Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
ahahahahaha od Debica na Tigar ahhahahaha lele stipsa si nevidena. Ako si MAZ vozi Michelin be. Ako ti drzi.
Тигарот е сасвим ОК гума..Не е Мишелин нормално,али е дупло поефтина..[DOUBLEPOST=1416425240][/DOUBLEPOST]
Ako tebe zivotot ne ti e mil za 2000 denara po guma togas sto da se zbori. Michelin i samo Michelin
Немаат врска многу гумите..Ако немаш у тиквата ти, и со златни гуми вози,пак ќе се истепаш..Али се што е скапо е квалитетно..Мислам дека Континтенталот се поскапи од Мишелинот.
 
Последно уредено:
Член од
18 ноември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
molam za sovet
imam lada 110 na ladno pali lesno ako zagree, mnogu tesko pali na benzin trokira na plin e dobra i trosi 24 na 100 sto moze da se stori?
 
Член од
26 јули 2011
Мислења
48
Поени од реакции
1
По заклучување (преку далинското) на колата, левите т.е. возачка страна, жмигавците (предни и задни) останат вклучени. Зошто/Предлог ?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Планирам за некој месец да земам Ауди А3 110кс ( 5 врати ) 2000 до 2002 год. па некој што има/л исто возило ако може некој совет околу
Потрошувачка ?
Цена на делови ( дали се достапни) ?
Издржливост ( во смисол на делови ) ?
Колку чини регистрација ?
И на крај задоволни ли сте?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Планирам за некој месец да земам Ауди А3 110кс ( 5 врати ) 2000 до 2002 год. па некој што има/л исто возило ако може некој совет околу
Потрошувачка ?
Цена на делови ( дали се достапни) ?
Издржливост ( во смисол на делови ) ?
Колку чини регистрација ?
И на крај задоволни ли сте?
Пред 4 години на внукот му донесов од бугарија такво ауди.
Имаше голем избор на тој модел па бев во состојба да бирам како за мене.
Не мора да значи дека ако од 2-3 коли ја одбереш поскапата ќе немаш проблеми.
Многу е важно претходниот сопственик како ја одржувал колата и како новиот ќе продолжи.
Потрошувачката зависи од тоа како ја возиш.
Внукот вика дека му троши 6л./100 нафта,додека кога ја возев јас кај мене потрошувачката се движеше од 8 до 12 л./100км
Што се однесува за делови и поправки не ми се пожалил,освен што ми се пофали дека го чипувал во бугарија оти таму било поефтино.
За прва регистрација мислам плати околу 14-15к денари вклучувајќи нови таблици и сообраќајна.
Следните регистрации цената му се намалуваше поради попустите за последната да му биде околу 11-12к денари.
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
Незнам јас секаде кај што прашував најефтини се тигар, а најскапи мишелин ... по 2000 ден има разлика помеѓу нив, конкретно 13ки

Јас возам мишелин енерџи и иако се на околу 3-4мм сеуште се држат супер на пат

За Барум што ќе кажете? Или бф гудрич?
Jас би одел на Бф гудрич ако е мала разлика, инаку и Барум се добри.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Фраер со гуми мишелин :pos:
Ко ќе излегуваш со цурата потенцирај и дека имаш гуми мишелин, гарант ќе се намокри долу
А ако возиш 128-ица од чале?И ја наредиш со МИШЕЛИН гуми од 100 евра по гума..А самата кола вреди 250 евра у отпад..Интересна логика има малиот..:pos:
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
А ако возиш 128-ица од чале?И ја наредиш со МИШЕЛИН гуми од 100 евра по гума..А самата кола вреди 250 евра у отпад..Интересна логика има малиот..:pos:
Кај вози тој 128 ца кога на форум се фали дека пие копи лувак кафе а во реалност може нема ни за наут.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Пред 4 години на внукот му донесов од бугарија такво ауди.
Имаше голем избор на тој модел па бев во состојба да бирам како за мене.
Не мора да значи дека ако од 2-3 коли ја одбереш поскапата ќе немаш проблеми.
Многу е важно претходниот сопственик како ја одржувал колата и како новиот ќе продолжи.
Потрошувачката зависи од тоа како ја возиш.
Внукот вика дека му троши 6л./100 нафта,додека кога ја возев јас кај мене потрошувачката се движеше од 8 до 12 л./100км
Што се однесува за делови и поправки не ми се пожалил,освен што ми се пофали дека го чипувал во бугарија оти таму било поефтино.
За прва регистрација мислам плати околу 14-15к денари вклучувајќи нови таблици и сообраќајна.
Следните регистрации цената му се намалуваше поради попустите за последната да му биде околу 11-12к денари.

Абе доктор Бишоп што и правеше ти на колата па да троши 12 литри гориво... И 8 се многу за таа кола, 110 кс 235 Нм момент и нешто под 1300кг... Ја имам А4 110кс 1.9 ТДИ и низ град знае и под 6 да ми потроши па до кај 7 качува во зима, ајде нека биде и 7,5 литри... Ама 12 незнам, треба нон стоп да вришти машината у 4 000 вртежи, со што попрво ке ја зарибаш ... Со 60 литри навта бев Македонија-Црна Гора и назад, 10 дена у Будва по 15-20 Км до плажите, каде што знаеше да работи и во место по 30-40 мин и се возеше прва-втора застани, се на се 1160 км со 60 литри т.е 59 да бидам попрецизен, стави го комбинирана вожња, со тоа што низ Албанија по тој автопатот не ја спуштив под 170 км/ч некои 50 км сигурно ... Навта ставена на Лукоил во автокоманда на тргнување и на враќање, на тргнување 64 литри, кога се вратив собра 59 до капачето скоро... Натака - навака резервата не ми се вклучи ... Па сега ти види ...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Пред 4 години на внукот му донесов од бугарија такво ауди.
Имаше голем избор на тој модел па бев во состојба да бирам како за мене.
Не мора да значи дека ако од 2-3 коли ја одбереш поскапата ќе немаш проблеми.
Многу е важно претходниот сопственик како ја одржувал колата и како новиот ќе продолжи.
Потрошувачката зависи од тоа како ја возиш.
Внукот вика дека му троши 6л./100 нафта,додека кога ја возев јас кај мене потрошувачката се движеше од 8 до 12 л./100км
Што се однесува за делови и поправки не ми се пожалил,освен што ми се пофали дека го чипувал во бугарија оти таму било поефтино.
За прва регистрација мислам плати околу 14-15к денари вклучувајќи нови таблици и сообраќајна.
Следните регистрации цената му се намалуваше поради попустите за последната да му биде околу 11-12к денари.
Што си трошил толку нафта 12 л LoL да не си го форсирал ?? Еве на мојот Ауди А4 со 131кс едвај до 8,5 л градска ,а на отворено преку сила 5,5л и тоа нафта од Макпетрол .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom