47 дрва исечени во мугрите

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
Ништо да не ми одговореше многу боље ќе беше за тебе.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Едните кога ќе уапсат некој Албанец, излегуваат на улици, прават протести. Кога истата неправда ќе се случи кон Македонец, само со декларативна поддршка по социјални мрежи ги има. Другиве, кога власта тероризира центарски дрва одат да ги бранат, гушкаат, оплакуваат. Кога се засегнати чаирски дрва, само со декларативни поддршки ги има.

Затоа не можеме соживот да имаме никогаш...
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Не сум ни за едните ни за другите, да ми ги прочиташе предходните постови на политички теми сигурно немаше вакви мислења да пишуваш. Кај што треба да се критикуваат ги критикувам, ама изгледа во денешно време модерно е буквално против се да се кења против владата ? Разбирам да речат дека не сакаат во барок стил да биде новата зграда на факултетиве и поради тоа да протестираат (мада владата си добила избори и имаат подршка од мнозинството) ама кога ќе видам да замараат за небитни работи како 30-40 дрва..

In 1730, 363 Bishnoi men, women and children led by Amrita Devi died protecting trees from cutting by the king's men. This incident happened in Khejarli which is a village in Jodhpur district of Rajasthan, India 26 km south-east of the city of Jodhpur. The Bishnois sacrificed their lives while protecting trees by hugging to them.


Претпоставувам и воздухот што го дишеме е розов и лековит.....
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403

Овче поле...новиот пат за Штип.? убавини светски,дали можеме и ние вака.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.715
Не сум ни за едните ни за другите, да ми ги прочиташе предходните постови на политички теми сигурно немаше вакви мислења да пишуваш. Кај што треба да се критикуваат ги критикувам, ама изгледа во денешно време модерно е буквално против се да се кења против владата ? Разбирам да речат дека не сакаат во барок стил да биде новата зграда на факултетиве и поради тоа да протестираат (мада владата си добила избори и имаат подршка од мнозинството) ама кога ќе видам да замараат за небитни работи како 30-40 дрва..
се отвори тема, се дроби на 101-место за дрвата, а никој не кажува кој го донел урбанистичкиот план, имало ли приговори за градба на факултетите?? ... исто беше со објектот до ЕСМ на плоштад, се крена народ, фирмата што го купи плацот и го огради си кажа, дајте ни друг плац во близина, но молк и си изградија објект...
А освен тоа, ајде да го видиме планот, можеби објектите ќе бидат хортилултурно уредени ?
А друго ме буни, се изгради ФФМ, во нас. Н.Лисиче каде имаме енормни загадувања, има простор од сите страни колку сакаш, ама слабо да засадат дрва, да не се плашат фудбалерите од конкуренција ?? А тренират таму и мали деца...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742

Овче поле...новиот пат за Штип.? убавини светски,дали можеме и ние вака.
Убава приказна. Сигурен сум дека стотиците идни жртви на ваков пат ќе го ценат продолжениот живот на едното дрво во пустината (кога ќе се забијат во него)

Добро „фотошопирање“ кое е соодветна иронија за нашата реалност. Власта не десензитира сите, преку постојани сечења на понекое дрвце таму и ваму. Што секако е жално, ама со тоа успешно ве „вежбаат“ да не направите ништо во моментите кога тоа навистина е најважно: Каде беше подршката на Скопјани кога се сечеше патот низ Водно?

Знаете ли колку стотици и илјадници дрва беа исечени тогаш? Да се пружеше повеќе поддршка на тие протести, немаше да им дозволиме на хиените уште повеќе да го сардисаат Водно. Но не не, ајде ќе плачеме на интернет за неколку дрвца - ама на протести никако да излеземе. Македонското мото: „некој друг нека ____________(вметни тука активност потребна за подобрување на правата и условите на живот).




Не сум ни за едните ни за другите, да ми ги прочиташе предходните постови на политички теми сигурно немаше вакви мислења да пишуваш...
Дечкото е само уште еден од мнозинството такви со моќ на расудување на еден чекан. Зошто чекан? Па затоа што не се способни окулу нив да видат ништо друго освен шајки.
Како поинаку да го објасниме фактот дека овде мнозинството живее во илузија дека има демократска моќ на избор на сопствените владетели, иако реално не владеат странци кои ни нудат „можност на избор“ помеѓу двете нивни марионетски кукли.

Знаеш, овде во Македонија гласачкото тело се дели на „овчари“ и на „овци“ (употребувам метафора, се разбира).
„Овчарите“ се лојалните партиски војници на една од двете партии. Тие, од пастирот најгоре до административците најдолу, тие се тие кои одработуваат за олигархиската елита (која пак одработува за странскиот фактор).

„Овците“ се тие називно неопределените, мнозинството, чиј труд и општествено добро се предмет на експлоатација на овчарите. „Овците“ може да бидат или целосно незаинтересирани за политиката, или со илузија дека се подразбудиле па ете сега го виделе непријателот во едната од двете кукли (на кукларот). Затоа таквите како Берик ќе ги гледаш постојано насочени кон црвеното платно на матадорот, тврдоглаво (и глупаво) фокусирани на мамката во едната рака - дури и додека ги боде мечот во другата рака.


Повторно, вистинскиот профитер во случајот не се овчарите кои за плата живеат во смрдеата и прљавштината заедно со стадото овци. Вистинскиот профитер е олигархиската елита, односно странскиот фактор кој владее преку елитата. Затоа колективно ништо не правиме се додека „овците“ не се разбудат и не почнат да ги разбираат работите. Што на жалост е чиста утопија, како што стојат работите со масовната хипноза на „стадото“... :(
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Се исекле 40 дрва .. ми го пукнавте тале насекаде со информации.
Моментално силуваат , убиваат и триста курови се дешаваат низ светов и што ????
Колку бездомници има во Скопје што од контињери јадат???
Колку семејства се дисфункционални поради ебените модерни ланци - пари ????
Колку млади личности патат од психолошки пореметувања ????
Како може човек на 20 години да е жален као жална врба???
Зборам тука за нашаво парче земја , не зборам за световно ниво.
Најчесто кењаат оние кој што им е рамно све во топлиот дом па сеа као решиле со некоја политика трендовска да се бават и да кењаат се за анти влада пошто тоа е кул сеа демек анти опшество , хардкор филм к се тресе у ладна вода... као демек природата ја сакаме, живела природа... а дрвце не засадиле у живот или не напраиле ништо околу тоа поле.
Значи си има причина зашто се исекле ебените 40 дрва за да се гради нов факултет веројатно?
Никој не сече туку така дрва без потреба плус минус цели планини сечат за тие дрва кој што вие дома се греете на дрва. Али ако .. нека има хејт , така треба ако.
Не зборам за никој од тука , зборам општо по социјалните мрежи што се дешава со некои прости пропаганди и рекла казала муабети околу оваа тема.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
treehugger
Someone who is likely to have a nervous breakdown if he/she ever stops protesting something for more than a few minutes.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Веќе почнавте и да претерувате.
Ве разбирам да протестиравте ако сечењево беше поради тоа што ќе никне нова станбена зграда на некој си бизнисмен ама веќе кога ќе се гради факултет да се жалиш за 50 дрва е срамота
Срамота е во барок да градиш објект у двор на футуристички објект....
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
25
Поени од реакции
8
Kako sto tergnalo so fakulteti ke imame deficit na opsta rabotna raka

Sent from my GT-I9295 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom