Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Од октомври, во Швајцарија, поточно Женева, ќе се продава легално и специјални аптеки. Ако иде некој да купува или да шета, би требало да е блиску до железничката.

Патем пушев сега bubble kush auto. Одличен лајт хај дава :)
Godina dena posle...Dali sega se prodava vo specijalni apteki bas me zanima?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Деновиве читам дека по аптеките во продажба се пуштени две нови видови на масла од канабис, со висока концентрација на ТХЦ и ЦБД кои ќе можат да се купат единствено со рецепт препишан од невролози, инфектолози, радиолози и онколози, а се наменети за болни од епилепсија, мултиплекс склероза, ХИВ и за пациенти со малигни заболувања. Маслата ги произведува "Реплек".

Едниот препарат со концетрација од 300 мг ТХЦ и 300 мг ЦБД во пакување од 120 мл чини 5544 денари, а вториот со концетрација на ТХЦ од 600 мг и ЦБД од 600 мг во пакување од 240 мл чини неверојатни 9240 денари.

Ретко кој би можел да си ги дозволи овие препарати со вака високи цени, освен најбогатите.

Кај нас, се е во интерес на богатите, а тука ја вклучувам и фармацевтската гранка. Сиромаштијата нека умира, ионака нема ќар никој од сиромашниот и болниот.
 
B

Bafra

Гостин
Деновиве читам дека по аптеките во продажба се пуштени две нови видови на масла од канабис, со висока концентрација на ТХЦ и ЦБД кои ќе можат да се купат единствено со рецепт препишан од невролози, инфектолози, радиолози и онколози, а се наменети за болни од епилепсија, мултиплекс склероза, ХИВ и за пациенти со малигни заболувања. Маслата ги произведува "Реплек".

Едниот препарат со концетрација од 300 мг ТХЦ и 300 мг ЦБД во пакување од 120 мл чини 5544 денари, а вториот со концетрација на ТХЦ од 600 мг и ЦБД од 600 мг во пакување од 240 мл чини неверојатни 9240 денари.

Ретко кој би можел да си ги дозволи овие препарати со вака високи цени, освен најбогатите.

Кај нас, се е во интерес на богатите, а тука ја вклучувам и фармацевтската гранка. Сиромаштијата нека умира, ионака нема ќар никој од сиромашниот и болниот.
А тие "сиромашните" т.е. неинформираните кој ги спречува да излезат на улица и да бараат легализација на конопот, или само кога Грујо и Заев ќе ги викнат тогаш.... епа според законот на природата неможе глупо суштество да живее долго :D
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
не знам, не сум проверил. немам одено во швајцарија сеуште годинава. би те излажал ако кажам да или не
Me interesira neshto za thc-to za ostanuvanje vo teloto. Gleam upaten si, a razlistuvav po net sho kako. Znam ostanuva na vlakno najdolgo, pa vo krv, pa vo urina na kraj. Ko sho imam chitano u kosa ostanue do 6 meseci pola godina taka nesto.

Za krv nemam info. Me interesira za mokracha. Obichno koa pusham HG posle 24-5 dena celosno ja snemue tetrahidrokannabinol u urinata.. Ima li nachin ili posebna ishrana da se smalat denovite. (Me kapirash sho ti zboram mislam deka) na primer da pusham gras na 1 januar, a na 10ti da bidam chist ili na 15ti na primer.

Dali tuka ima uloga i kolichinata sho ke ja ispushish i tako dalje.

Neka me upati nekoj ako znae podetalno.
@Бавча ?!?

Pozdrav od mene. Stay High !

 
Последно уредено:
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
Me interesira neshto za thc-to za ostanuvanje vo teloto. Gleam upaten si, a razlistuvav po net sho kako. Znam ostanuva na vlakno najdolgo, pa vo krv, pa vo urina na kraj. Ko sho imam chitano u kosa ostanue do 6 meseci pola godina taka nesto.

Za krv nemam info. Me interesira za mokracha. Obichno koa pusham HG posle 24-5 dena celosno ja snemue tetrahidrokannabinol u urinata.. Ima li nachin ili posebna ishrana da se smalat denovite. (Me kapirash sho ti zboram mislam deka) na primer da pusham gras na 1 januar, a na 10ti da bidam chist ili na 15ti na primer.

Dali tuka ima uloga i kolichinata sho ke ja ispushish i tako dalje.

Neka me upati nekoj ako znae podetalno.
@Бавча ?!?

Pozdrav od mene. Stay High !

би требало да помогне ако пиеш течности повеќе од обично... но не знам да ти кажам сигурно, бидејќи ако си редовен пушач ќе треба нешто плус.
 
Член од
14 март 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво да ве прашам јас сум со мал степен на епилепсија и сакам да правам појако нешто имам читано дека спит ''speed'' било добро за таа болест дали е точна оваа информација или е лажна?
Планирам тоа да правам доколку е добро ама премногу ретко.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Здраво да ве прашам јас сум со мал степен на епилепсија и сакам да правам појако нешто имам читано дека спит ''speed'' било добро за таа болест дали е точна оваа информација или е лажна?
Планирам тоа да правам доколку е добро ама премногу ретко.
Si praela nekad spid?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Едниот препарат со концетрација од 300 мг ТХЦ и 300 мг ЦБД во пакување од 120 мл чини 5544 денари, а вториот со концетрација на ТХЦ од 600 мг и ЦБД од 600 мг во пакување од 240 мл чини неверојатни 9240 денари.

Ретко кој би можел да си ги дозволи овие препарати со вака високи цени, освен најбогатите.

Кај нас, се е во интерес на богатите, а тука ја вклучувам и фармацевтската гранка. Сиромаштијата нека умира, ионака нема ќар никој од сиромашниот и болниот.
За жал одамна веќе луѓето се палат на фама и на маркетинг, и стануваат толку игнорантни - мрзеливи, и не ги интересира ништо. Не ги интересира да си истражат сами, нити има желба - таква мотивација, него го голтаат она што им е сервирано - па така се прават неверојатни спинови и вадење од пропорции на оредени продукти, се пласираат ин витро студии во кои нема контрола, или изнудени испитување од типот на намерно бирање на една група во очајна состојба наспорти друго во идеална - се со цел да се добијат резултати кои на нив им одговараат. Просечниот па дури и напредниот човек кој не е доволно навлезен во овие работи, може многу лесно да биде манипулиран - па така нека не те чудат овие цени.

На пример, за тие 5.500 денари, ќе купиш темјан, турмерик, црно семе, и ѓумбир - кои како комбинација, ќе бидат далеку далеку помоќни од самиот канабис за 1/4 во цена.

Иначе ова беше од аспект на здраствени придобивки на канабисот, кој во таа форма - како прочистено масло, е ден и ноќ разлика со она што се пуши.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom