Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
13 октомври 2014
Мислења
1.094
Поени од реакции
367
Не знаев каде да го поставам прашањето, каде можам да купам еднорачни тегови со 15ина кг килажа на секој и колку би ме чинело тоа отприлика?
Имаш по спортскиве продавници (знам у sportvision има) али таму се премногу скапи, баш пред некој ден гледав тег од 5 или 8 кила незнам точно чинеше 2.800 денари...Ти препорачувам ако можеш да најдеш негде на старо би ти било многу поисплатливо
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Не знаев каде да го поставам прашањето, каде можам да купам еднорачни тегови со 15ина кг килажа на секој и колку би ме чинело тоа отприлика?
Јас минатата година го купив овој сет, a за да можеш од истите да си правиш еднорачни, земи си шипки или по 350-500 денари метални од продавниците за спортска опрема, или пак во веро Џамбо имаш по 150тина денари или 180 не се сеќавам точно, пластични. Имаш 2 плочки 5кг, 2 плочки 7.5 кг, 2 плочки 10кг. Потоа не е тешко да си докупуваш плочки (имаш по 80-100 денари по кг половни).
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Јас минатата година го купив овој сет, a за да можеш од истите да си правиш еднорачни, земи си шипки или по 350-500 денари метални од продавниците за спортска опрема, или пак во веро Џамбо имаш по 150тина денари или 180 не се сеќавам точно, пластични. Имаш 2 плочки 5кг, 2 плочки 7.5 кг, 2 плочки 10кг. Потоа не е тешко да си докупуваш плочки (имаш по 80-100 денари по кг половни).
Во Џамбо не се квалитетни тие нити ке држат голема тежина.
 

WeAreWhoWeAre

Mia san mia
Член од
12 јули 2015
Мислења
244
Поени од реакции
511
Добро е да се отиде во теретана ако имаш настинка ?
Мислам не сум малаксан многу и дека ќе имам енергија , но да не биде полошо, а и самото тоа повремено кивање и шмрцање нема да биде фер за некој шо вежба до тебе. Ама ако одам кога нема многу народ тој фактор може да се занемари
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Во Џамбо не се квалитетни тие нити ке држат голема тежина.
До 10кг држат сигурно, за повеќе немам испробано.
А за квалитетот, колку пари-толку музика. И плочките од бидифит не се нешто посебно, али се друго доаѓа по 100денари од кг плус 1500 денари за асолна шипка.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Добро е да се отиде во теретана ако имаш настинка ?
Мислам не сум малаксан многу и дека ќе имам енергија , но да не биде полошо, а и самото тоа повремено кивање и шмрцање нема да биде фер за некој шо вежба до тебе. Ама ако одам кога нема многу народ тој фактор може да се занемари
нема да имаш проблем со настинка, сега со температура нормално не
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
2
Поени од реакции
2
Здраво на сите,

Не ми замерувајте ако напишаното во продолжение е во погрешна тема. Нов сум на форумов (појма немам ни каде се постира, како се остава коментар и слично :)). Да прејдам на главното.
Пред околу 2 месеци започнав со вежбање, инаку, почетник сум и никогаш претходно не сум вежбал. Првите 2 недели се беше ок, ме упатија како да ги правам вежбите, потоа, после 1 месец да зголемам 1+ серија и 5+кг при вежбање. Групи на мускули кои ги вежбам се: грб, раце, раменици и нозе (за гради уште ми нема дадено, дали заборавил или така е правилно не знам). „проблемот“ ми е што после 2 месеци активно вежбање (веќе почнав 3ти месец) немам ама баш никакви резултати, а посветувам внимание и на исхрана и јадам 5-6 оброка на ден. Инаку, слаб сум, 79кг, 184 висина.
Свесен сум дека е потребен подолг временски период и затоа ќе продолжам да вежбам и не планирам никогаш да се откажам, но во мегувреме секаков совет би бил добронамерен, бидејќи газдата на клубот го немам видено повеќе од 1 месец и појма немам дали треба и што треба да вежбам плус. :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Здраво на сите,

Не ми замерувајте ако напишаното во продолжение е во погрешна тема. Нов сум на форумов (појма немам ни каде се постира, како се остава коментар и слично :)). Да прејдам на главното.
Пред околу 2 месеци започнав со вежбање, инаку, почетник сум и никогаш претходно не сум вежбал. Првите 2 недели се беше ок, ме упатија како да ги правам вежбите, потоа, после 1 месец да зголемам 1+ серија и 5+кг при вежбање. Групи на мускули кои ги вежбам се: грб, раце, раменици и нозе (за гради уште ми нема дадено, дали заборавил или така е правилно не знам). „проблемот“ ми е што после 2 месеци активно вежбање (веќе почнав 3ти месец) немам ама баш никакви резултати, а посветувам внимание и на исхрана и јадам 5-6 оброка на ден. Инаку, слаб сум, 79кг, 184 висина.
Свесен сум дека е потребен подолг временски период и затоа ќе продолжам да вежбам и не планирам никогаш да се откажам, но во мегувреме секаков совет би бил добронамерен, бидејќи газдата на клубот го немам видено повеќе од 1 месец и појма немам дали треба и што треба да вежбам плус. :)
Градите требало да ги вежбаш досега, но поради таквите стручњаци што имаат отворено теретани и делат совети, бодибилдингот во државава е дојден до оваа ситуација.

За почеток мој совет ти е да одиш со програма за цело тело, батали првите 2 месеци сплитови.
Еве ти е една добра програма за 8 недели, со видеа за секоја вежба и број на повторувања.
За исхраната еве ти калкулатор со кој ќе си пресметаш колку калории ти се потребни според возраст/висина/тежина/години/дневни активности. Од вредноста што ќе ти ја даде во полето Maintenance треба да внесуваш уште +300-500 ккал во зависност од тоа колку брзо сакаш да се поправиш. После првите 2 недели ќе се вагаш на вага и ќе си пресметаш повторно, а потоа еднаш неделно прави проверка на вага до каде си стигнат и корекција на дневниот внес.
Од вкупниот број на калории што треба да ги внесуваш во денот, моја препорака е макронутритиентите да ти бидат застапени со следен процент 30% јаглехидрати, 35%протеини, 35% масти (грубо на 3000ккал имаш 230гр јаглехидрати, 260гр протеин, 110гр масти).
Извор на мастите: ленено семе, ленено масло, бадеми, кикиритки, путер од кикиритки, маслиново масло...
Извор на протеини: стек, говедско, копан, џигер, туна, лосос, ослич, урда...
Извор на јаглехидратите: Овес, ориз, компир...
На овошјето внимавај иако си на балк, а зеленчукот гледај да го имаш во секој оброк.
Разлистај и низ темава, може да најдеш доста корисни работи.
Те чекаме за 2 месеци да се фалиш со мускулите :)
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
2
Поени од реакции
2
Градите требало да ги вежбаш досега, но поради таквите стручњаци што имаат отворено теретани и делат совети, бодибилдингот во државава е дојден до оваа ситуација.

За почеток мој совет ти е да одиш со програма за цело тело, батали првите 2 месеци сплитови.
Еве ти е една добра програма за 8 недели, со видеа за секоја вежба и број на повторувања.
За исхраната еве ти калкулатор со кој ќе си пресметаш колку калории ти се потребни според возраст/висина/тежина/години/дневни активности. Од вредноста што ќе ти ја даде во полето Maintenance треба да внесуваш уште +300-500 ккал во зависност од тоа колку брзо сакаш да се поправиш. После првите 2 недели ќе се вагаш на вага и ќе си пресметаш повторно, а потоа еднаш неделно прави проверка на вага до каде си стигнат и корекција на дневниот внес.
Од вкупниот број на калории што треба да ги внесуваш во денот, моја препорака е макронутритиентите да ти бидат застапени со следен процент 30% јаглехидрати, 35%протеини, 35% масти (грубо на 3000ккал имаш 230гр јаглехидрати, 260гр протеин, 110гр масти).
Извор на мастите: ленено семе, ленено масло, бадеми, кикиритки, путер од кикиритки, маслиново масло...
Извор на протеини: стек, говедско, копан, џигер, туна, лосос, ослич, урда...
Извор на јаглехидратите: Овес, ориз, компир...
На овошјето внимавај иако си на балк, а зеленчукот гледај да го имаш во секој оброк.
Разлистај и низ темава, може да најдеш доста корисни работи.
Те чекаме за 2 месеци да се фалиш со мускулите :)

... фала!
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Повторно почнав да размислувам за идење у теретана (и порано размислував ама остана на тоа :pos:)

Живеам блиску Универзална па ме интересираат препораки за теретани во таа близина.
Битно ми е да нема гужва и да има тренер/вработен што помага и покажува вежби.

Во сите досегашни теретани кои ги посетив или има многу гужва после 18 ч. или си сам на себе.
Чекам предлози :)
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Повторно почнав да размислувам за идење у теретана (и порано размислував ама остана на тоа :pos:)

Живеам блиску Универзална па ме интересираат препораки за теретани во таа близина.
Битно ми е да нема гужва и да има тренер/вработен што помага и покажува вежби.

Во сите досегашни теретани кои ги посетив или има многу гужва после 18 ч. или си сам на себе.
Чекам предлози :)

Пошо денеска секој слепец има отворено теретана како најлесен извор на приходи би ти препорачал да си седнеш убаво на нет и да расчепкаш на интернет околу вежбите за секој дел од телото.
Пит Херман чинам беше има на јутуб еден куп видеа со вежби за секој дел од телото и убаво ги објаснува како треба,а како не треба да се прават.
Па кога ќе отидеш во теретана не чекај од никого помош бидејќи најчесто тие што јадат гомна и делат совети,не знаат на самите себе да си помогнат.
 
Член од
15 август 2011
Мислења
125
Поени од реакции
40
Имаше негде еден убав пост, ама неможам нигде да го најдам сега..па ако има некој поискусен, нека одговори..
Ме интересира како да ги поделам вежбите по мускулни групи ? ..пример
ден 1 - гради и бицепс
ден2 - грб и трицепс... итн
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Имаше негде еден убав пост, ама неможам нигде да го најдам сега..па ако има некој поискусен, нека одговори..
Ме интересира како да ги поделам вежбите по мускулни групи ? ..пример
ден 1 - гради и бицепс
ден2 - грб и трицепс... итн

јас одам по овој редослед и има добри резултати.Секако со средена исхрана колку толку,битно да не јадеш мрсно и пржена храна,шеќер и газирано никако.и ако имаш кеш земи си протеин за после тренинг по една доза да маваш.

Понеделник-гради и грб

Пример ако денеска тренингот за гради ми почнува со права клупа,следниот со коса клупа нека ти биде прва вежба.

Вежбам на права клупа со шипка,на коса со бучици и за крај влечење кабли
грб имам мртво кревање,широк зафат на машина и влечење бучици од под

за крај стомачни 4 серии по 20 пати


во вторник имам рамо и раце.

Рамо имам на права клупа со шипка,средно и задно рамо со бучици
трицепс имам влечење кабел и со Z шипка од чело
бицепс имам станат со права шипка и влечење еднорачен кабел


среда е ден за нозе,сите вежби ги правам и на крај кардио пола саат.


четврток идеме од почеток гради и грб
но овој пат гради почнуваш со коса клупа и шипка.
после тоа идеш на вратило
права клупа широко развлекување
и спуштање тегови на права клупа


грб имаш влечење кабли во седната положба на машина и тесен зафат на машина



петок е дн за рамо и раце
предно рамо на клупа со шипка
средно рамо со тегови


трицепс
со еднорачен тег позади глава
и кревање тежина позади глава


бицепс
седнат на клупа со еднорачен тег
и со Z шипка седнат


сабота пак нозе,па после тоа стомачни и кардио


јас вака вежбам,зависи од тело до тело и издржливост на истото.
 
Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
Имам една дилема која ја мислам векје поголг период и ке побарам помош од вас сега на пример на бенџ кревам 70 кила по 3 серии 12 повторувања е сега прашањето ми е следно дали овие 70 кила да ги дигам набрзинка или да ги дигам пополека со болка во мускул значи потребно ми е за дефиниција??
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Имаше негде еден убав пост, ама неможам нигде да го најдам сега..па ако има некој поискусен, нека одговори..
Ме интересира како да ги поделам вежбите по мускулни групи ? ..пример
ден 1 - гради и бицепс
ден2 - грб и трицепс... итн
И градите и бицепсот придонесуваат кон внатрешно ротирање на рацете што води кон лошо држење - кифоза. Лично би одел push(гради/трицепс) и pull(грб/бицепс).


Имам една дилема која ја мислам векје поголг период и ке побарам помош од вас сега на пример на бенџ кревам 70 кила по 3 серии 12 повторувања е сега прашањето ми е следно дали овие 70 кила да ги дигам набрзинка или да ги дигам пополека со болка во мускул значи потребно ми е за дефиниција??
Делот од вежбата кај што се спушта тежината (ексцентричен) ги прави оние Micro- tears со кои се градат мускули. Поспоро спуштање -повеќе микро кинења.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom