Каде можам да најдам? (Литература edition)

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
заедно со 1984 на Саем беа 600д. мислам.
Имаше и пакет: 1984, “Животинска фарма“, “На дното и отфрлен во Париз и Лондон“ и “Во чест на Каталонија“ за 1000 денари, така нешто. Иако, ако некој и е намерачен на “Во чест на Каталонија“, го молам да размисли и да гледа да си ја купи на англиски јазик. Икона ги сакам како книжарница, ама брате тоа што и го направиле на книгата е масакар. Од сомнителен превод, до граматички и правописни грешки, а печатни грешки има во секој втор ред. Книгата е одлична, мене ми направи мерак, ама дооооолго ја читав, заради тоа што го споменав. Ужас, многу се разочарав. Дело од Орвел да го гледаш така искасапено... :place:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Гледам ништо не се сменило со преводите... Инаку мене никогаш не ми стана јасно, како толку многу едуцирани луѓе во земјава имаат толкав отпор кон електронските читачи, на кои им се достапни толку многу дела во изворна форма и за малку (или ич) пари.
 
Член од
16 јуни 2010
Мислења
83
Поени од реакции
7
Дали некој може да ми каже каде би можел да ја најдам антологијата „Големата авантура: францускиот надреализам“ од Влада Урошевиќ? Било да е издавачка куќа, книжарница, библиотека или дури и електронски формат, би бил многу благодарен.
 

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
Пишав и во општата тема: Знае некој дали ја има „Мирисот на жената“ (од Џовани Арпино) некаде по книжариве на македонски? Ако не, на српски?
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
1.166
Поени од реакции
1.262
Дали некој може да ми каже каде во Македонија можам да ги најдам oxford advanced learner's dictionary книгите?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Дали некој може да ми каже каде во Македонија можам да ги најдам oxford advanced learner's dictionary книгите?
види во Академска книга или Англиски центар[DOUBLEPOST=1454590085][/DOUBLEPOST]
Пишав и во општата тема: Знае некој дали ја има „Мирисот на жената“ (од Џовани Арпино) некаде по книжариве на македонски? Ако не, на српски?
http://www.kupujemprodajem.com/Miris-zene-1977-Djovani-Arpino-13931791-oglas.htm
 
Последно уредено:
Член од
3 октомври 2013
Мислења
24
Поени од реакции
37
Луѓе, каде можам да најдам Полски разговорен речник? Имате идеја?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.270
Поени од реакции
22.525
Српските книги од топер повлечени се од продажба ?!?! Зашто на нивната страна нема ништо кај ``останати издавачи`` ...
 
P

Patience

Гостин
Српските книги од топер повлечени се од продажба ?!?! Зашто на нивната страна нема ништо кај ``останати издавачи`` ...
Не се. Во Топер во Буњаковец имаа српски книги, баш вчера разгледував.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.748
Поени од реакции
12.759
Дали постои македонски превод на ,,Одбраната на Сократ" од Платон?
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
кај се наоѓаат овие Темплум ? или нивниве книги кај можам да ги најдам
Замјатин - Ние
Балард - Гласови На Времето
Бредбери - Фаренхајт 451
?
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
кај се наоѓаат овие Темплум ? или нивниве книги кај можам да ги најдам
Замјатин - Ние
Балард - Гласови На Времето
Бредбери - Фаренхајт 451
?
Баш овие мислам дека одамна се распродадени, но сепак провери во Табернакул, Матица, Или-Или. Барем порано имаше нивни изданија таму. Или евентуално на онлајн продажби да видиш.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
кај се наоѓаат овие Темплум ? или нивниве книги кај можам да ги најдам
Замјатин - Ние
Балард - Гласови На Времето
Бредбери - Фаренхајт 451
?
Фаренхајт451 ја имаше во Или-Или и последно мислам дека ја видов во Книжарница ТРИ, новата на Ленинова. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom