Редовна војска повторно?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.239
Поени од реакции
78.861
Ти немаш веѓи за чупање, ја не знам што чупаш... :unsure:
LoL, имам. Си ме помешал со некој.

Тоа што пишав дека ги чупам, не значи дека ги чупам или не ги чупам, али ај ќе ти нацртам: поентата беше - како може некој да процени друго лице, дали е за служење војска или не, според тоа дали чупа веѓи.
Како и да е, членот дообјасни, односно се поправи.
За разлика од него, видовме jamajka како весело рационализира.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.055
Поени од реакции
19.726
LoL, имам. Си ме помешал со некој.

Тоа што пишав дека ги чупам, не значи дека ги чупам или не ги чупам, али ај ќе ти нацртам: поентата беше - како може некој да процени друго лице, дали е за служење војска или не, според тоа дали чупа веѓи.
Како и да е, членот дообјасни, односно се поправи.
LOL, знам дека имаш, ама ај ќе ти нацртам: поентата беше - кога реков дека немаш веѓи, не мислев дека стварно немаш т.е дека си тасма напраен, туку дека имаш многу ретки, тенки и речиси непреметливи веѓи. Да те види некој од подалеку, ќе си рече овој канцер има. Ваљда до бојата е.

Инаку, не сум те помешал со никој, немај гајле. :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.239
Поени од реакции
78.861
Па сега, мора и плави да има луѓе, не можат сите ко тебе црни да бидат.
Ние Македонците сме биле одувек плави. Од Александар ни е тоа.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
58
Поени од реакции
28
Ти немаш веѓи за чупање, ја не знам што чупаш... :unsure:
Да те види некој што не те знае од претходно ќе си рече овој канцер има (скраја да е).


А што потешко си кревал ти кога си бил на нивна возраст, 6то-7мо одделенец?
Сум играл зуски, крижи мижи, жив, џамија, сум одел у село на лозје, сум му помагал на дедо ми, сум пасел крави итн...
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.135
Поени од реакции
5.240
Сум играл зуски, крижи мижи, жив, џамија, сум одел у село на лозје, сум му помагал на дедо ми, сум пасел крави итн...
Според тебе сите што не работеле у село, што не помагале и слично не се мажи ? Што правиме со тие што ич немалњ баба/дедо на село, купи трактор спушти плугот и орај улицата ? Маж се прави со воспитување дома, со учење на учтивост и основни манири, со учење за почит кон својата фамилија и најблиските, со учење на почит спрема таа што ке ја ожени и тоа што ке го створи, што ако помагал на село и по дома, работел тешка физичка работа ако израсне у невоспитан дивјак што никогаш подалеку од носот не видел ? Лоша ти е генерализацијата не е до физичката работа до домашното воспитување и прошетаноста надвор е, да видиш како функционира цивилизацијата да ти се амени малце видикот тогаш ке те бидне како човек. Тие маргини што си ги зацртал, олабави со нив никаде не водат, што к.р еве ги идат доброволно у војска пола се неписмени пола од тоа што се неспособни да направат нешто друго идат да пројдат некоја обука па да се угураат негде да лапаат државна плата. Секоја чест за исклучоците ама малку се прави професионалци кои сакаат стварно да направат кариера у оваа област повеќето се за државната плата.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
4 март 2017
Мислења
58
Поени од реакции
28
Друже шо си се фанал за тоа бе олабави малку, муабетот е дека новиве генерации не знаат шо е дисциплина, не знаат шо се обврски итн. Јас знам како се бива човек и се согласувам со тебе ама не ми се филозофира. Јас сум надвор од сите маргини сум бил и спортист и играорец до 18 год. сум ја прошетал цела Европа и доволно знам шо е правилно а шо не... Со новиве начини на живот ние колку и да бараме да се врати тоа шо некогаш сме го живееле не бива, само веројатно си некој помлад и мислиш дека со твојот став ќе смениш нешто... Како и да е се согласувам
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.135
Поени од реакции
5.240
Друже шо си се фанал за тоа бе олабави малку, муабетот е дека новиве генерации не знаат шо е дисциплина, не знаат шо се обврски итн. Јас знам како се бива човек и се согласувам со тебе ама не ми се филозофира. Јас сум надвор од сите маргини сум бил и спортист и играорец до 18 год. сум ја прошетал цела Европа и доволно знам шо е правилно а шо не... Со новиве начини на живот ние колку и да бараме да се врати тоа шо некогаш сме го живееле не бива, само веројатно си некој помлад и мислиш дека со твојот став ќе смениш нешто... Како и да е се согласувам
Ствари у општеството тешко да смениш ако не си дел од естаблишментот што викаат америте. Млад сум да ама јасно ми е како стојат стбарите, зборам за личен развој на еден човек, те сфатив што сакаш да кажеш со војската ама малце примерот бешр у лош контекст се разбравме, работата е у тоа што од дома немаат децата воспитување кога на основец ке му купиш на тач телефон колку што е една плата на чистачка некоја што рмба по цел ден нормално дека добиваш нус производи какви што имаме у општеството, а војска и ја би служел ама да знам за што и за кого служам и да имам услови за тоа пола војници доле на граница ни се со крпеници на униформите брука невидена кога ке застанат рамо до рамо со овие од ЕУ што помагаат на границата, да скинеш чизми немаат да ти дадат.
Нека се направи хар формат на системов може и би се размислил вака џабе, а тие мамини татини пак ке најдат начин да си го извадат гзот у такви ситуации :/

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Го тупиш за џабе. Опшеството ни е нус производ не ради децава со тач телефон,туку ради децата израснати во Југославија под прави вредности што би рекол ти. Коа они и ебале мајката на земјата ние не сме биле родени.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.135
Поени од реакции
5.240
Го тупиш за џабе. Опшеството ни е нус производ не ради децава со тач телефон,туку ради децата израснати во Југославија под прави вредности што би рекол ти. Коа они и ебале мајката на земјата ние не сме биле родени.
Добра смисла за хумор имаш, а ако си веќе озбилен објасни ми како ја повржа бивша Југа со основните вредностите и основната култура што треба да му ја дадеш на детето кога ке го раснеш, за кои што ја пишав погоре?
П.С Второ кало го тупам со искажување на факти за војската у каква ситуација ни е моментално ?
Едноставно треба да ти дадат поттик за да идеш да служиш војска, а јас војска у крпеници и една иста униформа за лето и зима неќам да служам, неќам да служам без асален кадар кој ке ме обучи, и второ освен пешадија и си симулатор за пилоти друго имаме ? Тенковите пола ги стопија како што знам, на што да се вежбаш а што да се чува како борбена готовност.
Хард ресет само нема друг лек, канцерот е зафатен одамна тука без да глесам партии и не се лечи тоа уште 5 века тука.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
4 март 2017
Мислења
58
Поени од реакции
28
И вомЈугославија си носеа едни униформи лето зимо, ама други беа погледите. Тогаш беше срамота да не се оди војска, а луѓето на тоа гледаа како на фаза што треба да се помине за да биде момчето маж па да може да се ожени. Тогаш не бираа дали се крпени илинне, ама имаше догма шо го држеше народот сплотен... Братство и единство. Сега нема ништо од тоа па измислуваме закачки за да не биде. А дека е трошок е трошок, ама и затворот е трошок ај да ги укинеме затворите
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.177
Добра смисла за хумор имаш, а ако си веќе озбилен објасни ми како ја повржа бивша Југа со основните вредностите и основната култура што треба да му ја дадеш на детето кога ке го раснеш, за кои што ја пишав погоре?
П.С Второ кало го тупам со искажување на факти за војската у каква ситуација ни е моментално ?
Едноставно треба да ти дадат поттик за да идеш да служиш војска, а јас војска у крпеници и една иста униформа за лето и зима неќам да служам, неќам да служам без асален кадар кој ке ме обучи, и второ освен пешадија и си симулатор за пилоти друго имаме ? Тенковите пола ги стопија како што знам, на што да се вежбаш а што да се чува како борбена готовност.
Хард ресет само нема друг лек, канцерот е зафатен одамна тука без да глесам партии и не се лечи тоа уште 5 века тука.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
А прифатливо ти е станвањето во 5 сабајле или и тоа ти е предуслов за да ете се согласиш да одиш во војска при задолжителен воен рок.
Море деца ако воведат задолжително служење воен рок што чисто се сомневам ама ај, нема тогаш сакам нејќам. Ке ми те викнат на регрутација, ке ми те измерат, прегледат дали држиш струја и ќе ми ти кажат во кој род ке бидиш. После ти останува само да си чекаш да ти дојде времето.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.572
Поени од реакции
26.094
3aдолжителен воен рок би значило некаде околу 10-14.000 војници во Македонија, рачунај на уште отприлика 3-4.000 старешини.
Tие еве да земеме 12.000 војници треба да имаат 3 оброци денот плус ужинка, најмалце еднаш неделно да сменат веш да имаат топла вода да се истушираат, на зима да има парно, да имаат лекови обувки облеки тоалет папир крема за чевли. За време на воениот рок ќе треба да испукаат по некој боев куршум по некој маневарски, да потрошат тро гориво, масло, струја, на офицерите плата, здравствено пензиско дневници.... сето то на терет на државата.
Онака грубо земено мислам дека нема да биди испод околу 5 милиони евра месечно или околи 60 милиони евра годишно.
Плус овде не се ставени набавки на опрема оружја орудија и останати работи кои можат да кренат и двојно трошоците
Само мал дел од Скопје 2014.. Значи има пари...
 
Член од
4 март 2017
Мислења
58
Поени од реакции
28
Како бе банкрот нели сме трета економија у светот? Така барем кажа ваа со гштите
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.727
Како ќе направат редовна војска ( за без пари) а само за машки лица кога тоа е против уставно ?? жените станаа директно офицерки или платени војници, не може да се носат нови закони а кој не се по ЕУ агенда, а по таа агенда родовите се рамноправни, како служење војска, старост за пензија итн... а и по нашиот УСТАВ родовите се рамноправни ама си имаме противуставни закони ( ете закон за пиом, 64/62год старосна пензија а и други закончиња..)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom