Нема веќе National Geographic, FOX Life... исклучени најпопуларните канали

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Нема веќе National Geographic, FOX Life... исклучени најпопуларните канали.


Во петокот кабелските оператори во Македонија престанаа да прикажуваат неколку популарни странски телевизиски канали, меѓу кои Нешнл џеографик, Фокс лајф, Минимакс. Кај некои од операторите беа исклучени и неколку популарни Ем-Ти-Ви музички канали. Претходно беа исклучени и други ТВ-канали, меѓу кои ОБН и Хепи ТВ, објави „Вест“.

Исклучувањата се со налог на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, затоа што се реемитуваат во Македонија, спротивно на склучените договори. Агенцијата при контрола утврдила дека програмските содржини на тие сервиси не се реемитуваат во согласност со лиценцата за вршење радиодифузна дејност за наведените програмски сервиси.

Агенцијата објасни дека инсистира на почитување на регулативата, зашто македонските електронски и печатени медиуми се тие кои губат доколку рекламите, наместо кај нив, одат надвор. Тоа значи зафаќање во рекламниот колач на домашните телевизии, без дозвола тие реклами да се прикажуваат пред македонските гледачи, пишува весникот.

Извор: http://sky.mk/makedonija/426660-nema-vekje-neshnl-djeografik-foks-lajf-isklucheni-najpopularnite-stranski-kanali-vo-makedonija

Што да кажам... нека ја остават само Шител и толку.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.273
Поени од реакции
45.670
Прееска го гледав оној гнојон жалосен Мирчевски од Канал 5, жив среќен јаде говна како не било ова по нивно барање. Пичка им матерна гннсна криминална, на сила ни ги напикаа у нос Карадај , Фатмаѓул и Зорица Брунлик.
Порано бар имаше “ако не ти чини смени канал’’, сеа веќе нема ни што да смениш, сега е буквално еден канал поделен на 4-5 фрекфенции.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Добро што се дешава со земјава?

Во владата има кладба кое министерство најмногу ќе им наштети на граѓаните?
(Исто како таа приказната со ѓаволите, кој поголема ѓаволштина ќе направи...)
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Откога ми ги нема каналиве: Discovery, Animal Planet, Fox, National Geographic, Eurosport, немам уклучена телевизор, нема ни да уклучам. Со ова нашиве телевизии се осеќам ко у Кина да сум, цензури на сите страни...
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Во тој случај... кој сака половен телевизор? :D:D
Поволна цена. :ROFLMAO: Ааааајмо, старо продајем, стааааро продајем. :LOL:

Па да не ми фаќа за џабе прашина барем. :D
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Wut? Дали се нормални?:uzi:
Присилно гледање само турски серии и Sвезде Гранда успат со блгарскине телевизии? Бар од каналиве можеше да научи нешто човек...
Го чував и уклучував телевизорот само ради овие канали, сеа бар комотно можам да го шитнам :toe:
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Откога ми ги нема каналиве: Discovery, Animal Planet, Fox, National Geographic, Eurosport, немам уклучена телевизор, нема ни да уклучам. Со ова нашиве телевизии се осеќам ко у Кина да сум, цензури на сите страни...
Пер, на шо си, на собна антена? :D Од овие набројаниве само најдобриот NG го скинаа пред некој ден. Причината е таа, оти нема лицецна за во Македонија, откупени права, нема македонски превод и шотијазнам.

Дискавери сеа и да ми ја укинат нема да ми биде криво ко до лани/прехлани пошто ја усраа телевизијата. Од најдобрата постана MTV + E! + Reality TV, ја напунија со срање шоуа. :place:

Како и да е, кога ќе сумираме понудата на македонскиве тв/кабелски оператори е мизерна, со едвај 5-6 асални странски телевизии кои не се во дополнитените пакети шо се плаќаат.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Пер, на шо си, на собна антена? :D Од овие набројаниве само најдобриот NG го скинаа пред некој ден. Причината е таа, оти нема лицецна за во Македонија, откупени права, нема македонски превод и шотијазнам.
На Близу сум, но без ресивер не се фаќаат погоре наведените телевизии, мора ресивер да имаш за да ги фаќаш, а порано и без ресивер се гледаа сите, сега без него фаќаш само мкд канали...
 

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
Оф мори мајко :facepalm:
Важно индиски, турски и овие глупостиве Sвезде Гранда и она другоно пинк минк како се викат, ќе ги имат.
И не можам никако да ги сфатам фациве шо ги гледет овие работи. :yid:
Ретко гледав тв ама сега немат никад телевизор да уклучам.
У курац фатете бе телетабиси едни. Остајте само сител - перење на мозок на народов, една тв со турски, уш една со индиски и сите задоволни.
Абе све по список мамицата нивна
:busi:
 
?

..........

Гостин
Телевизијата е срање, не гледајте телевизија не ви треба. и
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.120
Хм...пишува дека во петок прекинале со емитување. Или ќе се исклучува во иднина?
Пошо Кај мене каналите си стојат само се изгуби опцијата за српски титлови, има само со македонски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom