Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
3583 1.jpg
Уважаеми господин Славковски,
Уведомјаваме Ви, че на основание В'трешните правила за оборот на документи на хартиен носител и на електронни документи в Д'ржавна агенција „Архиви”, утв'рдени с'с заповед № 135/29 јули 2015 г. на Председателја на ДА „Архиви”, следва да изпратите /по електронен п'т или по пошта/ ЗАјаВЛЕНИЕ до дирекција „Д'ржавен военноисторически архив”, което да с'д'ржа следните данни: имената на зајавителја /лицето, което ште използва издаденото удостоверение/, точен поштенски адрес за кореспонденција, описание на проблема, за којто е необходимо да изв'ршим проучване, институцијата пред којато ште послужи изготвенија документ и ЕЛЕКТРОНЕН ПОДПИС на зајавителја /лицето, което ште използва издаденија документ/. В случај, че зајавителјат на информацијата не разполага с електронен подпис, тогава Е НЕОБХОДИМО ДА Б'ДЕ ИЗПРАТЕНО ПО ЕЛЕКТРОННА ПОштА ДИГИТАЛНО КОПИЕ НА ЗАјаВЛЕНИЕ, КОЕТО С'Д'РЖА НЕГОВИја ПОДПИС.
След получаване на описаното зајавление, с'штото ште б'де регистрирано в дирекција „ДВИА” и при наличие на необходимите данни ште се предприеме издирване на исканата информација.
За изв'ршване на проучването относно службата на граждани на Македонија в б'лгарската армија е необходимо да разполагаме с'с следните сведенија:
- трите имена на лицето /име, презиме, фамилија/;
- кога и к'де е роден и на кое населено мјасто е бил жител по време на службата си в б'лгарската армија;
- в која војскова част / ПОЛК, ДРУЖИНА, РОТА/ е служил и от кога до кога.
АРХИВНИТЕ ДОКУМЕНТИ В ДИРЕКЦИјаТА СА СИСТЕМАТИЗИРАНИ ПО ВОјСКОВИТЕ ЧАСТИ ОТ С'СТАВА НА Б'ЛГАРСКАТА АРМИја, КОЕТО НАЛАГА ПРИ ИЗДИРВАНЕ НА ИНФОРМАЦИја ЗА КОНКРЕТНО ЛИЦЕ ДА ЗНАЕМ ТОЧНАТА ВОјСКОВА ЧАСТ, В КОјаТО Е СЛУЖИЛО.
Необходимо е зајавителјат да удостовери родствена вр'зка с лицето или да представите п'лномоштно от законен наследник.
Издирването и предоставјането на справки се изв'ршва срешту заплаштане, с'гласно Тарифата на д'ржавните такси и Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна аген-ција “Архиви”. Това важи и при отрицателен резултат от изв'ршеното издирване.
Подробна информација за услугите и техните стојности можете да намерите в Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна агенција “Архиви”, с'гласно чл. 28, ал. 2, т. 2 от Закона за Националнија архивен фонд (приети с ПМС № 7 от 18.01.2012 г., обн. ДВ., бр. 8 от 27.01.2012 г. изм. ДВ, бр. 52 от 2015 г. в сила от 11 август 2015 г.). С'с с'д'ржанието на цитираните нормативни документи можете да се запознаете и на интернет страницата на Д'ржавна агенција “Архиви” (www.archives.government.bg) в раздел “Правна рамка”.
MENE OVA MI GO PISAJA I BARAT DA SE DOSTAVI BARANJETO ELEKTRONSKI.DALI NEKOJ ZNAJ ZA KAKVO BARANJE SE RABOTI I TOCNO KOLKU PARI I KADE DA SE UPLATI?
Јас платив во Комерцијална банка во Скопје околу 30 евра вкупно, вака почнав јас: уште прв пат кога им пишав им дадов податоци за дедо ми, они ми одговорија дека го нашле и ми побараа адреса за да ми го пратат документот, откако им дадов адреса ми го пратија листов што е во атачмент каде пишува податоци за уплатата(број на сметка, цел на дознака и сл.)...ова беше пред година и пол сега нз како е[DOUBLEPOST=1490466247][/DOUBLEPOST]
Jas im prativ meil seuste nemam odgovor a ke mi pobaraat adresa za da mi go ispratat dokumentot sigurno neli i ke mi kazat sto da uplatam i kako ?
Ќе ти објаснат се, ако има нешто нејасно слободно прашај ги или пиши тука
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Прегледај го приврзокот 167409
Јас платив во Комерцијална банка во Скопје околу 30 евра вкупно, вака почнав јас: уште прв пат кога им пишав им дадов податоци за дедо ми, они ми одговорија дека го нашле и ми побараа адреса за да ми го пратат документот, откако им дадов адреса ми го пратија листов што е во атачмент каде пишува податоци за уплатата(број на сметка, цел на дознака и сл.)...ова беше пред година и пол сега нз како е[DOUBLEPOST=1490466247][/DOUBLEPOST]
Ќе ти објаснат се, ако има нешто нејасно слободно прашај ги или пиши тука
blagodaram
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
12
Поени од реакции
6
Da ne ima nekoj da treba da odi sofija vo vtornik da se organizirame da odime so kola?
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Утре ако не тепа ГЕРБ, ние што сме само со потврди можеме да си бараме друго чаре, а? xD
 
D

Drexel

Гостин
Утре ако не тепа ГЕРБ, ние што сме само со потврди можеме да си бараме друго чаре, а? xD
Герб има најубави шанси да тепа и да се надеваме, водат со 3% пред бсп и имаат коалициска подршка со останативе партии да формираат влада, а во врска со чариња не е лошо за било што и било каква ситуација да имаш план б ;)
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Најважно е пaтриoтите дa oсвoјaт штo пoвеќе пратеници и без нив дa не мoже дa се сoстaви влaдa. Дaли е герб или бсп не е тoлку битнo зoштo ВМРО ќе бaрa министерството нa прaвoсaдиетo.
 
M

Marija79

Гостин
Moze li nekoj da napise iskustvo za na intervju i kolku vreme trae intervjuto
Kako za koga na intervju .Ja Sam bila u isti Dan sa rodjena mi sestra ,prvo Sam usla ja I pitao me samo sto mi e majka ,I od moje dete I njeno skolstvo .Posle mene e prozvana moja sestra kude istog a nju pitao svi datumi na praznici ,koji je bivsi ptedcednik I sadasnji I od istoriju -reseto .Ja Sam bila 10 minuti a ona 30 minuti
 
Член од
6 март 2017
Мислења
47
Поени од реакции
7
epa koga se smeni statusot od `finalna proverka` vo `neredovna,bla bla bla, imate rok do 07.03.2017 da donesete uverenie so tocna fraza za potreba` togas znaevme deka treba da izvadi(me) uverenija so tocna fraza. namesto `za bugarski pasos` treba da pisuva `za bugarsko drzavjanstvo`
izvadivme i mu gi dadovme na posrednikot,on gi odnese i posle 20 dena statusot na sestra mi se vrati pak na `finalna proverka`
jas izvadiv i dodadov uverenie so tocnata fraza za potreba, iako mene sekogas i seuste mi e istiot status`finalna proverka`. za sekoj slucaj, da ne dojde moeto dosie na red za pregled,pa da vidat deka imam uverenie so pogresna fraza pa i mene da mi napisat `neredovna postapka,bla bla bla donesi uverenie so tocna fraza`
Znaci deka na potvrdata za neosuduvan treba da pisuva 'za bugarsko drzavjanstvo'? Ili kaj treba da pisuva?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
D

Drexel

Гостин
Znaci deka na potvrdata za neosuduvan treba da pisuva 'za bugarsko drzavjanstvo'? Ili kaj treba da pisuva?


Sent from my iPhone using Tapatalk
И во потврда за неосудуваност и во лекарска потврда и други документи кај што се прашува зошто ви ја треба ова потврда
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom