Дали би донирале јајце клетки или сперма?

Дали би донирале јајце клетка или сперма за 5000$???

  • Да

    Гласови: 166 68,3%
  • Не

    Гласови: 77 31,7%

  • Вкупно гласачи
    243
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Реално да збориме 5000 долари е многу за наш стандард, за оваа наша земја, можеби функционира тоа во Америка, ама сите знаеме дека е друга ситуација во Америка, друга кај нас.
Реалната сума кај нас би била околу 1000 евра, што според мене е доста прифатлива и нормална цифра.
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Не би донирала јајце клетка бидејќи тоа не е решение. Прво, не сакам да има мои деца некаде, а јас да не сум свесна кои се, па замислете пример моја ќерка и некој си мој син што не го знам се земат? и тие не знаат за тоа, и децата им бидат деформирани? Второ, ако некој умира да има дете, има толку гладни и незгрижени деца на светов, па зошто да не се разубави живтот на некое детенце без родители? Поентата ми е, што ќе прави дете што и онака не е негово, кога веќе има на кого да даде семејство и родителска љубов и грижа.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Би донирал све дур све што личи на Мезнаеш...од Мезнаеш е :)
 

GuerillaGorilla

Фантазер
Член од
14 декември 2012
Мислења
11
Поени од реакции
19
Тоа е една од највредните работи кои можеш да ги поклониш некому. Би донирал на пар кој знам дека ке му пружи на тоа дете љубов и добар живот. Една од најтажните работи во животот е да сакаш а да неможеш да имаш деца.

Воопшто не би ми пречело да знам дека некаде има мое дете, напротив би се гордеел со фактот дека сум помогнал некому да стане родител. Не би се чувствувал како татко на тоа дете, затоа што мајка/татко не е само во ДНК поврзаноста.
 
Член од
5 август 2013
Мислења
108
Поени од реакции
39
Иако е малце спуки се согласувам ама би донирал сперма зошто да не им помагаш на разни брачни парови кои немаат деца а и ти ќе земеш некоја пара а тоа што _ZlObNiCa рече генетски болести има голема низа испитувања не може туку така јас да си пријавам и одма да донирам без никакви процедури
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Јок, може ќе и ја дадат на некоја глупача. Не сакам мои копии некои други да ги чуваат. :icon_lol:
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
20
Поени од реакции
3
ЈОК БРЕ!!!

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom