Добитници на лотарија за САД

Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Ако може да ми каже некој дали доколку ја имам таа среќа да ме одберат за зелена карта преку лотаријава, колку време е потребно да престојувам во САД за да ги добијам документите, и дали воопшто смеам да се вратам во МКД?
Извини но морам да те сецнам, премногу брзо одиш со сите работи,првенствено ке помине година-година ипол додека да те извлецат и поминеш на интервју,за до интервју треба да припремиш доста документи,па да стигнес во УСА, па додека да ја добиес зелената карта можеби ке потрае месец до месец ипол,ипотоа немас право мислам првите две години да ја напуштис УСА. а за да добиеш државјанство треба да ти истече првата зелена карта,па да аплицирас за втора зелена карта или позната како ПОГОЛЕМА КАРТА, и дури таа пред да истече или зависно од рокот на вазност мозе да трае таа сеусте а ти пак да аплицирас за државјанство
Позз[DOUBLEPOST=1446473347][/DOUBLEPOST]Поздрав до СИТЕ кандидати кои ке аплицирате за лотаријата,ВНИМАТЕЛНО ПОТПОЛНУВАЈТЕ ГИ СИТЕ ПОЛИЊА,И ПАМТЕТЕ ШТО КЕ ЗАПИШЕТЕ!!!
Има случај кој лани ги одбиле што во апликацијата напишале едно а во ДС-260 на истото поле друго.
Ви посакувам на сите СРЕЌНО!!!
 
Последно уредено:

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
Извини но морам да те сецнам, премногу брзо одиш со сите работи,првенствено ке помине година-година ипол додека да те извлецат и поминеш на интервју,за до интервју треба да припремиш доста документи,па да стигнес во УСА, па додека да ја добиес зелената карта можеби ке потрае месец до месец ипол,ипотоа немас право мислам првите две години да ја напуштис УСА.
Извини јас што че те сецнам, али тоа што велиш дека треба 2 години да седиш и да не излегуваш од US нема врска. Значи можеш да ја напуштиш US али не смееш да се задржиш повеќе од 3 месеци, или ако планираш да биде тоа на подолг период треба тоа да го пријавиш, затоа што може да ти биде одземена ЗК.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Дајте бе луѓе, толку сум се коцкал и се то, уште ова го немам пробано, кој е влогот ме интересират и кај требит да се пријавам?
Не е важно дали си се коцкал, кажи дали си добивал?!))))
Еве како мене на пример што ми се "излежува" к'сметот, и 100 години да аплицирам нема да ме извлечат. Ова ми е 3 или 4 пат, не ги помнам веќе..
Добро е, шо е бесплатно .. Ако беше со платно, ехее...:ROFLMAO:
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Извини јас што че те сецнам, али тоа што велиш дека треба 2 години да седиш и да не излегуваш од US нема врска. Значи можеш да ја напуштиш US али не смееш да се задржиш повеќе од 3 месеци, или ако планираш да биде тоа на подолг период треба тоа да го пријавиш, затоа што може да ти биде одземена ЗК.
Правиме муабет за првата зелена карта која си ја добил на лотарија?
Јас се консултирав со адвокат од УСА ако тој мене ме лаже тогаш јас се извинувам сто сите ги лажам!
Доколку зелената карта е стекната од карактер на лотарија вика " За да не ја изгубиш првите две години не треба да ја напуштиш УСА,не треба да се пријавис за никаква социјална помош,не треба да направиш никаков криминален чин"--,за да стекнеш услов за аплицирање за поголемата зелена карта која ке те доведе до државјанство, и друга работа што тој ми кажа дека ако си добил лотарија зелена карта не значи дека си станал државјанин туку дека си добил шанса,а дали ке станеш или не тоа зависи од Имиграционото, бика можеш да дообиес прва зелена карта а за втората да те одбијат!!!
Но сепак мислам дека најпаметно е некој кој контактирал со Имиграционото од тамму да сподели мислење ако воопшто има таков.
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Правиме муабет за првата зелена карта која си ја добил на лотарија?
Јас се консултирав со адвокат од УСА ако тој мене ме лаже тогаш јас се извинувам сто сите ги лажам!
Доколку зелената карта е стекната од карактер на лотарија вика " За да не ја изгубиш првите две години не треба да ја напуштиш УСА,не треба да се пријавис за никаква социјална помош,не треба да направиш никаков криминален чин"--,за да стекнеш услов за аплицирање за поголемата зелена карта која ке те доведе до државјанство, и друга работа што тој ми кажа дека ако си добил лотарија зелена карта не значи дека си станал државјанин туку дека си добил шанса,а дали ке станеш или не тоа зависи од Имиграционото, бика можеш да дообиес прва зелена карта а за втората да те одбијат!!!
Но сепак мислам дека најпаметно е некој кој контактирал со Имиграционото од тамму да сподели мислење ако воопшто има таков.
Значи прв пат слушам дека постојат две врсти на зелени карти , јас колку што знам добиваш една зелена карта и таа ја имаш додека не исполниш услови за добивање на државјанството и не го добиеш истото , а при тоа какој секој личен документ и таа има рок на важење кој рок го продолжуваш како што си ја продолжвиш личната карта ко ќе ти истечи . Инаку со зелената карта всушност ти си ги имаш сите права кои што ги имаат и државјаните со еден исклучок што не можеш да гласаш таму всушност на самата ЗК пишува Permanent resident of United States of America . Значи можеш слободно да излегуваш од Америка и да се враќаш се додека не си премногу време надвор од државата . Има многу носители на оваа ЗК што возат камиони таму за пример при што возат за Канада значи излегуваат надвор од границите и се враќаат без никаков проблем . Ако не сум во право слободно некој нека ме исправи или нека се јави некој што пошол таму преку лотаријава да ги каже искуствата баш со зеленава карта за да не шириме дезинформации без потреба .
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.583
Поени од реакции
3.591
Де ако сакате линкчето за пријавување пуштете го
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Таа условна зелена карта е кога ќе склучиш брак со Американски државјанин и пак нема врска со излегувањето туку условот е да бидеш венчан минимум 2 години за да ја задржиш зелената карта. Со секоја зелена карта имаш право да излегуваш на максимум 6 месеци надвор од Америка без да ги известиш имиграционо. За повеќе од 6 месеци треба да ги известиш на колку време сакаш да искочиш или ризикуваш да ја изгубиш зелената карта (реков ризикуваш бидејќи може да ти ја земат, а може и да не ти ја земат).
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
како мислиш те избрале за further processing? И дали прајш муабет за DV 2016? и кога те известија дека си избран за ова ?
Да, за 2016.
Па го проверив статусот според бројчето и тоа ми се појави.
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Да, за 2016.
Па го проверив статусот според бројчето и тоа ми се појави.
Значи ако ти пишува
"You have been randomly selected for further processing in the Diversity Immigrant Visa Program for the fiscal year 2016(October 1, 2015 to September 30, 2016). Selection does not guarantee that you will receive a visa because the number of applicants selected is greater than the number of visas available. Please print out this letter and take it with you to your visa interview."
тогаш треба да си го пополниш сега онлајн DS-260 Immigrant Visa and Alien Registration Application и според бројчето што го имаш да чекаш меил за интервју имаш линк таму каде да одиш за да го пополниш, мада гледам дека си закаснал малку досега требаше да го имаш испратено DS-260 формуларот зошто само за него за процесирање се чека едно 3 месеци после што ти закажуваат интервју
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Значи прв пат слушам дека постојат две врсти на зелени карти , јас колку што знам добиваш една зелена карта и таа ја имаш додека не исполниш услови за добивање на државјанството и не го добиеш истото , а при тоа какој секој личен документ и таа има рок на важење кој рок го продолжуваш како што си ја продолжвиш личната карта ко ќе ти истечи . Инаку со зелената карта всушност ти си ги имаш сите права кои што ги имаат и државјаните со еден исклучок што не можеш да гласаш таму всушност на самата ЗК пишува Permanent resident of United States of America . Значи можеш слободно да излегуваш од Америка и да се враќаш се додека не си премногу време надвор од државата . Има многу носители на оваа ЗК што возат камиони таму за пример при што возат за Канада значи излегуваат надвор од границите и се враќаат без никаков проблем . Ако не сум во право слободно некој нека ме исправи или нека се јави некој што пошол таму преку лотаријава да ги каже искуствата баш со зеленава карта за да не шириме дезинформации без потреба .
Да да се сложувам потполно дека треба некој да ни каже сто веќе го поминал сето тоа.
А за зелените карти јас можеби погрешно се изразив,не се работи за две различни туку за една иста но ограничена со важност,првата зелена карта ја давале на максимум две години,и кога одис да ја продолжиш има процедура,како интервјуа и слично за пак да ги убедиш и да ти ја продолжат.
фала ви на разбирањето на сите
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Да да се сложувам потполно дека треба некој да ни каже сто веќе го поминал сето тоа.
А за зелените карти јас можеби погрешно се изразив,не се работи за две различни туку за една иста но ограничена со важност,првата зелена карта ја давале на максимум две години,и кога одис да ја продолжиш има процедура,како интервјуа и слично за пак да ги убедиш и да ти ја продолжат.
фала ви на разбирањето на сите
Taa se vika Contidional Green Card so 2 godni vaznost (poveke aplicira na nezenti nemazeni). Vo rok od tie dve godini treba da podneses peticija za permanent green card (10 godini). Petcijata moze da podneses na dve osnovi...Brak ili Investicija(bisnis). Za da ja zadrzis bilo koja green card ne smees da bides nadvor od drzavata poveke od 180 dena vo godinata.Posle pet godini imas pravo da polagas za pasos...normanlo ako ne napravis nekoj tezok kriminal.
 
Член од
1 јули 2015
Мислења
7
Поени од реакции
11
Знае ли некој што прашуваат на интервјуто во амбасадата и нешто околу него?
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Знае ли некој што прашуваат на интервјуто во амбасадата и нешто околу него?
Intervjuto e cisto od kurtoazija, stois na salter tetkata pozadi gi lista dokumentite, ako se e kako sto treba te prakja kaj amerot na posledniot shalter davas zakletva i ti vika chestito welcome to USA.
 
Член од
2 јуни 2015
Мислења
18
Поени од реакции
25
Дечки, имам едно прашање. Мојот гарантор во меѓувреме за жал почина.Станот каде живеше се води на име на неговата парнерка(лично не ја познавам), чии податоци се во мојата апликација. Кажете ми дали и кога можам да пријавам нов гарантор? И дали може да остане така во апликацијата, а јас да заминам на друга адреса кај друго лице? И се уште ми е нејасно околу спонзорот. Дали е тоа истото лице што ќе те прими во УСА или друг спонзор што треба да го даде тој писмен исказ (affidavit) пред интервјуто. Ве молам навистина за одговор затоа што ме гази времето. Поздрав до сите и многу среќа за тие што ќе одат на интервју!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom