Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 октомври 2014
Мислења
12
Поени од реакции
1
Дали има претставништво на клубот во Скопје за да се извади документот?
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
sto dokumenti odnese i koje brojce si i kolku cekase da ti se smeni statusot[DOUBLEPOST=1447351706][/DOUBLEPOST]zdravei na site sega da kazam nesto pozitivno na forumov za tie shto sme na doplnitelna
sega proveruvaf po protocoli i kucaf na brojcina da vidim do kade stignaha so proveruvane na doplnitelna sto sme mie
Важно с'обштение 18.07.2014 г. / 2014 do ovde skoro pa site brojcina se razgledane i menat im e statusot sega poceli i Протокол Важно с'обштение 08.08.2014 г. / 2014 ke bide na site sa poloku bez guzva
Kolku vreme se zadrzuvaat na dopolnitelna mislam promena na statusot.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
sto dokumenti odnese i koje brojce si i kolku cekase da ti se smeni statusot[DOUBLEPOST=1447351706][/DOUBLEPOST]zdravei na site sega da kazam nesto pozitivno na forumov za tie shto sme na doplnitelna
sega proveruvaf po protocoli i kucaf na brojcina da vidim do kade stignaha so proveruvane na doplnitelna sto sme mie
Важно с'обштение 18.07.2014 г. / 2014 do ovde skoro pa site brojcina se razgledane i menat im e statusot sega poceli i Протокол Важно с'обштение 08.08.2014 г. / 2014 ke bide na site sa poloku bez guzva
Ova e soopstenie od 2014. I ???
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Kolku vreme se zadrzuvaat na dopolnitelna mislam promena na statusot.
Drugari ovde nikoj ne raboti vo Ministerstvoto vo sofija, nitu ima kontakt so nekoj sto raboti tamu, ovde na forumov mozete da dobiete pomosh okolu vadenjeto i procedurata za bugarsko drzavjanstvo!! Zatoa ne prasuvajte, za kolku vreme ke bide toa, za kolku ona, zatoa sto i da vi kazat sigono nenamerno ke ve izlazat!! Veke iritiracki e toa, a naj zalno e sto nikoj tocno nema da vi kaze!
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
Proveri ovde, valjda toa znaes: http://mjs.bg/emsg/[DOUBLEPOST=1447349703][/DOUBLEPOST]
Nema pravilo da ti kazam pravo. Zavisi koj broj si i redosledno do kade oni imaat do sega prekinato predmeti. Toa e toa. Proveri za sebe ovde, valjda toa znaes: http://mjs.bg/emsg/
Ja bi go podlnel uste utre, pod itno, dokumentot. Ne bi cekal ni den povece.
proveruvam ne sum do tolku vo redovna sum seuste
gi preveduvam i sreduvam dokumentive i jas ne cekam samo da gi sredam nareden den odam.[DOUBLEPOST=1447354748][/DOUBLEPOST]
Zdravo na site sakam da go spodelam iskustvoto sovas ... pred 6 meseci podnesov dokument od babami bg ehzarhija krstenica .. pred nedela sum prekraten i sega ke odam vo pon ili sreda za sofija da vidam sto ke mi kazat vo sto e problemot ..... vie sto mislite vo sto e problemot zemete obzir deka dokumentite se learizirani preevedeni i se kako sto treba ,, a jas sum prekraten .. ima li nekoj iskustvo so ova vo sto moze da e problemot
dali sam gi odnese vo pravosudie ?
imam loso mislenje za site posrednici bez isklucok zemaat parite i ne gi nosat gi preprodavaat originalnite dokumenti na nekoi drugi pacienti kako nas za golema sum an apari.ne sakam da te plasam ne go znam slucajot tvoj no najdobro e so svoi race da gi predades ova e sovet za site i mirno da spies znaeki deka se tamu .
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
proveruvam ne sum do tolku vo redovna sum seuste
gi preveduvam i sreduvam dokumentive i jas ne cekam samo da gi sredam nareden den odam.[DOUBLEPOST=1447354748][/DOUBLEPOST]
dali sam gi odnese vo pravosudie ?
imam loso mislenje za site posrednici bez isklucok zemaat parite i ne gi nosat gi preprodavaat originalnite dokumenti na nekoi drugi pacienti kako nas za golema sum an apari.ne sakam da te plasam ne go znam slucajot tvoj no najdobro e so svoi race da gi predades ova e sovet za site i mirno da spies znaeki deka se tamu .
odneseni se braat gi odneswov no pak sum prekraten
 
Член од
25 октомври 2015
Мислења
41
Поени од реакции
33
B

Blade Torch

Гостин
Дали некој однел документ за потекло (без разлика за служење војска, од бг егзархија и сл.) на самото интервју и му го примиле тој документ од лицето што го прави интервјуто?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Вчера бев на интервју во конзулатот во Битола.Прашањата се оние истите што беа постирани тука на форумот пред некое време.Македонката што работи таму е фина и ќе ти каже и објасни се што не ти е јасно исто и жената што работи на шалтер.Од документ носев следното:

Слики 2бр.
Молба до Министерот на правосудието X 1
Декларација X 1
Бугарски произход
Медицинско уверение- преведено
Уверение за неосудуваност-преведено
Извод од книгата на родените-преведен и легализиран
Автобиографија X 1
Копија од пасош X 1
Копија од Бугарската лична карта и пасош на сестра ми X 1
Преведениот и легализиран извод на сестра ми.

Сите документи беа оригинал,не носев копија од ниту еден документ и не ни ми побараа.Јас мислев дека ќе ми ги вратат документите на сестра ми но ги задржаа,зошто така незнам,на произходот си пишува на која основа е издаден.
После интервјуто се уплаќа во Уни банка 15е од документ за легализација,50 евра за апликација и 15е за процеурата,+200ден земаат провизија од Уни банка.Инаку уплатата во Уни банка може да биде и во евра ако имате ако не во денари.После 4-5месеца ќе треба да се јавам во козулатот да ми го кажат бројчето.Тоа е тоа,сега останува само да се чека со надеж дека во иднина ќе го убрзаат процесот на разгледување на апликациите.
Не сум прочитал тука на форумот и за оние кои допрва ќе поднесуваат документ, во молбата до министерот на правосудието има опција да си избереш каде да го подигнеш указот кога ќе ти излезе,дали во Софија во Министерството или конзулатот во Битола.
Со среќа на оние што чекаат и оние што допрва ќе поднесуваат,сите да си добиеме државјанство.
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109



Кој тоа не дава да пишува бугарско ? Инаку за да не дојде до забуна пошто стварно е малку збунувачко.....пр ние ништо не заокруживме и мене ми издадоа за Кривична евиденција а на дечко ми за Казнена и сега одново ќе вади за Кривична пошто имаше околу нас еден куп луѓе и посредници кои тврдеа дека е потребна Кривична евиденција....како и да е, еве ги и двете потврди
Jas bev na intervju vo ambasada minatiot mesec I potvrdata mi bese za kaznena evidencija I uredno mi ja legaliziraa.ne baraat za krivicna posto taa e za dokolku zivees vo bugarija i baras drzavjanstvoto po pat na naturalizacija
 
Член од
23 април 2011
Мислења
135
Поени од реакции
246
Колку брзо се одвива процедурата ако на пример еден од твоите родители е со бугарско државјанство?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom