Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Подобро ќе читам и ќе научам нешто одколку да мелам како млин едно па исто.
Грее - Грее - Грее - Грее - Грее - Грее - Грее - Грее - Грее - Грее - Грее - Грее - Грее - Грее - Грее - Грее - Грее - Грее - ....
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Да не беше тоа Грее пола тука сеуште ке се греева на греалки и термо печки, а ти ако немаш попаметна треси си зелени.....глеам главна занимација ти е да си собираш негативни :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Да не беше тоа Грее пола тука сеуште ке се греева на греалки и термо печки, а ти ако немаш попаметна треси си зелени.....глеам главна занимација ти е да си собираш негативни :)
Imas eden ubav copy paste natpis za volumenot na kompresorot pred nekoj den, gledam si se potrudil interesen natpis bese. Toa ti e OK i taka treba.
Ali sega ova pak verglas, loso e sto pola Skopje se otkaci od Toplifikacija, sekade vo svetot centralnite sistemi se odrzuvaat i masovno se koristat od mnogu pricini a najmnogu od ekoloski. Nie normalno vo MK sekoj kako se snajde, grealka, kotle na struja, peleti, nafta, termo pecka, klima. Se se ova proizvodi za siromastija.
Treba da se zboruva i celi kon toplisnki pumpi vozduh/voda ili voda/voda ili vrakanje kon pogolemi sistemi za resavanje na celi naselbi ulici ili reoni. A vaka sekoj stan so svoe resenie e mizerija.
I stvarno dosta tupis so Gree, stvarno mi e firma i proizvod za Zair,Kongo a ne za tuka.
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
A jas najverojatno sum go promasil forumot
Zdravo decki,ne se osekam kako nov ovde bidejki ve citam skoro cel mesec ama djabe :busi:
Mnogu raboti mi stanaa jasni no i mnogu nejasni.
Da skratam i da pobaram pomosh od eksperti mislam deka su na vistinskoto mesto, samo ke ve zamolam nemojte uste poveke da me zbunite. Kako sto mozev da procitam na forumov ima dosta ovde so maka kako mojata .
Od ovaa godina mislam da se gream samo na klima so dogrevanje vo najladnite 1-2 nedeli.
Prostorot za zagrevanje mi e 32m2 vo pravoagolna forma so obicna fasada i pvc prozori svrten na istok. Vratata na hodnikot e vo sredina na sobata. Budjetot mi e do 65 000 a problemot mi e sto da bide.
Napraviv potesen krug i nemozam da se odlucam, znaci vaka:

Mitsubishi MSZ/MUZ-FH35VA - 62 000 bez montaza uni24

Carrier X-Power Gold Inverter 42UQV035M2 - 48 000 na akcija so montaza od energija

Toshiba Suzumi Plus RAS-B16N3 - 58 000 bez montaza energija (nemozam da ja najdam Suzum Plus 13 bi bila poevtina i bi mi vrsela rabota MISLAM)

I ona sto najveke me maci toa e golemata razlika vo cena na:

PANASONIC CS-UE12RKE - 36 000 bez montaza vo set

VIVAX ACP-18CH50AERI - 37 000 bez montaza vo amc

WHIRLPOOL SPIW 418LL - 36 000 vo set i zacuduvacki 48 000 vo neptun ?!?!?!?
za WHIRLPOOL mislam deka ne sretnav nisto na forumov i me cudi zosto, kolku sto znam pak e nekoja firma u klasa so LG, PANASONIC ...

Golema razlika vo cena a mnogu mala razlika vo specifikacii toa po mene e golem problem. Ke ve zamolam ako ima patalci so klimive i bi sakal da slusnam iskustva. Razlikata Kinez Japanac po mene neigra veke golema uloga posto i kinezite se otideni mnooogu napret.

Ajde da vidime dali ke mi pomognete ili dopolnitelno uste poveke ke me zbunite :tapp:







A jas najverojatno sum go promasil forumov ili pak lugeto koi stvarno si ja razbiraat rabotava se razbegani posto namesto da spodelat nekoe mislenje ili iskustvo treba da se borat so marketing agenti.
Predloziv tri skapi i tri evtini klimi za koi bi trealo da se otvori debata od najmalku 5 strani a dobiv samo dva odgovora ...najskapata ili gree od luge koi ja nemaat doma nitu najskapata nitu GREE.... I forumive veke ne se toa sto bea porano.
Najnov sum na forumov no ke bidam bezobrazen I ke mu predlozam na administratorot da ja zatvori temava posto veke se e kazano.
Najekonomicno greenje: najskapata klima sto ke ja najdete ili se razbira GREE(nema da naplatam za reklamava,blagodaram).
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Imas eden ubav copy paste natpis za volumenot na kompresorot pred nekoj den, gledam si se potrudil interesen natpis bese. Toa ti e OK i taka treba.
Ali sega ova pak verglas, loso e sto pola Skopje se otkaci od Toplifikacija, sekade vo svetot centralnite sistemi se odrzuvaat i masovno se koristat od mnogu pricini a najmnogu od ekoloski. Nie normalno vo MK sekoj kako se snajde, grealka, kotle na struja, peleti, nafta, termo pecka, klima. Se se ova proizvodi za siromastija.
Treba da se zboruva i celi kon toplisnki pumpi vozduh/voda ili voda/voda ili vrakanje kon pogolemi sistemi za resavanje na celi naselbi ulici ili reoni. A vaka sekoj stan so svoe resenie e mizerija.
I stvarno dosta tupis so Gree, stvarno mi e firma i proizvod za Zair,Kongo a ne za tuka.
Im pravi kontrausluga na gree,go procitaa veke
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
A jas najverojatno sum go promasil forumot

A jas najverojatno sum go promasil forumov ili pak lugeto koi stvarno si ja razbiraat rabotava se razbegani posto namesto da spodelat nekoe mislenje ili iskustvo treba da se borat so marketing agenti.
Predloziv tri skapi i tri evtini klimi za koi bi trealo da se otvori debata od najmalku 5 strani a dobiv samo dva odgovora ...najskapata ili gree od luge koi ja nemaat doma nitu najskapata nitu GREE.... I forumive veke ne se toa sto bea porano.
Najnov sum na forumov no ke bidam bezobrazen I ke mu predlozam na administratorot da ja zatvori temava posto veke se e kazano.
Najekonomicno greenje: najskapata klima sto ke ja najdete ili se razbira GREE(nema da naplatam za reklamava,blagodaram).
Da te demantiram:

Ako si cital nanazad ke znaes deka tie dva odgovori sto gi dobi, od luge koi gi nemaat nitu najskapata nitu gree.
Sprotivno od toa Strelec ja ima najskapata Mits, a jas imam suzumi16 i vivax gexi (hansol gree).

Zatoa velam ti prasuvas sto e podobro bmw ili spark.

Ne znam kakov odgovor ocekuvas, normalno deka najskapata e najdobra, i kaj nas najdobar odnos cena kvalitet (spored mene) e Mits. koe go citiras.

Druga poeftina koja bi ti zavrsila rabota (vo najgolem del od zimoto), Hansol, Fujitsu LU (edno vreme ne bese skapo) i drugo ne mi teknuva.

I suzumito mozebi ke ti zavrsi rabota, ama mala e razlikata vo cena so Mits.

Sega zasega samo na tie mi teknuva.

Pak ke kazam, site tvoi odgovori lezat nanazad vo stranicite koi treba da gi procitas[DOUBLEPOST=1469780955][/DOUBLEPOST]Ako citase nanazad ke znaese koj klimi gi imame jas (Hansol, Suzumi16) i Strelec (Mitsubishi)
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Da te demantiram:

Ako si cital nanazad ke znaes deka tie dva odgovori sto gi dobi, od luge koi gi nemaat nitu najskapata nitu gree.
Sprotivno od toa Strelec ja ima najskapata Mits, a jas imam suzumi16 i vivax gexi (hansol gree).

Zatoa velam ti prasuvas sto e podobro bmw ili spark.

Ne znam kakov odgovor ocekuvas, normalno deka najskapata e najdobra, i kaj nas najdobar odnos cena kvalitet (spored mene) e Mits. koe go citiras.

Druga poeftina koja bi ti zavrsila rabota (vo najgolem del od zimoto), Hansol, Fujitsu LU (edno vreme ne bese skapo) i drugo ne mi teknuva.

I suzumito mozebi ke ti zavrsi rabota, ama mala e razlikata vo cena so Mits.

Sega zasega samo na tie mi teknuva.

Pak ke kazam, site tvoi odgovori lezat nanazad vo stranicite koi treba da gi procitas[DOUBLEPOST=1469780955][/DOUBLEPOST]Ako citase nanazad ke znaese koj klimi gi imame jas (Hansol, Suzumi16) i Strelec (Mitsubishi)
Kontra demant
Tu mi ja predlozi Mits a ja nemas a Strelec GREE koj ima mnogu citano za nea.
A najverojatno nemas ni BMW a jas sum imal I sum potrosil pari na nego kolku za eden spark, a sum mozel da kupam ford I da vidam air.
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Еве ги во Капитол до пералната во подрум.

Ко аптекарски шишиња ги наредиле :)[DOUBLEPOST=1469785533][/DOUBLEPOST]
Ja sam dodjo malopre :zver:
Хитачито зошто не ти е во игра? 40к плус монтажа.

Барај ги постовите од мене наназад.[DOUBLEPOST=1469785707][/DOUBLEPOST]Една слика илјада збора :D
 

Attachments

Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Еве ги во Капитол до пералната во подрум.

Ко аптекарски шишиња ги наредиле :)[DOUBLEPOST=1469785533][/DOUBLEPOST]

Хитачито зошто не ти е во игра? 40к плус монтажа.

Барај ги постовите од мене наназад.[DOUBLEPOST=1469785707][/DOUBLEPOST]Една слика илјада збора :D

Posto ja imas a gledam deka si zadovolen I za taa cena kako da ne ja ufrlam vo igra, osven ako ne dobijam nov odgovor deka ima manjak delovi vo nea :)

Ti ja imas RAS35 no vo tehnoklima nemozam da ja najdam, gi imaat RAK35 ponov model najverojatno I podobar.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Здраво , некое искуство некој да ми сподели за FERROLI PALLET комбинирани за на дрва и пелети..? Не знам дали е подобра варијанта да се земи комбиниран котел или обичен или пелети или на дрва.
Фала
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Kontra demant
Tu mi ja predlozi Mits a ja nemas a Strelec GREE koj ima mnogu citano za nea.
A najverojatno nemas ni BMW a jas sum imal I sum potrosil pari na nego kolku za eden spark, a sum mozel da kupam ford I da vidam air.
Абе друже тапоглавец,@Strelec има и Mitsub. и Gree читај малку од темата, вчера дојде тука и веднаш памет солиш, тема ќе затварал он, брееее
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Абе друже тапоглавец,@Strelec има и Mitsub. и Gree читај малку од темата, вчера дојде тука и веднаш памет солиш, тема ќе затварал он, брееее
A ti be druze polnoglavec stom si tolku pismen citaj malce,posle mojot prv post za koj kazav deka namerno ne ja spomnav gree vo sekoj nareden se spomenuva I unazad edno dvesta strani sekoj vtor post. Na covek kolku I da mu se cita nemoze.
Pobarav iskustvo arno ama site ovde imale Gree. Sekoja cest na @mt07485 samo druze moras da ja otvoris sigurno fali u nea nekoe delce od 200eura posto e tolku poevtina od "normalnite"

Apel do novite clenovi
Nov clen nemoze ovde mnogu pamet solenje posto na postarive solta ke im ostane;
Citajte I mnogu ne prasuvajte;
Evtinite klimi nikoj ne cinat;
Najekonomicno greenje(zatopluvanje) e Mits fh35 i site Gree modeli posto toa ima DOKTOROT.

Vi blagodaram na pomosta eksperti, otidov jas kaj bratko tamu nema Gree
 

Kajgana Shop

На врв Bottom