Добитници на лотарија за САД

Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Колкава е опасноста без спонзор и без знаење на англиски на добитникиот само јас синот знам перфект
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Колкава е опасноста без спонзор и без знаење на англиски на добитникиот само јас синот знам перфект
Во амбасадава во Скопје е голема веројатноста да инсистираат да имаш гарант, малку се тие што поминале на интервјуто без гарант и со банкарска сметка, а за англискиот мислам дека не прави некоја разлика сепак те прашуваат дали сакаш интервјуто да го направиш на англиски или македонски
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Во амбасадава во Скопје е голема веројатноста да инсистираат да имаш гарант, малку се тие што поминале на интервјуто без гарант и со банкарска сметка, а за англискиот мислам дека не прави некоја разлика сепак те прашуваат дали сакаш интервјуто да го направиш на англиски или македонски
На банкарска имаме 2цата по 11,000$ и јас и мајка ми , луѓе се наоѓаат само што би се нафатиле да не пречекаат но не за Афидавит оф супорт
Рачунам за англискиов да не прашуваат како ќе најде работа , јас англискиот го знам перфектно , но неа добитникот ќе ја прашуваат нели сепак.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
На банкарска имаме 2цата по 11,000$ и јас и мајка ми , луѓе се наоѓаат само што би се нафатиле да не пречекаат но не за Афидавит оф супорт
Рачунам за англискиов да не прашуваат како ќе најде работа , јас англискиот го знам перфектно , но неа добитникот ќе ја прашуваат нели сепак.
Ako rasmizlis logicno...sansite bez sponzor ti se minimalni. Ambasadorot ne bi sakal da prati familija na tovar na drzavata.Zatoa baraat dokaz deka nekoj bi te precekal,obezbedil krov i hrana dodeka ne najdes rabota. Jazikot i ne tolku bitna rabota vo slucajov.
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Ako rasmizlis logicno...sansite bez sponzor ti se minimalni. Ambasadorot ne bi sakal da prati familija na tovar na drzavata.Zatoa baraat dokaz deka nekoj bi te precekal,obezbedil krov i hrana dodeka ne najdes rabota. Jazikot i ne tolku bitna rabota vo slucajov.
А со афидавитот немам гајле ?
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Ne deka e garantirano ama sansite ti se mnogu pogolemi.
Сакам друго да те прашам мајка ми е апликант јас како дете под 21 (20) се квалификував преку неа. Јас и таа сме чисти со досиеа, татко ми нема да оди , но има пред 40 години учествувано во сообраќајка, му пресудиле 1година да лежи а на 8миот месец излегол , дали е можно за дело на татко ми пред да се земат што е направено да и речат неа ?
Исто си бил на интервју? Дека гледам доста се разбираш, на темава.
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Сакам друго да те прашам мајка ми е апликант јас како дете под 21 (20) се квалификував преку неа. Јас и таа сме чисти со досиеа, татко ми нема да оди , но има пред 40 години учествувано во сообраќајка, му пресудиле 1година да лежи а на 8миот месец излегол , дали е можно за дело на татко ми пред да се земат што е направено да и речат неа ?
Исто си бил на интервју? Дека гледам доста се разбираш, на темава.
Ако татко ти не доаѓа на интервјуто неговата ситуација нема да влијае на исходот на интервјуто, сепак само ти и мајка ти ќе се појавите таму и ќе подадете документи. И треба да рачунаш на тоа дека на денот на интервјуто ти не смееш да имаш 21 година, ако ти е роденденот сега близу пак можат да те дисквалификуваат на таа основа, без разлика што на денот на извлекувањето си имал 20 години, а зависно од бројчето што го имате интервјуто може да ви биде закажано оваа или следната година. Има и исклучок на ова правило сто се вика Child Status Protection Act ама не сум многу запознат со тоа ќе мора малку подобро да прочиташ на интернет.
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Ако татко ти не доаѓа на интервјуто неговата ситуација нема да влијае на исходот на интервјуто, сепак само ти и мајка ти ќе се појавите таму и ќе подадете документи. И треба да рачунаш на тоа дека на денот на интервјуто ти не смееш да имаш 21 година, ако ти е роденденот сега близу пак можат да те дисквалификуваат на таа основа, без разлика што на денот на извлекувањето си имал 20 години, а зависно од бројчето што го имате интервјуто може да ви биде закажано оваа или следната година. Има и исклучок на ова правило сто се вика Child Status Protection Act ама не сум многу запознат со тоа ќе мора малку подобро да прочиташ на интернет.
Битно е за време на апликацијата што сум имал 20 , сите деца под 21 се вметнуваат тој што не наведува дури е дисквалификуван.
Иначе зборов ми беше дека неговата апликација ДС-260 како сопруг морам да ја пополнам па затоа реков да не влијае неговото досие врз нас, а тие не биле земени кога ја направил сообраќајката.
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Битно е за време на апликацијата што сум имал 20 , сите деца под 21 се вметнуваат тој што не наведува дури е дисквалификуван.
Иначе зборов ми беше дека неговата апликација ДС-260 како сопруг морам да ја пополнам па затоа реков да не влијае неговото досие врз нас, а тие не биле земени кога ја направил сообраќајката.
Не е баш така како што ти мислиш подобро запознај се со проблематикава малку поблиску или за секој случај јави се во амбасада во Скопје и дирекно прашај дали ги исполнуваш условите да добиеш виза како derivative на носителот на апликацијата. Како што кажав сега има можност и на тие што на денот на интервјуто веќе ќе наполнат 21 година да земат виза ама ќе мора да го искортистат тоа право со тој Child Status Protection Act каде се рачуна со посебна формула дали ги исполнуваш условите како derivative. Најдобро прочитај си овде http://britsimonsays.com/child-turn-21-can-heshe-get-visa/
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Јас наполнив 21 точно на 3ти мај кога беше изборот, Child Status Protection Act самиот стапува во сила како мислиш јас посебно треба да го искористам, да им спомнам за законов на интервју ? Тие самите знаат за закониве околу имиграцијата и за правата, бројчето ми е 4000-5000 што значи дека ако би го предал ДС-260 до крај на мај интервјуто би ми било некаде во октомври ? дека има некоја формула 215 дена се додаваат од роденденот значи под 10 ноември да го направам интервјуто е за мое добро, може да се исконтактираме и на ПМ? Имам за други детали што ме сецкаат околу формуларов за да би го предал поскоро
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Јас наполнив 21 точно на 3ти мај кога беше изборот, Child Status Protection Act самиот стапува во сила како мислиш јас посебно треба да го искористам, да им спомнам за законов на интервју ? Тие самите знаат за закониве околу имиграцијата и за правата, бројчето ми е 4000-5000 што значи дека ако би го предал ДС-260 до крај на мај интервјуто би ми било некаде во октомври ? дека има некоја формула 215 дена се додаваат од роденденот значи под 10 ноември да го направам интервјуто е за мое добро, може да се исконтактираме и на ПМ за други детали што ме сецкаат околу формуларов за да би го предал поскоро ?
Слободно прашај се што те интересира, ако можам ќе помогнам и да знаеш дека овие во нашава амбасада се многу ригорозни кога се во прашање документите потребни за на интервју, значи за секоја најмала работа можат да се фатат и да не попуштаат, за разлика од амбасадиве во србија или хрватска каде се малку порелаксирани према добитнициве на лотарија. А за тоа дали сами знаат дека можеш да го употребиш тој Child Status Protection Act не сум баш сигурен, на овие нашиве мораш за се посебно да им објасниш што е и како е навистина има многу добитници на лотаријава што имале лошо искуство со амбасадава во Скопје, на крај краева самиот конзул има право дали ќе ти ја уважи апликацијата или ќе те одбие па ти после жали се кај што знаеш.
 
Член од
17 април 2016
Мислења
125
Поени од реакции
8
Помош околу несигурностиве мој околу ДС-260 , кој поминал преку ова знае а му се чита :
1.Овие на почетокот од формуларот name in native alphabet напишав Презиме Име, или можеби треба обратно Име па презиме?
2. Кај place of birth / city of birth пишав како што пишува во пасошот DOLNO LISICHE зашто е сепак place of birth и така пишува на пасошот и со информации , state / province of birth бидејќи нема на пасошот оставив does not apply или можеби треба да додадам AERODROM?
3. Претходни адреси кај што ставам, бидејќи мајка ми живеела на село нема улица ставам само TAOR UL BR како на личната карта дали би било тоа проблем што нема улица и број ? Дали е проблем грешка со улица ако направам ? Во state / province се става општина ? ZELENIKOVO
општина имам ставено, прашувам дали општина зашто мислев дека можеби населба би требало ама бидејќи не сум сигурен, па прашувам.
4. Емаилов што го ставам на него ќе ми бидат пратени инструкциите за датум на интервју ?
5. Тука на ова поле чекам affidavit да ставам.
6. Нејзино татково име , датум на раѓање , место на раѓање незнам па штиклирам do not know , за мајка и не знаеме моминско презиме па оставаме така, дали тоа би правело проблем полињава што ги штиклирам do not know?
7. За татко ми place of birth city: TAOR , бидејќи го пишува селото на пасошот не градот, а сум читал во заграда до city (town, village) па пишав TAOR , state / province of birth: ZELENIKOVO општина ставив,
8. Место на брак исто како на венчаницата TAOR селото фактички (зборувајќи за ова, меѓународна венчаница на истото место од кај што се вади обична се вади?)
9. Подоле одбрав дека не имигрира и дека нема да се придружи.
10. Се наведов себеси како син и својте информации
11. Што работи во моментов , работи во школска библиотека напишав SCHOOL LIBRARIAN Duties: LENDING BOOKS, STAMPING BOOKS дали мислите дека е добро наведено?
12.Employment date ми треба точен , адреса на школото точна
13. Ова дали е битно In which occupation do you intend to work in the US дали е во ред што имам ставено EDUCATION , незнам дали дипломата би и ја признале таму а EDUCATION одбрав , дали е паметно да сменам ?
14. Highest level of education completed : UNIVERSITY DEGREE има завршено факултет, дали добро сум одбрал ?
15. кај што пишувам име на институција дали мора SS CYRIL AND METHODIUS UNIVERSITY или како што е на македонски UNIVERZITET SVETI KIRIL I METODIJ дека University Cyril and Methodius не пишува на дипломата туку UNIVERZITET KIRIL I METODIJ , па да не направам грешка како да го пишам името на инстутицијава ? Дали се води исто под општина CENTAR (ова за мене некој работи си ги пишувам да си ги проверам што ме кочат) postal code дали е 1000 не сум сигурен
16. Course of study: на македонски пишува во дипломата две работи 1. група: ИСТОРИЈА НА КНИЖЕВНОСТИТЕ НА НАРОДИТЕ НА СФРЈ СО МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК
2. право со стручен назив: ПРОФЕСОР ПО ИСТОРИЈА НА КНИЖЕВНОСТИТЕ НА НАРОДИТЕ НА СФРЈ . и ај сеа кое да го ставиш првово пример го преведувам како HISTORY OF LITERATURE OF PEOPLE OF SFRY WITH MACEDONIAN LANGUAGE дали е така во ред или треба како ISTORIJA NA KNIZHEVNOSTITE NA NARODITE NA SFRJ SO MAKEDONSKI JAZIK ?
17. Degree , Diploma or Certificate Received: DIPLOMA ваљда вака е а degree е само за средно ?
18. Date of attendence треба from / to точно да најдам.
19. Исто прашање е и за средното MILADINOV BROTHERS или BRAKJA MILADINOVCI ?
20. улица треба да му најдам сум ставил само KITKA а дали е само KITKA BB незнам , дали е postal code 1050.
21 Course of study за средново само измеѓу vocational и academic се бира? Според читање vocational се физичка работа како автомеханичари , а academic се повоќе фокусирани на пишување како струката на мајка ми.
22. Degree Diploma or Certificate Received: DEGREE бидејќи сметам дека тоа е за средно ваљда сум во право
23. Date of attendence from/to точно да најдам
24. State/province тоа општината е нели ? KISELA VODA ставив
25. Do you have documentation to establish that you have received vaccinations in accordance with US law? Одговорив со I WILL HAVE MY MEDICAL DONE BEFORE MY INTERVIEW , дали е тоа добро што сум го навел ? јас вакцини на пример тоа до средно само што е ми е примено ама за неа како постара генерација незнам , треба и за тоа потврда нели ?
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
zdravo ne sum upaten vo lotarijava mn dokolku ednas ti pisuva deka ne si odobren za ponatamosno procesuiranje za ovaa godina e zavrsena rabota ili postoi nadez? znaci dali do 5 maj obraboteni im se site aplikacii i zavrsena e rabotata.
fala.
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Помош околу несигурностиве мој околу ДС-260 , кој поминал преку ова знае а му се чита :
1.Овие на почетокот од формуларот name in native alphabet напишав Презиме Име, или можеби треба обратно Име па презиме?
2. Кај place of birth / city of birth пишав како што пишува во пасошот DOLNO LISICHE зашто е сепак place of birth и така пишува на пасошот и со информации , state / province of birth бидејќи нема на пасошот оставив does not apply или можеби треба да додадам AERODROM?
3. Претходни адреси кај што ставам, бидејќи мајка ми живеела на село нема улица ставам само TAOR UL BR како на личната карта дали би било тоа проблем што нема улица и број ? Дали е проблем грешка со улица ако направам ? Во state / province се става општина ? ZELENIKOVO
општина имам ставено, прашувам дали општина зашто мислев дека можеби населба би требало ама бидејќи не сум сигурен, па прашувам.
4. Емаилов што го ставам на него ќе ми бидат пратени инструкциите за датум на интервју ?
5. Тука на ова поле чекам affidavit да ставам.
6. Нејзино татково име , датум на раѓање , место на раѓање незнам па штиклирам do not know , за мајка и не знаеме моминско презиме па оставаме така, дали тоа би правело проблем полињава што ги штиклирам do not know?
7. За татко ми place of birth city: TAOR , бидејќи го пишува селото на пасошот не градот, а сум читал во заграда до city (town, village) па пишав TAOR , state / province of birth: ZELENIKOVO општина ставив,
8. Место на брак исто како на венчаницата TAOR селото фактички (зборувајќи за ова, меѓународна венчаница на истото место од кај што се вади обична се вади?)
9. Подоле одбрав дека не имигрира и дека нема да се придружи.
10. Се наведов себеси како син и својте информации
11. Што работи во моментов , работи во школска библиотека напишав SCHOOL LIBRARIAN Duties: LENDING BOOKS, STAMPING BOOKS дали мислите дека е добро наведено?
12.Employment date ми треба точен , адреса на школото точна
13. Ова дали е битно In which occupation do you intend to work in the US дали е во ред што имам ставено EDUCATION , незнам дали дипломата би и ја признале таму а EDUCATION одбрав , дали е паметно да сменам ?
14. Highest level of education completed : UNIVERSITY DEGREE има завршено факултет, дали добро сум одбрал ?
15. кај што пишувам име на институција дали мора SS CYRIL AND METHODIUS UNIVERSITY или како што е на македонски UNIVERZITET SVETI KIRIL I METODIJ дека University Cyril and Methodius не пишува на дипломата туку UNIVERZITET KIRIL I METODIJ , па да не направам грешка како да го пишам името на инстутицијава ? Дали се води исто под општина CENTAR (ова за мене некој работи си ги пишувам да си ги проверам што ме кочат) postal code дали е 1000 не сум сигурен
16. Course of study: на македонски пишува во дипломата две работи 1. група: ИСТОРИЈА НА КНИЖЕВНОСТИТЕ НА НАРОДИТЕ НА СФРЈ СО МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК
2. право со стручен назив: ПРОФЕСОР ПО ИСТОРИЈА НА КНИЖЕВНОСТИТЕ НА НАРОДИТЕ НА СФРЈ . и ај сеа кое да го ставиш првово пример го преведувам како HISTORY OF LITERATURE OF PEOPLE OF SFRY WITH MACEDONIAN LANGUAGE дали е така во ред или треба како ISTORIJA NA KNIZHEVNOSTITE NA NARODITE NA SFRJ SO MAKEDONSKI JAZIK ?
17. Degree , Diploma or Certificate Received: DIPLOMA ваљда вака е а degree е само за средно ?
18. Date of attendence треба from / to точно да најдам.
19. Исто прашање е и за средното MILADINOV BROTHERS или BRAKJA MILADINOVCI ?
20. улица треба да му најдам сум ставил само KITKA а дали е само KITKA BB незнам , дали е postal code 1050.
21 Course of study за средново само измеѓу vocational и academic се бира? Според читање vocational се физичка работа како автомеханичари , а academic се повоќе фокусирани на пишување како струката на мајка ми.
22. Degree Diploma or Certificate Received: DEGREE бидејќи сметам дека тоа е за средно ваљда сум во право
23. Date of attendence from/to точно да најдам
24. State/province тоа општината е нели ? KISELA VODA ставив
25. Do you have documentation to establish that you have received vaccinations in accordance with US law? Одговорив со I WILL HAVE MY MEDICAL DONE BEFORE MY INTERVIEW , дали е тоа добро што сум го навел ? јас вакцини на пример тоа до средно само што е ми е примено ама за неа како постара генерација незнам , треба и за тоа потврда нели ?
Другар ти ако вака продолжиш ни Кочо Рацин не те оправа хехееххех, се зезам, секаде и во секое поле каде треба да потполнис лични податоци или да направиш препис од документација како што е дипломата,улица од пасош и слично значи НЕ ГИ ПРЕВЕДУВАШ НА АНГЛИСКИ,--ТУКУ ГИ ПИШУВАШ НА ЛАТИНИЦА КАКО ШТО СЕ ЗАПИШАНИ НА ВЕЌЕ ИЗДАДЕНИОТ МК ДОКУМЕНТ.
Да поштенски код е 1000-Скопје. Многу битна работа ти е на тебе да најдеш спонзор и во дс-от кога ке одговориш на која адреса ке патуваш во УСА, треба да ти биде ставена адресата на спонзорот за ако сакаш да немаш проблеми во амбасада. а за адресите за факултети и училишта ако не ти ги пишува на дипломите или сведителствата тогас најди ги на гоогле и запиши ги адресите точно како што ке се таму запишани. Најбитно ти е да го средиш дс-от комплетно за мајкати а после за тебе, фокусирај се на тој дел да не направиш грешки, а во дс-от ке заведес точцна емаил адреса каде да ти стигне известувањето од Кентаки. Инаку во маилот не пишува ништо туку само те известува дека имас промени на тввојот статус за дв-лотари,откако ке ти стигне тој емаил ке се логирас на главната страна каде што си се пријавил за лотарија и со confirm number ке влезеш како кога си проверувал дали си извлечен, откако ке влезес на сајтот ке ти пишува за кога ти е закажано интевјуто. а откако ке го потполниш и потпишес дс-от тогаш имаш доволно време да појдеш во болница да ги земеш здравствените картоните и твојот и на мајкати и да појдеш во институт за јавно здравје и да ти направат препис на интернационален картон и тоа се плака 500ден од картонн. откако тоа ке го завршиш кога ке отидеш на лекарско ( а тоа се заказува 15-20 дена пред да одиш на интервју во РЕМЕДИКА- нас. Железара) ке им ги дадете тие картони од институт за јавно здравје и тие ке проверат кој вакцини ви фала и кој треба да ги примите,ако треба некој да ги примите ке идете пак во институт за јавно здравје ке ги допримите потребнните и спремни сте за интервју. Затоа не брзај за никаде зосто имаш најмалце време од 6 месеци, само смирено сталожено имас прилично убав case number и така да не ти е за зорт мн да брзас и 10 дена подоцна да го пратиш дс-от пак ке биде побрзо отколку да бараш отклучување и отпосле да преправаш
Поздрав[DOUBLEPOST=1462917533][/DOUBLEPOST]Пак ке кажам за сите членови кои сте извлечени ВНИМАВАЈТЕ НА ПОТРЕБНИТЕ ДОКУМЕНТИ И НА ИСКРЕНИТЕ ПОДАТОЦИ ЗА ВО АМБАСАДА, бидејки амбасадата во Скопје е далеку по ригорозна со законите за разлика од останатите во Загреб,Београд и Босна.
Најбитни работи да не бидете одбиени од амбасадата се
affidavit of suport ( i-134 form) Или спонзор кој ке гарантира за вас дека нема да паднете во никој случај на терет на државата УСА. Најчести прашања за спонзорот во амбасада што би ве прашале се ( Од кога се познавате? Колку долго се познавате? Дали сте во роднинска врска и каква? кога ви била последната комуникација?- и доказ може да побараат како на пр. принтани муабети ф.б скајп или сл.) Исто така ке би треба копија од пасош или грин карта од спонзорот како доказ за во амбасада, и формуларот I-134 треба да е заверен на нотар во УСА.
криминалното досие е многу битна работа за да не ве одбијат и лекарското уверение
ОБРАЗОВАНИЕТО
кое е услов за лотаријава

Овие се клучните работи за да поминете во амбасада на интервју,сето друго се пропратни работи и да ви недостига некој документ ке бидат љубезни и ке ви дадат рок до кога да го доставите.
Можеби некогаш нема да се ригорозни или нема да имаат многу време за да ги чешлаат сите но вие спремете се за најтешкиот дел исто како да ке ве чешлаат детално, дај боже да поминете сите со лесно но сепак ОВАА ШАНСА НЕ Е ЗА ДА СИ ПРАВИТЕ ПРОБИ НИТИ ПАК ДА ИЗМИСЛУВАТЕ ВАШИ ЗАКОНИ, Искористете ја максимално бидејки една грешка може скапо да ве чини и да ја заборавите УСА.
Јас да знаев дека ќе ми направеа таков проблем со образованието НЕМАШЕ ВООПШТО ДА СЕ ПОЈАВАМ ВО АМБАСАДА НА ИНТЕРВЈУ, сега можам само до Мексико или Сибир да одам и да и мафтам на УСА :):):)
Затоа сите вие не правете грешки и зае...е ги конзулите и земете им ги визите :ајнапиво:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom