Android корисници (проблеми, прашања, совети)

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Луѓе помагајте!!
Имам Хуавеи Г6 со андроид 4.4. Од денеска се поремети целиот. Прво запреа контактите, сека дава Home isn't responding. Му направив factory reset, ама пак ништо.
Некој лек??
Види дали имаш имеи, провери и меморијата дали ја дава системската[DOUBLEPOST=1450984197][/DOUBLEPOST]
Telefonot pocna da mi kazuva deka nema sim karticka, go isklucuvam i priklucuvam i povtorno raboti nekoe vreme, pa pak se javuva istiot problem. Nekoj da znae nesto za ova ?
stanuva zbor zasony xperia ray, kupen pred 3 god. Izvinete za latinicata.
Најпрвин пробај со некое хартивче или нешто да ставиш да ја притиска капечето врз сим картичката, ако не помага тогаш пробај со нова сим картичка, следно со сим читач
 
Т

Триптико

Гостин
Луѓе помагајте!!
Имам Хуавеи Г6 со андроид 4.4. Од денеска се поремети целиот. Прво запреа контактите, сека дава Home isn't responding. Му направив factory reset, ама пак ништо.
Некој лек??
Кој G6 го имаш? Неколку модели се :) Можеш да го рутираш и да го смениш rom-от, ако имаш храброст ;) Ако не, носи на сервис, ќе го средат.
 
Т

Триптико

Гостин
Triptiko- car si za el.uredi. Gledam i kompj. i telefoni rasturaš
Џабе. Парично не се ефектуира никако. Не сум завршил технички факултет, па не се брои street smart и учење преку форуми, книги, туторијали на своја рака. На едно интервју во Близу, не ме прашува што е сплајсер, туку што е хилта :D. Кај нас дипломата вреди дури и кога немаш појма за што е. Ќе биде подобро некој ден :)
 
Т

Триптико

Гостин
U10 mislam deka e, a kako moze da go rutiram ? Moze li pomos ?
Не мисли, види :) Можеш ли да прочиташ firmware? Ќе треба да симнеш Pc Suite за да инсталираш драјвери на комп. Едно по едно. Ќе го смениме цел rom, а за рутирање после :)
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Не знам што ѓавол ме тераше, решив пред некој ден мемориската да ја извадам од телефон за да ја ставам у лап топ да си средам нешто, после тоа ја враќам се како што треба и сега на телефонот на периоди ми покажува нотификација: SD card unexpectedly removed и ај освен тоа па и замара со нотификација Check battery cover, а се си е добро затворено тоа. Го отворив пак телефонот пак ја извадив и ја наместив одново и пак замара. Чаре за ова? Иначе се работи за samsung galaxy s5
:tapp:
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Не знам што ѓавол ме тераше, решив пред некој ден мемориската да ја извадам од телефон за да ја ставам у лап топ да си средам нешто, после тоа ја враќам се како што треба и сега на телефонот на периоди ми покажува нотификација: SD card unexpectedly removed и ај освен тоа па и замара со нотификација Check battery cover, а се си е добро затворено тоа. Го отворив пак телефонот пак ја извадив и ја наместив одново и пак замара. Чаре за ова? Иначе се работи за samsung galaxy s5
:tapp:
Префрли што е битно и форматирај ја на пц, па пак пробај
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Здраво на сите :) Имам прашање, дали има начин да се поврзи телефонот со лаптопот? Правам муабет за да играм игри на фул скрин на лаптопот?
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.089
Поени од реакции
807
Може ли малку помош.
Имам 600 слики и сите ми се пишани различно
Потребна ми е програма за слики која ќе пребарува под азбучен ред или поточно која има Search за барање.

Да речеме сакам да ја изберам сликата со име крушево и да не вртам да ја барам туку да ја укуцам на пример буквата К и да ми ја даде сликата.Се разбираме мислам што сакам да ви кажам.
Отвори ги на компјутер и преименувај ги со KEN RENAME.
 
Т

Триптико

Гостин
Здраво на сите :) Имам прашање, дали има начин да се поврзи телефонот со лаптопот? Правам муабет за да играм игри на фул скрин на лаптопот?
http://droid-at-screen.org/ не знам за цел екран. Ако имаш 720p или подобар екран, би требало да може :)
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
783
Поени од реакции
261
Aj ve molam pomos od nekoj sto se razbira povekje..Kupiv mobilen Sony Xperia M4 Aquapred 4-5 dena od T-mobile (kodiran samo na t-mobile kartici).... I sega slucajno sakav da proveram imei brojot na imei info stranata i ne mi do dava telefonot (mi se javuva ova)... Ve molam ako znae nekoj sto e problemot neka mi objasni ! 944084_1663369977278815_8619062149453916266_n.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom