Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема?

Член од
17 мај 2014
Мислења
124
Поени од реакции
214
Опомени ме уште еднаш, манијакално ја следам девојкава. Јас сум виновен што лупа ко Максим по дивизија. :ROFLMAO:
Не ти си крив што при очи се праиш ќорав. Убаво пишувам во еден пост дека би се предизвикало колапс, за да ти ме цитираш како да сум предложила решение.
Ама нека ти биде. Радувај се. А да и понатаму мислам дека си манијак што лечи фрустрации по форуми.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Опомени ме уште еднаш, манијакално ја следам девојкава. Јас сум виновен што лупа ко Максим по дивизија. :ROFLMAO:
После се поправи со Америка. Ај смирете се :)

Патем на Богов не му е работа да се препира со премиер и не гледам причина да се спомнува во долгови на централна влада овај кратери. Богов одлично си го работи неговиот дел. Кога треба да реагира добро видовме дека знае да реагира.
 
Член од
17 мај 2014
Мислења
124
Поени од реакции
214
А јас и понатаму мислам дека те пецнаа по суета, па сега те боли. А суетата е исто смртен грев.
Па да по 2,3 мој напишани збора заклучи дека сум суетна, дека сум се онадела пред брак и дека сум го преварила дечко ми неколку пати. Кое исфрустрирано човече си ти. Мизерија. Доволно време од животот изгубив расправајќи се со тебе. Знам дека е грев и тотално некултурно ама ќе пишам макар изгорам: ОДЈЕБИ!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Па да по 2,3 мој напишани збора заклучи дека сум суетна, дека сум се онадела пред брак и дека сум го преварила дечко ми неколку пати. Кое исфрустрирано човече си ти. Мизерија. Доволно време од животот изгубив расправајќи се со тебе. Знам дека е грев и тотално некултурно ама ќе пишам макар изгорам: ОДЈЕБИ!

Еве веднаш сега. :icon_lol: Немој да бидеш нервозна, вечер треба со Дедо Боже да помуабетиш, може и него така да му речеш, после в котле...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.968
Еве веднаш сега. :icon_lol: Немој да бидеш нервозна, вечер треба со Дедо Боже да помуабетиш, може и него така да му речеш, после в котле...
Тотално офтопик си, не знам како не те бришат или банираат на темава, намали малце бе, како жена во ПМС си.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Problemot e so veke ne postoi tvrda valuta, sve e fiat currency to est toaletna hartija, *tvrda* e samo vo glavite na narodot. Realno evroto i dolarot ne treba da se nisto povredni od denarot.
Реално, јас не знам зошто ЕУ не го земе денарот за сопствена валута. Или подобро доларите од Зимбабве. Тогаш барем ќе бидеме сите трилионери. Еднаш Германија се зезна што си ја даде тврдата валута за политички пари, за да има поконкурентен извоз. Вториот пат полесно ќе им влезе, зашто сите ќе бидат трилионери. А третиот пат ќе се свести, ќе си ја вратат марката, ќе си ја закачат на златните резерви, и кој ебал ебал, кој тепал тепал.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Што се не се начитавме во последните неколку страни. :facepalm:
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Да ја раздвижиме темава.....

Во секоја нормална држава, ненајавено задолжување во еден ден на домашен финансиски пазар во висина од една третина од предвидениот дефицит за буџетската година, го запалува црвеното светло


Со неколку исклучоци, ретко кој проговори за задолжувањето на Владата, поточно речено на граѓаните, за деведесет и пет милиони евра во еден ден. Според календарот на емитување на хартии од вредност, записи и обврзници, беше најавено дека Владата ќе се задолжи со триесет и три милиони евра. Додека известувачите се прашуваа за што ќе и' се толку пари на Владата кога се фали дека економската состојба е одлична ,најголемата бомба во вечерните часови стигна од Министерството за финансии. Според известувањата на страницата на Министерството, Владата на домашниот пазар се задолжила за речиси шест милијарди денари или преточено во евра, за 95 милиони.

За да се има претстава колку е позајмено на домашниот пазар во еден ден, доволно е да се согледаат приходите на буџетот за јануари оваа година. Споредбата покажува дека најновото задолжување е во висина на вкупните приходи од даноци за еден месец или двомесечни приходи од данокот кој најмногу го полни буџетот, односно ДДВ, или нешто помалку отколку што за два месеца се собираат пари во социјалните фондови.

Во секоја нормална држава, ненајавено задолжување во еден ден на домашен финансиски пазар во висина од една третина од предвидениот дефицит за буџетската година го запалува црвеното светло. Ако се земе предвид дека само пред пет дена Владата се задолжи за над дваесет милиони евра, тогаш Македонија во првите денови од март се задолжи за нови сто и петнаесет милиони евра. За само седумдесет денови од годината, Владата се задолжи сто и деведесет милиони евра, а врати сто и триесет. Тоа значи нето- зголемување на домашниот долг за шеесет милиони евра.

Како да се заборава или Владата сака да заборавиме дека задолжувањето со петстотини милиони евра со еврообврзницата од минатата година беше образложено со потребата од оваа година да не се повлекуваат пари од домашните банки за да може да се финансира македонското стопанство.

На јавноста и' останува да нагаѓа за што ќе се трошат парите. Не останува ништо друго за размислување освен дека новото задолжување е насочено кон купување политички мир, односно смирување на незадоволниците во сложената политичка ситуација во која се најде владата......Со задолжувањата најверојатно се надополнува месечниот минус во пензискиот фонд, а остатокот најверојатно ќе се користи за субвенции и за социјални трансфери.

...... А пари во буџетот од редовни приходи нема доволно. Ќе се трошат државните резерви, ќе се продава државен имот. Но сето тоа ќе биде малку и повторно ќе расте задолжувањето. Тоа е еден од составните делови на моделот на опстанок на власта.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Според постов испаѓа дека ние сме полоши и од Грција ? не сум упатен во темава ама 60 милиони евра мислам дека се смешни како долг,други држави имаат долгови пута 2 ама во милијарди,па ене ги пак живеат и пак се кпат во море.

Може ли некој реален да каже дали стварно е толку ЛОШО а да не прави копи=пасте од либертас или друг вид на срање медиум,или пак копи=пасте од шител или друг вид на срање медиум ? нели вратија некој дел од парите,еве и тука читам 130 милиони вратиле останале уште 60,на шител слушнав дека вратиле 170 милиони ?

Нема држава што не се задолжува,барем толку знам.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Според постов испаѓа дека ние сме полоши и од Грција ? не сум упатен во темава ама 60 милиони евра мислам дека се смешни како долг,други држави имаат долгови пута 2 ама во милијарди,па ене ги пак живеат и пак се кпат во море.

Може ли некој реален да каже дали стварно е толку ЛОШО а да не прави копи=пасте од либертас или друг вид на срање медиум,или пак копи=пасте од шител или друг вид на срање медиум ? нели вратија некој дел од парите,еве и тука читам 130 милиони вратиле останале уште 60,на шител слушнав дека вратиле 170 милиони ?

Нема држава што не се задолжува,барем толку знам.
Никој не знае колку борчиме. Тој податок се чува како државна тајна, тоа е прв знак дека нешто н во ред.
Парите владата ги враќа со позајмување, и тоа се поголемо, ако денес треба да врати 80 милиони евра, ќе позајми 120, 80 враќа - 40 троши, следното враќање ако треба 100, ќе позајми 150.... така заглавија и многу семејства, земаа кредит ќе го исплатеа до некаде, па земаа поголем за да го вратат стариот и со остаток на пари покријат трошкови, и така после неколку земања, сега им чукаат извршители на врата.
Долгот на државата зависи и од економскат моќ на една држава, Америка е најзадолжената земја на свет нејзиниот долг се мери со трилиони долари али Америка е економска и воена сила и тоа и го држии рејтингот и доларот силен. Што ја држи Македонија? индустрија? земјоделие? сточарство? туризам?
Сегде сме слаби, увезуваме и млеко и сирење и пченица и текстил.... со што ќе гарантираме дека ќе ги вратиме долговите?
Со нови позајмици. И што е најлошо најголем дел од тие позајмици ојдоа во позлата, огради, стиропор и гипс. Јас разбирам да сме зеле 2 милијарди до сега па сме направиле 3-4 големи хидроцентрали, сме направиле модерен автопат, сме осовремениле железница, сме средиле земјоделие со вода, канали патишта... па сега од приходи од струја, патарини, транспорт и земјоделие - враќаме земеното и живееме.
Исто ти е како и едно семејство, ако едното зело кредит и отворило бизнис со тие пари, полесно ќе врви од колку ако за тие пари изнакупило алишта, смартфони и ги потрошиле на одмори.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Дали ќе може да добијам табела која е направена согласно дефиницијата на ММФ, колку да се искористи за меѓународно споредување и статистика?

Ова табелава погоре е правена согласно дефиницијата изгласана во Парламентот на Р.М. и има отстрането доста компоненти, кои постојат во онаа на ММФ, кои се хеопходни за да се направи соодветна,комплетна анализа на големината на долгот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom