Чипување на VW возила

Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Шо ќе чипуваш на голф 4 бе ? :icon_lol:
шо не отвори некој и за југо.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ако мислете дека со чипување ќе се намали потрошувачка и зголемување на КС, е гадно сте излажал.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ако мислете дека со чипување ќе се намали потрошувачка и зголемување на КС, е гадно сте излажал.
Зар ветер и магла продаваат,само пари да земат а баш мислев да ја чипувам Ц5та 2.2 HDi 136 кс до максимум
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Зар ветер и магла продаваат,само пари да земат а баш мислев да ја чипувам Ц5та 2.2 HDi 136 кс до максимум
Таман ти е 136кс и не ти треба максимум ионака имаме бедни патишта и тешко да го извлечеш максимум од колата.


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
16 ноември 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
Добро ае некој нека објасни што е со чипувањево на коливе.
Дали има некоја придобивка од чипувањето или само се прави штета ?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Добро ае некој нека објасни што е со чипувањево на коливе.
Дали има некоја придобивка од чипувањето или само се прави штета ?
Имам братучед има Ауди А4 90 коња,со чип од 12 коња..Значи 102 коња е Аудито,нема никаков проблем..[DOUBLEPOST=1428873342][/DOUBLEPOST]
Dali moze da se cipuva golf 4 1.9 tdi 66kw(90ks)?
Може тој мотор,пишав и погоре,имам братучед со Ауди а4 истиот мотор 90 коња,има чип од 12 коња..Стартно е и побрзо забрзува..
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
Имам братучед има Ауди А4 90 коња,со чип од 12 коња..Значи 102 коња е Аудито,нема никаков проблем..[DOUBLEPOST=1428873342][/DOUBLEPOST]

Може тој мотор,пишав и погоре,имам братучед со Ауди а4 истиот мотор 90 коња,има чип од 12 коња..Стартно е и побрзо забрзува..
Добро, а кажи ми колку време му е чипувана колата, колку му троши(нафта), побрза и дали имал било каков проблем со моторот или околу него нешто(квар) ?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Добро, а кажи ми колку време му е чипувана колата, колку му троши(нафта), побрза и дали имал било каков проблем со моторот или околу него нешто(квар) ?
Колата ја купи со чипот,ја има од средината на декември..Освен што му се скина клинестиот каиш,други проблеми немал..За потрошувачка не сме правеле муабет ич..Се имам возено во Голф 3 ТДИ 90 коња,можам да ти кажам дека побавно забрзува..А ова неговово Ауди како што кажав има фабрички 1.9 ТДИ 90 коњски мотор + чип од 12 коња,забрзува каде каде побрзо од тој Голф што сум се возел..Вика ја дотерале до кај 195 km/h на рамно на обиколница,али не бев јас внатре така да незнам точно колку возеле..Се на се е задоволен од Аудито..
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
А која е годиште беше Аудито???


Sent from my iPhone 5s using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Добро, а кажи ми колку време му е чипувана колата, колку му троши(нафта), побрза и дали имал било каков проблем со моторот или околу него нешто(квар) ?
Nema nikakva posledica na motorot ako ima dobar tuning direkno na komjuterot ili nekoj dobar nadvoresen cip, so toa sto so cipuvanje direkno na samiot kompjuter se izvlekuvaat najdobri performansi i ima realno namaluvanje na potrosuvackata, kaj nadvoresnite boksovi zgolemuvanjeto na snagata e realno mnogu pomalo a namaluvanje na potrosuvacka nema.
Za cipuvanje na bilokakov motor dokaj 130tina konja nema nikakov problem (vo zavisnost od voziloto). Problemite pocnuvaat so cipuvanje na preku 150 konji, trpat zamajcite i lamelite, ako ima pregolemo pokacuvanje na vrtezniot moment kaj niskite vrtezi zamajcite i lamelite ke gi pravi salata.
90 konjskite od VW nemaat nikakov problem so cipovanje, poso ima obicno turbo i na niski vrtezi nema strasen vrtezen moment i posle cipuvanjeto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom