Кладилница (Генерална дискусија)

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Сакаш да ми кажиш дека реал, јувентус, баерн, рома, милан СИТЕ големи клубови, порто, галатасарај, ајакс, псж и незнам уште кои... по буџет, навивачи и што ти уште не ОЧИГЛЕДНО немаат местено натпревари? И сакаш да ми кажеш дека НБА е имуна на тоа оти некој земал 100 милиони....? А знаеш кој дел од тие 100 милиони одат за федерација, за менаџер, за тракатанци и глупости....
Што би рекол на 100 милиони уплата по натпревар за една ноќ, а колку натпревари има во една ноќ во НБА знаеш?

Искажувам став, не „трипам“. И Буфон не е перо блажевски па испадна Јувентус во 2 лига РАДИ МЕСТЕЊЕ на управата на клубот, а играчите кои играат натпревар за истиот тој клуб од кои ги земаат тие тешки милиони за кои збораш секако дека ќе играат како ќе им се свири...

Истиот случај и со карабатич кој е врв ракометар, најдобар на светот па девојката му беше фатена пред некоја година како уплаќа на некои натпревари каде тој игра и тие натпревали завршиле според уплатеното (не се сеќавам точно на случајот, но имаше мислам дека онлајн уплати од телефон)....

Доволно е да те седни тренер на клупа и да не влезиш повеќе во игра... па ти не мести натпревари и не штелувај колку кошеви ќе имаш на конто ;)

прво Америка - Европа (ГОООЛЕМА разлика)
Фудбалот во Европа заедно со ракометот и кошарката немаат ни приближно обрт колку цела лига НБА!

Во Америка нема комерцијално кладење ко у Европа, значи кладиониците немаат пристап на тој пазар, а пак камоли да влечат конци.

Е тука е разликата во спортот...од почеток на сезона е распределена минутажата на утакмиците се знае кој игра 15 кој 20 кој 30 кој 40 кој цела утакмица, со други зборои кој колку си е платен и тука нема тренер шо седнуе и стануе на клупа ;) све е прецизно изанализирано, средено, стокмено унапред он точно знае колку отприлика може Паркер на 35 год и Кавај Ленард шо е на шпиц на кариера да изигра.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
прво Америка - Европа (ГОООЛЕМА разлика)
Фудбалот во Европа заедно со ракометот и кошарката немаат ни приближно обрт колку цела лига НБА!

Во Америка нема комерцијално кладење ко у Европа, значи кладиониците немаат пристап на тој пазар, а пак камоли да влечат конци.

Е тука е разликата во спортот...од почеток на сезона е распределена минутажата на утакмиците се знае кој игра 15 кој 20 кој 30 кој 40 кој цела утакмица, со други зборои кој колку си е платен и тука нема тренер шо седнуе и стануе на клупа ;) све е прецизно изанализирано, средено, стокмено унапред он точно знае колку отприлика може Паркер на 35 год и Кавај Ленард шо е на шпиц на кариера да изигра.
поздрав, да дискутирам џабе. нема ништо наместено во нба, никогаш. ниту еднаш. ниту имало, ниту пак ќе има. АМЕРИКА Е ТОА, таму све финоќа и поштен народ.... да, да.
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
поздрав, да дискутирам џабе. нема ништо наместено во нба, никогаш. ниту еднаш. ниту имало, ниту пак ќе има. АМЕРИКА Е ТОА, таму све финоќа и поштен народ.... да, да.
igraj gi ti do kraj na sezona toa so plus minus utakmicite ko shto navede primer, pa javi se na kraj na sezona da ni kazhesh kolku si u plus ( ali bez lazhenje :love: )
..na kraj kraeva, toa shto nas nekoj igrach ne zaebal plus, nekoj drug go fatil minus. Topka e toa, se' biva :))
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Abe ovoj na fb ima stranica za nba tipovi,a ovde pravese ko bajagi toj plakja za tie tipovi.E sega problemot e sto najverojatno ne mu odat tipovite,pa odma pocnuvaat muabetite za namesteni natprevar pa i za kosarkarite.

Iako ima nekolku americki kladilnici kade sto imaat ponudeno igraci,no glavno amerikancite igraat na hendikep i +-.Moze da se vidi po forumite kako i sto igraat,samo ovde na Balkanot se zamarame so igraci na kosarkari i rakometari.

Ako ima solena uplata kako sto velis na kosarkari,odma ke se zamesaat vlastite so trista istragi,ne e kako sto mislis.Vaka spored pisanoto,odis kaj Harden i mu vikas,ne se zamaraj ovoj natprevar da lapame nekoja paricka.:blablab:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
А шо е толку чудно местењето во НБА :)? Па пред некоја година им укебаа пар судии што потоа признаа дека штелувале хендикепи .....
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Abe ovoj na fb ima stranica za nba tipovi,a ovde pravese ko bajagi toj plakja za tie tipovi.E sega problemot e sto najverojatno ne mu odat tipovite,pa odma pocnuvaat muabetite za namesteni natprevar pa i za kosarkarite.

Iako ima nekolku americki kladilnici kade sto imaat ponudeno igraci,no glavno amerikancite igraat na hendikep i +-.Moze da se vidi po forumite kako i sto igraat,samo ovde na Balkanot se zamarame so igraci na kosarkari i rakometari.

Ako ima solena uplata kako sto velis na kosarkari,odma ke se zamesaat vlastite so trista istragi,ne e kako sto mislis.Vaka spored pisanoto,odis kaj Harden i mu vikas,ne se zamaraj ovoj natprevar da lapame nekoja paricka.:blablab:
1. ДА, имам страница на фб за нба типови но никаде не напишав дека јас плаќам за тоа туку дека пишам тоа што го има таму на страната т.е. ги користам тие предлози, има разлика и тоа дебела. Индиректен начин на реклама, што беше ЕДНАШ употребен бидејќи форумот не е на татко ми па да се рекламирам кога ќе ми текне.
ТОА, нема врска со овој пост тука и започнатата дискусија па не знам зошто го напомена, освен ако не лечиш некои комплекси на тој начин.
Следен пат биди барем малку подоследен во однос на тоа дали и што е вистина околу ова што го постираш. Напишав само 1 (ЕДНАШ) на оваа тема, мака ми е да го барам постот и да го цитирам, но сигурно го знаеш и ти тоа.

2. Дали ми оди или не ми оди на страната е моја лична работа, дали ќе лечи некој комплекси тука за мене лично дали ми оди или не ми оди, е исто така негова лична работа.

3. Интересно е што при очи слепи се правите, демек америка е promise land и таму нема глупости од типот на овие „нашиве“ - европски, па нема ни уплати (кои btw. секој американец може да ги направи онлајн и да не му чуе...), има уплати и тоа големи уплати. Исто и во крајна мера да тргниме од фактот што е една, ако не и најголема и најгледана лига во светот, во било кој спорт ... ако таму не се врти огромна сума и уплата, не знам каде се врти... на светско ниво сигурно НБА е најгледаното нешто.

Е сега пошто се запнавте за имиња и презимиња на играчи и слично... јас посочив само неколку имиња за кои имаше ЈАВНО извадени информации и истраги (од фудбалери иаракометари) НО не е битно кој и што наместил, битно е дали воопшто е можно да има местење во таа лига или не?!

Така да, можеш до утре сабајле да тврдиш спротивното но чиста логика говори дека каде што има обрт на огромен капитал ќе се најде и некоја будала да посегне по тие пари...
Не знам која е разликата помеѓу раководство на јувентус и раководство на некој петпарачки тим во НБА кој не може да врзи 20 победи во една сезона и дали тој тим на одреден натпревар ќе игра over или under.
Истото важи и за големите тимови, па дури и повеќе за нив.
Треба или да си наивен или да си крајно заслепен да веруваш дека таква веројатност не постои.
Јас мислам дека постои, НЕ ТВРДАМ дека со мои очи видов, но барем неколку пати во една сезона ќе имате во најмала рака чудни натпревари...

И додека цела европа и ЦЕЛ СВЕТ прават прелази во фудбал 2/1 и 1/2, 7+ натпревари, соработки 3 за 3 и што уште не (ама буквално насекаде, од првите лиги на англија до оние егзотични лиги на истокот), ние треба да застаниме и да речиме дека НБА е под некакво стаклено ѕвоно пошто таму во USA има 300 контроли и таму нема будали кои не би наместиле меч (дали е играч, управа, судија.... небитно). Тие не се луѓе од крв и месо и таму не посегнуваат по такви работи, не.

Паричката секогаш има две страни (петка и глава), но малце идиотски е ако трвдиме дека постои само една...

http://www.ibtimes.com/nba-rigged-ex-referee-tim-donaghy-claims-nba-instructed-officials-favor-nets-over-raptors-1575437

http://www.foxnews.com/story/2008/06/10/former-referee-says-nba-fixed-playoff-series-and-other-games.html

https://en.wikipedia.org/wiki/2007_NBA_betting_scandal

Вакви примери има повеќе низ годините, мака ми е да ги барам сите... Генерално инволвирани се судии...
Пак ќе напоменам НЕ ЗНАМ дали и КОЛКУ од тоа е вистина.... ама не сум слепа будала да тврдам дека тоа е НЕВОЗМОЖНО..... и дека не постои.

igraj gi ti do kraj na sezona toa so plus minus utakmicite ko shto navede primer, pa javi se na kraj na sezona da ni kazhesh kolku si u plus ( ali bez lazhenje :love: )
..na kraj kraeva, toa shto nas nekoj igrach ne zaebal plus, nekoj drug go fatil minus. Topka e toa, se' biva :))
На почеток на сезона го играв тоа, обично го играв на Минесота бидејќи имаше доста осцилации во играта и знаеше да губи и добива четвртини како од мајтап, но секогаш имаше четвртина во која излегуваше како победник.... можам во пп да ти ги пратам уплатите на bet365 ако до толку сакаш да се увериш.

Потоа престанав да го играм бидејќи парите ги потрошив за нешто за што имав потреба, а не дека е неисплатливо или дека не носи профит таквиот начин на игра.
Јас не те присилив ниту тебе, ниту било кој друг да игра така, па немаше потреба за подбивање, само поставив мислење за тоа како може да се дојди до пари, ако ништо друго барем тоа треба да е целта на форумот, взаемно помагање, а не исмејување....

класично македонски синдром да му умре на комшијата козата[DOUBLEPOST=1457048789][/DOUBLEPOST]
А шо е толку чудно местењето во НБА :)? Па пред некоја година им укебаа пар судии што потоа признаа дека штелувале хендикепи .....
Ете барем 1 кој реално гледа на работите, ако ништо друго прати НБА и знае што има излезено како скандал (дали и колку е вистина не може да знаеме, ама дека постои - тоа е факт).
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
прво Америка - Европа (ГОООЛЕМА разлика)
Фудбалот во Европа заедно со ракометот и кошарката немаат ни приближно обрт колку цела лига НБА!

Во Америка нема комерцијално кладење ко у Европа, значи кладиониците немаат пристап на тој пазар, а пак камоли да влечат конци.

Е тука е разликата во спортот...од почеток на сезона е распределена минутажата на утакмиците се знае кој игра 15 кој 20 кој 30 кој 40 кој цела утакмица, со други зборои кој колку си е платен и тука нема тренер шо седнуе и стануе на клупа ;) све е прецизно изанализирано, средено, стокмено унапред он точно знае колку отприлика може Паркер на 35 год и Кавај Ленард шо е на шпиц на кариера да изигра.
Дечко поим немаш за што зборуваш. Во кладење на НБА се вртат огромни пари, местење утакмици имало повеќе пати низ историјата. Еве ти едно примерче од блиско минато.

https://www.youtube.com/watch?v=3qJDJbq56qI
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Дечко поим немаш за што зборуваш. Во кладење на НБА се вртат огромни пари, местење утакмици имало повеќе пати низ историјата. Еве ти едно примерче од блиско минато.



https://www.youtube.com/watch?v=3qJDJbq56qI
Дечко, сигурно судијата ја изиграл минус па не судел 2 слободни.

Не е ништо невозможно..ама веројатноста е мала.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
Не знаеш ни да го прочиташ и укапираш видеото што ти го пратив, 90 посто од луѓето ја имаат уплатено хјустон со хендикеп -6, судиите не свират фаул за да остане 5.[DOUBLEPOST=1457049983][/DOUBLEPOST]Срчајте на јутуб, point shaving ... има видеа куп.
 
Последно уредено:

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Не знаеш ни да го прочиташ и укапираш видеото што ти го пратив, 90 посто од луѓето ја имаат уплатено хјустон со хендикеп -6, судиите не свират фаул за да остане 5.[DOUBLEPOST=1457049983][/DOUBLEPOST]Срчајте на јутуб, point shaving ... има видеа куп.
Да де и судијата е у тие 90%

Не бери ти гајле ја дали знам да прочитам или не
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
Нормално дека постои местење во нба. Само тоа дека на играчи плус минус се мести, тешко.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
Да де и судијата е у тие 90%

Не бери ти гајле ја дали знам да прочитам или не
Судијата за добра финансиска надокната 50к усд ќе си сврине вака. Ќарот оди на друго место, не уплаќа он, не се секирај. Али прекомплицирано е да ти објаснувам, гледам дека имаш потешкотии да укапираш едноставни ствари.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Судијата за добра финансиска надокната 50к усд ќе си сврине вака. Ќарот оди на друго место, не уплаќа он, не се секирај. Али прекомплицирано е да ти објаснувам, гледам дека имаш потешкотии да укапираш едноставни ствари.
Како и да е фала шо не просветли еве вака јавно да ти кажам :) шо не ги капираме едноставните ствари
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
https://www.youtube.com/watch?v=_-FLHKsbWkU&ebc=ANyPxKrCC4R1X68EYftwmVz0HgqJ04FKVMVxJ2-99SrWrBAsbTakVQ_mOnvZVb6fBdlZTsPnDeSxwH0QEfSoBd_lHFBlLCzvWQ

еве на кој начин „просечен“ НБА судија мести натпревар... и како и федерацијата има вмешано прсти во тоа ...

особено интересно 8:40 ;)

а околу местење на хендикеп, 11:23 ...
Ова ќе му користи на дечкичот шо се праи фраер погоре :)


Овие начекле расипан судија и дерат кладионици :), ова е сосема различно....ко ќе видиме bwin или слично на дресоите у НБА...тогаш ќе праиме муабет за организиран криминал ко шо е у Европа ;)

Не иди подалеку од Самсоненко....чоекот држи кладионица и 2 ракометни и еден фудбалски клуб.

Фала богу дека сите се склони на мито и корупција
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom