Албанците масовно бегаат од Косово

Член од
25 март 2012
Мислења
8.302
Поени од реакции
4.687
Демек претходно поубаво се живееше? Јас мислам не. Сигурно е само поради тоа?
Абе сеа мое мислење е, не значи дека е вистина, ако ти е полесно да веруваш во теории на заговор ете ти
Никакво објаснување нема. Освен некои гласини дека во Австрија им даваат по 300евра на сите азиланти што ќе се вратат назад, па „жртвиве„ што паѓаат во несвест на кадриве идат до Австрија по 300евра и се враќаат назад (гласни, не знам дали е точно).
А според мене:
Според мене од западните земји овие се нарачани доселеници, но нарачката излегла од контрола од преголемиот интерес, можеби имало *билети* кои се продавале повеќе пати, кој знае.
Преголемиот одеднаш флукс тоа ми го сугерира, дека некој таму ги очекува, а дознаа повеќе луѓе отколку што требаше.
Поминуваат по корумпираните хунгарски граници, општо познато е дека они земаат мито, така влегуваат.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Не знам зошто пцуете и се ситите на сиромаштијата и бедата на народот, на обичните смртници !?
Море проста нацио, не треба социалните случаи и невработените да бегаат од своите домови,без разлика на вера и националност.
Треба да се крене штрајк, бунт и лоповите што се нарекуваат власти, партиски лидери, политичари, и нивните пиуни кои ги штитат личните интереси на истите, кои се богатат преку казни и рекет на немоќните е баш нив треба да ги избркаме со вакви автобуси. Да ги видиме како ќе опстојат во држави каде без мотика нема леб, каде си граѓанин од втор ред, каде кариерата се гради со многу труд и работа, каде позицијата не се заслужува со лаж и лепење плакати...
Гледам и македонците, секој гледа да добие бугарски пасош и да избега, што е многу погрешно. Да повторам не треба ние да бегаме од родната земја туку да ги избркаме шпиуните кои штетат на државата, да се избориме за нашите права а не да го гледаме својот интерес.

Наполеон Бонапарта изјавил: "Човекот се бори посилно за своите интереси отколку за своите права."
Кога ние попрво би се избориле за своите права отколку за интересите, тогаш ќе живееме живот на ниво на европјаните, живот достоинствен за 21 век на своја а не туѓа територија.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.301
Поени од реакции
29.769
Не ме напаѓајте одма, знаете веќе од другите теми дека не сум албанец, едноставно осетив некоја болка во очите на тоа дете, баш на тој клип
Како на некој емоционален филм, тажно нели?
Епа добредојде во канџите на социјалниот инжинеринг.

Никој не те напаѓа, само ти се укажува дека ретко што е онака како што изгледа. И дека благодарение на неброени претци (и на еволуцијата) даден ти е дар да размислуваш и да расудуваш. Искористи го.

Еден паметен човек по име Томас Џеферсон еднаш рекол: "Човек што не чита ништо, е подобро едуциран од човек што чита само весници„.
Многу вистинита мисла. И пред да кажеш дека ни ти не читаш весници... дозволи ми да ти укажам дека во времето на Томас Џеферсон, освен весниците не постоеле други медиуми преку кои се ширела пропаганда и се перел мозокот на широката народна маса. Тоа што тогаш биле весниците денес се: телевизијата, лесните филмови, и разни евтини содржини достапни преку интернетот. Како „тажниот„ клип на почетниот пост на темава.

Затоа не дозволувај лесно да те хипнотизираат преку некој (можеби) режиран кадар од видео клип, кој треба емоционално да те заслепи за да не прашаш: А ШТО ВСУШНОСТ СЕ СЛУЧУВА??


Ајде еден практичен пример, дека не е злато се што сјае:

Браво за храброто момче кое остана живо иако лошиот снајпер неколку пати го погоди во гради, нели?
Ај сега погледни за што навистина станува збор (и сети се за што всушност јас овде ти зборувам):
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Сиромаштија.
Во времето на Милошевиќ значи косоварите живееле побогато.


Можеби не само сиромаштијата,а и наследството што ви го оставија верните ви пријатели американците-ураниумот.
Во Косово бројот на заболени од карцином зголемен за 50 отсто
Бројките на Националниот институт за јавно здравје на Косово покажуваат раст на заболените од карцином во 2014 година за речиси 50 отсто, пишува денеска „Коха диторе“.http://www.alfa.mk/News.aspx?ID=89159#.VNOMf9KG8zI
 
Последно уредено:
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Како на некој емоционален филм, тажно нели?
Епа добредојде во канџите на социјалниот инжинеринг.

Никој не те напаѓа, само ти се укажува дека ретко што е онака како што изгледа. И дека благодарение на неброени претци (и на еволуцијата) даден ти е дар да размислуваш и да расудуваш. Искористи го.

Еден паметен човек по име Томас Џеферсон еднаш рекол: "Човек што не чита ништо, е подобро едуциран од човек што чита само весници„.
Многу вистинита мисла. И пред да кажеш дека ни ти не читаш весници... дозволи ми да ти укажам дека во времето на Томас Џеферсон, освен весниците не постоеле други медиуми преку кои се ширела пропаганда и се перел мозокот на широката народна маса. Тоа што тогаш биле весниците денес се: телевизијата, лесните филмови, и разни евтини содржини достапни преку интернетот. Како „тажниот„ клип на почетниот пост на темава.

Затоа не дозволувај лесно да те хипнотизираат преку некој (можеби) режиран кадар од видео клип, кој треба емоционално да те заслепи за да не прашаш: А ШТО ВСУШНОСТ СЕ СЛУЧУВА??


Ајде еден практичен пример, дека не е злато се што сјае:

Браво за храброто момче кое остана живо иако лошиот снајпер неколку пати го погоди во гради, нели?
Ај сега погледни за што навистина станува збор (и сети се за што всушност јас овде ти зборувам):
Ги изгледав клиповите и ја сватив твојата поента, но еве пак, дали според тебе се криви овие деца, или ови ќубриња што режираат во позадина....кој е умоболниот? децата не ни знаат што се случува, не верувам да имаат повече од 6-7 години и момчто и девојчето
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.301
Поени од реакции
29.769
Ги изгледав клиповите и ја сватив твојата поента, но еве пак, дали според тебе се криви овие деца, или ови ќубриња што режираат во позадина....кој е умоболниот? децата не ни знаат што се случува, не верувам да имаат повече од 6-7 години и момчто и девојчето
Токму тоа е вистинското прашање, кој е кривиот? И што треба да се направи поповод тоа...
Но ако дозволиш да те заслепи пропагандата, тие што ја прават пропагандата си ја завршиле работата.

Во овој случај ама баш ништо не знаеме што се случува. Таму во Косово нема војна, нема ни инвазија од вонземјани... не се случува крајот на светот. Но слични вакви сцени јас малтене редовно гледам кога летам некаде. При качување во авион, и претходно на испраќање на гејтовите слично е на ова... Прост народ прави гужви, чичко испраќа внуче, мајка син...
Немој да мислиш дека само Албанците се понашаат вака, и Македонците не се многу подобри... но првиве се дефинивно поекстрмни во драматизирањето. :)
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.058
Поени од реакции
19.753

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.301
Поени од реакции
29.769
Сериозно? 300 евра?
Во коментарите на колумната од последниот линк во првиот пост, еден дечко од Косово неколку пати повтори дека Австрија давала парична помош за да се „предомислат„ азилантите.
Нагласив дека се гласини, а ништо освен гласини не останува да се коментираат... пошто ништо конкретно не знаеме и ништо не гледаме освен ова на видеово (кое може свашта или ништо, да биде).

Читав нешто на Нетпрес ми се чини за ситуацијава на Косово, таму беше пишано нешто во стил на теорија на заговорот, дали Косоварите знаат нешто што ние не знаеме, за некој идни сценарија на Балканот, што би следувале оваа пролет. Мислам дека не треба да се сфати сериозно ама и не треба да се отфли целосно ова сценарио.
На српскиве сајтови, и на коментарите од видеава, се шпекулира дека се спремаат оружени судири за северниот дел од Косово.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Во времето на Милошевиќ значи косоварите живееле побогато.



Во Косово бројот на заболени од карцином зголемен за 50 отсто
Живееле каде каде подобро во времето на Милошевиќ, а ова карцином 50% помножи го неколку пати...И Македонија е близу, само вистинските бројки не се објавуваат за да не се налутат Брисел и Вашингтон.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Биле племе што бегале а тој пробува со години да се пресели во Германија. Класичен македонски синдром.
 

Messanger

Аскер
Член од
15 октомври 2011
Мислења
380
Поени од реакции
344
"Стариот континент" почна да се полни со ѓубри и не било од каде,туку од истокот. Не само косоварите, Европа се полни со турци, ерменци, курди, палестинци...
Ова многу ме потсетува на инвазијата на Хуните и другите азиски племиња, кои јуреле кон запад.
И да, историјата се повторува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom