Дежурна Ординација! #2

Член од
6 април 2014
Мислења
4.944
Поени од реакции
6.117
ме боли цела лева страна од вилицата кога ја отварам устата а сега ме болат и жилите кај крајниците на вратот па ме занима дали тоа е последица на излегување на умниците или нештп др?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
ме боли цела лева страна од вилицата кога ја отварам устата а сега ме болат и жилите кај крајниците на вратот па ме занима дали тоа е последица на излегување на умниците или нештп др?
Перикоронит така боли...Ако до пола ти е излезен умникот, тоа ти е...Испирај го местото со исцеден лимон со сол повеќе внатре растворена, а ако не ти помине мораш на забар...
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.095
Поени од реакции
16.291
Абе дечки имам корен не изваден после години ете го потече гној бери. Немам спиено 2 дена, стоматологот ми даде клиндамицин на секој 8 часа по едно = три на ден. Да не е силна дозата да напрам глупост (при болки а ги имам пијам Кетонал или Аналгин). Да продолжам со дозата - 1дно апче на секој 8 саати или?

Во упатството пиши не повеќе од 450м денот а овие се 300мг.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Абе дечки имам корен не изваден после години ете го потече гној бери. Немам спиено 2 дена, стоматологот ми даде клиндамицин на секој 8 часа по едно = три на ден. Да не е силна дозата да напрам глупост (при болки а ги имам пијам Кетонал или Аналгин). Да продолжам со дозата - 1дно апче на секој 8 саати или?

Во упатството пиши не повеќе од 450м денот а овие се 300мг.
Арно го поднесуваш тој антибиотик...И да...Голема доза ти дале...Јас за перикоронит на умникот го имам пиено, ама на 12 саати по едно...
И немој на гладно никако, зошто желудникот попара го прави...
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.095
Поени од реакции
16.291
Арно го поднесуваш тој антибиотик...И да...Голема доза ти дале...Јас за перикоронит на умникот го имам пиено, ама на 12 саати по едно...
И немој на гладно никако, зошто желудникот попара го прави...
Мн имав болки дури да откријат од кај е и пак јас сам најдов (јбг не сум во БТ не мие матичниот блиску) неќат да го вадат сега еден орален хирург ми го виде ми тече дека ќе помини болката али мора прво да потечи и да пјам клиндамицин на 8 саати по едно и на пакетчето така пишаја во аптека побарав и второвмислење од др стоматолог и тој ми рече клиндамицин на 8 саати.... Претходно имам пиене ама на 12 часа не на 8....

Стварно не знам шо да прам а имам болки не колку вчера поднамалени се али тек боли салам, тек мљлце тек чеша....[DOUBLEPOST=1457049872][/DOUBLEPOST]Неубо сум прочитал на упатството пишува 150-450мг на секој 6 часа а јас пијам 300мг на 8. Фала сепак :)
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.109
Поени од реакции
819
Веќе 6 месеци неуспешно се борам со чешање на левото уво, поточно на кожата на увото и околу него.

Прилично сум сигурен дека чешањето ми започна кога купив нови слушалки за телефон со гумичка (претходно никогаш не користев такви) и трчав на кеј, па претпоставувам дека гумичката комбинирано со потта од трчањето предизвикала некаква инфекција или алергија... Како и да е, тогаш престанав да ги користам тие слушалки, бев и на лекар, ми го исчистија увото и ми дадоа капки и маст Бетаметазон, меѓутоа чешањето до ден-денешен не престанува.
Музика на слушалки слушам секој ден (но веќе не на такви со гумичка, туку други пластични, јбг не можам без музика), меѓутоа сметав дека чешањето ќе престане некаде есенските и зимските месеци бидејќи тогаш немав никаква физичка активност па оттаму не се потев, ама еве не е така.

Дали е возможно чешањето да е резултат на нешто друго а не на потење?
Дали треба да престанам да користам било какви слушалки? o_O
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Kolku analgini dnevno e dozvoleno da se pijat? Znam deka na 8 saati otprilika treba ama u slucaj epten da mi treba kolku pati moze?
 
Т

Триптико

Гостин
Kolku analgini dnevno e dozvoleno da se pijat? Znam deka na 8 saati otprilika treba ama u slucaj epten da mi treba kolku pati moze?
На 8 саати е 3 пати. Не можеш и да сакаш повеќе :) Ако е таблета од 500мг 3-4 пати на ден (значи и на 6 часа може). Не претерувај со количина, ќе направиш беља. Ако е болката прејака, смееш (мој совет, не мора да прифатиш) макс 2 таблети одеднаш. Немој 4, затоа што е еднакво на инјекција што баш и не се пие! Максимално е 5гр дневно (10 таблети по 500мг дневно, распоредени на 6 или 8 часа), ама ти рачунај дека е 2. За секој случај! Предозирање има заебани последици.
Со пиење Аналгин, не лекуваш проблем. Само го одложуваш. Ако е заб, подобро среди го, отколку да се труеш.
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Моиве дома сите закачија вирус, јас 3,4 дена немам галје, но сабалјево како да почна да ми заладува, но сепак сеуште се чуствувам добро (горе доле-не сум болен). Што да преземам за да не префатам и јас вирусот. Веке земам витамин А+Ц+Е+ селен од naural wealth, пијам цеден портокал сабалје, јадам овошје и зеленчук, мед консумирам и доста чаеви. Да не имате нешто друго да ми препорачате да го избегнам вирусов стварно гаден е, трае долго.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Како сте задоволни од Систина одел уво нос и грло ? и колку се плаќа преглед ?
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Може да боли црн дроб?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Може да боли црн дроб?
Да, сестра ми имаше проблем со него едно време и вика болката е слична со таа кога те боли грб или бубрези. Може не е џигерот :)
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.663
AST и АLT ми се покачени (хепар)... чаре? Помалку мрсна храна и повеќе спортување?
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Да ми препорачате добар уролог во СК, може и приватно, ми рекоа за ремедика ама сакав да прашам прво.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Да ми препорачате добар уролог во СК, може и приватно, ми рекоа за ремедика ама сакав да прашам прво.
Владо Георгиев барај го или па Живко Попов (најдобри се)...Побарај ги во приватниве клиники се (Систина и Ремедика)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom