Добитници на лотарија за САД

Член од
20 јули 2012
Мислења
13
Поени од реакции
0
Мiddle name и татково име немаат допирна точка значи ако немаш middle name штиклираш дека немаш и продолжуваш
Па не е баш така, кај нас татково име се користи баш како middle name, Ристо Станко Петковски итн. Да не испадне измислувам: https://en.wikipedia.org/wiki/Middle_name#East_Slavic_names Во секој случај, ако не мора да се внесува, не мора. Ама дека нема допирна точка, не е баш така.
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
Здраво. Ќе пушти ли некој линк за кои документи се потребни за во амбасадата и каде (на која сметка) се уплаќаат 300$, бидејќи интервјуто ми е закажано во ноември. Благодарам однапред.
ако и малку си се потрудил да побараш, ќе забележиш дека имам атачирано слика каде што ги пишува сите потребни документи, али како и да е, ќе ја атачирам повторно. Со среќа на интервјуто и поздрав.
 

Attachments

Член од
31 јули 2014
Мислења
61
Поени од реакции
27
Дечки здраво. Синоќа се сликав, спремен сум да аплицирам за ЗК. Кажете ми само дали е комплицирано и дали ќе се снајдам со сликата и остали работи. Страв ми е да не зезнам нешто па после да не ме пушта да продолжам? Фала
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
Дечки здраво. Синоќа се сликав, спремен сум да аплицирам за ЗК. Кажете ми само дали е комплицирано и дали ќе се снајдам со сликата и остали работи. Страв ми е да не зезнам нешто па после да не ме пушта да продолжам? Фала
Не е ништо страшно, внесуваш само основни податоци.. име презиме, датум на раѓање, женет/мажена или обратно. Aко си женет/мажена и сакаш за нив да аплицираш, ќе ти треба и нивна слика да аттачираш, ако не си не ти треба ништо, адреса на живеење и некој си други глупости. Значи се потполнува за 2 минути. Е сега откако ќе стегнеш на submit ќе сакаш да си направиш SC ( Screenshot ) на следната страница што ќе ти ја отвори пошто без тие податоци нема да можеш да се логираш на 5ти мај и да си провериш дали всушност си одбран/а или не. Поздрав.
 
Член од
31 јули 2014
Мислења
61
Поени од реакции
27
Не е ништо страшно, внесуваш само основни податоци.. име презиме, датум на раѓање, женет/мажена или обратно. Aко си женет/мажена и сакаш за нив да аплицираш, ќе ти треба и нивна слика да аттачираш, ако не си не ти треба ништо, адреса на живеење и некој си други глупости. Значи се потполнува за 2 минути. Е сега откако ќе стегнеш на submit ќе сакаш да си направиш SC ( Screenshot ) на следната страница што ќе ти ја отвори пошто без тие податоци нема да можеш да се логираш на 5ти мај и да си провериш дали всушност си одбран/а или не. Поздрав.
Фала ти друже!
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
ако и малку си се потрудил да побараш, ќе забележиш дека имам атачирано слика каде што ги пишува сите потребни документи, али како и да е, ќе ја атачирам повторно. Со среќа на интервјуто и поздрав.
TrikkY едно прашање во врка со лекарсково уверение гледам дека си пишал за деца до 14 год е потребно да се направи mantu проба е сега бидејки и јас сум со две деца 2г и 1г дали те пратија од Ремедика каде што го правеше лекарскиот или треба пред време да се направи ова бидејќи не сме од Скопје па да си го планираме времето дека досега нигде не видов некој да каже дека е потребен и овој тест за мали деца
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
TrikkY едно прашање во врка со лекарсково уверение гледам дека си пишал за деца до 14 год е потребно да се направи mantu проба е сега бидејки и јас сум со две деца 2г и 1г дали те пратија од Ремедика каде што го правеше лекарскиот или треба пред време да се направи ова бидејќи не сме од Скопје па да си го планираме времето дека досега нигде не видов некој да каже дека е потребен и овој тест за мали деца
друже извини сега што во врска со ова нема да можам да ти помогнам, а причината е што атачментот не е мој пост, туку од луѓе што веќе биле на интервјуто оваа година и веќе им е одобрена зелената карта. Јас сеуште немам добиено датум за интервју, али гледам колку што можам да помогнам на тие што не се доволно информирани. Само можам да ти кажам дека ако ги немаш потребните вакцини во картонот, се прават и во Ремедика кога ќе појдеш на прегледот, но ќе те кошта поскапо. Според мене мислам дека најдобро ти е да појдеш да се советуваш со лекари дали всушност и дечињата треба да прават манту проба, или евентуално кога ќе појдеш во Ремедика ако треба да се направи таа манту проба сигурно тие ќе ти кажат. Имаш + и бројче, слободно јави се во Ремедика ќе ти кажат. Сигурно пред тебе имало и други исти вакви случаеви. Поздрав.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.089
Поени од реакции
807
Ме избрале за некое further processing, меѓутоа заглавив на едно поле - адреса на која ќе живеам откако ќе стигнам во САД.
Зошто тоа се бара уште сега?
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
Ме избрале за некое further processing, меѓутоа заглавив на едно поле - адреса на која ќе живеам откако ќе стигнам во САД.
Зошто тоа се бара уште сега?
како мислиш те избрале за further processing? И дали прајш муабет за DV 2016? и кога те известија дека си избран за ова ?
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
друже извини сега што во врска со ова нема да можам да ти помогнам, а причината е што атачментот не е мој пост, туку од луѓе што веќе биле на интервјуто оваа година и веќе им е одобрена зелената карта. Јас сеуште немам добиено датум за интервју, али гледам колку што можам да помогнам на тие што не се доволно информирани. Само можам да ти кажам дека ако ги немаш потребните вакцини во картонот, се прават и во Ремедика кога ќе појдеш на прегледот, но ќе те кошта поскапо. Според мене мислам дека најдобро ти е да појдеш да се советуваш со лекари дали всушност и дечињата треба да прават манту проба, или евентуално кога ќе појдеш во Ремедика ако треба да се направи таа манту проба сигурно тие ќе ти кажат. Имаш + и бројче, слободно јави се во Ремедика ќе ти кажат. Сигурно пред тебе имало и други исти вакви случаеви. Поздрав.
Нема проблем TrikkY ај ке прашам на другиов форум тоj што постирал ако е уште таму јас пак мислев твое искуство пренесе зато те прашав :)
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.678
Поени од реакции
19.589
TrikkY едно прашање во врка со лекарсково уверение гледам дека си пишал за деца до 14 год е потребно да се направи mantu проба е сега бидејки и јас сум со две деца 2г и 1г дали те пратија од Ремедика каде што го правеше лекарскиот или треба пред време да се направи ова бидејќи не сме од Скопје па да си го планираме времето дека досега нигде не видов некој да каже дека е потребен и овој тест за мали деца
Treba pred vreme da im napravis, odnosno pred da odite vo remedika na sistematski, ke gi odneses na Bitpazar u taa poliklinika tamu pravat mantu probi, jas tamu mojte tri deca im napraviv.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ако може да ми каже некој дали доколку ја имам таа среќа да ме одберат за зелена карта преку лотаријава, колку време е потребно да престојувам во САД за да ги добијам документите, и дали воопшто смеам да се вратам во МКД?
 

Vuki-Viola-Fan

Solo Fiorentina
Член од
18 мај 2008
Мислења
3.502
Поени од реакции
680
Ако може да ми каже некој дали доколку ја имам таа среќа да ме одберат за зелена карта преку лотаријава, колку време е потребно да престојувам во САД за да ги добијам документите, и дали воопшто смеам да се вратам во МКД?
МИслам дека 4 год. треба да си тамо. Така ко да имам слушнато, но не сум 100% сигурен.
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Ако може да ми каже некој дали доколку ја имам таа среќа да ме одберат за зелена карта преку лотаријава, колку време е потребно да престојувам во САД за да ги добијам документите, и дали воопшто смеам да се вратам во МКД?
Можеш да се вратиш во МКД а зависи за кои документи прашуваш , ако мислиш за државјанство тогаш треба да престојуваш во САД најмалку 5 год а притоа да не си надвор од земјата повеќе од 6 месеци во годината бидејќи ако престојуваш надвор од САД повеќе од 6 месеци во една година ти се ресетира престојот за добивање на државјанство , а во најлош случај ја губиш зелената карта .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom