Сообраќајни прекршоци и казни

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Ова е случајот.

Мој познаник управувал скутер 49cc, што се води како велосипед со помошен мотор,возачот има валидна возачка дозвола од М категорија , самиот скутер е нов и со комплетна документација и осигурен е.
Се движел по некоја споредна улица во Автокоманда и налетал на лежечки полицаец со 30 км на час , изгубил контрола , паднал и ја скршил раката.Со возило на брза помош е пренесен в болница. Немало во близина други возила , сам го предизвикал инцидентот.

Дошле на увид од сообракајна полиција,нашле некои траги на кочење од одредена далечина (кои не се совпаѓаат со тврдењето на возачот) и напоменале некаква прекршочна пријава. Бидејки не ги познавам закониве , молам некој од поупатените да наведе за каква пријава би се работело , како оди процедурата и дали е сериозно и колкава евентуална казна би била изречена.

Благодарам однапред.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Дошле на увид од сообракајна полиција,нашле некои траги на кочење од одредена далечина (кои не се совпаѓаат со тврдењето на возачот) и напоменале некаква прекршочна пријава. Бидејки не ги познавам закониве , молам некој од поупатените да наведе за каква пријава би се работело , како оди процедурата и дали е сериозно и колкава евентуална казна би била изречена.

Благодарам однапред.
Aaaaa? Каква прекршочна пријава? Малку му е што ја скршил раката? По кој основ?

Мислам дека нема основ за никаква пријава.
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Aaaaa? Каква прекршочна пријава? Малку му е што ја скршил раката? По кој основ?

Мислам дека нема основ за никаква пријава.
полицаецот на увид спомнал дека ке му поднесат пријава за движење со брзона неприлагодена на условите на патот. и мене тоа ми е чудно , сам себеси се повредил , и сега пак него ке го глават
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
полицаецот на увид спомнал дека ке му поднесат пријава за движење со брзона неприлагодена на условите на патот. и мене тоа ми е чудно , сам себеси се повредил , и сега пак него ке го глават
Кога веќе паднал од здраво стоење (по негова вина) и никој друг не повредил, можел да речи дека куче му претрчало... Инаку ако возел велосипед со мотор, нив максималната брзина им е 45 км/ч. Така да не гледам која е таа неприлагодена брзина спрема условите, кога низ град е дозволено 60.
 
H

^HITMAN^

Гостин
Уште кога ја видов темава морници ми се појавија... :( 2 од по 300 евра, плус неплатени во рок од 7 дена = 1200 евра.. ОД КАЈ ДА ГИ НАЈДАМ БЕ АЛОООО ?????
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Уште кога ја видов темава морници ми се појавија... :( 2 од по 300 евра, плус неплатени во рок од 7 дена = 1200 евра.. ОД КАЈ ДА ГИ НАЈДАМ БЕ АЛОООО ?????
а зашто ти ги пишале ако може да знаеме? :nesvest:
 
H

^HITMAN^

Гостин
Ај честито.
Aj фала да не ти се врати! :) На првата казна за поминување на црвено бев нервозен и се расправав со полицаецот. На втората за 110 км/х во град бев пресреќен што не ми направи алко тест, дека ми прогледа низ прсти за пречекорена брзина повеќе од 60км/х казната е многу поголема а ми ја пиша минималната, не носев безбедносен појас, звукот на колата ми е далеку над максимално дозволените децибели, колата заради предниот спојлер ми е пониска од дозволеното со закон, бевме 6 души во кола регистрирана за 5. Се насмеавме на крај и двајцата со полицаецот кога ми кажа дека доколку сакал можел да ми стави казна од 1500 евра.:vozbud:
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Ова е случајот.

Мој познаник управувал скутер 49cc, што се води како велосипед со помошен мотор,возачот има валидна возачка дозвола од М категорија , самиот скутер е нов и со комплетна документација и осигурен е.
Се движел по некоја споредна улица во Автокоманда и налетал на лежечки полицаец со 30 км на час , изгубил контрола , паднал и ја скршил раката.Со возило на брза помош е пренесен в болница. Немало во близина други возила , сам го предизвикал инцидентот.

Дошле на увид од сообракајна полиција,нашле некои траги на кочење од одредена далечина (кои не се совпаѓаат со тврдењето на возачот) и напоменале некаква прекршочна пријава. Бидејки не ги познавам закониве , молам некој од поупатените да наведе за каква пријава би се работело , како оди процедурата и дали е сериозно и колкава евентуална казна би била изречена.

Благодарам однапред.
Najverojatno ke mu pisat za neprilagoduvanje na brzina na uslovi na pat !
A sega zavisi ako nasle deka vozel prebrzo, odnosno nad dozvolenoto, moze ke mu pisat prijava i za toa :)

Ај ве читам вака како глупости правите малолетни шофери, па ум да ви дадам...
Најдена е колата, но не и возачот...
Нормално, ќе има пријава за сопственикот на возилото, и ќе биде повикан на таа комисијата за прекршоци.
И, таму ќе каже дека тогаш и тогаш не ја возел колата, и на прашањето кој ја возел ќе одговори дека се повикува на правото на несведочење против ближни...
И, неможе да се утврди кој возел...и готово...
Strumiks, po staro imse clen so kazna za sopstvenikot ako ne kaze koj ja vozel kolata. E sega po novo treba da vidam, ama bi trebalo da ima, clenovite se gore dole prepisani od stariot zakon nema nekoi izmeni golemi vo toj pogled :)
 
T

Tetro

Гостин
Aj фала да не ти се врати! :) На првата казна за поминување на црвено бев нервозен и се расправав со полицаецот. На втората за 110 км/х во град бев пресреќен што не ми направи алко тест, дека ми прогледа низ прсти за пречекорена брзина повеќе од 60км/х казната е многу поголема а ми ја пиша минималната, не носев безбедносен појас, звукот на колата ми е далеку над максимално дозволените децибели, колата заради предниот спојлер ми е пониска од дозволеното со закон, бевме 6 души во кола регистрирана за 5. Се насмеавме на крај и двајцата со полицаецот кога ми кажа дека доколку сакал можел да ми стави казна од 1500 евра.:vozbud:
па, колега. стварно ти се погодил добар саобрачајец.
+ и тука по Скопје не контролираат толку, како низ друѓите градови. Мене летниот период ме сопираат сигурно едно 7-8 пати во рок од 3 месеци, а досега имам само една казна за брзо возење од 97, на дозволени 40км/ч.
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
5.227
Поени од реакции
972
Возам Мотор 150cc, Малолетен сум, возев 70 на пат дозволен 40, нерегистриран мотор, без кацига, без светла, ме сопри полиција не застанав ме бркаа ама не ме фатија, сеа ако ме дознаат некако што е скоро невозможно колку ГОЛЕМА казна да очекувам?
 
T

Tetro

Гостин
Возам Мотор 150cc, Малолетен сум, возев 70 на пат дозволен 40, нерегистриран мотор, без кацига, без светла, ме сопри полиција не застанав ме бркаа ама не ме фатија, сеа ако ме дознаат некако што е скоро невозможно колку ГОЛЕМА казна да очекувам?
како што викаат србите: јебо си ежа у леџа :tapp:
ако те најдат, и ти се нагледаат, го јадеш стапот:kesa:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.012
Поени од реакции
4.670
Возам Мотор 150cc, Малолетен сум, возев 70 на пат дозволен 40, нерегистриран мотор, без кацига, без светла, ме сопри полиција не застанав ме бркаа ама не ме фатија, сеа ако ме дознаат некако што е скоро невозможно колку ГОЛЕМА казна да очекувам?
А бе не си направил некој поголем прекршок, ако те најдат ќе те пуштат со 50-100 евра немај гајле.:vozbud:



А чекај малку, моторот краден ти беше?
 
B

BooBojan

Гостин
Сакам да прашам како е казната ако те фатат без возачка да управуваш кола дали е точно јас што мислам дека е 500 евра плус две години забрана да не смееш да полагаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom