V O L K S W A G E N

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Немора ролерите..Ќе ги извади мајсторот,и ако не зујат,може пак да ги врати.
И кога ќе зариба некој етети беља и мајсторот ќе биде крив.
Секаде се продава и менува цел комплет само кај нас се делат

Патем на фаве пасасат еден пријател смени само ребраст,бидејќи комплетот му бил скап па кога му се скина и направи проблем јас и пријателот со сервизот му бевме криви што тој е скржав
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Фала друже, дали знаеш каде во Скопје можам да најдам делови и уље како твоите препораки? Мега ауто партс гледам дека имаат голем избор.
Во секоја подобро снабдена продавница за автоделови..Пробај во Лукена,имаат и нивна веб страна,или во Еуро07 во Визбегово..90% од деловите прво ги купува Еуро 07,па им ги препродава-дистрибуира на другите продавници низ Македонија...За мајстор незнам,бидејќи сум од Велес,и немој да ја носиш во овластен сервис,оти е скапо..[DOUBLEPOST=1477508704][/DOUBLEPOST]
И кога ќе зариба некој етети беља и мајсторот ќе биде крив.
Секаде се продава и менува цел комплет само кај нас се делат

Патем на фаве пасасат еден пријател смени само ребраст,бидејќи комплетот му бил скап па кога му се скина и направи проблем јас и пријателот со сервизот му бевме криви што тој е скржав
Може механичарот го престегнал каишот и затоа пукнал..
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Во секоја подобро снабдена продавница за автоделови..Пробај во Лукена,имаат и нивна веб страна,или во Еуро07 во Визбегово..90% од деловите прво ги купува Еуро 07,па им ги препродава-дистрибуира на другите продавници низ Македонија...За мајстор незнам,бидејќи сум од Велес,и немој да ја носиш во овластен сервис,оти е скапо..[DOUBLEPOST=1477508704][/DOUBLEPOST]

Може механичарот го престегнал каишот и затоа пукнал..
Како ќе го престегне кога е со затегач
Еуро 07 има и помеѓу К.Вода и Драчево
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Како ќе го престегне кога е со затегач
Мислев да не не е убаво наместен..Се префрлив на линискиот каиш..Немора да значи дека не чинел ролерот,може каишот бил некој фалш,има мн фактори..[DOUBLEPOST=1477508937][/DOUBLEPOST]
Како ќе го престегне кога е со затегач
Еуро 07 има и помеѓу К.Вода и Драчево
И во Визбегово има,таму мислам им е главниот магацин..Не сум сигурен.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Мислев да не не е убаво наместен..Се префрлив на линискиот каиш..Немора да значи дека не чинел ролерот,може каишот бил некој фалш,има мн фактори..[DOUBLEPOST=1477508937][/DOUBLEPOST]

И во Визбегово има,таму мислам им е главниот магацин..Не сум сигурен.
И ПК каишот има затегач
Патем пријателот отишол кај друг мајстор кој му кажал дека каишот му се скинал од старите затегачи и ролери
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.662
Поени од реакции
6.528
Бев до град вечерва, 4-5 км пат вкупно и се беше во ред. Бев дома и по 3 саати ја палам пак, сигнализира ламбичето за температура, над тоа за масло што е. Потенцијален проблем? Станува збор за голф 4 1.9 тди, 98-ма.
 
Последно уредено:
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Бев до град вечерва, 4-5 км пат вкупно и се беше во ред. Бев дома и по 3 саати ја палам пак, сигнализира ламбичето за температура, над тоа за масло што е. Потенцијален проблем? Станува збор за голф 4 1.9 тди, 98-ма.
дан имаш на мањак вода, др нема што да биде ако е за температура одма на палење
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.662
Поени од реакции
6.528
дан имаш на мањак вода, др нема што да биде ако е за температура одма на палење
Антифриз имам, не е чепнат 2 год можда само проверувам ниво. Инаку да, одма после палење дава звучен сигнал и трепка знакчето на таблата. Под бр. 7 на сликата:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
И кога ќе зариба некој етети беља и мајсторот ќе биде крив.
Секаде се продава и менува цел комплет само кај нас се делат

Патем на фаве пасасат еден пријател смени само ребраст,бидејќи комплетот му бил скап па кога му се скина и направи проблем јас и пријателот со сервизот му бевме криви што тој е скржав
Na golf trojka 1.9tdi 4 pati sum menjal rebrast bez da go menjam zategacot, nitu vodnata pumpa (kaj ovie e nadvor ja vrti pk kaisot). Znaci 200.000km lagerot i vodnata necepnati. kako so se prodava gjubre materijal za servis kaj nas poarno stariot da go ostavis. Sum smenil cel komplet na seat cordoba 1.9d lagerot pocna da sviri posle 7000km, go staviv stariot lager i kolata do den denes ja vozat so stariot lager.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.662
Поени од реакции
6.528
@valvoline ај ако може помош околу проблемот опишан погоре? Вчера не ја возев ич. Сабајлево проверив антифризот паднал испод мин. ниво. Дали е можно да пушта од негде? Пошто 3 год не беше сменет, затоа ми беше чудно како толку нагло паднал. Дали е безбедно да дотурам антифриз или да ја носам на мајстор да проверува подетално или пак треба цел скроз антифриз да се смени? Моментално има црвен/портокалов. Сигурно ако дотурам да барам ист таков?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
@valvoline ај ако може помош околу проблемот опишан погоре? Вчера не ја возев ич. Сабајлево проверив антифризот паднал испод мин. ниво. Дали е можно да пушта од негде? Пошто 3 год не беше сменет, затоа ми беше чудно како толку нагло паднал. Дали е безбедно да дотурам антифриз или да ја носам на мајстор да проверува подетално или пак треба цел скроз антифриз да се смени? Моментално има црвен/портокалов. Сигурно ако дотурам да барам ист таков?
Proveri si da ne tece nekade, ama verovatno ti e rasipan senzorot za nivo na tecnost sto se naoga na rasteznata topka tamu kaj so sipas voda. Cesta pojava kaj ovie. napuni i vidi dali ke se ugasi, ako uste sveti senzorot e sigurno rasipan.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.662
Поени од реакции
6.528
Proveri si da ne tece nekade, ama verovatno ti e rasipan senzorot za nivo na tecnost sto se naoga na rasteznata topka tamu kaj so sipas voda. Cesta pojava kaj ovie. napuni i vidi dali ke se ugasi, ako uste sveti senzorot e sigurno rasipan.
Деф се потврди дека тече, на 2-3 пати имаше вирче кај што стоеше паркирана.
Некоја спојна разводна гума со 2-3 излези од неа, била раскапана, дотраена. 400 ден гумата, нова од продавница и плус рака, вкупно 700 ден ме чинеше. Сега се си е во ред ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom