќе те замолам да ми прашаш дали имаат онаква неон жолта фолија, како подоле:

Извини се заборавив, денеска имав шанса па отидов. Прашав и ми рекоа дека нема таква боја моментално освен ако сакаш специјално да нарачаш бидејќи во скоро време тешко дека ќе добијат.
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Извини се заборавив, денеска имав шанса па отидов. Прашав и ми рекоа дека нема таква боја моментално освен ако сакаш специјално да нарачаш бидејќи во скоро време тешко дека ќе добијат.
Фала ти многу, се надевам ти најде тоа што ти требаше. :)
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.534
Поени од реакции
5.767
Cube Ltd Pro Race

Shimano Deore Xt
Sifteri SLX 3×9
Golemina L trkala 27.5

Вреди ли за 500 евра ?

Оригинал слика

17362022_10212731889797892_4135277817124015277_n.jpg
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Дечки имам ист оваков брзинометар https://www.youtube.com/watch?v=kGd7CXuMgGk бидејќи гумите ми се 29ки на листот за подесување имаше најмногу до 27.5. Со помош на ова видео https://www.youtube.com/watch?v=4iqGw1Sh0Wk успеав некаква "шифра" да внесам и да го подесам. Мислите ли дека е ок ?
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Често возам ако сака некој ајде лол
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Дечки имам ист оваков брзинометар https://www.youtube.com/watch?v=kGd7CXuMgGk бидејќи гумите ми се 29ки на листот за подесување имаше најмногу до 27.5. Со помош на ова видео https://www.youtube.com/watch?v=4iqGw1Sh0Wk успеав некаква "шифра" да внесам и да го подесам. Мислите ли дека е ок ?
Претпоставувам имаш мтб гуми? Пиши поточно што гуми имаш, тоа што се внесува не е "шифра" туку обиколка на гумата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom