Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
23 јануари 2015
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво на сите!
Го читам форумов неколку месеци и еве дојде ред и јас да се зачленам и да поставам неколку прашања.Со сопругот сме заинтересирани за миграција во Австралија се консултиравме и со агенти малку ни изгледа невозможно но имаме голема желба и мислам дека ќе успееме.Да ви објаснам накратко зошто изгледа невозможно.Јас имам 37 а сопругот има 44 за два месеци ќе полни 45.Тој е електричар по струка и има 20 години работен стаж и неколку сертификати.Знаеме дека таа струка е дефицитарна и затоа имаме надеж.Проблемот е тоа што тој не знае јазик па не знаеме дали може некој да му даде работна виза без тоа .Ако веќе мора да полага кој ielts ќе треба да го полага general ili akademic и мислам дека треба да извади 5( така агентот кажа) ве молам да ми кажете како да научи за да положи од кои тестови да учи или да се запише на курс.Како што ви кажав имаме голема желба и мислам дека тојќе даде се од себе да научи.Овде имаме имот што ќе го продадеме и дали може и тоа да се пријави како гаранција.Инаку и двајцата имаме роднини таму Јас две тетки и тој две тетки во Мелбурн и во Сиднеј можат и тие да помогнат со наоѓање стан и слично.Гледам дека има членови кои се добро запознати со овој проблем и кои ќе можат да ми одговорат.Ви благодарам однапред.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Да ми помогне немам никаде никој, имам роднини во неколку земји али тие ме познаваат само кога се тука, ако ги побарам преку скајп или на фб чекам со месеци одговор (читај пред да треба да се вратат), искрено прашувам каде се добива најлесно со струка како мојата, за јазикот ќе започнам секако со интензивни курсеви како за почеток онлајн. За јазикот разбирам речиси се ако слушам, читањето сум ок, единствено имам тро чуден акцент (наследен од германскиот бидејќи извесен период го знаев подобро од англиски и го обожавам како јазик), али тоа ќе го поправам за брзо и тоа што никогаш не сум имал шанса да зборувам на англиски ми отежнува во моментов, али пробувам еве 2 дена последни со девојката која е далеку подобра во англиски и ми оди доста подобро,задоволен сум од тоа како напредувам.
Vo vreme na internet i golbaliziran svet, ne ti trebaat rodninite !
- Shto ochekuvash od niv ? I do site ostanati: sami da otvarate zhelezni vrati !!! Se razbira, ako sakate da uspeete vo razvieniot svet (zemji).

Drugo, premnogu se zamarash so diplomi, sertifikati, Masters-si i slichni trakatanci. Imash on-line berza na trudot. Pazarot na trudot e edinstveniot kriterium koj ke kaze dali si kvalificiran/podoben za rabotna pozicija vo odredena zemja kade shto ke aplicirash. Ako dobiesh Dogovor za rabota, znachi DA ! Se ostanato se prceduri koi mozat da se zavrshat (vizi, dozvoli za rabota i sl.).

Okolu parite: ushte ne si pochnal a spomenuvash nekoi sumi. Ne sum siguren deka od pozicija vo MK mozesh bilo shto da barash, bidi srekjen nekoj rabotodavec voopshto da projavi interes za tebe, imash konkurencija od cel svet, ljugje koi razmisluvaat isto kako tebe, imaat super kvalitetno obrazovanie (shto ne e sluchaj so MK) i sekoj saka da uspee. Dokazhi se ednash, posle baraj uslovi i sl.

Mnogu potroshena energija zaludno. Apliciraj kade ima sloboni rab. mesta i interes za tvojata struka, ako dobiesh feedback, toa e toa, koncentriraj se na toa.

Samo kako info: za blaue Karte / blue card vo Germanija treba da bides min. osiguran na bruto plata od
48.400 € (4.034 € mesechno) ;za deficitarni struki: doktor, IT-Ingenieur i sl. 37.752 € (3.146 € mesechno).

SREKJNO (tebe i na site ostanati) !!!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.290
Поени од реакции
22.536
Здраво на сите!
Го читам форумов неколку месеци и еве дојде ред и јас да се зачленам и да поставам неколку прашања.Со сопругот сме заинтересирани за миграција во Австралија се консултиравме и со агенти малку ни изгледа невозможно но имаме голема желба и мислам дека ќе успееме.Да ви објаснам накратко зошто изгледа невозможно.Јас имам 37 а сопругот има 44 за два месеци ќе полни 45.Тој е електричар по струка и има 20 години работен стаж и неколку сертификати.Знаеме дека таа струка е дефицитарна и затоа имаме надеж.Проблемот е тоа што тој не знае јазик па не знаеме дали може некој да му даде работна виза без тоа .Ако веќе мора да полага кој ielts ќе треба да го полага general ili akademic и мислам дека треба да извади 5( така агентот кажа) ве молам да ми кажете како да научи за да положи од кои тестови да учи или да се запише на курс.Како што ви кажав имаме голема желба и мислам дека тојќе даде се од себе да научи.Овде имаме имот што ќе го продадеме и дали може и тоа да се пријави како гаранција.Инаку и двајцата имаме роднини таму Јас две тетки и тој две тетки во Мелбурн и во Сиднеј можат и тие да помогнат со наоѓање стан и слично.Гледам дека има членови кои се добро запознати со овој проблем и кои ќе можат да ми одговорат.Ви благодарам однапред.
Многу тешко во ваш случај највеќе ради годините. Сте оставиле ептен доцна за емиграција. Дур да научи јазик па да дојдете ќе фати време. Да, има барана струка за овде само што ќе мора најверојатно (проверете ова не сум 100% сигурен) да доучи нешто овде/да полага а после тоа мора и овдешна пракса да има. Знам еден што имаше завршено во МКД мислам во Коце и тоа беше процедурата за него. Во мелбурн има доста македонци електричари што си работат за себе или имаат мали бизниси дали некој би сакал да го вработи и да му даде пракса незнам, мислам дека тешко ќе иде тоа, сепак тоа е струка што бара работа на терен а под тоа подразбира кола, возачка овде, снаоѓање во град колку пола МКД по површина... Не сум сигурен дали некој би се нафатил тек така да помогне знаејќи дека ќе ви треба барем 3-4 месеци да се адаптирате на условите овде.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Здраво на сите!
Го читам форумов неколку месеци и еве дојде ред и јас да се зачленам и да поставам неколку прашања.Со сопругот сме заинтересирани за миграција во Австралија се консултиравме и со агенти малку ни изгледа невозможно но имаме голема желба и мислам дека ќе успееме.Да ви објаснам накратко зошто изгледа невозможно.Јас имам 37 а сопругот има 44 за два месеци ќе полни 45.Тој е електричар по струка и има 20 години работен стаж и неколку сертификати.Знаеме дека таа струка е дефицитарна и затоа имаме надеж.Проблемот е тоа што тој не знае јазик па не знаеме дали може некој да му даде работна виза без тоа .Ако веќе мора да полага кој ielts ќе треба да го полага general ili akademic и мислам дека треба да извади 5( така агентот кажа) ве молам да ми кажете како да научи за да положи од кои тестови да учи или да се запише на курс.Како што ви кажав имаме голема желба и мислам дека тојќе даде се од себе да научи.Овде имаме имот што ќе го продадеме и дали може и тоа да се пријави како гаранција.Инаку и двајцата имаме роднини таму Јас две тетки и тој две тетки во Мелбурн и во Сиднеј можат и тие да помогнат со наоѓање стан и слично.Гледам дека има членови кои се добро запознати со овој проблем и кои ќе можат да ми одговорат.Ви благодарам однапред.
Kako sto procitav imate nabroeno eden kup fakti no nema nekoe prasanje. Verojatno prasanje e dali e vozmozno da emigrirate vo AU, a sami znaete deka imate nekolku problemi vo vasata aplikacija kako godini I nepoznavanje na jazik. Veke ste se konsultirale so agent koj mnogu poprofesionalno vi odgovoril za sansite. Ako tie vi kazale e nevozmozno togas sansite vi se nula I nieden forum moze da go smeni toj fakt.

Vo vrska koj IELTS treba da se polaga toa zavisi od vidot na vizata, za studentska e academic a za site ostanati vizi e general. Za toa kako da se spremite za IELTS sve zavisi od covek do covek za nekoj koj verojatno jazikot mu e na nula kako vasiot slucaj bi ve sovetuval da odite preku nekoe skolo za jazici I najdete nekoj da raboti eden na eden za intenzivno ucenje specijalno za spremanje IELTS bidejki od nula da stignes 5 treba dobri 12 meseci.
 
Последно уредено:
Член од
13 јануари 2015
Мислења
26
Поени од реакции
3
Здраво на сите!
Го читам форумов неколку месеци и еве дојде ред и јас да се зачленам и да поставам неколку прашања.Со сопругот сме заинтересирани за миграција во Австралија се консултиравме и со агенти малку ни изгледа невозможно но имаме голема желба и мислам дека ќе успееме.Да ви објаснам накратко зошто изгледа невозможно.Јас имам 37 а сопругот има 44 за два месеци ќе полни 45.Тој е електричар по струка и има 20 години работен стаж и неколку сертификати.Знаеме дека таа струка е дефицитарна и затоа имаме надеж.Проблемот е тоа што тој не знае јазик па не знаеме дали може некој да му даде работна виза без тоа .Ако веќе мора да полага кој ielts ќе треба да го полага general ili akademic и мислам дека треба да извади 5( така агентот кажа) ве молам да ми кажете како да научи за да положи од кои тестови да учи или да се запише на курс.Како што ви кажав имаме голема желба и мислам дека тојќе даде се од себе да научи.Овде имаме имот што ќе го продадеме и дали може и тоа да се пријави како гаранција.Инаку и двајцата имаме роднини таму Јас две тетки и тој две тетки во Мелбурн и во Сиднеј можат и тие да помогнат со наоѓање стан и слично.Гледам дека има членови кои се добро запознати со овој проблем и кои ќе можат да ми одговорат.Ви благодарам однапред.
Нема врска ова. Еве ја и нивната акредетација

https://training.gov.au/Organisation/Details/90116
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Zdravo, ve molam za pomosss!!! Imam nekoi prasanja nejasni vo vrsko so emigracija vo Avstalija, bidejki kako sto procitav ,bile prilicno strogi za davanje na viza na dvajca vo brak,proveruvale, barale dokazi... Pa site sto znaat neka spodelat, kolku vreme treba da si minimum vo brak za, koga ke barate zaedno viza so soprugot/soprugata, da pominete polesno, da ne im bide sumlivo deka ste sklucile brak nabrzina.... helppp :)
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
3
Поени од реакции
1
Дали од овде може да се акредитира дипломата да се полага и дали тоа би помогнало?
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.834
Zdravo, ve molam za pomosss!!! Imam nekoi prasanja nejasni vo vrsko so emigracija vo Avstalija, bidejki kako sto procitav ,bile prilicno strogi za davanje na viza na dvajca vo brak,proveruvale, barale dokazi... Pa site sto znaat neka spodelat, kolku vreme treba da si minimum vo brak za, koga ke barate zaedno viza so soprugot/soprugata, da pominete polesno, da ne im bide sumlivo deka ste sklucile brak nabrzina.... helppp :)
биди појасна малку во прашањата, кажи за каков случај се работи за почеток,секој случај не е исти, на пример на која основа барате виза, има ли едниот државјанство, каде живеете и слично. Вака без никакви информации тешко некој може да даде совет.

П.С Ако не сакаш тука пиши ми на ПМ.
 
Член од
23 април 2011
Мислења
135
Поени од реакции
246
Одлична тема пријателчиња! Секоја чест на луѓево кои се запознаени со процедурите и несебично помагаат. Бидете храбри и истрајни во своите одлуки! Бидете мудри и внимателни! Следете го секој чекор и консултирајте се со правите луѓе.

Инаку не сум знаел дека Нов Зеланд и Австралија имаат волку олеснети процедури. Америка скоро нема шанси вака да се дојде. Во Флорида веќе една година и презадоволен. Зимава ни траеше 3 недели со најниска температура од 15 степени целзиус во неколку ладни ноќи. Сигурен сум Австралија ништо поразлично :)
Поздрав!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.290
Поени од реакции
22.536
Дали од овде може да се акредитира дипломата да се полага и дали тоа би помогнало?

Значи процедурата ти е - 1. добивање виза, 2. признавање на дипломата, 3. локална пракса

1. За виза ви кажал агентот што и како е. Овде мислам најголем проблем ќе ви бидат годините.

2. Проверете овде, они се акредетирани за да оценат дали дипломата ви е призната и колку. http://www.vu.edu.au/skilled-migration-assessment-services-smas/eligibility
http://www.vetassess.com.au/

3. Откако ќе ви ја признаат дипломата добивате OTSR (offshore technical skills record) во некоја од АУС државите (важи само за каде ќе аплицирате и ќе ви ја признаат диплмата) со кој може да работите како електричар под некој што има целосна дозвола. Ова е за да се осигура дека стварно ги има и практичното знаење. Немам поима колку време вака треба да помине пред да добие дозвола за сам да работи.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Zdravo, ve molam za pomosss!!! Imam nekoi prasanja nejasni vo vrsko so emigracija vo Avstalija, bidejki kako sto procitav ,bile prilicno strogi za davanje na viza na dvajca vo brak,proveruvale, barale dokazi... Pa site sto znaat neka spodelat, kolku vreme treba da si minimum vo brak za, koga ke barate zaedno viza so soprugot/soprugata, da pominete polesno, da ne im bide sumlivo deka ste sklucile brak nabrzina.... helppp :)
Dokazi za brak I vrska poveke od 2 godini obicno se bara za bilo koja procedura. No ako vrskata e realna ne bi trebalo da se ima problem. Toa se dokazuva so zaednicka bankarska smetka, zaednicki smetki, dogovor za kirija, izjavi od svedoci, izvod za vencani, sliki od odmori, itn itn.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.290
Поени од реакции
22.536
Zdravo, ve molam za pomosss!!! Imam nekoi prasanja nejasni vo vrsko so emigracija vo Avstalija, bidejki kako sto procitav ,bile prilicno strogi za davanje na viza na dvajca vo brak,proveruvale, barale dokazi... Pa site sto znaat neka spodelat, kolku vreme treba da si minimum vo brak za, koga ke barate zaedno viza so soprugot/soprugata, da pominete polesno, da ne im bide sumlivo deka ste sklucile brak nabrzina.... helppp :)
опиши ја цела ситуација, има ситуации кога е подобро и да не сте стапиле во брак на пример
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Epa, celata situacija e sledna, vo vrska sme da, podolgo vreme, no ne vo brak, celta e emigracija,zboruvam za dobivanje drzavljanstvo, odnosno podolg prestoj. Toj ima struka, jas nemam, no angliski odlicno ni odi na dvata. E sega bidejki ne sme brak, a razbrav deka barale dokazi za toa, me interesirase kolku vreme bi trebaLo da sme vo brak pred da zamineme, za da ne bide tolku komplicirana taa cela procedura? :) help
опиши ја цела ситуација, има ситуации кога е подобро и да не сте стапиле во брак на пример
биди појасна малку во прашањата, кажи за каков случај се работи за почеток,секој случај не е исти, на пример на која основа барате виза, има ли едниот државјанство, каде живеете и слично. Вака без никакви информации тешко некој може да даде совет.

П.С Ако не сакаш тука пиши ми на ПМ.
Dokazi za brak I vrska poveke od 2 godini obicno se bara za bilo koja procedura. No ako vrskata e realna ne bi trebalo da se ima problem. Toa se dokazuva so zaednicka bankarska smetka, zaednicki smetki, dogovor za kirija, izjavi od svedoci, izvod za vencani, sliki od odmori, itn itn.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.290
Поени од реакции
22.536
Epa, celata situacija e sledna, vo vrska sme da, podolgo vreme, no ne vo brak, celta e emigracija,zboruvam za dobivanje drzavljanstvo, odnosno podolg prestoj. Toj ima struka, jas nemam, no angliski odlicno ni odi na dvata. E sega bidejki ne sme brak, a razbrav deka barale dokazi za toa, me interesirase kolku vreme bi trebaLo da sme vo brak pred da zamineme, za da ne bide tolku komplicirana taa cela procedura? :) help
Ако еден од вас е австралиски државјанин тогаш полесно е да НЕ сте во брак, него да дојдете на вереничка виза.

Ако сте мак државјани тогаш треба да сте во брак. За да се докажи дека е легитимен бракот а не склучен заради визата доволно ви се различни фотографии за докази. Направете една турнеа низ МКД, Солун, Белград сликајте се (смени фризура, скрати коса итн) + видео фотки од свадбата со ДВЕТЕ фамилии се доволен доказ, нормално и она што лион го вика заеднички сметки банкарски или телефон, струја итн. Ако си бремена и се е како што викаш виза ќе добиете многу побрзо со цел детето да се роди во Австралија.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
26
Поени од реакции
3
Ke ve molam za odgovor..sakame da dobieme iselenicka viza za Avstralija.Semejstvo sme kako moze da dobie ako veke ne moze cela familija,(tri clena) togas kako moze barem eden,odnosno maz mi,bidejki bese vo Avstralija imnogu mu se dopadna nacinot na zivot tamu.Nemame sponzor sto bi ne Finansiral,negovata struka e elektrotehnicar zatoa dali nekoj znae nekoj stoposreduva za dokumenti od Makedonija (validna agencija ,agent)
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Ke ve molam za odgovor..sakame da dobieme iselenicka viza za Avstralija.Semejstvo sme kako moze da dobie ako veke ne moze cela familija,(tri clena) togas kako moze barem eden,odnosno maz mi,bidejki bese vo Avstralija imnogu mu se dopadna nacinot na zivot tamu.Nemame sponzor sto bi ne Finansiral,negovata struka e elektrotehnicar zatoa dali nekoj znae nekoj stoposreduva za dokumenti od Makedonija (validna agencija ,agent)
Na edno desetina strani nanazad moze da najdete telefoni I adresi od registrirani agenti.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom