WordPress

Член од
30 јануари 2014
Мислења
529
Поени од реакции
275
би замолил за помош, скоро почнав со Вордпресов. Ми треба тема која е што е можно најслична со овој сајт: http://www.appleservis.rs/index.html
во предвид доаѓаат и теми кои треба да се платат.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Член од
11 мај 2015
Мислења
72
Поени од реакции
10
Здраво на сите, имам проблем при инсталација на вордпрес...Поточно имам username и pasword и пристап на c-panel на bluehost, меѓутоа незнам како да инсталирам, да почнам...Што треба прво? Да креирам база на податоци? Да инсталирам вордпрес некако? Помош ве молам, итно ми е!

Од сликата во прилог е она што го гледам кога ќе се конектирам




Untitled-1.jpg
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Здраво на сите, имам проблем при инсталација на вордпрес...Поточно имам username и pasword и пристап на c-panel на bluehost, меѓутоа незнам како да инсталирам, да почнам...Што треба прво? Да креирам база на податоци? Да инсталирам вордпрес некако? Помош ве молам, итно ми е!

Од сликата во прилог е она што го гледам кога ќе се конектирам




Прегледај го приврзокот 142813
Преку апликацијата Softaculous на Ц-Панелот избери Wordpress, пополни ги податоците и you are finish.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
КАде се наоѓа таа апликација? Бази на податоци не треба да поставам?
Ако идеш прек Softaculous не треба да креираш база, ако ја инсталираш "рачно" (не преку Softaculous) тогаш прво треба да креираш база.
 
Член од
11 мај 2015
Мислења
72
Поени од реакции
10
Ако идеш прек Softaculous не треба да креираш база, ако ја инсталираш "рачно" (не преку Softaculous) тогаш прво треба да креираш база.
Пробав и рачно преку ftp и не ми успева пак...Сабдомеинот не ми работи

Еве кај ги ставив фајловите од wp преку ftp
 

Attachments

Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Пробав и рачно преку ftp и не ми успева пак...Сабдомеинот не ми работи

Еве кај ги ставив фајловите од wp преку ftp
Нешто грешиш, проба преку Softaculous ? неколку клика се, незам што може да се згреши.
Стави WP инсталација у тест фолдерот па ке ти покажам како. Моментално е празен test folderot како што гледам.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Дечки ај помош.. Другар пред 2 години имал сајт на Joomla, сега е префрлен на Wordpress. На Joomla-та имал Jom Social со 30,000 членови.. Сака да го префрли на овој сега Wordpress.. Како?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Дечки ај помош.. Другар пред 2 години имал сајт на Joomla, сега е префрлен на Wordpress. На Joomla-та имал Jom Social со 30,000 членови.. Сака да го префрли на овој сега Wordpress.. Како?
Tреба од Јоомла да им направи експорт на членовите во CSV фајл, потоа на Wordpress да инсталира Peepso (Joom Social за WP), треба во CSV фајлот да ги смени имињата на табелите со соодветните имиња на табелите од Peepso, иако се од иста фирма најверојатно Јоом Social и Peepso имаат различни имиња на табелите, кога ке биде подготвен CSV фајлот, еве ти полесен начин како да го импортира во WP базата.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Дали некој има искуство со интегрирање на NestPay преку халк банка? дали постои некаков плугин или ќе треба рачно имплементирање?
 
G

Goldie

Гостин
Ми треба помош околу уредување на сајтот поточно за делот кај Big Grid 5

1.jpg

Овие табовите горе на сликата се оние од темата кога ја купив, е сега ме интересира како може да ги изменам/ставам нови на тоа место ?
Ете додадов еден нов“таб“ последниот и единствено што можам е да го сменам името, кога ќе отидам да ја едитирам таа секција ми дава ова http://imgur.com/P1S8G5z што е ова section ID и како на пример ако табот го преименувам во нешто друго да го линкам до категоријата која сакам да се прикажува кога ќе се кликне таму ?
 
S

silmarillion

Гостин
Како слика од embed пост да се појавува при шерување на постот? Feature image не е опција.
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
baram ortak za rabota na zaednicka internet strana so dobro poznavanje na angliski,net i fb drugo se se uci :)
kontakt vo poraka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom