Mi (Xiaomi) телефони и техничка поддршка !

Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214


еве како е кај мене за Recovery mode
Hmmmm, izvini sto moram da ti kazam, no toa sto go gledam e samo fake (lazen) Redmi 2. Pod uslov da e Redmi 2 kako sto kazuvas. Toj telefon nemoze nisto da mu napravis, nitu bilo kakov software, nitu nadgradba na postoeckiot.

Tazno e ako ispadne taka, no do sega sum imal poveke od 7 slucai na fake telefoni, od Redmi 1S do Mi 4.

Ako sakas da proverime podetalno, pisi mi PP i ke ti kazam sto da napravis i da mi pratis. Pozdrav

Sent from my MI NOTE Pro
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
Овие од hi.mk што се продаваат, во која земја се направени. Овие на Aliexpress според IMEI (ако е точно тоа со бројките се сите од Емирати - според ова http://www.markspcsolution.com/2012/04/how-to-check-cell-phones-quality-using.html).
Во hi.mk се продаваат уреди директно од Xiaomi, од нивни два магацина. Затоа што некои уреди не се за меѓународен пазар, ради мрежите, се чекаат компатибилни уреди и тогаш се нарачуваат.

Инаку, како официјална техничка поддршка е forum.miui.mk, кој работи на Европскиот софтвер за нив, и за официјалниот МК јазик. Така да, све е по ПС ;)

Sent from my MI NOTE Pro
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Во hi.mk се продаваат уреди директно од Xiaomi, од нивни два магацина. Затоа што некои уреди не се за меѓународен пазар, ради мрежите, се чекаат компатибилни уреди и тогаш се нарачуваат.

Инаку, како официјална техничка поддршка е forum.miui.mk, кој работи на Европскиот софтвер за нив, и за официјалниот МК јазик. Така да, све е по ПС ;)

Sent from my MI NOTE Pro
Се е во ред. Ама може еден од тие два магацини да е во Емиратите т.е. телефонот да е направен таму, а за европски пазар. (Ова чисто како инфо.). Прашањето е кои се 7-та и 8-та цифра на ИМЕИ. Еве гледам дека ти пишуваш од Ноте Про, па најлесно можеш да кажеш.
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
Се е во ред. Ама може еден од тие два магацини да е во Емиратите т.е. телефонот да е направен таму, а за европски пазар. (Ова чисто како инфо.). Прашањето е кои се 7-та и 8-та цифра на ИМЕИ. Еве гледам дека ти пишуваш од Ноте Про, па најлесно можеш да кажеш.
Eve del od imeito, pa proveri sam sto mislis..



Sent from my MI NOTE Pro
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Eve del od imeito, pa proveri sam sto mislis..



Sent from my MI NOTE Pro
Еве што мислат тие што се компетентни.
  • If the seventh and eighth digits are 02 or 20 this indicates your cell phone is assembled in Emirates which is very poor quality. (NB: Some Indian sets have this number)
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
Еве што мислат тие што се компетентни.
  • If the seventh and eighth digits are 02 or 20 this indicates your cell phone is assembled in Emirates which is very poor quality. (NB: Some Indian sets have this number)
Епа тогаш се грешка :) Шаоми ги прави телефоните во Foxconn, а сега отворија фабрика во Индија, а пред 2 месеца во Бразил. Значи или е мејд ин ПРЦ или е фејк, а шитнат преку Емирати / Дубаи. Тоа второто доста луѓе од Али Експрес ги чинеше по еден уред во канта на крај :)

Sent from my MI NOTE Pro
 
Член од
6 април 2014
Мислења
132
Поени од реакции
164
Еден од последните коментари на авторот на сајтот.
"Abdur Rahaman August 07, 2015
Don't take it seriously. If your phone is okay, keep using it. And these IMEI number issues don't matter much today"
Така да ова врска нема. Го пробав на двата телефона Redmi 1S (демек Емирати), Самсунг Атив С (Америка или Финска) како да не. За Xiaomi се знае што е фалш, пробуваш да ставиш Custom recovery или некој друг ром и одма ќе сватиш дека ти е фалц (бидејќи не можеш да ставиш).
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
СПЕЦИЈАЛНА НАРАЧКА REDMI NOTE 2 / REDMI NOTE 2 Prime - 2-3 GB RAM / 16-32 GB модели

Ова е ЕКСКЛУЗИВНА Понуда во соработка со Hi Store, за љубителите на Ми во Македонија.

Информации:
Истиот систем важи како за Акциска Продажба како до сега. За да се задоволи потребата за купување и да се даде таква екстра цена, поради лимитирани количини за набавка, мора на овој начин. Гаранција и сервис си има нормално обезбедено, како и оригинал делови за него.

Краен рок на Акцијата: 16-ти Септември 2015 (полноќ)
Телефоните се подигаат на 23-24-ти Септември, (или се испраќаат низ МК, секој според изборот)

Линк за Redmi Note 2 (2/16GB): http://www.hi.com.mk/index.php?route=product/product&path=&product_id=309

Линк за Redmi Note 2 Prime (2/32GB): http://www.hi.com.mk/index.php?route=product/product&path=&product_id=310

* Акцијата трае додека има квота!
* Не постои предност при купување, затоа е поставен оваков систем. Важи правилото прв дојден, прв услужен!
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Штета што повеќето луѓе не сфаќаат за колку добра зделка се работи. Они сепак би mid range Samsung телефон да купат :)
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
Мала помош ми треба, на Xiaomi Mi2s 32gb со miui v6 како да ставам кириличен фонт (не јазик на телефон, туку за пишување sms,прабарувања...)
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
Мала помош ми треба, на Xiaomi Mi2s 32gb со miui v6 како да ставам кириличен фонт (не јазик на телефон, туку за пишување sms,прабарувања...)
Во Language and Input, одберија Google тастатурата, во нејзе селектирај плус Македонски..

Sent from my MI NOTE Pro
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
Во Language and Input, одберија Google тастатурата, во нејзе селектирај плус Македонски..

Sent from my MI NOTE Pro
Не можам да најдам такво нешто, ако можеш подетално да ми објасниш.:( иначе да напоменам дека е земен од алиекспрес.
 
Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
Не можам да најдам такво нешто, ако можеш подетално да ми објасниш.:( иначе да напоменам дека е земен од алиекспрес.
Инсталирај ја ако ја немаш, еве линк. После ќе можеш да си симнеш македонски/англиски и што и да ти треба..
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
Не можам да најдам такво нешто, ако можеш подетално да ми објасниш.:( иначе да напоменам дека е земен од алиекспрес.
Или тоа горе што пиша колегата, или оди во Settings -> Additional Settings -> Language & Input -> Google Keyboard -> Штиклирај јазик кој сакаш плус..



Sent from my MI NOTE Pro
 

Kajgana Shop

На врв Bottom