ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Сигурно се работи за платена ?
Не сум се распрашувал за у обвинителство, ама знам дека у суд не плаќаат, дури ни на тие што идат за услов пред правосуден.
Првпат овде на форумот читам демек била платена пракса кај јавен обвинител.
Не знам колку е тоа точно. Мада не ми се верува дека е платена таа пракса.

Во суд нема плаќање на пракса, во право си и на тие што завршиле 5 години Правен факултет и им треба да стажираат за да можат правосуден испит да полагаат и на нив никој ништо не им плаќа во суд додека стажираат. Нормално тие вработените во суд што си земаат плата гледаат на стажирантите да им дадат што повеќе работа, а вработените да си пијат кафе и да озборуваат додека се на работа на раат.

Од адвокатите понекој може на стажирантите им фрла некој денар, знаат адвокатите кога ќе наплатат предмет да ги почестат стажирантите пијачка.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Banki,Infestisiski fondovi,Berzi - Tito Belicanec 400 str.
( za edno pivo-zeleno )
 
Член од
25 ноември 2014
Мислења
71
Поени од реакции
10
Првпат овде на форумот читам демек била платена пракса кај јавен обвинител.
Не знам колку е тоа точно. Мада не ми се верува дека е платена таа пракса.

Во суд нема плаќање на пракса, во право си и на тие што завршиле 5 години Правен факултет и им треба да стажираат за да можат правосуден испит да полагаат и на нив никој ништо не им плаќа во суд додека стажираат. Нормално тие вработените во суд што си земаат плата гледаат на стажирантите да им дадат што повеќе работа, а вработените да си пијат кафе и да озборуваат додека се на работа на раат.

Од адвокатите понекој може на стажирантите им фрла некој денар, знаат адвокатите кога ќе наплатат предмет да ги почестат стажирантите пијачка.
Дека една другарка одеше, затоа и прашав..евентуално ако си измислува..
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
94
Поени од реакции
29
Дали некој има искуство со пракса во Народна банка? Има објавен конкурс на страната на факултетот моментално и ме интересира дали би било добра идеја да се проба
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
78
Поени од реакции
13
Колеги искуства за 2 предмети:
1. Трудово право, на што да се обрне внимание, дали е подобро усно или писмено?
2. Казнено право кај Тупанчевски?
Благодарам однапред :)
 
Член од
24 декември 2014
Мислења
8
Поени од реакции
1
Ако треба да го презапишуваш МПП, ќе треба да презапишеш по новиот систем, а според него имаш само еден колоквиум со 20 прашања и испитот ти носи 80 поени.
Инаку мислам дека нема промени во начинот на полагање на испитот, имаш прво решавање на случај што мене бар не ми беше толку тежок ко што го зборат, и после вториот дел од испитот ти е теоретски, имаш 3 прашања од материјалот. Околу овие теоретскиве може се да ти се падне, нема некое правило.

Ако ти е убаво научен материјалот нема да имаш проблем ни со случајот ни со теоретскиот дел.


Благодарам за информацијата .:D И уште нешо дали можам да идам на полагањето со практикум од колешка или мора да си купам,дан праи проблеми нешо проф.:oops:?
Благодарам однапред
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Колеги искуства за 2 предмети:
1. Трудово право, на што да се обрне внимание, дали е подобро усно или писмено?
2. Казнено право кај Тупанчевски?
Благодарам однапред :)
Ако идеш усно иди на првиот термин бидејќи тука повеќе пушта али ептен за ситници се фаќа проф. Каламатиев али доста објективен е.
Писмено како што знам од колегиве е тешко бидејќи доста бараат да има напишано и имаат строг критериум.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Благодарам за информацијата .:D И уште нешо дали можам да идам на полагањето со практикум од колешка или мора да си купам,дан праи проблеми нешо проф.:oops:?
Благодарам однапред
Не ти прaвaт прoблем и јa имaв прaктикум нa кoлешкa штo пoлaгaше еднa сесијa пред мене пa ништo не ми спoмнaa.

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Член од
3 март 2013
Мислења
48
Поени од реакции
56
Поттикната од неодамнешна дискусија, и како не-студент на Правен, ме интересира кои се изгледите за работа во странство со Правниот факултет, безразлика дали со завршени правни науки или политички. А за магистерски колку што знам, има доста што одат во странство со стипендии, fix me if I'm wrong. :)
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Поттикната од неодамнешна дискусија, и како не-студент на Правен, ме интересира кои се изгледите за работа во странство со Правниот факултет, безразлика дали со завршени правни науки или политички. А за магистерски колку што знам, има доста што одат во странство со стипендии, fix me if I'm wrong. :)
Кој како се снајде за тие изгледи кои ги спомнуваш.
Реално со Правен факултет правни студии мали се шансите да се работи нешто поврзано со право во странство.

Ако може некој член на форумов да напише, и мене ме интересира пример после завршена магистратура на Јустинијан Први дали може да се запише во некоја напредна држава во Европа (Германија секако) мастер да се запише на некој тамошен Правен факултет и отприлика што може да се работи после завршување мастер студиите.
Ако некој знае нека објасни.

Сум сретнал на интернет огласи за стипендии за мастер студии по Право за Швајцарија, Франција, Германија, Холандија но и мене ме интересира што после завршувањето на тие студии.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Кој како се снајде за тие изгледи кои ги спомнуваш.
Реално со Правен факултет правни студии мали се шансите да се работи нешто поврзано со право во странство.

Ако може некој член на форумов да напише, и мене ме интересира пример после завршена магистратура на Јустинијан Први дали може да се запише во некоја напредна држава во Европа (Германија секако) мастер да се запише на некој тамошен Правен факултет и отприлика што може да се работи после завршување мастер студиите.
Ако некој знае нека објасни.

Сум сретнал на интернет огласи за стипендии за мастер студии по Право за Швајцарија, Франција, Германија, Холандија но и мене ме интересира што после завршувањето на тие студии.
Имаш диплома од Јустинијан додиполомски, после идеш на пример у Виена и завршуваш мастер една година еве не знам да речеме Право на ЕУ или сл. После тоа ќе треба да направиш нострификација на дипломата од Јустинијан една или две години е тоа, едноставно затоа што нели немаш појма од локалното право на Австрија, и тек после тоа да бараш некаква лиценца за работа..ко кај нас шо е правосуден или сл.[DOUBLEPOST=1460703690][/DOUBLEPOST]
Поттикната од неодамнешна дискусија, и како не-студент на Правен, ме интересира кои се изгледите за работа во странство со Правниот факултет, безразлика дали со завршени правни науки или политички. А за магистерски колку што знам, има доста што одат во странство со стипендии, fix me if I'm wrong. :)
Кај немците мастер студиите се беспари... стигни C1 ниво германски и шибај!
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Имаш диплома од Јустинијан додиполомски, после идеш на пример у Виена и завршуваш мастер една година еве не знам да речеме Право на ЕУ или сл. После тоа ќе треба да направиш нострификација на дипломата од Јустинијан една или две години е тоа, едноставно затоа што нели немаш појма од локалното право на Австрија, и тек после тоа да бараш некаква лиценца за работа..ко кај нас шо е правосуден или сл.[DOUBLEPOST=1460703690][/DOUBLEPOST]

Кај немците мастер студиите се беспари... стигни C1 ниво германски и шибај!

Јас имам завршено и мастер студии на Јустинијан Први. Нема да е значи никаков проблем тоа што веќе имам во Македонија мастер завршено, тоа нема да биде пречка пример за да запишам мастер по право во Германија, Австрија и слични држави? Или ќе биде пречка? Ако може одговор.

И мастерот по право пожелно ли е да биде баш по Право на ЕУ или Меѓународно право? Бидејќи има и Финансово право, Деловно право.....

Ќе пробам да стигнам до C1 ниво на Германски јазик, моментално сум 2 месеци на почетен курс А1 ниво.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
@Dallas Mavericks
Условите за да запишеш мастер се да имаш определени кредити од додипломски(Болоња систем, по кој се и нашиве факсои) и конкретно во Германија ниво на познавање на јазик...мастерот си го бираш ти...од тие кои ги нуди факсот...пожелно е она шо те занима :)))).

Иначе од А1 до C1 баце, имааа фурни леб да јадеш :D(без навреда, мала шала) сигурно ќе ти треба година дена најинтензивен курс шо може....и минимум 3-4 месеци пракса во Немачка и дури тогаш ќе биде дискутабилно дали ќе си уреду со јазикот. Пази не дека нешо е тешко, али префекционистички им пристапуваат на работите...Гете тестот за да стигнеш C1 е убер тежок, за почетници!
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
@Dallas Mavericks
Условите за да запишеш мастер се да имаш определени кредити од додипломски(Болоња систем, по кој се и нашиве факсои) и конкретно во Германија ниво на познавање на јазик...мастерот си го бираш ти...од тие кои ги нуди факсот...пожелно е она шо те занима :)))).

Иначе од А1 до C1 баце, имааа фурни леб да јадеш :D(без навреда, мала шала) сигурно ќе ти треба година дена најинтензивен курс шо може....и минимум 3-4 месеци пракса во Немачка и дури тогаш ќе биде дискутабилно дали ќе си уреду со јазикот. Пази не дека нешо е тешко, али префекционистички им пристапуваат на работите...Гете тестот за да стигнеш C1 е убер тежок, за почетници!
Знам дека ќе ми треба време за да стигнам до C1, сепак од некаде морав да почнам.
Ќе го учам јазикот, и ќе пробам да стигнам што побргу до потребното ниво.
Сега за сега добри оди јазикот, само три букви што ги има се малку потешки за изговарање дека тоа се А, О и U со две точки над нив, дека такви букви ние немаме во наш јазик.


Фала за информациите.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Утре полагам кај Каракамишева, ќе ве замолам да ми дадете некој коментар на начин на кој се полага кај неа.
Знам дека е усно кај нејзе во кабинет, но по колку души влегуваат, по колку прашања поставува, дали е строга и слично.
Фала ви многу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom