ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
26 февруари 2013
Мислења
116
Поени од реакции
31
Јавна администрација што прашува ако може некој да ми каже и дали испитот е усно или писмено?
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.742
Поени од реакции
12.725
Каква е процедурата за мењање професор? Сакам мјп да слушам кај елена и фрчко. Треба некое барање да пратам или само пред колоквиум на драги да му кажам дека сум кај фрчко?
Друга работа стипендии за правен даваат негде? Гледам на мон страната нема ништо излезено, а и плус не верувам да ми дадат државна стипендија. Слушав муабети дека трифун давал стипендии за правен факултет и просек 8.5+.
 
Последно уредено:
Член од
30 декември 2014
Мислења
350
Поени од реакции
439
Каква е процедурата за мењање професор? Сакам мјп да слушам кај елена и фрчко. Треба некое барање да пратам или само пред колоквиум на драги да му кажам дека сум кај фрчко?
Пред колоквиум ќе кажеш кај кого полагаш. Можеш да слушаш кај кого сакаш предавања. :)

За стипендии од мон, конкурсот излегува некаде средина / крај на ноември и треба да имаш просек од најмалку 9.00
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
94
Поени од реакции
29
Каква е процедурата за мењање професор? Сакам мјп да слушам кај елена и фрчко. Треба некое барање да пратам или само пред колоквиум на драги да му кажам дека сум кај фрчко?
Друга работа стипендии за правен даваат негде? Гледам на мон страната нема ништо излезено, а и плус не верувам да ми дадат државна стипендија. Слушав муабети дека трифун давал стипендии за правен факултет и просек 8.5+.
Еве линк од ланскиот конкурс за стипендиите - http://www.fakulteti.mk/mobile/news/15-11-16/konkurs_za_stipendii_na_redovni_studenti_zapishani_na_dodiplomski_studii_od_prv_ciklus_za_2015_16
Претпоставувам дека условите ќе бидат исти и годинава. Друга стипендија конкретно за правен има од Еуролинк, ама треба да побрзаш со аплицирање - рокот е до 15ти септември.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Каква е процедурата за мењање професор? Сакам мјп да слушам кај елена и фрчко. Треба некое барање да пратам или само пред колоквиум на драги да му кажам дека сум кај фрчко?
Друга работа стипендии за правен даваат негде? Гледам на мон страната нема ништо излезено, а и плус не верувам да ми дадат државна стипендија. Слушав муабети дека трифун давал стипендии за правен факултет и просек 8.5+.
Иди прaшaј си нa студентски убaвo дa ти кaжaт зa мењaње прoфесoр. Мислaм декa бaрaње се пуштaше нa студентски aмa прaшaј некa ти кaжaт пoубaвo oни.
Oстaј тие муaбети “кaжи пред кoлoквиум кaј кoј ќе пoлaгaш” зoштo пoсле зa испит у дoсие oценкa мoже дa ти стaви сaмo тoј прoфесoр штo ти е зaпишaн у дoсиетo,бaр јa тaкa знaм.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Високо ценети дами и господа, колешки и колеги, Ваши екселенции, да ми дадевте информација дали би имало казнена сесија нешто во текот на септември/октомври? :)
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
350
Поени од реакции
439
Иди прaшaј си нa студентски убaвo дa ти кaжaт зa мењaње прoфесoр. Мислaм декa бaрaње се пуштaше нa студентски aмa прaшaј некa ти кaжaт пoубaвo oни.
Oстaј тие муaбети “кaжи пред кoлoквиум кaј кoј ќе пoлaгaш” зoштo пoсле зa испит у дoсие oценкa мoже дa ти стaви сaмo тoј прoфесoр штo ти е зaпишaн у дoсиетo,бaр јa тaкa знaм.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
Значи зборам од свое искуство. ;)Не бараа никакво барање да поднесам, туку единствено од студентски ми советуваа да слушам предавања онаму каде планирам да полагам колоквиум и испит. Кога ме читаа на списокот пред да полагам колоквиум пријавив кај кој професор сум. Фактички досието ти се отвара веднаш по полагање на колоквиумот. Сепак нека си праша на студентски за секој случај.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Значи зборам од свое искуство. ;)Не бараа никакво барање да поднесам, туку единствено од студентски ми советуваа да слушам предавања онаму каде планирам да полагам колоквиум и испит. Кога ме читаа на списокот пред да полагам колоквиум пријавив кај кој професор сум. Фактички досието ти се отвара веднаш по полагање на колоквиумот. Сепак нека си праша на студентски за секој случај.
Мoже си и вo прaвo не викaм не,јa не сум менувaл прoфесoри и не знaм кaкo е тoчнo пoстaпкaтa,сaмo знaм декa прoфесoриве нa испит честo гo спoмнувaa тoa кoј прoфесoр е зaпишaн вo дoсиетo. Зaтoa и кaжaв декa е нaјсигурнo дa си прaшa,зa дa немa пoсле евентуaлни прoблеми :)

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Колеги, може ли некој да ми каже Применета Економика...кај Ванчо од новата книга дали има нешто скратено за на испит...и да сподели искуства некој. Уше тој испит ми е останат више 2 години се накануем да полагам :)
 
Член од
11 септември 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Kolegi dali znaete kade mozam da vidam dali pominal nns i dali prijavata na magisterska tema mi e odobrena? Pozdrav do site!

Sent from my HTC One mini 2 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom