Правна помош и совети

Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Кој е надлежен за убивање/успивање на кучиња скитници кои прават штета?
 
Член од
13 јануари 2013
Мислења
1.537
Поени од реакции
1.172
Зависи некаде е општината, некаде комуналното, а некаде и двете се одговорни во зависност каков договор имаат склучено, ама најчесто се двете.
 
B

BooBojan

Гостин
Ај некoј некa ме пoсoветувa.
Нa некoлку ниви, вo мoјa сoпственoст нa Близу им минувaaт кaбли зa нивните кaбелски телевизии, вo некoи мoменти ми пречaт, не се пoстaвени нaјсooдветнo нa oдреденa висинa.
Дaли мoжaм дa им пoднесaм жaлбa дa ги дислoцирaaт или дa ги пoстaвaт нa oдреденa висинa.
Или вo нaјдoбaр случaј зa мене дa ми плaтaт, кaкo штo oни ми нaплaкaaт нa мене зa срa×е услуги.
Некoј сoвет?

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Член од
17 февруари 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
Здраво на сите.
Ми треба совет и мислење за следниов случај.
Направив сообрајќајна незгода во која е повредено трето лице, сопатник во другото возило. повредата е минимална мала гребаница/расекотина на челото и набиеница. сопатникот нема носено појас. според полицискиот записник, осигурителните компании и трет вештак кривицата е на двајцата возачи 50-50%.. Прашањето ми е ако ме тужи сопатникот за повредите колку би можел да земи и дали во таа тужба ќе има значење дека 50% кривица е другиот возач и неносењето на појас како оселнителна околност за мене? дали судските трошоци ќе треба целосно јас да ги подмирам?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Здраво на сите.
Ми треба совет и мислење за следниов случај.
Направив сообрајќајна незгода во која е повредено трето лице, сопатник во другото возило. повредата е минимална мала гребаница/расекотина на челото и набиеница. сопатникот нема носено појас. според полицискиот записник, осигурителните компании и трет вештак кривицата е на двајцата возачи 50-50%.. Прашањето ми е ако ме тужи сопатникот за повредите колку би можел да земи и дали во таа тужба ќе има значење дека 50% кривица е другиот возач и неносењето на појас како оселнителна околност за мене? дали судските трошоци ќе треба целосно јас да ги подмирам?
какви судски трошоци какве пичке материне, ако не сте биле пијани и возилата ви биле регистрирани сите ке си наплатите материјална и нематеријална штета од осигурителни компанији, а друго е трошоци на прекршочна/кривична постапка ако настанат за кое што ке одговарате во зависност од вашата вина.[DOUBLEPOST=1464957475][/DOUBLEPOST]
Ај некoј некa ме пoсoветувa.
Нa некoлку ниви, вo мoјa сoпственoст нa Близу им минувaaт кaбли зa нивните кaбелски телевизии, вo некoи мoменти ми пречaт, не се пoстaвени нaјсooдветнo нa oдреденa висинa.
Дaли мoжaм дa им пoднесaм жaлбa дa ги дислoцирaaт или дa ги пoстaвaт нa oдреденa висинa.
Или вo нaјдoбaр случaј зa мене дa ми плaтaт, кaкo штo oни ми нaплaкaaт нa мене зa срa×е услуги.
Некoј сoвет?

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
Тужба ради смеќавање на владение, или во случај да постои некоја опасност од настанување на штета, тужба поради остранување на опасност од штета.
 
S

Sinisa123

Гостин
Дали општината и градоначалникот има право да стави забрана за цела плата да се подигне од банкомат и автоматски да ти ја блокира трансакциската сметка без писмено известување од адвокат и од извршител дека ти е блокирана сметката. Туку право на нивна рака да стават забрана за плата да подигнеш и забрана за блокирање на трансакциска сметка. И општината да те уценува за да ти ја одблокира трансакциската сметка да потпишеш писмена изјава направена од нивна страна и заверена од страна на извршител дека ќе се подмири долгот во скоро време?
 
Член од
17 август 2012
Мислења
63
Поени од реакции
8
Здраво дечки! Имам едно прашање од областа на заштита на личните податоци за кое не сум сигурен дали подлежи на санкции. Имено еден мој колега земал производи од продавница за бела техника преку кредит без камата од Стопанска Банка. И тоа врз база на потврда за работен однос од работно место иако е на договор на определено време од 6 месеци. Кога пополнувал документација во продавницава па и во банката го оставил мојот телефонски број. Во случајов типот се правда дека му побарале од продавнацива да остави број од некој од претпоставените па го оставил мојот. Вчера ми звонеа од Стопанска и на мојот телефонски број ја бараа дотичната личност. Прашањето е дали може да се покрене тужба и против личноста па и против компанијава што бара броеви од други луѓе без нивна согласност. Затоа што во овој случај и банката и продавницава го имаат мојот број без моја согласност и можат да го користат како сакаат. Фала однапред и поздрав до сите.
 
Член од
13 јануари 2013
Мислења
1.537
Поени од реакции
1.172
Дали општината и градоначалникот има право да стави забрана за цела плата да се подигне од банкомат и автоматски да ти ја блокира трансакциската сметка без писмено известување од адвокат и од извршител дека ти е блокирана сметката. Туку право на нивна рака да стават забрана за плата да подигнеш и забрана за блокирање на трансакциска сметка. И општината да те уценува за да ти ја одблокира трансакциската сметка да потпишеш писмена изјава направена од нивна страна и заверена од страна на извршител дека ќе се подмири долгот во скоро време?
Погоре имаат пишано за сличен случај, види си!
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
231
Поени од реакции
160
Help me here: Дали постои законска можност да вршители на услуга, некако избегнат плаќање на персонален данок? На пример, некој за мене да врши услуга, а јас за тоа да го плаќам, а сепак да не биде тоа подложно на данок пред УЈП. Не барам даночни евазии, туку законски можности, ослободување.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Дали општината и градоначалникот има право да стави забрана за цела плата да се подигне од банкомат и автоматски да ти ја блокира трансакциската сметка без писмено известување од адвокат и од извршител дека ти е блокирана сметката. Туку право на нивна рака да стават забрана за плата да подигнеш и забрана за блокирање на трансакциска сметка. И општината да те уценува за да ти ја одблокира трансакциската сметка да потпишеш писмена изјава направена од нивна страна и заверена од страна на извршител дека ќе се подмири долгот во скоро време?
само на третина плата може да се стави забрана, и не потпишувакј ништо. Ако имаат некое судско извршување кое оди преку извршител, на плата можат да ти задржат до третина износ и ни денар појќе (освен во некои посебни случаеви каде може до пола плата али то нема врска со општини и градоначалници)
На извршител однеси му од на работа број на трансакциона и потврда за висина на плата а ако пак ти задржи или блокира цела, пријави го во комора за извршители. Се шо ќе праќаш на извршител, праќај со повратница препорачано и чувај еден примерок дома
 
Член од
9 јуни 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
здраво, имам две праша: Во дуќан сме под кирија 24 години. Денес му текна на газдата да постави банкомат од ТТК Банка во дуќанот. Дали имаат право да го постават без наша согласност и дали можеме да ја тужиме ТТК за повреда на приватноста?
Благодарам на секој што ќе ми даде совет
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
здраво, имам две праша: Во дуќан сме под кирија 24 години. Денес му текна на газдата да постави банкомат од ТТК Банка во дуќанот. Дали имаат право да го постават без наша согласност и дали можеме да ја тужиме ТТК за повреда на приватноста?
Благодарам на секој што ќе ми даде совет
TTK banka ne ti e kriva. Ti kako zakupnik na objektot si i negov gazda, a ne gazdata. Dodeka imas dogovor so nego ti po pravilo si gazda na se, taka da spored logika i ti treba da go zemas nadomestokot. E sega kako vi e dogovorot i se, neznam. Konsultiraj se so advokatot
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Можи да се пријави некаде доколку во некое одделение за имотно правни работи направат грешка во спроведување на решение за приватизација? Тетка ми приватизираше земјиште, доби решение и од имотно правни по службена должност го праќаат во катастарот. Но еве и после 8 месеци откако им даде до знаење во имотно правни дека решението е погрешно или никако спроведено, тие не се ангажираат да ја исправат грешката. Како што знае нашава администрација, од понеделник дојди...... и многу понеделници поминаа а резултати нема. Дали имаат некаква внатрешна контрола или некој друг начин за да се стегнат да поработат...... ?
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Dali za krazba mala pod 300-400 denari se dobiva krivicna i kolkava e kaznata za takvo delo
 
Член од
11 јуни 2016
Мислења
21
Поени од реакции
1
Zdravo , na eden prijatel mu dadov pari pred 6 godini mi potpisa deka zemal dali moze da mu gi zeam, pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom