Има ли крај на реформите во Македонија

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ја темата би ја преименувал во „ има ли крај на замајувањето “
Никакви реформи нема
Зарем воведување на тестирање на студентите е реформа?
Или забранување на абортуси?
Или забрана на продажба на антибиотици без рецепт?
Тоа се само глупости да се замајува Народот, а со такви глупости властодршците само ни го загорчуваат животот
Има невработеност, сиромаштија, кршење човекови права, клептократија....
А тоа е суштината, а никакви реформи нема за ова што не мачи
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Јас мислам дека од сега треба да почне да се спремаат реформи и за некои 50-60 години откако секој раѓанин поединечно ќе се изјасни за секоја од реформите (нормално со своите ставови и видувања) пополека да почнат да се воведуваат.
Не бе. Доволно е секој грабеж само да го наречеш реформа и спроведеш. Одма и сега.
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
157
Јас за мене отприлика знам во која насока да се движам имам одредени амбиции и се трудам да чекорам по тој пат.

Во врска со промената кај другите тоа си е нивен пат и не можам јас да го чекорам за некој друг. Во глобала немам месија комплекс и не планирам да го менувам светот единствено што можам да сменам е себе си.

П.С Еве еден од моите омилени цитати


П.С2 Едно е да менуваш некој друг, а сосем друго е да му помогнеш откако он/она веќе донесле одлука дека им е потребна промена.
Еве ти цитат на цитатот:
“War is peace.
Freedom is slavery.
Ignorance is strength.”
― George Orwell - 1984
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Дечки јас би сакала да ве замолам да се придржувате до правилата на форумот. Едно од нив е дека на форумот не се дискутира политика. Јес да темава има премногу допирни точки со неа, сепак ајде да дискутираме за реформите и промените кои ни ги носат истите или пак не. Може?
 
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
Здравството и образованието беа на високо ниво, а сега ги осакатија :tapp:
Кажи, што поконкретно ти смета? Тоа што ќе треба да се полага испит, што ќе оцени дали професорот на лепе очи ти дал 10ка? Или што професор ќе мора да ја заработи платата од 1200 евра? Или тоа што и некој од Гостивар ќе може да заврши факултет без да даде 1200 евра годишно само за превоз до Скопје?
За здравството нејќам ни да дискутирам, многу добро знам какви беа цените на лековите пред 10 години, ама и тоа не беше толкав проблем бидејќи не можеа да се најдат.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
^
hahahaaa, cenata na lekovite bila niska.....a be daj ne kazuvaj gachki .
takvi promeni napravile shto izgleda samite do tolku se zapletkaa da vekje nemaat pretstava shto e realnost a shto ne
eve sega go chitam ova , ama nema da komentiram, te chekam tebe da go storish toa:lut:

"Ќе се набавуваат биометриски скенери со кои ќе ни гледаат во зеници за да знаат каде сме. Можеби сум бил во погрешни земји во како Данска, Шведска, Норвешка, Франција но, вакво нешто не сум видел......Ова е многу необично, апсурдно и мислам дека идејата е да се втера страв во коски. Се знае како се прави контрола на сработеното, со извештај кој оди кај директорот на клиниката, а не преку Министерство за здравство.....професор и абдоменален хирург, Милчо Пановски
Тоа не е џи-пи-ес, туку систем на електронска картичка која ќе ја има закачено на мантилот секој лекар. Лекарот треба да знае дека целосно треба да биде посветен на работата. Да се знае каде е, ако е на некој состанок, на некоја комисија да се знае дека е таму.
Периодот од паузата за појадок ќе биде празен, нема да се следи каде оди и што прави.:sramezliv: Но, доколку има непокриен период во кругот на болницата, ќе биде прашан каде бил во тој период:eek::eek::eek:
otchet pred ministerot
:pos::pos::pos:
http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=2&vest=19168
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Дечки јас би сакала да ве замолам да се придржувате до правилата на форумот. Едно од нив е дека на форумот не се дискутира политика. Јес да темава има премногу допирни точки со неа, сепак ајде да дискутираме за реформите и промените кои ни ги носат истите или пак не. Може?
Види вака бубамаро...нема да збориме за политика иако сите збиднувања во државава се потпираат на политички столбови...каде и да се свртиш, се е политика, и образовниот систем во во државата носи портиски политички бои, но да не должиме,одиме понатаму...
Еве за што се работи,РЕФОРМИ во железничкиот сообракај.................
http://24strumica.mk/4336/vozot-na-relacija-skopje-veles/
 
Член од
5 февруари 2014
Мислења
57
Поени од реакции
37
Што може човек да очекува во земја, каде што менување на чаршави во здраството претставува реформа , а набавка на канти за ѓубре инвестиција ...
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
143
Поени од реакции
54
Во Бугариjа веке се реформираме 25 години дури сега некаков Реформаторски блок е во владеjачката коалициjа и краjот на реформите се не види никако но ние сме оптимисти по душа и знаеме дека може да биде и уште полошо!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom