Формула 1 - сезона 2018

Шампион за 2018 според вас е...

  • Sebastian Vettel

  • Lewis Hamilton

  • Valtteri Bottas

  • Fernando Alonso

  • Kimi Räikkönen

  • Nico Hulkenberg

  • Daniel Ricciardo

  • Pierre Gasly

  • Kevin Magnussen

  • Max Verstappen

  • Stoffel Vandoorne

  • Marcus Ericsson

  • Carlos Sainz

  • Esteban Ocon

  • Sergio Perez

  • Charles Leclerc

  • Romain Grosjean

  • Lance Stroll

  • Brendon Hartley

  • Sergey Sirotkin


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Хах ама го поминаа Алонсо двајцава. Атрактивно беше сепак.
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Што е работа со Кими? Некако како да си ја изгуби мотивација?
 
C

Castiel

Гостин
Eдна победа и одма голема еуфорија. Колку значи само ова за Ф1. Се надевам и Кими и Ред бул ќе се подобрат наредна трка. Иначе жално е да се гледа Алонсо како го претркуваат за цел круг.
 
Член од
13 јануари 2013
Мислења
1.537
Поени од реакции
1.172
Што е работа со Кими? Некако како да си ја изгуби мотивација?
Како што пишува по интернет, најверојатно на различен сетап го имаат пуштено за разлика од Фетел, односно експериментираат сеуште.:)
Инаку не ми се верува толкава разлика да има меѓу двата болиди.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Кими имаше најбрз круг, претпоследниот од трката, јас не видов дека нешто не беше во ред со неговиот болид. Човекот стартуваше четврт, заврши четврт. ОК си е.
За Алонсо, не коментирам веќе. :(
 
Член од
22 февруари 2013
Мислења
322
Поени од реакции
303
Веднаш се јави и Серџо Маркионе - " Редно беше да бидеме на врвот, мило ми е за тимот и тифозите низ целиот свет"

Кој не ја глеадше трката целосен извештај и неколку видеа се достапни на http://mkformula1.blogspot.mk/
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.024
Поени од реакции
36.785
У моментов искача бесно интервју на Алоно....

Alonso: "Few times in my career I had a car less competitive than this. McLaren must do something, it will be impossible to get points"
Alonso: "Be patient? So what should I do? Going home, get in my kitchen, make a breakfast, sit on the sofa and watch GP?! I don't think so"
Alonso: "Nobody is better and faster than me in making the turns, and I still feel it in every race"
Alonso: "I didn't have the crystal ball before choosing my next teams... Myself, I haven't failed. It's all just tremendously frustrating"

Then, the million dollar question. Q: "How much would you pay from your pocket to have a competitive car?"
Alonso: "Zero. It's not my fault"

Alonso: "In 2007 McLaren had no respect for me, many things happened in the backstage. Almost none of those directors are still here..."

 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
У моментов искача бесно интервју на Алоно....

Alonso: "Few times in my career I had a car less competitive than this. McLaren must do something, it will be impossible to get points"
Alonso: "Be patient? So what should I do? Going home, get in my kitchen, make a breakfast, sit on the sofa and watch GP?! I don't think so"
Alonso: "Nobody is better and faster than me in making the turns, and I still feel it in every race"
Alonso: "I didn't have the crystal ball before choosing my next teams... Myself, I haven't failed. It's all just tremendously frustrating"

Then, the million dollar question. Q: "How much would you pay from your pocket to have a competitive car?"
Alonso: "Zero. It's not my fault"

Alonso: "In 2007 McLaren had no respect for me, many things happened in the backstage. Almost none of those directors are still here..."

Ваааа тотално парче ги прави и ја да сум на негово место у спротивен правец ке ја возам трката. Колку сезони му пропаднаа со Ферари и не беше толку лошо колку што е сега со Мекларен, барем у Вилијамс да отидеше ебате ненорналниот, ке бешр бр.1 возач и таму со покомпетитивен болид и Маса ке си одмараше у Малибу моментално.
Друго нешто што сакам е да го видам Кими напред да праи партал малце човеков е цело време у сенка може е повише ориентиран на развој на болидот од колку на постигнување резултати не знам која е политиката на Ферари но заслужува неколку гран прија да бидне напред.
Наредната у Кина ке бидне интересна, брзи правци што одговараат на мерцедес ама има и кривини у кои што Ферари ке доминира бидејки Ферарито е стварно стабилно низ свиоци тоа се виде во Барселона а денес потврдија дека сетапот на Ферари не ги јаде пневматиците и може да останат доста време надвор што е очигледно клучна предност

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.408
Поени од реакции
2.750
Некој поупатен со правилава ако може да каже годинава како е со развојот на моторите? Дозволено ли е годинава или не? Знам лани беше со токени но и не беше дозволен развој на одредени делови...
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Некој поупатен со правилава ако може да каже годинава како е со развојот на моторите? Дозволено ли е годинава или не? Знам лани беше со токени но и не беше дозволен развој на одредени делови...
Оваа сезона нема токени и е дозволено неограничено да се развива моторот. Но, од друга страна, дозволено е да се употребат само 4 мотори во текот на сезоната. Така да, доста тимови ќе лапаат казни. Да не праам муабет за Мекларен Хонда :D
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Ред Бул заради тоа игра на "чист болид" на стартот без аеро додатоци да видат што работи а што не и после да направат корекции, во превод ставаат акцент на конструктори таму ке бидне гужва годинава чуствивам сите ке ја сакаат таа титула :D

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
РБ барем на првава трка не го користеше контроверзниот систем со трет амортизер, имплементиран во средината на 2016( ако се сеќавате, кога наеднаш ``му тргна`` на РБ), правдајќи се дека бил премногу ``тежок``:facepalm:

Се шпекулира дека еден дел од предноста што ја има Ферари над РБ и евентуално Мерцедес, се базира на отстранувањето на овој систем од нивните болиди за оваа година, потикнато од писмото на ферари до ФИА во Декември месец

https://www.f1today.net/en/news/f1/223994/horner-ferrari-strongest-mercedes-not-too-far-ahead
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
РБ барем на првава трка не го користеше контроверзниот систем со трет амортизер, имплементиран во средината на 2016( ако се сеќавате, кога наеднаш ``му тргна`` на РБ), правдајќи се дека бил премногу ``тежок``:facepalm:

Се шпекулира дека еден дел од предноста што ја има Ферари над РБ и евентуално Мерцедес, се базира на отстранувањето на овој систем од нивните болиди за оваа година, потикнато од писмото на ферари до ФИА во Декември месец

https://www.f1today.net/en/news/f1/223994/horner-ferrari-strongest-mercedes-not-too-far-ahead
Баш тие неколку "дупки" се забранија и бум ете малце од малце доближување иако сум за Ферсри многу сакам РБ порано да го донесе аеро пскетот па да ги мериме со нив и мерцедес ако првиот кидне кој и да е да има битка за втора позиција ако ништо друго, не знам како се РБ со пневматиците не ми текнува кога направи Макс пит-стоп.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
9 септември 2016
Мислења
560
Поени од реакции
398
Единствено ме радува победата на Ферари,дај боже да бидат конкурентни оваа година,како и да е досадна ќе биде сезоната.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom