Законот за забрана за возење од 23 до 05 часот.

Член од
15 јуни 2014
Мислења
307
Поени од реакции
294
Многу глупав закон. Доволно би било и 1 година. Јас за 1 година и 3 месеци имам поминато 30.000 километри, имам возено во најмалку 6 држави и кога ќе влезам во МК несмеам да возам во период од 23 часот до 5 часот, али затоа некој со 25 години и 3000 километри поминати слободно може да вози?
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Многу глупав закон. Доволно би било и 1 година. Јас за 1 година и 3 месеци имам поминато 30.000 километри, имам возено во најмалку 6 држави и кога ќе влезам во МК несмеам да возам во период од 23 часот до 5 часот, али затоа некој со 25 години и 3000 километри поминати слободно може да вози?
Kako be glupav zakon. Taman si e zakonot spored Makedonskata patna infrastruktura. Dali ti mislis deka e dovolno 1 godina da se naviknes na neosvetleni zaprezni koli I traktori i na krateri na sred pat od po metar na metar I pola metro dlaboki.
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
307
Поени од реакции
294
Kako be glupav zakon. Taman si e zakonot spored Makedonskata patna infrastruktura. Dali ti mislis deka e dovolno 1 godina da se naviknes na neosvetleni zaprezni koli I traktori i na krateri na sred pat od po metar na metar I pola metro dlaboki.
Замисли која иронија ми се случи, на враќање од Софија во 5:30 наутро поминувам граница, и автоматски сатот -1 час за што не ми текна и на излез од Паланка во 4:50 ме стопираат и едвај се убедивме да не ми пишат казна. Незнам во другиве држави дали има за возачи почетници ваков закон, но мене 2-3 пати ме имаат стопирано во Србија и во Бугарија (стандардно после 7.5 км од границата) и никогаш не ми правеле проблем ни за киловати, ни за часот.
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
34
Поени од реакции
18
Ми поминува во јули фала богу, шо не значи дека не пичам 1800ццм и сега(Н)

Иначе цајки не праат проблем за зафатнината, туку за времето најчесто праат проблем. Шо ќе ти збори за зафатинина, дај да купат моите специјално за мене кола хахха
Не прават му го набутаа на другарот за 2 kW 77 му беше колата така да возачката у фиока или купи друга кола за тај период.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.077
Поени од реакции
16.248
Kako be glupav zakon. Taman si e zakonot spored Makedonskata patna infrastruktura. Dali ti mislis deka e dovolno 1 godina da se naviknes na neosvetleni zaprezni koli I traktori i na krateri na sred pat od po metar na metar I pola metro dlaboki.
Возач и со 10 години искуство можи да се лупни или да напрај собраќајка поради истите, нема врска тоа со тракторите или со неосветлени запрежни коли, пособено не во град. Можеше законот многу убаво фино и лепо да гласи за на отворен пат, сите среќни сите задоволни. На пример тука во Битола после 1 собраќајот скоро мртов, јас лично кога положив највеќе научив да возам навечер и да паркирам и се остало еднсотавно нема толкав проток на коли, има места и нема да те фаќа трема дали ќе те види некој како си згрешил на паркирање и да се укочиш ( пошто има деца на кои и ова му се случва). Едноставно е глуп законот за во град, за на отоврен пат да треба да гласи затоа што на отворен вечерно возење бара доста искуство, знам бидејќи уште на неполни 2 месеци искуство излегов во 12 навечер со колата да возам за Охрид и повеќе никогаш.

За зафатнина/кубикажа се согласвам дека треба да важи, и ставката за години до 21, ама сега на 25 години ме запира после 11 од на работа кога си бегам и ми пиши казна дека сум возел во 1-2 сатот е едноставно глупо.[DOUBLEPOST=1417986443][/DOUBLEPOST]
Многу глупав закон. Доволно би било и 1 година. Јас за 1 година и 3 месеци имам поминато 30.000 километри, имам возено во најмалку 6 држави и кога ќе влезам во МК несмеам да возам во период од 23 часот до 5 часот, али затоа некој со 25 години и 3000 километри поминати слободно може да вози?
На почетници треба да им е забрането возење на автопат и надвор од државата, за тоа треба искуство, рачунај негде да те фати некој тежок снег, тогаш шо прајме?
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
307
Поени од реакции
294
Возач и со 10 години искуство можи да се лупни или да напрај собраќајка поради истите, нема врска тоа со тракторите или со неосветлени запрежни коли, пособено не во град. Можеше законот многу убаво фино и лепо да гласи за на отворен пат, сите среќни сите задоволни. На пример тука во Битола после 1 собраќајот скоро мртов, јас лично кога положив највеќе научив да возам навечер и да паркирам и се остало еднсотавно нема толкав проток на коли, има места и нема да те фаќа трема дали ќе те види некој како си згрешил на паркирање и да се укочиш ( пошто има деца на кои и ова му се случва). Едноставно е глуп законот за во град, за на отоврен пат да треба да гласи затоа што на отворен вечерно возење бара доста искуство, знам бидејќи уште на неполни 2 месеци искуство излегов во 12 навечер со колата да возам за Охрид и повеќе никогаш.

За зафатнина/кубикажа се согласвам дека треба да важи, и ставката за години до 21, ама сега на 25 години ме запира после 11 од на работа кога си бегам и ми пиши казна дека сум возел во 1-2 сатот е едноставно глупо.[DOUBLEPOST=1417986443][/DOUBLEPOST]
На почетници треба да им е забрането возење на автопат и надвор од државата, за тоа треба искуство, рачунај негде да те фати некој тежок снег, тогаш шо прајме?
Ако им е забрането возење на автопат, како ќе стекнат искуство на автопат? На компјутерски игри?
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.077
Поени од реакции
16.248
Ако им е забрането возење на автопат, како ќе стекнат искуство на автопат? На компјутерски игри?
Мислев на автопат после 11 часот првите две години што значи на вечер.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
Гледам сега и во Србија го направиле ова, па и до 75 коња, не се нормални мислам дека има веспи кои се појаки од 75 коња.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.369
Поени од реакции
38.347
Гледам сега и во Србија го направиле ова, па и до 75 коња, не се нормални мислам дека има веспи кои се појаки од 75 коња.
со оглед на кои дебили мама и тато им купиле кола од 3000 кубици и две години се малце, а некои ни цел живот да ги ограничиш нема да научат пошто се сељаци.
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
307
Поени од реакции
294
со оглед на кои дебили мама и тато им купиле кола од 3000 кубици и две години се малце, а некои ни цел живот да ги ограничиш нема да научат пошто се сељаци.
Па тоа е и поентата, можеш за 3 месеци да се научиш и ферари со 700 коња како да го возиш и да не правиш глупости, а можеш и после 5 години со голф 3 да изиграваш шумахер...
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Абе то нема веза, и 5 години да го стават... џабе е. Оние кој сакаат да се праат фаци, ќе си се праат. Башка ни законот не ги јаде... он ферари возел, па за казна ќе немал да плати.

Ако немаш у главата... и 10 години да го стават, џабе е. Законот е тотално без врска.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Воскреснувам стара тема:

Возач почетник за постари од 21 година си:
- од датумот кога си положил + 2 години или
- од датумот кога си ја подигнал возачката дозвола + 2 години?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom