Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.231
Поени од реакции
7.039
Mnogu ubava i izdrzliva kola, ama ako dojde red nesto da se poprava ili nekoj poseriozen kvar,udar ili biloso (nedaj boze neli sve moze da se desi) e onda si go naebal, delovite se skapi i nema kade da najdes.
Доста го лажи, мазда има модели кои користат мотори кои ги употребува форд, цитроен и пежо. Немало делови да најде, глупости.
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
681
Поени од реакции
1.701
Дечки да не знаете некој кој работи со клими, перката на вентилаторот ми работи нон стоп кога е вклучена колата па ми рекоа дека е до климата , пишете ми и тел контакт од мајсорот ако може :)
fala poz.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Доста го лажи, мазда има модели кои користат мотори кои ги употребува форд, цитроен и пежо. Немало делови да најде, глупости.
2.0 ditd e mazdin motor i delovite se ogin. Eden alanser da kupis nema ispod 300 evra da ne zborime za drugo. menjac 500, turbo 500, glava 1000, dizna 200 itn (zboram za polovno) PSA motori se 1.4 i 1.6 od ponovite generacii.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
2.0 ditd e mazdin motor i delovite se ogin. Eden alanser da kupis nema ispod 300 evra da ne zborime za drugo. menjac 500, turbo 500, glava 1000, dizna 200 itn (zboram za polovno) PSA motori se 1.4 i 1.6 od ponovite generacii.
Нема врска ова што го зборуваш..Ќе отидам во Бугарија ќе најдам иста оваква за 1500 евра и ете ми комплет кола на БГ табли,што ми треба ќе си пресадам и си имам две коли..Цените си ги помешал со некој Мерцедес од 2005-2006 година.[DOUBLEPOST=1429823535][/DOUBLEPOST]
Znaci epten skapi se za odrzuvanje a ? :/
Не бре..Мој совет отиди до кај 2-3 автомеханичари,купи им по едно Горско и прашај ги..Верувам дека ќе ти кажат оригинал
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Дечки да не знаете некој кој работи со клими, перката на вентилаторот ми работи нон стоп кога е вклучена колата па ми рекоа дека е до климата , пишете ми и тел контакт од мајсорот ако може :)
fala poz.
Viktor
078243315
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Нема врска ова што го зборуваш..Ќе отидам во Бугарија ќе најдам иста оваква за 1500 евра и ете ми комплет кола на БГ табли,што ми треба ќе си пресадам и си имам две коли..Цените си ги помешал со некој Мерцедес од 2005-2006 година.[DOUBLEPOST=1429823535][/DOUBLEPOST]

Не бре..Мој совет отиди до кај 2-3 автомеханичари,купи им по едно Горско и прашај ги..Верувам дека ќе ти кажат оригинал
Hehe, znaci tvoj sovet e ako ja kupi pravo za bugarija uste edna da si donese za sekoj slucaj.... Patem za ovakva rabota moze i kazneno da odgovaras. A taa kola od bugarija do ovde sama ke si dojde, taka bez dokumenti i bez nikakov trosok. Ako ne mi veruvas kolku se cenite, moze sam da gi prasas po oglasi tie sto rasturaat, ako voopsto i ima kade da kupis. Eden drugar poodamna imase ovakva za far vrata i hladnjak plati mislam 600 evra i toa po poracka mu gi donesoa polovni od germanija, kolata mu dremese doma 3-4 meseci. I mene me molese da mu donesam delovi pa ne se nafativ poso i na zapad polovnite delovi za ovie se izgor skapi. I posle odma ja sitna i rece nikad vise nema da kupi japonska kola.[DOUBLEPOST=1429858675][/DOUBLEPOST]
Kaj nekoi koli ova se desava ako nema voda vo sistemot za ladenje ili ako e rasipan senzorot za temperatura.
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Пежо 206 - задниот трап е отиден, дали се само лагери или целото треба да се средува не се знае дури не се отвори, бев на мајстор ова ми го кажа.
Од вас ми треба совет за добар мајстор за пежовци (али да не е овластениот), и колку пари одприлика би ме чинело?
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Конкретно пред-фејслифт дитд мотор на мазда го јаде двомасниот замаец за доручок. Мазда 6, само бензин, после фејслифт.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
Имам астра Х 1.7цдти 100кс, на тргнување како да слушам турбината како свири, мада може и да свират држачите на кров :).
Сеедно, сакам да и направам една комплетна проверка, летово ќе треба да одам подалеку на пат, па не е лошо да ја припремам, секако и ребраст ми е за менување.
Некој да препорача добар мајстор во Скопје?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Имам астра Х 1.7цдти 100кс, на тргнување како да слушам турбината како свири, мада може и да свират држачите на кров :).
Сеедно, сакам да и направам една комплетна проверка, летово ќе треба да одам подалеку на пат, па не е лошо да ја припремам, секако и ребраст ми е за менување.
Некој да препорача добар мајстор во Скопје?
На 90% од турбодизелите турбините свират,нема ништо чудно..Мене и мерак ми прави кога ќе се слуша како шушти..
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
На 90% од турбодизелите турбините свират,нема ништо чудно..Мене и мерак ми прави кога ќе се слуша како шушти..
Кај мене прекина, сеа незнам што да и праем пак да шушти тоест свирца :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom