Dell лаптоп не се уклучува

Член од
20 август 2009
Мислења
24
Поени од реакции
2
Здраво,

Пред кратко време купив DELL 3542 лаптоп од Анхоч.
Му снимив Windows 10, функционира вака супер ама има еден голем проблем.

Некогаш, кога е на sleep некое време неможе да се подигне. Истото се случува некогаш и кога е угасен. На пример, вечерта се користи лаптопот, му правам shut down и го затварам. Кулерот прекинува да работи после некои 5 секунди и тоа е тоа. Сабајлето пробувам да го уклучам и нејќе :(
Единствено решение е да го задржам копчето за палење некои 10 секунди (веројатно го гаси "скроз") и втор пат го стискам копчето и се пали....

Инаку еднаш го заменив лаптопот со нов бидејќи на претходниот се случуваше и кулерот да остане да работи откако ќе го угасиш лаптопот...

Ако ве интересира уште нешто ќе ви кажам, само пишете :)

Поздрав
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Нема врска оперативниот, на многу ДЕЛ вака прави. Јас имам уште пред 5 години и уште од почетокот ми правеше така, а цело време имам 7-мица. Можам да ти кажам дека си ја утнал марката (барем според мене) и дека има премногу проблеми, почнувајќи со ова, а завршувајќи со претераното греење.
 
Член од
20 август 2009
Мислења
24
Поени од реакции
2
Па јас рачунав дека ДЕЛ уствари се добра марка.. Башка, како можат да си дозволат тоа да им се случува... Во секој случај, не планирам да се секирам дали ќе се упали или не, или дали ќе го угаси кулерот откако ќе го исклучам лаптопот... Нов лаптоп да му се невиди ...

На нет најдов дека повеќето што го имале овој проблем избришале 3 програми на Интел. После тоа немале проблеми ... Кај мене имаше еден таков програм (Intel Rapid Storage нешто...), го избришав ама без промени ...

Дефинитивно ќе му ставам 7ца.. Само сакав да сменам малце, ми здосади 7цата :) Се мислам да пробам прво со 8.1...
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Нема врска оперативниот, на многу ДЕЛ вака прави. Јас имам уште пред 5 години и уште од почетокот ми правеше така, а цело време имам 7-мица. Можам да ти кажам дека си ја утнал марката (барем според мене) и дека има премногу проблеми, почнувајќи со ова, а завршувајќи со претераното греење.
Tоа се случува само на лаптопите бидејќи братучет ми има дестоп дел купен пред некои 4 години еве веќе секој ден е на него по некои 10 часа компјутерот нема гајле а мојата братучетка имаше дел кој на ново го земаа после 8 месеци копчињата почнаа да откажуваат плус тоа кулерот толку беше од него некако за лаптопи се покажаа како лоши.

@hitpoint
 
Член од
20 август 2009
Мислења
24
Поени од реакции
2
Вака лаптопот е супер, Интел процесорче, nVidia графичка, не грее многу дури и кога го оптеретувам.. Ама ова е сериозен проблем.
Уствари се има случено и преку ноќ да ја испразни и батеријата...

Дај боже да е до виндоусот...
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Имав сличен проблем, но со помош на постот го решив. Пробај вака:
  • Во Power options -> Choose what the power buttons do -> Change settings.... исклучи го Turn off fast startup
  • Во биос кај Virtualization technology стави Enabled
  • Device Manager->Network Adapters-> Properties->Power Managment и исклучи Allow the computer to turn off this device to save power
  • Инсталирај IME 9.5
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
windowsot dupi, mislam deka imaa i drugi slicen problem, stavi sedumka kako covek i ne se zamaraj so bagovan windows
Не би рекол. Десетката е доста исполирана и е се што 8-цата требаше да биде. Јас на пример користам дуалбоот т.е и 8 и десетка.

Можам да кажам дека десетката е доста солидна само не ја користам то толку пошто реално се работи за релативно нов ОС и ќе почекам да поправат некои багови кои би требало да се појават и да излезат нови драјвери.[DOUBLEPOST=1442267376][/DOUBLEPOST]
Здраво,

Пред кратко време купив DELL 3542 лаптоп од Анхоч.
Му снимив Windows 10, функционира вака супер ама има еден голем проблем.

Некогаш, кога е на sleep некое време неможе да се подигне. Истото се случува некогаш и кога е угасен. На пример, вечерта се користи лаптопот, му правам shut down и го затварам. Кулерот прекинува да работи после некои 5 секунди и тоа е тоа. Сабајлето пробувам да го уклучам и нејќе :(
Единствено решение е да го задржам копчето за палење некои 10 секунди (веројатно го гаси "скроз") и втор пат го стискам копчето и се пали....

Инаку еднаш го заменив лаптопот со нов бидејќи на претходниот се случуваше и кулерот да остане да работи откако ќе го угасиш лаптопот...

Ако ве интересира уште нешто ќе ви кажам, само пишете :)

Поздрав
Сигурно имаш гаранција друже иди кажи им или нека го направат или нека ти ги вратат парите. Нема смисла за твои пари да се нервираш.
 
Член од
20 август 2009
Мислења
24
Поени од реакции
2
Имав сличен проблем, но со помош на постот го решив. Пробај вака:
Фала ти, одма ќе пробам со тоа решение. Можеби ќе го биде :)

Иначе, на ПЦ иам 10ка и кога ќе го ставам на sleep по некое време обавезно се пали сам :) Којзнае што се дешава со 10кава ..
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Вака лаптопот е супер, Интел процесорче, nVidia графичка, не грее многу дури и кога го оптеретувам.. Ама ова е сериозен проблем.
Уствари се има случено и преку ноќ да ја испразни и батеријата...

Дај боже да е до виндоусот...
Искрено не верувам дека е до виндоусот. Знам дека и мој цимер после мене зема ист како мојот и кај него беше иста приказна.[DOUBLEPOST=1442268071][/DOUBLEPOST]
Па јас рачунав дека ДЕЛ уствари се добра марка.. Башка, како можат да си дозволат тоа да им се случува... Во секој случај, не планирам да се секирам дали ќе се упали или не, или дали ќе го угаси кулерот откако ќе го исклучам лаптопот... Нов лаптоп да му се невиди ...

На нет најдов дека повеќето што го имале овој проблем избришале 3 програми на Интел. После тоа немале проблеми ... Кај мене имаше еден таков програм (Intel Rapid Storage нешто...), го избришав ама без промени ...

Дефинитивно ќе му ставам 7ца.. Само сакав да сменам малце, ми здосади 7цата :) Се мислам да пробам прво со 8.1...
ДЕЛ во техника, се исти како Мерцедес во автомобили. Сакаат да живеат на стара слава и квалитетот им отиде подолу од најлошата марка. Ако би земал сега, тоа најверојано ќе биде некој Леново или пак некоја поскапа серија на Асус.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Izgleda falat nekoi podesuvanja vo BIOS ili Power Options. Mada po shut down cudno e malce...
Aj ona od Sleep Mode moze da bide drajver graficka problem.

Sent from my SM-G530FZ using Tapatalk
 
Член од
20 август 2009
Мислења
24
Поени од реакции
2
Izgleda falat nekoi podesuvanja vo BIOS ili Power Options. Mada po shut down cudno e malce...
Aj ona od Sleep Mode moze da bide drajver graficka problem.

Sent from my SM-G530FZ using Tapatalk
Барав и во БИОС. и во Power Management ама неможам да најдам нешто што би ми помогнало... Башка и БИОС-от го апдејтував...
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Барав и во БИОС. и во Power Management ама неможам да најдам нешто што би ми помогнало... Башка и БИОС-от го апдејтував...
Пробувај нешто чепкај по БИОС, Fasboot, Legacy и UEFI БИОС менувај ги... Најдобро помини до Анхоч сервисот ќе пробаат да го средат ако не е фабрички дефект нешто.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Здраво,

Пред кратко време купив DELL 3542 лаптоп од Анхоч.
Му снимив Windows 10, функционира вака супер ама има еден голем проблем.

Некогаш, кога е на sleep некое време неможе да се подигне. Истото се случува некогаш и кога е угасен. На пример, вечерта се користи лаптопот, му правам shut down и го затварам. Кулерот прекинува да работи после некои 5 секунди и тоа е тоа. Сабајлето пробувам да го уклучам и нејќе :(
Единствено решение е да го задржам копчето за палење некои 10 секунди (веројатно го гаси "скроз") и втор пат го стискам копчето и се пали....

Инаку еднаш го заменив лаптопот со нов бидејќи на претходниот се случуваше и кулерот да остане да работи откако ќе го угасиш лаптопот...

Ако ве интересира уште нешто ќе ви кажам, само пишете :)

Поздрав
Добредојде во клубот.
Иста приказна е и кај мене, а имам 7ка со лиценца и сите тракатанци, али истото дупење и мене ми го прави (дури знае и да не се уклучува и на тој начин, да тргнува по 2 секунди да се гаси, или екранот ако го мрднам од стартната позиција во која е ставен се гаси самиот). Поголемо срање од ДЕЛ нема на нашиов пазар!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom