opel astra vs mercedes 190

Член од
21 август 2014
Мислења
48
Поени од реакции
11
zdravo na site. bi ve zamolil nekoj da mi kaze sovet sto da zemam opel astra 1.7d od 95-97 god. ili mercedes 190d od 85-87 god i ednite i drugite se okolu 1000 do 1300 eura. Nekoj so pogolemo iskustvo i so ednite i so drugite ako mozi da mi kazi negovo mislenje. Vi blagodaram
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
И ја би. Мерцедесов е престар. Дај не заебавај, астричинава се камен коли, не се думај.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Од 85 кола не ти треба па каква сака нека е, ако си во можност убаво е да подсобериш уште некој денар да земеш некоја понова количка, или нека е пак астра само понова, ние имаме опел астра од 98 не е нешто посебно али добра е врши работа.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Полош мотор од Опеловиот 1.7 Д (обичен дизел) со борина да бараш неможиш да најдиш. Никогаш, апсолутно никогаш не би дал пари за такво ѓубре.

Ако се прашувам јас, јас би одел со Мерцедес, мада треба внимавање, доста се извозени и лесно можиш да закачиш некој со 1.000.000 км.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Само мој совет, доколку е диз
Полош мотор од Опеловиот 1.7 Д (обичен дизел) со борина да бараш неможиш да најдиш. Никогаш, апсолутно никогаш не би дал пари за такво ѓубре.

Ако се прашувам јас, јас би одел со Мерцедес, мада треба внимавање, доста се извозени и лесно можиш да закачиш некој со 1.000.000 км.
Да, Опел дизелите се шит, ептен не ги бива, но, 85-та ... не заебавај, престар е.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Да, Опел дизелите се шит, ептен не ги бива, но, 85-та ... не заебавај, престар е.
И овај е престар... ела да видиш колку астри има испратено, и колку допрва ќе испрати.

Башка кој рекол дека мора да е од 85-та? 190 како претходник на Ц класата, се произведува до 1993. Може да најди некое возило произведено во последната серија.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Член од
8 јануари 2014
Мислења
2.205
Поени од реакции
2.051
Ако си ограничен со буџет помало зло ти е астрата, мада доста години се во прашање и како што кажаа некои членови овие дизели кај опелот се срање. Тие од 2004 навака што се како цдти се во ред, али и посолени од сумава што ја нудиш. Доколку можеш да изгребеш уште околу 1000 евреи, бурда нешто во овај стил ако начекаш. 2.0хди одличен мотор(y)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ако е до мене, јас би одел со Мерцедесот.
201 линијата ми се мене прекрасни возила, без оглед што се веќе во години, но од друга страна и Астрата не е баш млада :), а и 1,7 ужасот од нафтена печка го носи...
Но... Мерцедесот е класа погоре од Астрата, поголем конфор, поубава изработка према Астрата.
Годините кај овие возила ти се веќе релативна работа. Зависи како биле одржувани, колку поминале, како и каде ги поминале тие километри.
Кога ќе купиш така старо возило, ако сакаш да те служи, ќе треба да фрлиш сериозна сума пари за да биде како што треба.
Мислам дека 201 Мерцедес би бил убава инвестиција и во иднина, не толку далечна, ако планираш да го чуваш, би бил интересен класик.
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Може да ми кажете зошто викате дека толку срање е астрата ? имаме од 98 опел астра 1.7 ТД има извртено 250-260 к и до сега посериозни дефеци како што знам јас немало, за разлика од королата што стално е на сервис.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Може да ми кажете зошто викате дека толку срање е астрата ? имаме од 98 опел астра 1.7 ТД има извртено 250-260 к и до сега посериозни дефеци како што знам јас немало, за разлика од королата што стално е на сервис.
Ајде де ... и ние имаме корса 1.7д и е стварно побучна од новиве дизели ама штедлив е моторот и издржлив
тие мотори се на исузу а поновите дизели на опел кажуваат и сервисерите дека нечинат
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
А и плус татко ми е таксист и како што имаат две опели астра од 98-99 година, ај погоди колку имаат извртено ? едниот 900 К + Дргуиот Милион +, овој вториот не го возат повеќе бидејќи го чукнал некој, така да во никој случај неможете да кажете дека моторите им се срање.
Ај сега ќе каже некој дома имаш астра затоа ја фалиш, нема врска зедовме и тојота корола, ама ни на пола нема изминето колку опелот каде и да одиме на подолги релации со него одиме бидејќи е
поекономичен.
 
Член од
21 август 2014
Мислења
48
Поени од реакции
11
А и плус татко ми е таксист и како што имаат две опели астра од 98-99 година, ај погоди колку имаат извртено ? едниот 900 К + Дргуиот Милион +, овој вториот не го возат повеќе бидејќи го чукнал некој, така да во никој случај неможете да кажете дека моторите им се срање.
Ај сега ќе каже некој дома имаш астра затоа ја фалиш, нема врска зедовме и тојота корола, ама ни на пола нема изминето колку опелот каде и да одиме на подолги релации со него одиме бидејќи е
поекономичен.
Vidi vaka sega jas imam iskustvo so opel astra i toa so ohc motor 1.7 obicen dizel i jas ja vozev taxi i sum prezadovolen i od motorot a za prednica da ne zboruvam pominav preku 150 000 samo jas i smeniv samo edna visaca jabucica a kolata koga ja prodadov imase 700 000 ama nekako imam merak da izvozam mercedes a so parite sto gi imam mozam da zemam samo 190-ka pa zatoa barav mislenje sto misllite za 190_ka. Sepak vi blagodaram na site i ako ima nekoj nesto od ovie vozila da prodava neka kaze. Inace jas imam korsa 1.4 benzin ama jas sum prilicno golem pa.nekako mi e mala :) vi blagodaram uste ednas.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Од ко ќе купиш и повозиш Мерцедес, ќе ти стани јасно оти колите се делат на 2 дела: Мерцедес, и сите останати.

До тогаш, само ќе те убедуваат дека Астрата 1.7 дизел (обичен без турбо) е добра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom