ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Дечки има одобрено апсолвентска сесија сеа ноември/декември?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Колеги има распоред за апсолвентска http://www.pf.ukim.edu.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=6369&mid=621&tabId=1&tabindex=0 дали сесијава ќе важи и за апсолвенти што не го ислушале 6ти семестар,односно првпат што запишале 5ти семестар?
Не, бар знам за случај кај што таквите беа вратени од полагање на казнено.
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
45
Поени од реакции
4
Ke moze li nekoj da mi kaze za ispitite od 1 semestrar dali e tesko mnogu moze li nesto da se uci od skraten materijal ili slicno dali e podobro usno ili pismeno ..i dali moze da se polaga sega vo dekemvri pred sesija
1.istorija na pravo ( melina grizo)
2. Sociologija na pravo (Bachovska)
3.voved vo pravo ( Taskovska)
3.Ekonomika ( aleksandar stojkov)
 
Член од
25 ноември 2014
Мислења
71
Поени од реакции
10
Некое инфо како е на испит облигационо(усно) и дали може да се положи со скрипта? :)
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Некое инфо како е на испит облигационо(усно) и дали може да се положи со скрипта? :)
Сите полагаат со скрипта. Има разлика дали полагаш кај Ненад, Јадранка или Неда. Кај Јадранка и Ненад може да се помине со подпросечно знаење а кај Неда со стрикно 3 одговорени прашања или ако е последна сесија ако не го знаеш прашањето што ти го дала ти поставува друго прашање од истата тема. Кај Неда полагав два пати, првиот пат едноставно ме смрзе да учам за штети зошто е при крај и едноставно не ми се учеше. Испадна дека без одговорено прашање за штети нема шанси да положиш кај Неда.
Поставуваат три прашања, кај Неда обавезно има прашање за договор, за штети и поделба на облигации или начела за облигации. Потоа се надоврзува и кон другите теми али најчесто понуда, застарување, новација.
По муабетиве од колегиве сигурно 95% од студентите положија кај Ненад.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Сите полагаат со скрипта. Има разлика дали полагаш кај Ненад, Јадранка или Неда. Кај Јадранка и Ненад може да се помине со подпросечно знаење а кај Неда со стрикно 3 одговорени прашања или ако е последна сесија ако не го знаеш прашањето што ти го дала ти поставува друго прашање од истата тема. Кај Неда полагав два пати, првиот пат едноставно ме смрзе да учам за штети зошто е при крај и едноставно не ми се учеше. Испадна дека без одговорено прашање за штети нема шанси да положиш кај Неда.
Поставуваат три прашања, кај Неда обавезно има прашање за договор, за штети и поделба на облигации или начела за облигации. Потоа се надоврзува и кон другите теми али најчесто понуда, застарување, новација.
По муабетиве од колегиве сигурно 95% од студентите положија кај Ненад.
Ја полагав кај Неда, не е толку страшно како што зборат сите. Ја еве од тие 3 прашања едно уопште не го знаев, така и кажав и ми даде заменско прашање и положив.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
78
Поени од реакции
13
Финансово право како е на испит, искуства? Дали се повторуваат прашања од предходни сесии и на што најмногу да се обрне внимание?
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Ја полагав кај Неда, не е толку страшно како што зборат сите. Ја еве од тие 3 прашања едно уопште не го знаев, така и кажав и ми даде заменско прашање и положив.
Од муабетите очекував многу полоша да биде. Али ако убаво имаш научено тогаш нема никаков проблем со Неда да имаш. Си бара повеќе знаење од Јадранка и Ненад и можеби повеќе објективно оценува од нив двајца
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Колеги,како е на испит право на друштва кај Гелев усно?
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
94
Поени од реакции
29
Кај Климовски (Право на друштва) доволно е да се учи само од скрипта?
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Кај Климовски (Право на друштва) доволно е да се учи само од скрипта?
Кај Климовски имаше некои што положија без да имаат свртено страна од учебник/скрипта.
Иначе да, доволно е од скрипта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom