eBay (официјална тема)

Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
2 пратки не ми стигнаа од ибеј каснат веќе 300 дена како да прашам у пошта дали стигнале или каде би требало да прашам
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
2 пратки не ми стигнаа од ибеј каснат веќе 300 дена како да прашам у пошта дали стигнале или каде би требало да прашам
300 дена? Ако навистина е толкав период тогаш заборави на нив дека некогаш ќе ги добеш нo ако е грешка и се 30 дена доцнење тогаш прво провери еstimated date of delivery што ти ја дава испраќачот и пиши му порака. Ако пратката не е препорачана во пошта само ќе ти дигнат раменици.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.120
Многу зависи и во која пошта сте. Еве јас имам само пофални зборови за поштата во Охрид. Пратките стигнуваат најдоцна за еден ден откако ќе поминат на царина. Доста се ажурни а и поштарот редовен. Али за жал е само еден шалтер и секогаш се ствара гужва.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Многу зависи и во која пошта сте. Еве јас имам само пофални зборови за поштата во Охрид. Пратките стигнуваат најдоцна за еден ден откако ќе поминат на царина. Доста се ажурни а и поштарот редовен. Али за жал е само еден шалтер и секогаш се ствара гужва.
Сите пратки ти ги царинат?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Не, но има датум на нив кога влегле во државава.
Датум кога влегле во државава? Браво :) За разлика од кај вас ние во Скопје ако сами некогаш не си ги побараме не им ни текнува да ни ги донесат :)
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
Датум кога влегле во државава? Браво :) За разлика од кај вас ние во Скопје ако сами некогаш не си ги побараме не им ни текнува да ни ги донесат :)
Toa zavisi od organizacija na lokalnata skopska posta inace pratkite stignuvaat odma sledniot den na domasna adresa kaj mene sledniot den od koga ce vlezat vo posta 1003 centralna uvozna posta, ova se odnesuva za pratki so traking broj, no e problem so pratkite bez traking togas ne moze da se utvrdi koj gi prisvojuva dali vo posta skopje centralna ili pri transport do lokalnata posta ili postararite pri raspredelba na mesni posti ili na kraj tvojot postar. Mene mesecov septemvri ne mi dostavija 5 pratki i neznam koj gi prisvoil od gorenavedenive.vo odnos na isporacatelite (prodavacite) sigurno sum ubeden deka gi isporacuvaat zasto ne e vo nivni interes nekoj da im ostavi negativen feedback. Ako vaka prodolzi gledam golem del prodavaci pocnaa da ja stavaat makedonija vo ignore lista i nema da isporacuvaat. Moe mislenje deka postarite mozno e ova prisvojuvanje da go pravat posto mnogu bile zamorni so dostavuvanje na pratki. Samo kameri i covek koj ce gi nadgleduva vo prostorijata koga gi raspredeluvaat po postari koga gi dobivaat na lokalna posta, mislam tuka mozada e problemot, odgovornite na lokalni posti treba da vrsat pogolema kontrola. Na sekoja pratka na CN22 stoi sto ima i ako mu se dipaga moze da si go zeme, a nema nikako dokaz deka si ja zel.

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
300 дена? Ако навистина е толкав период тогаш заборави на нив дека некогаш ќе ги добеш нo ако е грешка и се 30 дена доцнење тогаш прво провери еstimated date of delivery што ти ја дава испраќачот и пиши му порака. Ако пратката не е препорачана во пошта само ќе ти дигнат раменици.[/quot
Грешка не е 300 дена, 30 дена е им пишав ми рече дека често се случуваат да доцнат но стигаат, околу 30 евра се пратките поточно 3 цасовника од оделни купувачи.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Ми пиша од 7 до 15 работни дена за пратката кај ќе треба да си ја побарам ?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Ми пиша од 7 до 15 работни дена за пратката кај ќе треба да си ја побарам ?
Зависи колкав габарит е и дали подлежи на царинење или одданочување. Ако е потешка од 2кг ке ти стигне потврда за прием на пратка и треба да идеш да си ја подигнеш од пошта, ако е послесна тогаш на адресата која е наведена. Од која држава 7 до 15 работни денови? Ако е препорачана следи ја по тракинг ако не е тогаш тешко дека некој ќе може да ти каже каде ти е пратката. Почекај до 10от максимум 15от ден и ако не ти стигне пиши му на продавачот дека се пројдени 15 денови и дека пратката ја нема. Првичните одговори би биле почекај уште недела дена, сакаш нова да ти пратам или сакаш парите да ти ги вратам.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Зависи колкав габарит е и дали подлежи на царинење или одданочување. Ако е потешка од 2кг ке ти стигне потврда за прием на пратка и треба да идеш да си ја подигнеш од пошта, ако е послесна тогаш на адресата која е наведена. Од која држава 7 до 15 работни денови? Ако е препорачана следи ја по тракинг ако не е тогаш тешко дека некој ќе може да ти каже каде ти е пратката. Почекај до 10от максимум 15от ден и ако не ти стигне пиши му на продавачот дека се пројдени 15 денови и дека пратката ја нема. Првичните одговори би биле почекај уште недела дена, сакаш нова да ти пратам или сакаш парите да ти ги вратам.
Полесна е од 2кг 8 долари е цената на производот Тајланд претпоставувам
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Полесна е од 2кг 8 долари е цената на производот Тајланд претпоставувам
Ке ти стигне домче :) Само не сум сигурен дека ќе биде баш за 7-15 дена. Може до 10 дена плус.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Значи сега можиме да продаваме на Ebay од Македонија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom